Kolik dnů dovolené mi mohou zpětně krátit?

karchinka
18. led 2012

Dobrý den,

pracuji ve školství jako učitelka, před koncem rodičovské dovolené jsem v půlce března 2011 nastoupila zpátky do práce, zaměstnavateli šla jiná paní na mateřskou, tak se to hodilo. pracovala jsem do konce školního roku s jedním čerpáním nemocenské (asi tři týdny) v červnu, pak v červenci a srpnu jsme měli předepsánu dovolenou, čerpala jsem 39 dnů ze 40 daných. O prázdninách jsem znovu otěhotněla a od 31. srpna jsem šla na nemocenskou s rizikovým těhotenstvím, na nemocenské budu do 14. února 2012, kdy začínám čerpat mateřskou. Chtějí mi teď zpětně krátit dovolenou, musím jim vrátit celkem značnou částku z rodinného rozpočtu, chtěla jsem se jen zeptat, kolik dnů mi můžou krátit, na nemocenské jsem byla přes 100 (počítám asi 105) prac. dnů - ale počítá se tam i ta rodičovská ze začátku roku? Může po mně chtít zaměstnavatel částku hned nebo můžu počkat, až budu čerpat dovolenou po mateřské, ať si to strhnou z částky k výplatě potom? případně můžu se domluvit na splátkovém kalendáři, např. 700 - 1000kč měsíčně po dobu x měsíců? Přes 7 tis. je pro náš rozpočet opravdu hodně a paní účetní to chce mít celé do dubna. Přece jsem nic neudělala, abych to teď musela rychle řešit, když na to nemám. A jak je to s daněmi a soc. a zdrav. pojištěním, případně nebudou mi ty krácené dny ještě dělat problémy někdy v budoucnu na sociálce/ ve zdrav. pojišťovně? Moc děkuji za odpověď.

vojtisek2007
18. led 2012

@karchinka zaměstnavatel má pravdu, že se ti dovolená bude krátit, za prvních 100 zameškaných dnů se krátí o 1/12 a za každých dalších 21 zmeškaných dnů se krátí rovněž o 1/12.
Píšeš že tři týdny v červnu - to je 21dnů, pak tedy září,říjen,listopad,prosinec - 21+30+31+30+31 = 143dnů - tak to vychází mě, takže za prních 100 dnů 1/12 ze 40dnů 3,3 a za dalších 2 * 21 dnů 2*3,3 = 3,3+3,3+3,3 = 9,9 to znamená cca 10 dnů dovolené by ti měli pokrátit.
Za rodičovskou ze začátku roku se ti dovolená nekrátí.
Sociální a zdravotní ti to nijak neovlivní.
A to jak to vrátíš bude asi na dohodě se zaměstnavatelem - za další mateřskou od toho 14.2.2012 - ti vznikne zase nárok na novou mateřskou - v délce tedy 40 dnů , tak by jste se mohli domluvit, že by ti dali jen 30dnů - a těch deset by ti pokrátili....to bude zálež na vaší domluvě.

karchinka
autor
18. led 2012

Moc děkuji za odpověď. Hodně jsem o tom teď přečetla na netu, horko ťažko spočítala i ty dny, co mi krátí 🙂 Taky jsem ale četla, že se mě nemusí ptát a můžou si tuto částku strhnout (protože jde právě o tu dovolenou a tu si můžou vzít zpátky bez ptaní). Jak to ale udělají, když u nich nemám žádný příjem? Nemocenskou dostávám ze sociálky (alespoň tak to vidím vždycky na účtu), přes školu ty peníze (pokud se nepletu) nejdou. Navrhovaná možnost krácení letošní dovolené by byla úplně ideální, ale účetní to chce mít vyřízené do dubna. Jediné peníze, které od školy dostanu, bude snad přeplatek daní za min. rok (a ten by možná mohl být i těch 7 tis.) a pak až ta nová dovolená za tento rok. Mají nějaké právo to vymáhat už teď, když mám dobrou vůli zaplatit, ale celou částku teď prostě nemám? (Navíc mi nějak pokazili nemocenskou - doktor zapomněl dát razítko na lístek a ze školy vůbec nedali vědět, že tam mám něco špatně a nechali mě bez peněz, dokud jsem se neupomněla, že nemám na účtu penízky - tak jsem si to dneska vyběhala a snad ta nemocenská brzo přijde, ale teď zrovna náš účet po zaplacení všech měsíčních poplatků a úvěrů bez té nemocenské docela krvácí).

j.a.n.i
18. led 2012

@vojtisek2007 @karchinka Já bych řekla, že se do krácení počítá i ta RD, i přestože byla na začátku roku, jsou to taky zameškané dny. Akorát to krácení máte spočítané špatně, počítají se pracovní, nikoliv kalendářní dny, takže: 21 + 20 + 9 (to je do nástupu) + 15 (ty tři týdny v červnu) + 21 + 20 + 21 + 21 = 152 dní, tj. krácení o 3/12, takže o těch 10 dní 😉

karchinka
autor
18. led 2012

Jo, to by sedělo 🙂 Vrátit chtějí za 9 dnů (jsem vyčerpala 39). Mě by jenom teď nejvíc zajímalo, jestli mám nějaký termín, kdy to musím vrátit (dle zákona) nebo prostě jim můžu říct, ať to strhnou z té dovolené, příp. dřív z vrácených daní, co mi budou vyplácet. Nikde jsem to nenašla. Zatím mi totiž přišlo, že ty peníze budou chtít co nejdřív.

j.a.n.i
18. led 2012

Já mám pocit, že tam žádný přesný termín stanoven není, takže budou muset do té vratky daní počkat...