Kolik budu mít nemocenskou v těhotenství?

novynka
24. bře 2013

Ahoj, jsem na začátku těhotenství, teprve mě čeká první lékařská prohlídka. Momentálně pracuju jen přes noc, vždy týden (7 nocí) dvanáctky, a potom mám celý týden volno. Pracuju ale u počítače a mám tu klid. Očekávám, že mě doktorka bude chtít hned nechat doma, já ale mám představu, že bych pracovala max do konce druhého trimestru. Furt ale nad tím přemýšlím, peníze sice potřebujem, ale zase to nechci riskovat :/ Poraďte mi, jak je to s nemocenskou? První tři týdny by mi platil zaměstnavatel 60% z HM (bohužel, zaměstnavatel nám na pásku uznává jen část výdělku, cca 11500 hrubého :/). A jak je to pak s nemocenskou od státu? Ta bude asi ještě nižší co? No, úplně se mi dělá špatně z toho, že bych 8 měsíců brala jen 6 nebo 4 tisíce :( A mám pak aspoň nárok na mateřskou, když budu celou dobu na neschopence? To snad na to nemá vliv.... Omlouvám se, ale já v těchhle dávkách furt nějak plavu :D Díky za každou radu.

anina32
25. bře 2013

@novynka Ahoj, já jsem byla na neschopence úplně od začátku, byla jsem po umělku, takže už od odebrání vajíček, pak se přidali komplikace a do práce jsem se už nevrátila. Na mateřskou jsem pak měla normálně nárok, z hrubého platu cca 11tis. jsem brala nemocenskou 7,5-8tis. Co jsem četla tak v těhu se nesmí dělat noční směny a přesčasy, nemůže ti zaměstnavatel upravit pracovní dobu? Jinak si nemyslím že by tě doktorka chtěla automaticky poslat na neschopenku, u mě bylo těch komplikací opravdu hodně, několikrát jsem ležela v nemocnici. Záleží na tobě jak se budeš cítit, mám známou která čekala dvojčata, nemocenskou odmítla a pracovala až do porodu, holčičky má zdravé, ale je otázka jestli zbytečně neriskovala.

novynka
autor
25. bře 2013

@anina32 teda to je docela vysoká nemocenská z 11 tis., když počítám 60% z HM, tak je to 6500 :/ a právě nevím, kolik je potom ta nemocenská od státu, nebo jak se tomu říká 🙂 zaměstnavatel platí jen první tři týdny...

anina32
25. bře 2013

Mě se tam asi nějak promítl i 13. a 14. plat.
@novynka

outeq
25. bře 2013

např z 16tis hrubého je okolo 8tis na nemocenské (podle počtu dnů v měsíci)

martinka24
25. bře 2013

Když budeš marodit a uplyne ta doba 3 týdnů co ještě platí zaměstnavatel , tak pak dalsi týdny platí sociálka.A to pak vyjde trochu líp finančně než od zaměstnavatele, protože už budeš mít zaplacený celý měsíc ( při prvních třech dnech marodky nemáš nic) a pak po marodce je mateřská o něco vyšší, sama jsem na to zvědavá za měsíc.

novynka
autor
25. bře 2013

@martinka24 počkej počkej, teď jen trochu nechápu, že po marodce je mateřská vyšší? 🙂

martinka24
25. bře 2013

No 6 týdnů před porodem se nastupuje na mateřskou a ta je prý vyšší než když marodíš, ale nevím přesně o kolik, slyšela jsem že je to 70% z platu, ale fakt to nevím přesně.To pak je do půl roka dítěte a pak se přechází na rodičák, je to tak? Je tu někdo kdo tomu rozumí víc než já ? 😀 díky za odpovědi.

anina32
25. bře 2013

@novynka Tak se omlouvám, je to už přece jenom nějaká doba 😉 to co jsem psala byla mateřská, ted jsem projela výpisy z účtu na netu a nemocenskou jsem brala 6900-7200. To už od čssz, ty první tři týdny od zaměstnavatele nevím, tak daleko do historie mi to neukazuje.

novynka
autor
25. bře 2013

@anina32 tak děkuju za informaci 🙂 ono se to taky furt mění, to je hrozný :(

vanocni_stromecek
25. bře 2013

Mně teď přišla nemocenská za únor 6800 kč a bylo to jak od zaměstnavatele, tak od sociálky, dohromady teda to, co sem napsala, a hrubý plat sem měla 14200 kč. Příští měsíc to snad bude veselejší.

kacenka1987
25. bře 2013

Ahojky mrkni na kalkulačky na netu. První 3 dny nemocenské jsou neplacené. Po té až do 21.dne platí PN zaměstnavatel a to jen pracovní dny, v Tvém případě to dělá od zaměstnavatele cca 288 Kč na den, s tím, že ty tři dny si oděčti. Pak od 22.dne platí PN OSSZ tam potom platí svátky i víkendy a ve Tvém případě cca 205Kč na den, tudíž cca kolem 6tísíc korun.
Je to jen orientační, nebo-li PN je průměr za poslední odpracovaný rok (já eda mě za to, že za poslední čtvrtletní tak to nevím jistě). Na vypočítání je to hrozně blbý 😠 Ovšem ten první měsíc je nejhorší.

Jinak PN je 60% ze základu a mateřská nebo-li PPM je vyšší, neboť je to 70%

nikula27
8. únor 2014

Dobry den ja se chci zeptat a když mam 10 nebo 11 vyplatu v cistom kolik budu mit PN ?

j.a.n.i
8. únor 2014

@nikula27 Nemocenská se počítá z hrubého příjmu, podle čistého ti to nikdo neřekne, neb nikdo nevíme co všechno uplatňuješ či neuplatňuješ za slevy.

lenisek2014
18. kvě 2014

Ahoj Holky,
potřebovala bych poradit, ve zkušebce jsem otěhotněla, nikdy před tím jsem na smlouvu nepracovala, tudíž nemám nárok na mateřsou, to je mi jasné. Ale teď jsem dostala výpoveď, a nevím jestli je lepší jít na ně ještě marodit, nebo ne. Ale jestli jsem dobře pochopila, tak když budu na pracáku, tak ty peníze po porodu dostanu, prvních pár měsíců těch 7 tisíc a pak po zbytech 3 tisíce. Nejsem si moc jistá, a nechci přijít o nějaké penízky po porodu. O to mi jde. Jinak myslim, že je jedno jestli být evidována na pracáku nebo být zaměstnaná, když od dvou stran dostanu to samé. Děkuji za odpověď, budu za ní moc ráda. 🙂