Konec dvouleté RD a podnikání, jak to bude s pojištěním?

jajulin
23. dub 2013

V červnu mi končí pobírání rodičovského příspěvku, který jsem si zvolila jen na dva roky. Zaměstnavatele nemám, měla jsem pracovní poměr na dobu určitou. Už rok mám vyřízený živnostenský list a cca 4 hodiny týdně se věnuji podnikání, takže opravdu maličko. A teď otázka: Jak to bude s placením záloh na zdravotní a sociální pojištění poté, co doberu rodičák? Můžu zůstat ještě rok ma rodičovské dovolené s tím, že za mě stát platí pojištění (samozřejmě bez rodičovského příspěvku)? Nebo se má živnost automaticky stane mým hlavním zdrojem příjmů? Všude se píše, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek spolu nesouvisí, ale nevím, jak to chodí v praxi. Řešil jste někdo něco podobného?

blanka.k
23. dub 2013

@jajulin já řeším opačný problém, prodloužila jsem si pobírání RP na 4 roky (právě kůvli ŽL a že syna mi tu vezmou do školky až v jeho 4.5 letech), takže RD mi končí jeho 3.narozeninama (zároveň jsem v tu dobu dala výpověď v práci), ale do jeho 4 let pobírám RP, tudíž za mě platí pojistšní stále stát, takže ŽL mám pořád na vedlejšák, bez záloh , min.dovodů atd.... Nevímco to je oficiálně, když pobírám RP, ale na RD oficiálně nejsem , asi , budu tvrdit "v domácnosti" 😀 😀
Takže u tebe je to naopak, už nebopíráš RP, tudíž už budeš mít ŽL na" plný úvazek", pokud někde nanastoupíš do klas.zaměsnt.poměru....takže min.zálohy těch 1600+1800 nebo kolik to teď je 😅 Volala jsem na MPSV+VZP+ČSSZ a všude řekli, že pro ně je směrodatné, že pobírám RP, abych nemusela nic platit, jen z toho co vydělám, že nejsem na RD už je nezajímá 🙂

blanka.k
23. dub 2013

@jajulin jediné jak být doma dál, aby stát platil pojištění , tak si na UP zařídit Péče o dítě do 4 let, ale u toho nesmíš mít příjmy ze zaměstnání a výděl.činnosti 😅 a sleduje se docházka dítěte do školky na max.4hod.denně 😅

jajulin
autor
23. dub 2013

@blanka.k no to jsi mě teda nepotěšila 😨 . Já si celou dobu bláhově myslela, že třetí rok budu doma zadarmo a můžu si trochu přivydělat. Mohla bych to podnikání rozjet ve velkém, ale plánujeme v nejbližší době rozšíření rodiny, tak to nemá smysl. A zároveň bych ŽL nechtěla přerušovat.
Napadá někoho, co s tím? 🙂

j.a.n.i
23. dub 2013

@jajulin Jasně, prodluž si rodičák na 4 roky 🙂

blanka.k
23. dub 2013

@jajulin nejsem si jistá, ale u nějaké téhle "péče" bylo, že si člověk může něco vydělat na Dohodu o prac.činnosti / prov.práce, ale bylo to taky nějak omezeno, msylím 10.000/měs, nebo max.300hod. /rok u jednoho zaměstnavatele...tohle mi uvízlo v paměti, ale u jakého typu "pečování" o dítě to bylo sakryš 😅
Každopádně si myslím, že žinost jde na vedlešák akorát při tom pobírání RP, důchodců, když jsi u toho klas.zaměstnaná..jak nic jiného nemáš a neplatí za tebe pojištění stát, tak jsi automaticky "na plný úvazek" 😅

blanka.k
23. dub 2013

@jajulin a jo, já jsem slepá, tobě ještě RD neskončil, jsem blbá, nevím proč jsem četla, že ti teď skončil.... (to že u toho dělám 10 věcí najednou), tak to má @j.a.n.i pravdu, prodluž jako já , RD skončí, ale RP pobíráš = pojištění platí stát = jsi na vedlejšák

