Když opět nastoupím z RD na MD, jak je to s výší PPM?

gabiku
6. kvě 2009

Milé maminky, nevíte některá, jak je to s výší PPM, když nastoupím opět na mateřskou z rodičáku do tří let prvního dítka? Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou, mateřskou v r. 2008 jsem pobírala v max. výši těch necelých 15.000Kč(průměrný měsíční hrubý plat byl asi 35 tis.Kč).Když budu nastupovat zpět na mateřskou, budu dostávat PPM ve stejné výši 15 tis. Kč nebo mi budou mateřskou počítat podle zákona platného od 1.1.2009? Dle kalkulačky na MPSV jsem si zjistila, že při platu 35 tis. Kč je mateřská cca 21 tis.Kč. To se mě ale nebude týkat, že? Doufám, že jsem otázku moc nezamotala. Děkuji za Vaše reakce.

sebele
27. čer 2009

Ahoj Vojtisku, děkuji za odpověď. Jsem z toho dost zmatená a nevím co se mě týká a co ne. V právní poradně nějaká právnička na problém podobný mojemu odpovídá tak, že pokud jsem u stejného zaměstnavatele se stejnou smlouvou a vznikne mi u něho opět nárok na PPM při částečném úvazku, tak pokud mé první dítě nedovrší věku 4 let, potom se přihlédne k nějakému dennímu výpočtu při první PPM a i druhé PPM a vyplácet se bude to, co je výhodnější. Nemohla bys mi prosím vysvětlit v čem je rozdíl, jestli se toto týká mne, nebo ne. Přikládám:

. březen, 2009
Dobrý den,ze zákona mi není srozumitelné, jak se postupuje při výpočtu PPM, když budu čekat druhé dítě. Během rodičovské dovolené (zvolím rychlou variantu) s prvním dítětem chci pracovat u svého zaměstnavatele na částečný pracovní úvazek. Bude se PPM při druhém těhotenství počítat z mého výdělku, kterého jsem dosáhla za posledních 12 měsíců - tedy během trvání mého zkráceném úvazku, nebo se vychází z průměrného hrubého výdělku za posledních 12 měsíců, kterého jsem dosáhla před nástupem na první mateřskou dovolenou, který je např. 3x vyšší. Pochopitelně můj příjem ze zkráceného úvazku bude nižší, tudíž bych měla i nižší PPM než u prvního dítěte podle způsobu výpočtu od 1.1.2009, a byla bych tak znevýhodněna. A ještě bych poprosila o informaci, zda není nějak ze zákona omezen již zmíněný přivýdělek při rodičovské dovolené. Předem děkuji.
Dobrý den,
výše výdělku na rodičovské dovolené není zákona omezena. Upozorňuji však, že během pobírání PPM nemůžete pracovat.
U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.
PPM byste proto měla mít stejnou jako při prvním dítěti. Na vysvětlení konkrétního postupu výpočtu zde opravdu není prostor.

bedarovec
27. čer 2009

Vojtíšku, díky. Psala jsem učetní mail, jakto, že mám mín než u první PPM a ona, že z OSSZ ji podklady vrátily, že mi druhou PPM budou počítat jen z hlavního prac. poměru který mí stále trvá. U první PPm jsme měla u stejného zaměstnavatele dva prac. poměry ( jeden hlavní+ vedlejšák) a vedlejšák mi skončil při první PPM. Tak je možné, že se mi to počítá jen z toho hlavního nebo by se mi mělii počítat z obou jako u první PPM??

