Když opět nastoupím z RD na MD, jak je to s výší PPM?

gabiku
6. kvě 2009

Milé maminky, nevíte některá, jak je to s výší PPM, když nastoupím opět na mateřskou z rodičáku do tří let prvního dítka? Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou, mateřskou v r. 2008 jsem pobírala v max. výši těch necelých 15.000Kč(průměrný měsíční hrubý plat byl asi 35 tis.Kč).Když budu nastupovat zpět na mateřskou, budu dostávat PPM ve stejné výši 15 tis. Kč nebo mi budou mateřskou počítat podle zákona platného od 1.1.2009? Dle kalkulačky na MPSV jsem si zjistila, že při platu 35 tis. Kč je mateřská cca 21 tis.Kč. To se mě ale nebude týkat, že? Doufám, že jsem otázku moc nezamotala. Děkuji za Vaše reakce.

vojtisek2007
6. kvě 2009

gabi - když stineš na mateřskou nastoupit ještě při prvním rodičáku, tak ti jí zpočítají ponovu - a když bude lepší )vyšší) než ta předtím, tak budeš mít tu - prostě dostaneš tu, co bude vyšší - tenhle zákon platí od 1.1.2008 - ale musíš to stihnout po dobu pobírání prvního rodičáku - to je jediná podmínka.

gabiku
autor
6. kvě 2009

Vojtišku, děkuji za odpověď.Takže jestli to chápu správně, k výpočtu mateřské se použijí stejné příjmy jako při předchozí PPM, nebude se brát v úvahu příjem z proplacené dovolené a dodatečné odměny, které jsem dostala jeden měsíc s PPM. V nějakém článku jsem totiž četla, že když se prý nastupuje z rodičáku na novou mateřskou, tak novou PPM vypočítavají z průměru za období poslední 3 měsíce, ve kterém byl poslední příjem, např. proplacení dovolené, které je zpravidla vyplaceno vždy po skončení čerpání PPM. Tím padem samozřejmě vychází nížší výdělek a nižší PPM. V článku bylo napsáno, že se musí požádat zaměstnavatele, aby z tohoto příjmu nevycházel. Neslyšela jsi o tom něco?

vojtisek2007
7. kvě 2009

gabiku - vezmou ti zase příjmy jako při předchozí mateřské a přidají se k tomu ještě ty, co jsi dostala proplacené -ale žádné tři měsíce - normálně zpětně 12měsíců jako u první mateřské, ale protože se ti bude počítat podle nového zákona, kde jsou posunuty redukční hranice, tak určitě nebudeš mít mateřskou nižší, naopak spoustu mamin si novým zákonem polepšilo, hlavně ty, co měli příjem 15tis a výš....

mpad
25. kvě 2009

vojtisek: a pokud ta maminka byla od začátku těhotenství (cca od 4měsíce) na neschopence? tak se ten průměr počítá i z tohoto období nebo z období před neschopenkou?
děkuji moc

vojtisek2007
25. kvě 2009

mpad - počítá se období před neschopenkou

mpad
25. kvě 2009

jupí 😀 😀 😀
obdivuji tvé znalosti, dneska aby to člověk pořád hlídal, když se v tom anučí chodit, tak se to změní a pak zas :(

mpad
25. kvě 2009

ještě jeden dotaz, sice hloupej, ale fakt to nevim, má na tu mateřskou od zaměstnavatele nárok i maminka, která si během rodičovské (než chce čerpat tu "druhou mateřskou) zaleží kvůli přivýdělku živnostenský list?

vojtisek2007
25. kvě 2009

mpad - pokud stále zaměstnavatelel máš, tak od něj budeš čerpat mateřskou, a kdyby ti vznikl nárok, tak můžeš čerpat i ze živnosti....měla bys mateřský dvě. 😀

evelin28
26. kvě 2009

mohla bych taky jeden dotaz? "Vojtíšek" toho ví víc než u nás na sociálce... 😉 . Mám rodičák na čtyři roky, malej měl tři v březnu a já jsem od 18.5. nastoupila na mateřskou. Poslala jsem papíry do práce a přišla mi od nich odpověď, že nemám nárok na příjem získaný z náhrady mzdy za prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti.... 😲 . Nechápu kde k tomu přišli. Výši mateřské bych měla mít přece obdobnou jako při prvním dítěti ne,...?Moc děkuji za odpověď.

