Kdy vybrat řádnou dovolenou za loňský a tento rok?

pampeliska1
7. led 2012

Ahoj všem - jsem doma na neschopence, nyní cca 25tt. Z loňského roku mám nevybranou dovolenou, stejně tak mám nějaký počet dní za letošní rok 2012.
Chtěla bych se zeptat:
1. Kdy si mám dovolenou vybrat - před nástupem na PPM (tj, ukončit PN, vybrat ŘD a nastoupit na PPM) nebo až mezi PPM a nástupem na RD?
2. Zajímalo by mě, kolik dovolené budu mít za letošní rok, když mám smlouvu na dobu určitou do konce září a v zaměstnání máme nárok na 25 dní ŘD.
Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
7. led 2012

Lepší je mezi PPM a RD.
A za rok 2012 by si měla mít něco mezi 18 - 19 dny, nevím jak se zaokrouhluje.

tumkal
7. led 2012

Ahoj, vzhledem k tomu, že ti skončí pracovní poměr, záleží taky na tom, kdy přesně jdeš na MD a kolik tam budeš mít odpracováno dní, viz. § 212 a násl. zákoníku práce, příp. jestli se ti za nemoc nebude krátit. Pokud bys ji chtěla čerpat před MD, třeba kvůli tomu abys měla míň dní nemoci a aby se ti nekrátila, tak by ses musela domluvit se zaměstnavatelem, on totiž nemá povinnost ti ji dát, tu má až po MD. Druhá věc je, že gynekolog by tě asi neměl uschopnit těsně před porodem, to by si asi na triko nevzal.
Jinak pokud by ti pracovní poměr skončil dřív než MD, tak ti od r.2012 musí zaměstnavatel všechnu dovolenou proplatit při skončení pracovního poměru.
Nárok za 9 měsíců je 18,5 dne, viz. http://kalkulacky.idnes.cz/cr_vypocet-pomerne-c.... 😉

pampeliska1
autor
7. led 2012

@j.a.n.i
@tumkal
Díky za odpovědi.. Asi to nechám až po té MD. Uvidím také, jestli mi třeba smlouvu neprodlouží (i když s tím nepočítám), protože k mému překvapení mi byla smlouva v listopadu prodloužena i když jsem už byla 2 měsíce na PN.. V září by mi ale musel dát už na dobu neurčitou, takže to si myslím, že už neprodlouží.
Ještě jednou děkuji.

tumkal
30. led 2012

@pampeliska1 super zaměstnavatel, jen ještě ... podle nového zákoníku práce ti může PP na dobu určitou prodloužit ještě 2x a to pokaždé až na 3 roky, bez ohledu na prodloužení před rokem 2012, takže šanci určitě máš 😉

pampeliska1
autor
30. led 2012

@tumkal takže je to pravda s tou dobou určitou a prodlužováním 😒 😠 - díky za info! Mě to právě někdo říkal, ale nechtělo se mi tomu věřit, že by to fakt tak debilně schválili..
No já vlastně v tuto chvíli nemám co ztratit 😉

j.a.n.i
30. led 2012

@pampeliska1 Tak mě to zas nepřijde jako úplně debilní úprava, zase se to smí prodloužit jen 2x, takže zaměstnavatelé nemohou dělat to, že smlouvu prodlužovali třeba po 2-3 měsících a člověk byl neustále v nejistotě.