Když opět nastoupím z RD na MD, jak je to s výší PPM?

gabiku
6. kvě 2009

Milé maminky, nevíte některá, jak je to s výší PPM, když nastoupím opět na mateřskou z rodičáku do tří let prvního dítka? Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou, mateřskou v r. 2008 jsem pobírala v max. výši těch necelých 15.000Kč(průměrný měsíční hrubý plat byl asi 35 tis.Kč).Když budu nastupovat zpět na mateřskou, budu dostávat PPM ve stejné výši 15 tis. Kč nebo mi budou mateřskou počítat podle zákona platného od 1.1.2009? Dle kalkulačky na MPSV jsem si zjistila, že při platu 35 tis. Kč je mateřská cca 21 tis.Kč. To se mě ale nebude týkat, že? Doufám, že jsem otázku moc nezamotala. Děkuji za Vaše reakce.

vojtisek2007
8. čer 2009

takže dřív to bylo tak, že kdy jsi pracovala u malé organizace (měal do 25zaměstnanců), tak ti mateřskou vyplácela sociálka a když jsi pracovala u velké organizace (nad 25 zaměstnanců) vyplácel mateřskou zaměstanvatel (stejně jako prac.neschopnost) ...změnou zákona od 1.1.2009 vyplácí všechno už sociálka - všechny papíry sice odevzdáváte v práci (neschopenky i žádost o mateřskou), tam k tomu ve mzdové účtárně vyplní takový čtyřstránkový papír a všechno to pošlou na sociálku (OSSZ) odkud vám potom mateřské nebo nemocenské vyplácejí...je fakt, že od nového roku mají děsný zpožděný se vším...je to ho na ně moc

josifek
8. čer 2009

No tak teď je mi to jasné děkuji Vojtíšku 🙂 Hold budu čekat a čekat a uvidíme kdyžtak ,budu bombardovat příslušný organ telefonáty.Nevím proč to nenechali na zaměstnavateli bylo by to pro ně snažší.Jsme velký podnik a bylo by to určitě pohodlnější 😉 Jinak moc dík.A jěště jsem chtěla když doberu MD tak budu muset vyřizovat ten termín že to chci na 3 roky nebo to mám říct když pujdu žádat o porodné?

vojtisek2007
8. čer 2009

josifek - až ti bude končit mateřská, tak si zažádáš o rodičovský příspěvek - je na to formulář, přiloží kopii rodného listu miminka,kopii občanky tvojí a manžela, a potvzení právě ze sociálky, kolik jsi dostávala mateřskou na den a přesně od kdy do kdy jsi mateřskou čerpala...spolu s tím, rovnou můžeš zvolit délku rodičovského přispěvku, na to je taky samostatný formulář a můžeš to podat rovnou s žádostí o rodičák, když už víš, na kolik ho chceš let...kdyby ses ještě chtěla rozmýšlet, máš na to do 21měsíců dítěte...na tu volbu délky roků rodičáku.

josifek
8. čer 2009

Díky Vojtíšku je fajn když má někdo přehled protože na stejné dotazy mi odpověděli nesrozumitelně,a jen výpisky ze zákonů.Moc děkuji 🙂

fim
8. čer 2009

Vojtíšku a můžu se tě prosím taky zeptat, jak je to tedy s tou výší mateřské a rodičovské u 2. dítka, když bych otěhotněla právě v průběhu rodičovské? 😔 Předem moc děkuji. 😵

vojtisek2007
8. čer 2009

fim - když otěhotníš ppři rodičáku s prvním, spočítají ti novou mateřskou z platu před - ale protože se od 1.1.2009 změnil systém výpočtu, nemůžeš si v mateřské pohoršit...máš nárok na tu mateřskou, která ti vyjde vyšší, ale ta před prvním to spíš nebude a rodičák tam jsou peníze pořád stejný, podle toho , kolik si vybereš roků čerpání

fim
8. čer 2009

jak to myslíš, že ta před prvním to spíš nebude? myslíš, že spíš bude právě vyšší? 😅 Já to popisovala včera - celé těhu jsem byla na PN, mateřskou jsem měla cca 12 000,-, teď mám tříletou rodičovskou a plánuju ještě 2. dítko....takže další mateřská začne zase jánevímkolik týdnů před TP, celkem bude trvat zase 28 týdnů, bude minimálně těch 12 000 a pak zase třeba 7 600 u tříleté varianty? Pochopila jsem to správně? 😕

vojtisek2007
8. čer 2009

jestli jsi měla při prvním mateřskou 12tisíc, nemůžeš mít míň...přepočítají ti jí a s největší pravděpodobností budeš mít vyšší, protože se ti bude počítat podle nových pravidel, ale přesto, kdyby ti vyšla nějakým zázračným způsobem nižší, tak dostaneš tu vyšší - takže tu, co jsi brala dřív...pak 6-8týdnů před porodem na ní nastoupíš a bude trvat zase 28týdnů, a pak si zažádáš o rodičák a vybereš si ty roky....předtím jsem to asi napsala nesrozumitelně 😒

fim
8. čer 2009

Neee, to určitě ne. Jen se ujišťuju, že jsem to pochopila správně, pže jsem na tyhle věci opravdu zabržděná úplně děsně.
Právě mě vyděsila informace, že když budu na rodičovský s druhým prckem, tak budu mít už jen těch 3 800,-. Ale z toho se přece nedá vyžít ani zaboha. 😲
Moc děkuju. Jsi zaltíčko. 😵

fim
8. čer 2009

zlatíčko 🤐 🙂

bertica.h
9. čer 2009

Mohli by ste mi,prosím poradiť?

denná dávka výše PPM sa mení každý mesiac?
Pretože minulý mesaic som mala vyššiu ako tento mesiac.Myslela som že po dobu PPM to bude rovnaké.