vojtisek2007
27. čer 2009

sebele - ano, pokud na druhou mateřskou (PPM) budeš nastupovat v době, kdy ještě budeš pobírat rodičák na první dítě, tak ti spočítají novou mateřskou, porovnají s tou první a tu která bude vyšší, tu dostaneš - ale musíš to stihnout při rodičáku na první dítě, jakmile budeš nastupovat o den dýl - např. rodičák ti skoční 17.10. a ty budeš 18.10.nastupovat na novou PPM, tak máš smůlu, dostaneš to, co ti vypočítají z toho půl úvazku....když stihneš ovšem nastoupit do toho 17.10. máš nárok na tu mateřskou, která bude vyšší 😉

bedarovec - PPM ti můžou počítat jenom z toho prac.poměru, který stále trvá, nebo z titulu ochranné lhůty (ta je 180dnů od skončení prac.poměru), takže jestli ti jeden prac.pooměr už skončil, a je to víc než 180dnů, tak ti PPm bude počítána jenom z toho prac.poměru, co stále trvá....

vojtisek2007
27. čer 2009

bedarovec -kdybys druhou PPM nastoupila ještě když jsi byla na rodičáku s prvním,měla bys nárok na tu mateřskou, která by vyšla vyšší, takhle bohužel ne

sebele
27. čer 2009

Vojtisku, děkuji za odpověď. Tak to tedy asi stihnu, s první dcerou jsem šla na PPM v půlce března 2008, narodila se 20.4.2008 a rodičák jsem začala pobírat po 28 týdnech, tuším že někdy v říjnu 2008, mám 2letou variantu, tudíž bych rodičák měla pobírat do dubna 2010 (s roky věk dítěte) je to tak? Ale na další PPM nyní musím nastouput nejpozději 13.10 2009, to znamená že určitě budu muset přerušit rodičák o půl roku dřív a pobírat už jen PPM na druhé dítě. Takže se mě týká to co jsem se dočetla, že dostanu tu výhodnější variantu vypočítanou z platu před první PPM? Ještě bych si chtěla ujasnit, přihlédne se tedy k mému příjmu před první PPM (35 tisíc), ale nová PPM se bude již počítat dle zákona z 1.1.2009, tedy 60% z hrubé mzdy což je těch cca 21 tisíc, je to tak? Opravdu moc děkuji, jdu v pondělí k mzdové, tak abych byla dostatečně informovaná. DÍKY

vojtisek2007
28. čer 2009

sebele - když máš rodičák na dva roky, znamená to, že do 20.4.2010 - to je nejpozdější datum, ke kterému musíš nastoupit novou mateřskou - ta se bude počítat z posledních 12ti hrubých platů před nástupem - tzn. že z toho půl úvazku, bude se počítat podle nového zákona,který platí od 1.1.2009, kde jsou posunuty redukční hranice pro výpočet denního vyměřovacího základu (což se ovšem promítá, když je hrubý plat nad 15tis, což u půl úvazku asi není, nevím), vyjde ti mateřská samo sebou nižší než ta první a protože budeš nastupovat při rodičáku s prvním dítětem, dostaneš tu lepší variantu - toto platí od 1.1.2008.
A přesně tak - 6-8týdnů před porodem nastoupíš na mateřskou (žádost dá gynekolog, zaneseš do práce, tam k tomu vyplní dalších xyz papíru a odešlou na OSSZ, odkud ti bude mateřská vyplácena, už mateřské nevyplácí zaměstnavatel), k datu nástupu na mateřskou zašleš na úřad práce odbor státní sociální podpory formulář - hlášení změn - a tam napíšeš, že končíš rodičák na první dítě k datu...důvod nástup na PPM a doložíš doklad od OSSZ ohledně přiznání mateřské - a nebo ho dokládat nemusíš, když ho budou chtít, vyžádají si ho sami.

