Když v těhu neprodlouží smlouvu, přijdu o mateřskou?

bajusik
8. led 2013

Ahojte, jsem zaměstnaná u pracovní agentury, prodlužuje se tady smlouva o 3-4 měsíce, více ani náhodou. Otěhotněla jsem, jsem ve 12tt a smlouva mi končí na konci března. Jak by to bylo kdyby se provalilo, že jsem těhotná a smlouvu mi neprodloužili? Přišla bych o mateřskou? A co myslíte, mám to tajit a nebo se zkusit s nadřízeným domluvit na prodloužení smlouvy? Mám z toho celkem strach. Na mateřskou bych nastupovala koncem května, začátkem června. Dík za názory a zkušenosti 🙂

aneta0707
8. led 2013

kamaradka mela smlouvu taky na dobu urcitou a prodluzovali to po par mesicich. i kdyby se ji to podarilo utajit co nejdyl, tak materska konci se smlouvou, takze to stejne nema cenu. a mam takovy pocit, ze pri podpisu novy smlouvy musi zena oznamit, ze je tehotna. kdyby se to potom provalilo, mohl by z toho byt problem. muzes mu to oznamit a muze ti napsat smlouvu treba do 8 mesice. prece nechces zustat bez prace. navic zadna firma dobrovolne nebude platit zene matrskou, kdyz nemusi

bajusik
autor
8. led 2013

no co vím, tak i když mi smlouva skončí, musí mi mateřskou vyplácet - ochranná lhůta pro nárok na dávky nemocenského pojištění 180 dnů

alunka001
8. led 2013

Pokud by smlouvu neprodloužili,máš nárok na mateřskou a volbu délky RD. Jak sama píšeš jsi v ochranné lhůtě 180 od skončení pracovní smlouvy 🙂

velca
9. led 2013

a nevíte jak by to bylo,když jsem byla 9měsíců na ÚP a teď budu nastupovat do firmy kde se dělají 12hod a smlouva je také přes firmu.Takže bych musela jít na PN a smlouvu co vím prodlužují co 2 měsíce.Před ÚP jsem pracovala 2 roky.Měla bych nárok na mateřskou a měla bych taky nějakou ochrannou lhůtu,kdybych u firmy pracovala pouze 3 měsíce a pak šla na PN? (slyšela jsem že ty odpracované dny se počítají 2 roky dozadu) Děkuji

haniiicka
9. led 2013

@bajusik Já měla taky smlouvu na dobu určitou - končila mi v srpnu a na mateřskou jsem nastupovala v půlce řijna. Pokud máš odpracováno 270 dní a vejdeš se do ochrané lhůty 180dní, tak na mateřskou (respektivě peněžitou pomoc v mateřství) nárok máš. Zaměstnavateli doneseš papír od gynekologa a ten to pak pošle na danou sociálku.
Jinak tvoje povinnost není zaměstnavateli hlásit, že jsi v jiném stavu. 🙂

bajusik
autor
9. led 2013

@haniiicka díky za info 🙂 no já právě asi počkám do toho března a pak s tím výjdu na povrch, přece jenom ztratit práci te´d, kdy potřebuju nahrabat nějaké penízky na výbavu by bylo blbé. Potom budu mít už smlouvu podepsanou takže pak jen nastoupím na mateřskou 🙂 a nemusí mě tudíž zajímat co na to zaměstnavatel řekne až mu to vyklopím. Ve finále mi vlastně stačí smlouva do května, takže když se v březnu domluvím, aby mi prodloužili smlouvu do konce května a od začátku června nastoupila na mateřskou, tak i oni budou vědět že od června mě tam mít nebudou 🙂

j.a.n.i
9. led 2013

@aneta0707 To co píšeš je pěkná sbírka blbostí!
Jednak vyplácení PPM nekončí se smlouvou, ale vyplácí se celou dobu a dokonce zaměstnání může skončit před nástupem na PPM a stejně nárok bude, právě díky ochranné době.
A těhotenství rozhodně nikdo oznamovat nemusí, zaměstnavateli do toho nic není.

sendoska
11. led 2013

@aneta0707 ... není to pravda! Mi skončila smlouva na konci prosince a přesto i když budud rodit v květnu tak nárok na mateřskou MÍT BUDU...! je tam jak píšou ostatní Ochranná lhůta 180dní což je téměr 6 měsíců... takže pokud by paní neprodloužili smlouvu ale ona do těch 180 dní nastoupila na mateřskou tak o ní nepřijde 🙂 ... horší by bylo kdyby to třeba nevyšlo ty dny ☹ to už by pak o ní přišla!