lenkabm
27. kvě 2009

Ahoj Vojtíšku2007 🙂 ,
prosím,prosím o radu.Mám pocit,že na úřadech toho opravdu moc nevědí,sice jsou milí,ale přehazují si mě jak horký brambor a odpovědět nedokáží.Od r.2006 jsem na rodičáku,v Čechách jsem neměla odpracováno,tak jsem na mateřskou neměla nárok.Na dceru,která se narodila 26.06.06 pobírám 7600,-,vyplácí UP,nemám nic písemně,že to prý nedávají,ale měla bych rodičák pobírat než nastoupí Bettynka do školy,je alergik a do školky nemůže,od jejího roku jsem si začala přivydělávat jako OSVČ,byly jsme s dcerou sami a výdaje byly větší než příjmy,když jsem vše zdanila tak jsem přišla o veškeré přídavky(a to jsem si v průměru vydělala kolem 5tis/měsíc).Jsem opět na rizikáči,mám neschopenku až do porodu-musím platit zdravotní a sociální i teď?Mám nárok na nějaké peníze,když jsem na neschopence?Při zdaňovacím období jsem jela zase na procenta a dluhy na zdravotním,či sociálním nemám.,,Podnikání" jsem uváděla jako vedlejší zdroj příjmů.Miminko čekám s jiným partnerem,se kterým se v 08/09 bereme.Potřebuji vymyslet,jak udělat to,aby mně zůstal rodičák na Bettynku (je to jen tak,tak,aby to pokrylo náklady na diety) a po narození miminka jsem mohla já,či můj budoucí manžel čerpat rodičák na miminko,protože jinak,bychom asi pošly hlady ☹ .Moc,moc děkuji.

vojtisek2007
27. kvě 2009

evelin - mateřskou bys měla mít +- stejnou jaku tu první, když jsi si teda při rodičáku nepřivydělávala - ale nerozumím tomu že "nemáš nárok na příjem získaný z náhrady mzdy...." - to se týká prac.neschopnosti a ne mateřské - takže máš mateřskou nebo nemocenskou ???

lenkabm - takže, jestliže jsi si platila zálohy na sociální pojištění (OSSZ - důchodové a nemocenské) máš samozřejmě nárok při neschopence na peníze - prvních 14dnů nic a pak už peníze pobíráš, po dobu nemoci zálohy platit nemusíš (akorát potom na zdravotní pojištovnu musíš doložit potvrzením z ossz, jakou dobu jsi promarodila), jestli máš placeno sociální pojištění a splníš 270dnů účasti na nemoc. pojištění z toho 180dnů jako osvč - tak budeš mít nárok na mateřskou, která se nastupuje 6-8týdnů před porodem a trvá 28týdnů....předpokládám, že když píšeš, že sis přivydělávala od jejího roku, tak to je někdy od roku 2007 - takže teď by jsi měla ty dny účasti mít splněné (jak těch 270 tak i těch 180) - záleží na tom, jestli jsi si platila sociální pojištění, protože dřív nebylo povinné si ho platit.
No a jak to vymyslet, aby ti zůstal rodičák i mateřská to nevím, protože při nástupu na druhou mateřskou ti rodičák na první dítě stopnou - máš mateřskou a po mateřský zase další rodičák na to malý miminko - ve vašem případě by možná šlo zažádat o příspěvek při péči o osobu blízkou - ten se dává ze zdravotních důvodů - musí se k tomu vyjadřovat i nějaká lék.komise - ale za pokus to stojí - príspěvek je rozdělen asi do 4 kategorií, vy by jste určitě spadli do té nejlehčí 1., to je jasný, ale nějaký peníz by to hodilo. ještě na to kouknu a písnu, jaký ty kategorie přesně jsou a tak

luciferek
27. kvě 2009

gabiku, četla jsem tvůj příspěvek a já jsem už první dávku PPM dostala a je to dle platných norem od toho roku 2009, jak jsi psala, takže bys těch 21 tisíc, jak jsi si vypočetla dostat měla... Já taky nastoupila nedávno a dceři budou tři v září...

vojtisek2007
27. kvě 2009

výše příspěvku na péči pro osoby od 1 do 18 let věku činí za kalendářní měsíc:

3000 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost);
5000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost);
9000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost);
11 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).