mamlas06
28. čer 2009

Ahoj vojtíšku, taky mám na tebe dotaz. Dost se tu opakuje jen v menších obměnách...
na mateřskou jsem nastoupila 1. února 2009, dcera se narodila 7. března. U zaměstnavatele mám smlouvu na dobu určitou, nastoupila jsem jako záskok za jinou kolegyni, která by se ale měla v září do práce vrátit.
Teď k mým dotazům
1) chtěla bych rodičovskou na 2 roky, kdy bych nejpozději měla rodit, abych mohla přejít rovnou z jedné rodičovské na druhou? (mám dost zmatky v pojmech mateřská - rodičovská, tak pokud by ti nevadilo přepočítat to na termín porodu) 😉
2) jak to se mnou bude u zaměstnavatele, když se do práce vrátí ona kolegyně?
Díky moc 🙂

vojtisek2007
28. čer 2009

mamlas06 - když máš smlouvu na dobu určitou, tzn, že tvůj pracovní poměr skončí v tom září, kdy se vrátí kolegyne do práce, tzn. ty budeš "nezaměstnaná" a na další mateřskou, pokud bys otěhotněla nebudeš mít nárok...pak bys ode dne narození druhého dítěte měla automaticky od jeho narození nárok na rodičovský příspěvek v té čtyřleté verzi, ale ne bohužel na mateřskou (která se začíná vyplácet 6-8týdnů před porodem a celkem trvá 28týdnů)

mamlas06
29. čer 2009

aha, tak ještě že to vím 🙂 ale třeba se do té doby zase změní zákony a všechno bude jinak 😀 děkuju moc za odpověď 😉

breburda
30. čer 2009

Vojtíšku ahoj, chci se připojit s dotazem.
Jsem zaměstnaná na plný úvazek (u zaměstnavatele od r.1998), na dobu neurčitou, prac. poměr stále trvá.
Na první mateřsku jsem nastupovala 15.3.2004, dítě narozené v květnu. Na RD jsem byla do 1. května 2007, dělám ve školství a do práce jsem byla domluvená na září 2007. V květnu jsem otěhotněla a se zaměstnavatelem jsme se domluvili, že do nástupu na 2. MD 6.ledna 2008 zůstanu doma na neplaceném volnu. Dcera se narodila v únoru 2008. Chtěla jsem čerpat tříletou variantu rodičáku, ale tu si ani nebudu volit, jelikož jsem teď 1.6.2009 nastoupila na třetí MD.
Chci poprosit o radu, z čeho mi teda bude vypočítávána MD? Účetní mi nejdřív vyplnila měsíce 3/2004 - (ale to není měsíc před nástupem na MD? ale měsíc nástupu na MD) - 4/2003, ale to mi na OSSZ vrátili jako špatné.
Prý tam má být rok 2004 - leden až prosinec, tam co jsem pobírala plat, napsat kolik, jinde ať napíšeme nulu.
Nejsem z toho moc moudrá, navíc jsemi tuším od října 2004 čerpala řádnou dovolenou 40 dní, to by se tam mělo taky započítávat, ne?
Nejsem z toho moc moudrá, ani účetní, za pár dnů mám TP a MD není pořád vyřízená. Poradíš prosím?
Snad jsem to nenapsala moc zmateně.

vojtisek2007
30. čer 2009

breburda - 10/2004,11/2004 (VYPLACENÁ DOVOLENÁ) ,měsíc před nástupem na první PPM se začíná počítat hrubý plat na mateřskou 02/2004, 01/2004,12/2003,11/2003,10/2003,09/2003,08/2003,07/2003,06/2003,05/2003 - z tohohle by se ti měla počítat mateřská, jestli ti ještě v nějakém měsíci dosud nebyla vyplacena mzda (třeba dovolená), nerozumím tomu,proč by tam měl být uveden rok 2004 celý, když jsi čerpala vlastně od 03/2004 tedy do toho 10/2004 PPM, pak ti byla vyplacena dovolená a od tý doby ti zaměstnavatel žádný příjem nevyplatil....

