Končí RD, jsem těhotná. Mám jít na nemocenskou?

janamir
15. dub 2009

Ahoj, nevím jestli to tu už někde zaznělo, ale potřebuju poradit. Za 2 měsíce mi končí rodičovská dovolená, teď jsem zjistila, že jsem těhotná. Jak to bude vypadat dále? Smlouvu u zaměstnavatele mám platnou (na dobu neurčitou). Mám zaměstnavateli oznámit, že jsem těhotná a jít na nemocenskou, (malého mi nechtějí vzít do školky) ??? Jde to takhle?? A jak vysoká je v dnešní době nemocenská, když na ni půjdu z rodičovské dovolené ? Před těmi třemi roky jsem měla asi 10 000 hrubého... To by mi musel gynekolog napsat rizikové těhotenství, je to tak? Až od doby kdy by malému byli 3 roky. Prosím objasněte mi to někdo, nerozumím moc tomu. Děkuji za odpovědi!!!

vojtisek2007
15. dub 2009

janamir - když ti za dva měsíce končí rodičovská, tak bys den po třetích narozeninách syna měla nastoupit do práce - to můžeš i těhotná, ale když ho nemůžeš dát do školky, tak tím dnem nastoupení do práce nastoupíš na neschopenku - rizikové těhu - gyn. by ti jí měl napsat, domluv se s ním, a do práce zaneseš jenom neschopenku, na té vydržíš až do nástupu na mateřskou - 6-8týdnů před porodem a z mateřský zase přejdeš po 28týdench na rodičák. Kolik budeš mí na neschopence netuším - bude se ti to brát z platu před první mateřskou +-nějaká ta inflace a tak...ale teď první tři dny nebereš nic, pak ti 14dnů platí zaměstnavatel (takže dostaneš jakoby od něj výplatu) a pak tě už bude platit sociálka (OSSZ).

ajjik
17. dub 2009

Ahojky,
vojtísek2007 můžeš mi prosím také poradit? Začnu tím že jsem stále zaměsnaná,ale z náhlých rodinných důvodu asi budu muset práci opustit a dokud nic jiného neseženu jít na pracák.Ale komplikuje se to tím,že se snažíme o miminko. A tak bych se tě chtěla zeptat jak to semnou bude,když budu na pracáku a otěhotním. Z čeho se mi pak vypočítá mateřská a rodičovská. A před mateřskou budu odkázaná jen na dávky z pracáku?Předem ti moc děkuji za rady porady!!!

mikca
17. dub 2009

ajjik pokud budes na pracku a otehotnis, tak se na tebe vztahuje pul rocni ochrana lhuta do ktere se musis vejit s nastupem na materkskou...ale pokud ted odchazis z prace a jeste nejsi tehu tak to zrejmne nestihne na materskou se nasupuje 6az8 tydnu pred porodem..takze v tvem pripade pokud si nenajdes jinou praci , nebudes mit na materkou narok a po narozeni mima si zazadas rovnou o rodicak a to v pomale forme cerpani do 21 mesiců 7600 a pak do 4 let veku ditete 3800kc bez moznosti vybeu..
takze by bylo mozna lepsi si najit nejakou praci i treba na par dni , aby ti narok vznikl a pak bude mit i moznost si vybrat delku rodicaku ....doufam ze nevadi ze jsem odpovedela ja...nakukla jsem sem po dlouhe dobe 🙂

kaleilah
17. dub 2009

Ahojky, měla bych dva dotazy, jsem ted první měsíc na rodičovské dovolené, zaměstnaná už nejsem, smlouva mi skončila 1.11.2008 a zaměstnavatel mi platil do 15. února mateřskou.A tou dobou jsem otěhotněla znovu, tak jsem chtěla vědět jak to budu mít s matěřskou a následně rodičákem na druhé dítě? Narodí se když když prvnímu synovi bude 14 měsíců.A druhý dotaz mám ohledně manžela, už měsíc marodí, je na neschopence, zaměstnavatel mu poslal minulý týden asi 4 tis, kolik má dostat od sociálky? ( bere prům.12 tis. čistého) a do kdy mu je musí sociálka poslat? Ještě pořád nic nedostal a většina složenek má splatnost do 15. .... Díky moc za odpovědi 🙂