Ďakujem.

vojtisek2007
9. čer 2009

bertica.h - ne denní vyška PPM je každý měsíc stejná, když ti vypočítají např. 450,-Kč na den, tak to máš celých 28týdnů, měsíc se pouze, když je v měsíci 30dnů nebo když je 31 tak máš potom peněz víc....ale ten denní vyměřovací základ zůstává stejný 😉

bertica.h
9. čer 2009

Penezita pomoc v materstvi 1.5.09-3 1.5.09, denni davka 283 Kc, denn ymerovaci zaklad 404 Kc.

Penezita pomoc v materstvi 26.4.09- 30.4.09, denni davka 303 Kc, den vymerovaci zaklad 432 Kc.
Vojtíšek.tak ale ja to mám inak,neviem prečo 😅 😅

´Dakujem

vojtisek2007
9. čer 2009

tak to je mi divný 😖 s tím jsem se ještě nesetkala, zavolej si na ossz podle čeho ti to vypočítali, a proč máš za část dubna jiný vyměřovací základ než za květen ??? tomu fakt nerozumím, denní vyměřovací základ se počítá z 12předcházejících platů než nastoupíš na mateřskou...tzn., že když jsi nastupovala v dubnu - tak se bere březen....a dalších 11měsíců zpátky a pak nemůžou už nic přepočítávat...to je divný, určitě bych si tam zavolala proč to tak je.....

evelin28
19. čer 2009

Ahoj holky,

tak musím říct, že jsem mile překvapena, protože jsem 18.5. nastoupila na mateřskou a po velkých nervech s naší účetní ( viz diskuse výše), jsem přece jen dostala mateřkou ke dni 18.6. na účet. A to mě strašili na sociálce, že to bude trvat minimálně tři měsíce. Olomoucká sociálka si fakt pohnula. Ještě jsenou díky moc za rady Vojtíšku, fakt jsi mi moc pomohla. 🙂

groowy
20. čer 2009

zdravím holky, já mám také dotázek, když pobírám rodičovskou a znovu bych otěhotněla a měla třeba rizikové těhotenství, tak i dál poběží jen rodičovské, nebo to se zruší a budu jako na nemocenské? A nebo kdybych rodila třeba až 3 měsíce potom, co mi skončí první rodičovské, tak na ten cca měsíc - dva musím nastoupit ještě do práce? Já se v tomhle vůbec neorientuju 😅 Díky moc za radu, plánujeme druhé mimčo, a tak nevíme, jak to nejlépe udělat 🙂

barushka
21. čer 2009

Ahojky, obracím se na Tebe, Vojtíšku 🙂, jako na opravdu odborníka. Fakt musím potvrdit, že na sociálkách jsou buď tak neochotní a nebo naprostí mamlasi, nechápu, že např. MPSV někde nezvěřejňuje tyhle informace, když je potřebuje tolik maminek. Ale k věci: mám v plánu podruhé otěhotnět do konce druhého roku dítěte (mám zvolenu tuhle variantu), ale pokud nestihnu novou mateřskou do této doby, plynule chci přejít na neschopenku a pak nová mateřská. Otázka zní: je tam nějaká ochranná lhůta, jak dlouho na té neschopence můžu být? Pokud budu např. v té době, kdy mám nastoupit znova do práce teprve ve druhém měsíci těhotenství, můžu být na neschopence celé těhu a pak mi vznikne znova nárok na mateřskou? děkuji moc! 😉

vojtisek2007
21. čer 2009

barushk - jestli máš stále zaměstnavatele, tak když nestihneš nastoupit na mateřskou při prvním rodičáku, dnem nástupu do práce nastoupíš na neschopenku a můžeš na ní být až do nástupu na mateřskou....jde hlavně o to, mít stále zaměstnavatele

barushka
22. čer 2009

Vojtíšku, děkuji moc 😵

susik77
22. čer 2009

Ahoj, ja nastupuji 16.7. z 2-lete rodicovske dov. na materskou dovolenou. volala jsem si na urad prace, odkud ted posilaji rodicovsky prispevek, jaky formular budu potrebovat, tak mi rikali, ze potvrz. od gynekologa odevzdat zamestnavateli+ dat si u zamestn. potvrdit takovy formular od uradu prace-potvrzeni o vysi prijmu-myslim...
je to takovy fialovy formular...prijdemi to zvlastni, protoze kdyz jsem nastup. na MD s 1.dietem, stacilo jen to potvrz. od gynekologa a zamestnavatel to vsechno vyridil. Ted vubec nevim co s tim-mam si ten formular nechat potvrdit v praci a odevzdat na tom uradu prace?A nevite kolik tydnu pred terminem si mam odhlasit rodic. prispevek? Diky moc za radu 😉

vojtisek2007
22. čer 2009

susik - a máš stále zaměstnavatele ????