U osob od 18 let činí výše příspěvku v jednotlivých stupních 2000 Kč, 4000 Kč, 8000 Kč a 11000 Kč měsíčně. Příspěvek se nevyplácí, jestliže je osoba po celý kalendářní měsíc v ústavní péči zdravotnického zařízení, popřípadě ve školském zařízení pro výkon ústavní výchovy

lenkabm
27. kvě 2009

Vojtíšku,moc,moc,děkuji,jsi opravdu šikula,myslíš,že by jsi nevykoumala jak to udělat s tím rodičákem jinak?
Víš ono to opravdu není žádná legrace s tím dietařením,teď už to vychází bez léků jen cca 7OOO,-/měs. ☹ a u druhého mimi je traké předpoklad 😒 .
Myslela jsem třeba,kdyby to nějak šlo,tak malé mímo napsat na taťku a že by jako on nastoupil na rodičák,při něm může chodit do práce normálně,ne?Co ty na to?Je to hodně velká blbost nebo je tudy nějaká smyčka?

vojtisek2007
27. kvě 2009

lenka - no jo, ale rodičák se přiznává jen na nejmladší dítě v rodině - takže i kdyby o jeden žádal ta´tka na Eli a o druhý ty na malé mimi, tak vám to stejně zamítnou - nehledě na to, že v žádosti se uvádějí všechny vaše děti....takže přiznají jen ten rodičák na nejmenší dítě...ve vašem případě by šlo - na Eli ten příspěvek na péči a na druhý mateřskou (jestli na ní máš nárok) a pak rodičák....

evelin28
27. kvě 2009

Vojtíšku - moc děkuji, jsi opravdu skvělá, že se v tom tak orientuješ. Věta o pracovní neschopnosti se vysvětlila ( účetnictví ve firmě dělá mladá holka po škole a neví která bije....pro ni se rodičák = pracovní neschopnost.). Dnes mi všechny papíry po půlhodinovém telefonátu odeslala na OSSZ, tak ti si s tím snad poradí líp než ona.Ještě jednou díky.

vojtisek2007
27. kvě 2009

evelin- tak jenom doufej, že ti vyplnila všechno co k mateřský patří, protože od 1.1.2009 se musí vyplnovat jak k neschopence, tak k žádosti o mateřskou takovej canc, kterej chtej na sociálce - a jestli ti ho k tomu nepřiložila, tak se taky mateřský nemusíš dočkat, počkala bych tak 14dnů,3týdny a zavolala si na sociálku,jestli mají všechno co potřebují ke zpracování mateřské 😉

evelin28
28. kvě 2009

Vojtíšku - no doufám, že mi tam poslala všechno 🙄 . Nechala jsem si poštou poslat kopie od všeho co posílala , tak jsem zvědavá.... No, ale máš pravdu, za to, že si na sociálku zavolám nic nedám. Lepší než být x měsíců úplně bez peněz 😉 . Měj se moc hezky a díky.

marie_m
30. kvě 2009

vojtisku, muzu mit taky otazecku prosim? 😀

v zari 2009 mi konci RD, ale jsem znovu tehule a nastup na materskou by se mel prekryvaat s ukoncenim RD, cca 2 roky mam u myho zamestnavatele DPP(DPČ), ale smlouva na dobu neurcitou mi stale bezi, kdy si vydelavam max 8-10 tisic mesicne, pred odchodem na materskou jsem mela cca 35000 Kc plat, z ceho se mi teda ted bude vypocitavat druha materska? diky diky

vojtisek2007
30. kvě 2009

marie_m - no obávám se, že když máš oficiální smlouvu, ze které odvádíš zdravotní,sociální a daně, tak se ti mateřská bude brát z toho...ne z předchozího platu před mateřskou ☹