breburda
30. čer 2009

Vojtišku,
dík za info. 🙂 Myslela jsem, že to bude, jak píšeš.
Právě že jsem nebyla moudrá z toho, proč tam mám psat celý rok 2004, paní na OSSZ v Liberci mi to vysvětlila tím, že 12 kalendářních měsíců, což podle ní je KALENDÁŘNÍ ROK 😨 , ale to se mi nezdálo, schválně jsem hledala onen zákon i na netu, pročítala, co se dalo.
Jestli to není tím, že nyní vlastně přecházím z jednoho rodičáku na další mateřskou, jestli tam není nějaká vyjímka? Nevím, nejsem účetní...
Každopádně to zjistím zítra, zajdu ještě jednou za účetní s informacema od tebe, a pak znova na OSSZ. Jsem na to fakt zvědavá.

vojtisek2007
30. čer 2009

breburda - jediná "vyjímka" když přecházíš z rodičáku na další mateřskou je v tom, že když bys v průběhu toho prvního rodičáku měla nějaké vedlejší příjmy (třeba ta proplacená dovolená, nebo prostě peníze na dohodu o provedení prac.činnosti), tak by ti to logicky mateřskou snížilo (když se bere 12platů před nástupem na další PPM) , ale proto, že přecházíš z rodičáku na mateřskou, tak máš nárok na tu mateřskou, která je vyšší, tzn, že když máš první mateřskou vyšší,než ti spočítají tu druhou, dostaneš tu první...nevím jestli je to k pochopení...ale jinak tam žádný fígl není, navíc od 1.1.2009 platí nový zákon, kde jsou posunuty hranice pro výpočty mateřských, takže ti co měli nad 15tis hrubého, si novým zákonem mohli na mateřské jen polepšit.

breburda
30. čer 2009

Vojtíšku, o tomhle mi taky říkali, že dostanu ten vyšší výpočet.
Ještě mě napadá, že po skončení 2.MD mi taky vypláceli tu čerpanou dovolenou - matně vzpomínám, to mohlo být tak 07/ a 08/2008. Ta už se do výpočtu nezapočítává?

vojtisek2007
30. čer 2009

tak to se ti bude počítat i ta další vyplacená dovolená a o ty dva měsíce se to zkrátí - bude vynecháno 05,06/2003 a přibyde teda 07,08/2008
takže ve finále se budou brát peníze z 07 a 08/2008 (vyplacená dovolená) , 10 a 11/2004 (vyplacená dovolená) , 01,02/2004, 12-07/2003 - hrubý plat

breburda
30. čer 2009

Vojtiku, zlatíčko, teď ještě koukám do výpisů, oni mi část dovolený propláceli ještě i v 09/2008, ale jen pár dnů. To se bude psát jako celý měsíc a tím pádem si z měsíců r. 2003 odečtu ještě jeden, rozumím tomu dobře?

vojtisek2007
1. črc 2009

jo přesně tak, přidá se 09/2008 a ubyde 07/2003

breburda
1. črc 2009

Vojti, ještě mě napadá, když se jede pak rok 2004 zpětně, měsíc nástupu na tu první mateřskou (3/2004) se tam psát nebude...(?)

vojtisek2007
1. črc 2009

jestli v něm byla mzda, tak jo, jestli už jenom mateřská tak ne

breburda
1. črc 2009

Jo, bylo tam 15 dní mzdy. čili umažu ještě jeden měsíc od konce 😝

Vojtíšku, máš u mě snad čokoládu 😅 :-*

vojtisek2007
1. črc 2009

to beru, takovouhle ineternetovou čoko - po tý se aspoň netloustne.... 😀 😀 😀

x.meredith79
5. črc 2009

Ahoj Vojtisku2007,
ráda bych se Tě zeptala, jak to bude v mém případě vypadat s výší mateřské. U zaměstnavatele jsem 8 let. Jakou výši nemocenské budu mít, když bych byla od začátku na rizikovém těhotenství a před tím ještě půl roku marodila (úraz)? Takže jsem vlastně přešla z klasické nemocenské na rizikové těhotenství, což se předpokládám bere též jako nemocenská. Ještě v době práce jsem měla na výplatní pásce PN 1775 (údaj stejný celých 12 měsíců). Budou mi těch 12 měsíců brát ze 1775 nebo mi to budou skutečně brát jako rok před nástupem na MD, tedy jen z nemocenských dávek? Částka by pak byla o dost nižší. Děkuji moc za pomoc.
Meredith