susik77
22. čer 2009

vojtisek: jj, prave proto mi je divne, minule stacilo jen odevzdat ten formular od gynekol. zamestnavateli. ted by to melo byt to same, ne? akorat nevim jak to funguje kdyz nastupuji z rodicovske na MD.

nikolic
22. čer 2009

Mám takovou prosbičku na votiska,jdu si žádat o rodičovský příspěvek a manžel pracuje v německu,na sociálce mi pani řekla,at si vyběháme nějaké papíry i v německu,ale co,konkrétně nevěděla 😒
tak se chci zeptat co s tim,manzel nastoupil v německu 1.12.2008 a 1.2.2009 se nám narodila dcerka
Děkuji moc za odpověd.

vojtisek2007
22. čer 2009

susik - bude to stejné jako předtím, 6-8týdnů před porodem nastoupíš na PPM - žádost dostaneš normálně u gynekologa, ten zaneseš do práce, jestli v ten den, kdy budeš nastupovat na PPM budeš ještě pobírat rodičák na Verunku, tak ho k tomu datu musíš ukončit (formulář "hlášení změn"), budeš čerpat 28týdnů PPM a pak znovu nastoupíš rodičák s druhým dítětem

nikolic - tak to nemám tušení, který papíry by jsi si měla vyběhat ...

vojtisek2007
22. čer 2009

nikoli - jestli třeba nemyslela, že by jsi tam z jeho pojištění který odvádí z platu třeba neměla taky nárok na nějaký dávky- vím že se na tohle používá formulář E401 a E411 ale čeho se přesně týká to nevím

susik77
22. čer 2009

vojtisku: diky moc 🙂 jeste jeden dotaz: ten formular hlaseni zmen nepotrebuji nechat potvrdit u zamestnavatele? staci kdyz to potvrdim sama?

nikolic
22. čer 2009

vojtisku děkuju,ještě se pokusim někde zeptat,ale česky formulář stejně v německu chtít nebudou....je to komplikovný,ale děkuju 🙂

bedarovec
25. čer 2009

Ahoj VOJTIŠKU,
taky se na tebe obrátím s mým problémem. Od 27.5.2009 jsem nastoupila na PPM ( druhé díte). první dcera měla 3 roky k 26.5.2009, takže jsem v klidu od 27 šla na PPM. Ted mi došlý z OSSZ za těch 5 dní peníze a denní výměr je 390,- což je ještě menší než u první PPM tu jsem měla 430,-). nechápu jak může být menší, když jsem v práci nebyla, a příjem by se měl počítat stejně jako u prvního.
U první dcery jsem byla od 27.10.2005 na neschopence, na PPM jsem nastoupila k 24.4.2006, tak těch 12 měsíců zpětně se počítá před tím 27.10.2005????
Když mě po skončení PPM u první dcery vypláceli peníze za dovolenou tak to se počítá do příjmů jako poslední výdělek nebo před tou neschopenkou??
Snad jsem to napsala srozumitelně.
Díky moc Maruška

sebele
26. čer 2009

Ahoj Vojtisku, taky bych se chtěla zeptat na pár věcí, týkajících se mne. Narodila se mi dcera 20.4.2008, při které jsem pobírala nejdříve PPM od zaměstnavatele cca 14 000, po 28 týdnech jsem začala pobírat rodičovský příspěvek od sociálky 11 400 (určila jsem si 2 roky být s dítětem doma), což pobítám doposud. Ale od 1.3.2009 jsem nastoupila na poloviční úvazek ke stejnému zaměstnavateli (dceři byl necelý rok), v tu dobu jsem otěhotněla podruhé, tudíž teď jsem stále na rodičáku ale i pracuji na půl úvazku, jsem v 5 měsíci těhotenství. Do práce chci přestat chodit 6 týdnů před porodem a z rodičáku plynule přejít na PPM na druhé dítě. Chtěla bych se zeptat, z čeho mně budou vypočítávat PPM, z platu který jsem měla před prvním dítětem (35 tis hrubého), nebo z mého současného platu na půl úvazku (15 tis hrubého), protože to je docela rozdíl. Moc děkuji za odpověď, moc mi to pomůže

vojtisek2007
26. čer 2009

bedarovec - ta vyplacená dovolená se ti počítá do průměru, který berou na dovolenou - u první dcery se ti vzalo to před neschopenkou, teď podruhý se ti vezme vyplacená dovolená a zbytek zase před tím jako u první....

sebele - PPM se ti bude počítat z 12příjmů před nástupem na mateřskou - tzn. že z toho půl úvazku - a ano, nevyplatí se to...