marie_m
30. kvě 2009

jezis, tak to se mi snad zda, to je teda pekne debilni uzakoneni, fakt ☹

vojtisek2007
30. kvě 2009

marie - ještě si zavolej na ossz kam spadáš, ale myslím, že to bude tak jak jsem psala - to je lepší radši nic nedělat 😠

marie_m
30. kvě 2009

no to jo, to sem mohla jako kamaradky sedet doma a kdyz mladej spal, tak pit kafco a cist knizky 😀...no, uvidime, jeste zjistim co a jak, pac kazdej rika neco jinyho

kocule
4. čer 2009

Ahojte holky, asi to sem nepatří, ale potřebovala bych poradit. Začátkem září mám nastupovat na MD, takže je mi jasné, že donesu zaměstnavateli formulář od gynekologa s potvrzením a on jej odešla na příslušnou OSSZ. Ještě něco? Taky mě zajímá, když si budu posléze volit délku RD, zda ji musím písemně oznámit zaměstnavateli, aby byl informován, nebo stačí pouze ústní domluva. Doma budu asi ty 3 roky, tak aby mi držel dané místo a bylo jasné, že budu opravdu doma ty 3 roky. Aby pak nedošlo posléze k nedorozumění, což sice nepředpokládám, ale pro jistotu. Moc Vám všem děkuji za odpovědi a přeji krásné těhotenství.

fim
7. čer 2009

Kocule, jestli si dobře vzpomínám, tak tím by pro MD mělo být zatím vše vyřízeno - já pak jenal do práce max. něco podepsat a potom se už řešila rodičovksá.

Mě by zase zajímalo - doufám, že nevadí, že obtěžuji možná se stejným problémem - mám zvolenou rodičovskou do roku 2011, ale ráda bych před nástupem do práce znovu otěhnotněla a odchovala i 2. mimi.... Zaslchla jsem, že v takovém případě budu mít ale rodičák jen něco málo přes 3 000,-. To přeci nemůže myslet nikdo vážně - že "prý" jakoby přetahuju tu původně zvolenou tříletou variantu. Tak jak to tedy je?
A mateřskou bych měla stejně jako poprvé? A nastupovala bych ji opět těch 6 týdnů před TP?
A abych si to shrnula pro sebe (úřednickýho tatara), tak při nástupu na MD jsem měla řekněme 12 000,-, potom na rodičáku těch 7 600,-, potom by to tedy bylo zase 6 týdnů před TP 12000 a pak kolik? Díky díky díky. 😵
Ve všech úředních počkách jsem ztracená, nějak těm složitým souvětím se spoustou zkratek nerozumím. 😅 😀

josifek
8. čer 2009

Vojtíšku,předem zdravím a chtěla bych pochopit zda my bude md vyplácet zaměstnavatel či socilka? Jsem zaměstnaná a papír od lékaře jsem odevzdala 8 týdnu před termínem porodu.Od 6tt jsem byla na nemocenské.A z čeho mi ji budou počítat z nemocenky? nebo z platu předtím 🙂 Předem moc děkuji 🙂 😵

fim
8. čer 2009

Josifku, já byla celé těhu na PN a md jsem měla od zaměstnavatele. A bylo to z platu před PN - to už Vojtíšek psala někomu dřív. Taky to bylo jedno z mála, co jsem pochopila a fakt to tak mám. 😉 😀

josifek
8. čer 2009

Fim....bo mě řekli jak jsem odevzdavala ten papír od doktora,ž mi to bude chodit od socky a že mám počítat i se třemy měsíci zpožděním

fim
8. čer 2009

Tak to jsi asi nedávala té nejfundovanější osobě, která k tomu má co říct..... teda si myslím. Ono je smutný, když se dočteš, že i na sociálce dělá holka, která tomu nerozumí, zapomene ti něco vyplnit a ty to pak odskáčeš... a kdo jinej by tomu měl rozumět, že jo?
Já netvrdím, že to vím na 100%, ale takhle jsem to měla a takhle jsem to i tady pochopila. 😉

josifek
8. čer 2009

fin já si také myslela že to posílá těch 28 týdnu zaměstnavatel.A papír jsem odevzdala naší hlavní učetní 😉 Tak jsem z toho hodně zmatena .Jsou to pěkně blbý a zamotaný paragrafy,člověk neví na čem je ☹