pepibubu
18. dub 2009

kaleilah, zkopíruj svůj dotaz do IP vojtiskovi (viz vlákna mateřská a podnikání na ŽL a další, je to velmi ochotná poradkyně, odpovídá rychle a především srozumitelně 🙂

mikca
18. dub 2009

kale bohuzel tim ze uz nemas zametsnavatele a ohrana lhuta je je půl roku, tak ti nikdo uz platit materskou na druhe platit nebude..dnem porodu nastoupis na rodicak s druhym ditetem a to v pomale forma cerpani rodicaku do 21 mesicu 7600 a pak do 4 let 3800 kc bez moznostu vyberu...jinak s tou sosckou..ta ma meisc na to aby mu vyplatila neschopenku..prvnich 14 dni plati zamesnavatela pak dalsi socialka

danamatus
18. dub 2009

Ahojky, mikco, chtěla jsem se zeptat, teď jsem s malým doma, jsem zatím normálně zaměstnaná, ale firma nám krachuje. Sice ještě nevím kdy přesně dostanu výpověď, ale chceme druhé mimčo, tak jsem se chtěla zeptat, jestli ochranná doba je i u krachující firmy a jestli mi musí zaměstnavatel vyplatit odstupné i v případě úpadku? Děkuji moc za odpověď

mikca
19. dub 2009

dana urcite se na tebe vztahuje ochrana lhuta tech 180 dni po skonceni pracovniho pomeru..takze by bylo dobry uz zadelavat 😀 ...jelikoz se do toho pul roku musis vejit s natupem na matersku...no a kdyz je firma v upadku, tak ti myslim nemusi vylacet odstupne, ale to nevim jiste..moje znama byla ve stejne situaci a odstupne teda dostala...asi zalezi na firme.... 🙂

danamatus
20. dub 2009

Ahojky, děkuji za odpověd, tak nějak jsme to už tento měsíc zkusili 😀 😀 😀 a uvidíme, no je blbé, že nevím, kdy to prostě ukončí, tak se možná vejdu, když by to ukončil k 1.1.2010( a nám se zadařilo hned), no ale zase na druhou stranu mi nebude platit mateřskou, protože nemá peníze(teď ani neplatí výplaty 😢 ). Je pak nějaká cesta jak peníze dostat?

ajjik
20. dub 2009

mikca: Vůbec to navadí, naopak jsem ráda, za tvou odpověď. S tou mateřskou už jsem to bohužel slyšela☹. Když nastoupím do nové práce tak budu mít nástupní tak malej,že stejně dostanu prd, ale asi je to pořád lepší než nemít mateřskou.

mikca
20. dub 2009

dana od noveho roku plati materskou ossz a ne zamestnavatel..takze od nej staci jen potvrzeni ze ti narok vznikl a pak uz ti to bude vyplacet OSSZ

ajjik s tou matersku ..je opravdu lepsi ji mit protoze pak muzes ucinit volbu rodicaku....kdyby ti na ni narok nevznikl, tak spadas automaticky do pomaleho cerpani..

missa2
5. pro 2014

Obnovuji diskuzi, potřebovala bych poradit. Co je výhodnejší/lepší - prodloužit si rodičovskou nebo jít po rodičáku na rizikové? Mám složitou práci, kde když jeden úkol se dělá třeba 2 roky, proto jej ani nechci začínat. Teď se snažíme o miminko, ale nějak se nedaří :( V srpnu mi končí rodičovská. Tak nevím, jestli mám teď zažádat o prodloužení rodičovské dovolené na tři roky nebo jít potom na rizikové, dkyby se v brzké době mimčo povedlo a jednalo by se o pokrytí třeba jen pár měsíců.. Díky za rady