Kolik bych dostala mateřskou a rodičák, když studuju?

hancaneu
29. říj 2013

Ahoj 🙂

chtěla bych se zeptat, jestli se někdo nevyzná v těhlech zákonech a neporadil by mi jak to je s MD nebo RD..
Kolik bych dostala MD (RD), když studuju.. a dostanu vubec něco? s přítelem jsme sice spolu, ale nejsme svoji, takže bych byla svobodná matka..
A jak dlouho bych mohla být s dítětem doma?

Děkuju za radu

hancaneu
autor
29. říj 2013

@ratatooy můžu poprosit o upřesnění? přítel má odpracovány 3 roky, takže by nárok na MD měl, ne? a po jaké době jde přepsat MD na mně?
a on by mohl pracovat po dobu, co by byla MD na něj?

ratatooy
29. říj 2013

@hancaneu jj narok by mel,prej to jde přepsat asi po 3dnech ale to nevim jak to je to si musiš zjistit na oszz jinak pracovat muže myslim ale nejsem si jistá

hancaneu
autor
29. říj 2013

tak kdyby mohl pracovat tak by to bylo ok 🙂

maudn
29. říj 2013

nárok máš pouze na rodičovskou, ta je ve výši cca 4-11 tisíc, můžeš si ji vzít i na partnera, pokud vydělává, tak by mohla být vyšší, svobodná matka nejsi,když máš partnera, co vím, tak se to prověřuje a pokud bys lhala k vůli soc. dávkám a sousedi nebo někdo by řekl, že máš partnera nebo že tě s ním viděli apod. tak bys z toho mohla mít průšvih. Jinak já měla taky jenom rodičovskou, protože jsem čekala mimi ve 4. ročníku na vejšce

ratatooy
29. říj 2013

@hancaneu našla sem toto
manžel si na sebe může vzít MD, ale musí na ní i skutečně být a vyplácí mu pouze mateřskou. Při mateřský nemůže vykonávat svoje zaměstnání. Většinou se to dělá, buď třeba když se žena chce po porodu vrátit hned do práce páč má větší plat než muž, tak je otec na MD anebo kvůli rodičovskému příspěvku, kdy matka nemá nárok na mateřskou a chce si zvolit tříletou nebou dvouletou variantu, pak je otec doma na mateřské třeba jen víkend.

chris_n
29. říj 2013

@ratatooy mateřskou snad nemůže mít chlap na sebe vůbec napsanou ne? to jde jen u rodičáku si myslím...?

chris_n
29. říj 2013

@ratatooy při mateřské můžeš pracovat pro stejného zaměstnavatele, ale na jiné pozici. Při rodičovské už je to jedno, tam už můžeš mít stejnou pozici, jako před nástupem na MD.

chris_n
29. říj 2013

@hancaneu http://www.podnikatel.cz/clanky/kdyz-na-matersk... tohle si pročti, třeba to pomůže. Jinak stránky MPSV

ratatooy
29. říj 2013

@chris_n šlo to i u mateřske právě dělalo s to kvuli tomu že chlap vic vydělával ale třeba to zmenily protože md už nevyplácí zamestnavatel ale stát

ratatooy
29. říj 2013

akorát teda nerozumím kdo by bral ppm tech 6-8tydnu před porodem

mataharyy
29. říj 2013

@hancaneu Nemůže rozhodně pracovat na smlouvu, ze které je vyplácená mateřská. Ano můžeš brát třeba až 11500,- a to 19 měsíců, jen zvaž co potom...