Kolik se platí druhá mateřská?

mirunda
8. srp 2011

Ahojte maminky, chtěla bych se zeptat - asi před měsícem jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem pobírala rodičovskou ve výši 7600,-Kč na první dítě. Dost mě zarazilo, že mi přišla mateřská jen cca 7850,-Kč - za první mateřské mi chodilo mnohem víc.. nevíte jak to teď je? Kolik chodí vám mateřská? Plat jsem měla cca 20000,-. Taky by mě zajímalo, jestli to posílají jako dopředu nebo zpětně - tedy jestli např. na začátku srpna to je za červenece nebo na srpen.. díky

peroli
8. srp 2011

@mirunda ono záleží na tom ke kterýmu datu (resp. dne v měsíci) jsi na tu mateřskou nastupovala 😉 vyděl těch 7850 počtem dnů který jsi už v červenci strávila na té mateřské (jestli jsi třeba nastupovala 13.7. tak jsi byla na mateřské 18 dnů) a vynásob 30 (31) a zjistíš kolik budeš dostávat.. 😉
a jinak vyplácí se zpětně.. takže teď v srpnu máš peníze za červenec 😉

neu.sona
8. srp 2011

Já nevím, jak je to vypočítáne teď, ale MD bys měla mít větší nebo minimálně stejnou jako tu minulou, pokud máš pořád stejného zaměstnavatele a smlouvu.

mrsblack
8. srp 2011

@mirunda mateřskou bys měla mít stejnou jako tu první (plus minus stovka, protože teď se trochu jinak počítají ta procenta vyměřovacího základu). Ale jak píše @peroli, spíš to vypadá jen na poměrnou část mateřské k počtu dnů v měsíci. Mateřská se počítá podle dnů, proto je to každý měsíc jiná částka.

evulina77
8. srp 2011

pokud porodíš do 4 let prvního dítěte, budeš mít minimálně stejný denní vyměřovací základ, jako si měla u prvního dítěte, v případě, že tvůj pracovní poměr trvá. A to i v případě, že jsi už mezi tím již opět pracovala. Pokud ti lépe výjde vyměřovací základ z práce, co následuje po prvním dítěti (což asi není tvůj případ), tak se bere ten vyšší základ. Byla sem se ptát přímo na ČSSZ.
Ještě tě chci upozornit na to, že budeš muset jít zrušit rodičovský příspěvek na první dítě. Ten vyplácí úřad práce, tam ti dají formulář, který musíš dát potvrdit na ČSSZ. No a pokud to nestihneš v termínu, budeš muset případný již vyplacený rodičovský příspěvek vrátit... Prostě byrokracie jak vyšitá 😀

simi68
29. dub 2017

v terminu znamena jak dlouho pred nastupem na druhou MD? a co kdyz jsem mezi prvni a druhou materskou nepracovala, a prac. pomer jsem jiz ukoncila..?