Kolik musím odpracovat, abych měla nárok na nemocenskou?

janulazaynab
24. črc 2011

Ahoj holky,
mám na vás dotaz ohledně nemocenské. Potřebovala bych vědět, kolik dní po podepsání smlouvy o pracovním poměru musím odpracovat, abych měla nárok na nemocenskou. Můžu dostat výpověď na nemocenské a tím o ni přijít?
Moc díky za odpověď.

mifinka
24. črc 2011

Ahoj, podle mě můžeš na nemocenskou nastoupit hned druhý den a výpověd na nemocenské dostat nemůžeš..

florentina
24. črc 2011

@janulazaynab ahoj, nepíšeš, zda jsi ve zkušební době, ale protože praxe je taková, že většinou je zkušební doba ve smlouvě sjednaná na 3 měsíce, tak vycházím z toho, že jsi.
Pokud jsi ve zkušební době, tak ti zaměstnavatel nesmí dát výpověď v nemoci pouze prvních 21 dní, kdy ti také vyplácí náhradu za nemoc. Poté ti již výpověď dát může.
Také tuším, že o dobu nemoci se zkušební doba prodlužuje, ale to si nejsem jista jak je přesně, třeba mě někdo doplní. Tuším, že nějaké dny nemoci se do zkušebky započítávají a pak se běh zkušební doby přeruší dokud se nevrátíš do zaměstnání.
Pokud máš podepsanou smlouvu bez zkušební doby, tak ti v době nemoci zaměstnavatel výpověď dát nemůže. A k tomu dotazu, zda můžeš o nemocenskou přijít, tak nemocenská běží od 22. dne nemoci a od té doby ji také vyplácí sociálka /předtím vyplácí tu náhradu za nemoc zaměstnavatel/. Pokud by jsi dostala výpověď v té zkušební době a již na nemocenské byla, tak se tím nemocenská ale nepřeruší, tudíž by jsi ji podle mě od sociálky pobírala dál.

moncaka
24. črc 2011

Ahoj, zkušební doba se opravdu během nemocenské prodlužuje. Jestliže byla sjednána zkušební doba a v jejím průběhu se vyskytne překážka v práci, jako např. nemoc zaměstnance, zkušební doba se o dobu překážek prodlužuje viz. § 35 odst. 2 ZP. Prodloužení zkušební doby z důvodu překážek v práci je jediným důvodem, kdy může být zkušební doba delší než tři měsíce. Nejedná se o sjednání delší zkušební doby, ale o její prodloužení ze zákona. Ustanovení § 35 odst. 1 zákoníku práce, které říká, že sjednaná zkušební doba nesmí být delší než tři měsíce po sobě jdoucí, se vztahuje k aktu sjednávání zkušební doby při započetí pracovního poměru, kdy jsou zaměstnanec i zaměstnavatel třemi měsíci limitováni.

moncaka
24. črc 2011

A ještě něco, podle § 66 zákoníku práce mohou zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Neplatí zde žádná omezení pro skončení pracovního poměru, vyjma prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti, kdy nemůže zaměstnavatel pracovní poměr ve zkušební době zrušit. Pro zaměstnance toto omezení neplatí, ve zkušební době může pracovní poměr zrušit kdykoliv. Po uplynutí 14 kalendářní dnů trvání pracovní neschopnosti není ohledně zrušení pracovního poměru ve zkušební době omezen ani zaměstnavatel.

florentina
24. črc 2011

@moncaka myslím, že od roku 2011 to právě již není 14 dní, ale 21. Souvisí to s délkou vyplácení náhrady za nemoc zaměstnavatelem.

moncaka
25. črc 2011

@florentina ano, omlouvám se, upsala jsem se, správně je opravdu 21 dle nového zákona. Ještě jednou se omlouvám ze přepis. Jinak mám velice hezký odkaz na toto téma, tak kdybyste měli zájem, pošlu do IP.

janulazaynab
autor
26. črc 2011

Moc díky za odpověď holky 🙂 Nevím, jestli jsem takové jelito, ale pořád tomu nerozumím.. resp. pokud jsem ve zkušebce, onemocním, jdu na marodku, tak prvních 21dní mi to platí zaměstnavatel a pak stát.. to chápu dobře, že? Kdybych ale dostala výpověď, tak mě můžou propustit, i když jsem na marodce a já tak o tu marodku přijdu?

florentina
26. črc 2011

@janulazaynab prvních 21 dní ti platí nemocenskou zaměstnavatel a to tě vyhodit nesmí. 22 den ti začne nemocenskou vyplácet socka. Zaměstnavatel tě může pak vyhodit, ale ukončení pracovního poměru není to samé jako ukončení nemocenské. Takže nemocenskou i po skončení pracovního poměru by podle mne měla i nadále sociálka vyplácet. Snad ti to ještě někdo jiný také potvrdí, ale já to tak chápu, jakože i na marodce tě může propustit, ale o marodku nepřijdeš.

janulazaynab
autor
27. črc 2011

@florentina - konečně polopatické vysvětlení 🙂 Díky 😉