blanka.k
23. dub 2013

@jajulin tak v tom případě si to dej na 4 roky, zkrátit to jde vždycky (třeba kdybyste čekali 2.), dítko můžeš dávat do školky neomezeně, vydělávat taky, do příjmů 68.000/ročně si tě pořád bude moct manžel odečíst z daní, a klidně můžeš i nastoupit někam do práce, kdyby ses rozhodla 😉

jajulin
autor
23. dub 2013

@blanka.k @j.a.n.i holky, díky moc 🙂. Takže co nejdřív na pracák a prodloužit rodičák. Asi o rok, vzhledem k brzkému plánování dalšího mimča. A musí to být přesně o rok, o dva - nebo i třeba např. o 7 měsíců, 16 měsíců? Díky.

jajulin
autor
23. dub 2013

@jajulin no jo vlastně, zkrátit to můžu vždycky 🙂. Tak super, díky 🙂. Ještěže jsem se zeptala zavčas, že to snad ještě půjde všechno zařídit.

jajulin
autor
23. dub 2013

@blanka.k jsem blbě klikla a předchozí odpověď poslala sama sobě 🙂

blanka.k
23. dub 2013

@jajulin být tebou, tak si to dám na ty 4 roky, a pak jak se podaří druhé, tak si spočítat, do kdy si to zkrátit.... Tak šup na pracák, a´t to stihneš do konce měsíce 😀 Po mě chtěli zas potvrzení příjmů , jak se dávalo už v těhu, že mám nárok na MD a 3 letou variantu, nechápu... brala jsem 7600,-/měs a chtěli potvrzení o příjmech, že mám dostatečný zákad, aby mi miilostivě mohli vyplácet 2150,- měsíčně (ale třeba u vás nejsou tak padlí na hlavu jak u nás 😅 ...a to se pak muselo na sociálku dle sídla zaměstnavatele)... A taky to po mě chtěli, ať si to spočítám, kolik budu brát měsíčně...měli nějaký lejstro, a tam se nepsalo do kdy, ale kolik měsíčně, oni to zadali do PC a tam jim to vyjedlo, do kdy to vychází.
takže jsem si spočítala kolik měsíčních dávekx7600,- mi došlo, odečetla jsem si to od těch 220.000 a vydělila zbývajím počtem měsíců. (jen pozor,pokud ti RD končí v červenu, RP ti dojde v červenci)

jajulin
autor
23. dub 2013

@blanka.k no právě jsem tady chvíli seděla na výpisem z banky a spočítala jsem, že už v této chvíli jsem o maličko přešvihla tu částku 220 000 Kč ☹. Takže to prodloužení asi neklapne, že? ☹

jajulin
autor
23. dub 2013

@blanka.k jinak teda dvě děti už máme, plánujem v pořadí třetí 🙂.

blanka.k
23. dub 2013

@jajulin a jo vlastně, na té staré variantě se vybere víc než 220.000.... už to máš vybráno jo? Já mám pocit, že to dělalo 236.000,a to bys ještě vybráno mít neměla...o fous teda 😅 ale pokud už je vybráno, tak prodlužovat asi fakt nejde 😅

jajulin
autor
23. dub 2013

@blanka.k jestli dobře počítám, tak k dnešnímu dni zatím 237866 Kč ☹. Na druhé dítě jsem totiž neměla mateřskou, jen rodičák ode dne porodu. Tím to trochu naskočilo. Tak asi nic. ☹

jajulin
autor
23. dub 2013

Jaké mám teď možnosti? Ví někdo? Mě napadá jen jedno: co nejrychleji otěhotnět 😀

blanka.k
23. dub 2013

@jajulin aha, tak to pak asi jo, ale zkus hned zítra zavolat na UP, jeslti se tam fakt počítá teda vše od porodu 😉

j.a.n.i
23. dub 2013

@jajulin Tak to fakt nic, počítá se všechno hned od porodu...