vojtisek2007
5. črc 2009

rizikové i výše mateřské se ti bude brát z hrubého platu před nástupem na mateřskou, když jsi před tím byla na PN, tak se PN přeskočí, nebude se to počítat z neschopnosti, ale z posledních "opravdových" 12ti platů, které jsi měla

x.meredith79
5. črc 2009

Vojtisku, ty jsi posel dobrých zpráv, to jsem tedy ani nečekala 🙂. Děkuji moc za výbornou zprávu.

odysea
1. srp 2009

Ahoj, prosím o radu. V listopadu mi končí rodičovská s prvním dítětem. Nyní čekáme druhý, přičemž PPM na druhý dítě bych měla začít pobírat od 1.září. Takže logicky asi tím přijdu o zbytek rodič.příspěvku, co bych pobírala až do toho listopadu. Mám jít na úřad práce nahlásit, že začínám od 1.září brát PPM a oni mi ukončej ten rodičák?
Děkuji moc za radu

sabinina
1. srp 2009

Ahojky,potřebovala bych radu..nějak v tom tápu.. ☹ jsem na rodičovské dovolené do března 2010.Mezitím jsem ztratila zaměstnavalete,firma zanikla.V prosinci čekáme druhé mimi.Budu mít vůbec nárok na mateřskou?A jak to bude s délkou rodičováku?budu mít možnost volby??Děkuji moc za vysvětlení..hezký večer všem. 🙂

vojtisek2007
1. srp 2009

odysea - na úřad práce rozhodně ne, jestli máš stále zaměstnavatele, budeš mít znovu nárok na PPM (mateřská) - ta se nastupuje 6-8týdnů před porodem - žádost ti vystaví tvůj gynekolog a ty jí zaneseš do práce, ke dni porodu druhého miminka musíš sama zastavit rodičák na první a o ty peníze do toho listopadu opravdu přijdeš, ale nejde pobírat současně mateřskou a rodičák, po 28týdnech až ti mateřská skončí zase nastoupíš na nový rodičák....kdybys zaměstanvatele neměla, tak na PPm nemáš nárok a rovnou ode dne porodu by jsi jenom převedla rodičák ze staršího na nově narozené miminko a automaticky by jsi ho dostala na 4roky, nemohla by sis vybrat.

sabinina - bohužel, když nemáš zaměstnavatele, nebudeš při druhém dítěti mít nárok na PPm /mateřskou), ale rovnou ode dne porodu dostaneš rodičák, rodičák na první dítě zrušíš a zažádáš o rodičák na druhé a bohužel nemžeš si volit délku, dostaneš automaticky na 4roky.

saskia81
2. led 2010

ahoj,
jsem na dvouleté rodičovské dovolené, která mi končí v září. Jsem znovu těhotná, TP mám 10. května.Peněžitá pomoc v mateřství, kterou bych měla od dubna začít pobírat na druhé dítě bude však nyní nižší než současný RP, který bych jinak brala až do toho září. Je možné se PPM na druhé dítě vzdát, a pobírat dál RP na první dítě? A po uplynutí těch 2 let přejít rovnou na dodičovskou dovolenou na druhé dítě?

díky moc za odpověď.

sasi

j.a.n.i
2. led 2010

To nevím, obávám se, že to nepůjde, možná, ale nevím to jistě by šlo na druhou PPM nastoupit až dnem porodu, ale později rozhodně ne. Ono dnem porodu se ti stejně ruší RP na starší dítě a pak už ho bereš na mladší, takže tam už bys stejně měla ten nižší.

jajik25
2. led 2010

Ahojky jsem na mateřské dovolené která mi končí 10.dubna.Kdy si mám nejpozději zažádat o RP?Díky