Konec RD, pracovní místo obsazené, jaké jsou možnosti?

amona
8. čer 2012

Holky prosím poraďte.... Asi před hodinou jsem se obklikou dozvěděla, že v práci, kam jsem se měla v pondělí vrátit z RD se mnou již nepočítají...:( (Před 14 dny jsem se byla ptát co a jak a bylo vše v pořádku....:((( ) Takže místo pondělního nástupu se mám jít v úterý domluvit se šefem, jak vzniklou situaci řešit.
Vím, že firma má teď existenční problémy, takže nemohu počítat s férovým a slušným jednáním, ale bude to spíše o tom, jak se mě co nejlevněji zbavit....:(
Jaké jsou možnosti řešení této situace? Odstupné je počítáno za 4 měsíční průměrné platy (počítané před MD, RD), nebo mi může dát 2 měsíční výpovědní lhůtu a pak bych měla nárok na nějaké odstupné?
Myslím, že se mi bude snažit nabídnout jinou (výrazně méně placenou) pozici abych to sama vzdala a sama za sebe chtěla odejít. To může udělat?
Mám vůbec nějaké možnosti jak se bránit a neskončit na UP??? Máme hypotéku jak blázen a toto by nás určitě položilo...:(

j.a.n.i
8. čer 2012

@amona No, já bych se hlavně místo pondělního nástupu nešla v úterý radit se šéfem, ale naklusala bych tam v pondělí, že nastupuju do práce, aby pak nemohli operovat nějakou neomluvenou absencí...

amona
autor
8. čer 2012

@j.a.n.i Já mám oficiální nástup až na konci června, RD mi končí 27.6., ale šef měl před 14 dny požadavek, že musím "neoficiálně" nastoupit dřív abych se do všeho zase pozvolna dostala dokud je tam paní co místo mě pracovala... TAkže neomluvená absence nehrozí. Ale nevím co můžu čekat, každopádně mé místo je obsazené..:(

amona
autor
8. čer 2012

Přemýšlela jsem i nad PN (pokud bych se nějak rozumně domluvila s mudr.), snažíme se už rok otěhotnět, tak by se třeba konečně zadařilo, ale co když taky ne, že! :(

stavba
8. čer 2012

@amona zaměstnavatel tě zpět vzít musí, ale může tě dát na jinou pozici. Stávající pozici ti musí ze zákona držet pouze 6 měsíců, což už je dávno pasé. Pokud ti bude chtít dát výpověď, tak 2 měsíční výpověď z důvodu nadbytečnosti + 2 měsíce odbytné (pokud nemá v kolektivní smlouvě uvedeno jinak).

jmisa
8. čer 2012

No ono Ti nemusí držet tu židli, kde jsi seděla před mateřskou, stačí místo v rámci smlouvy, takže pokud tam máš např. admin. pracovník, můžeš dělat kdekoli ve firmě, kde je tato pozice.
Každopádně bych vyslechla šéfa a pak se rozhodla, co dál.

amona
autor
8. čer 2012

@stavba Když bych tedy nesouhlasila s nabídnutou pozicí a domluvili bychoms e na výpovědi, tak bych ještě ty dva měsíce dělala svoji předchozí práci za předešlý plat? Nebo by se podepsala výpověď a já ty dva měsíce byla třeba na PN a pak bych dostala 2 měsíční platy jako odstupné?
Tady v kraji je šílená nezaměstnost, takže se budu držet nějaké práce zuby nehty,a le co když mi fakt nabídne něco co opravdu nebude můj šálek kafé? :(

moudivlacek
8. čer 2012

@amona pokud se domluvite na vypovedi dohodou,tak podle me ani odstupne neni
zkus pockat,co ti nabidne a na rozmyslenou pak jeste cas mas 😉

amona
autor
8. čer 2012

@moudivlacek ono mi nic jinýho ani nezbývá než čekat, co mi nabídne...ale jak ho znám (je to křivák), tak mě nic dobrýho nečeká..:(

lenka45
8. čer 2012

ty máš nárok myslím dokonce na 5 platů, 2 měsíce jsou výpovědní lhůta a 3 měsíce odstupné,protože důvod ukončení prac. poměru by byla nadbytečnost nebo reorganizace. ale pozor, zaměstnavatelé se odstupnému brání, zpravidla ti nabídnou práci v rámci pracovní smlouvy, ale za málo peněz, to můžou. ty když odmítneš,tak nárok na odstupné nemáš, dostaneš klasickou výpověd,bez nároku na další peníze. hlavně se na ten pohovor dobře připrav.

amona
autor
8. čer 2012

Tak nejnovější informace od kolegyně: Budu přeložena na jinou práci, na kterou ovšem absolutně nemám kvalifikaci, takže se předpokládá,že ji nevezmu.... :(

j.a.n.i
8. čer 2012

@amona Tak oni ti musí nabídnout práci odpovídající smlouvě, pokud ji nemají, tak mohou jinou, ale tady záleží na tobě, zda ji přijmeš. Pokud ne, tak následuje výpověď pro nadbytečnost, tj. 2 měsíce výpovědní lhůta a pak 3 laty odstupné, nebo se samozřejmě můžete dohodnout na nějaké dohodě.

jajina.c
8. čer 2012

Ahoj, taky to řeším. Mám to samé, místo je obsazené. Bohužel mě nemohou zaměstnat zpět, ale dnes jsem se na nějakém řešení dohodli do budoucna... Ale k tématu - místo ti držet nemusí pouze v případě, že místo bylo zrušeno nebo nadbytečnost. Pokud je místo obsazené, tak by správně měli vzít tebe, jenže kdybys šla do detailů, tak firma může místo přejmenovat a mají hotovo ☹ . Jinak já budu mít výpověď pro nadbytečnost, 2m výpovědní lhůta, kdy budu chodit do práce a budu dělat administrativního " poskoka" kde bude třeba a pak mám 3 měsíce odstupnýho, který by se mi měl počítat z platu před MD. Pak jsem se byla ptát na pracáku a tam mi řekli, že se mám jít přihlásit hned ( max. do 3 dnů ) jak mi skončí výpovědní lhůta, tam mě zaregistrují a jelikož mám odstupný, tak 3 měsíce nic od pracáku nedostanu a pak dostanu - 2 měsíce 3500,-, 2 měsíce 2848,- a měsíc 2610,- , Na to, že jsem byla na pracáku jen dvakrát a to vždy max. 14 dní, aby mi to navazovalo na nové zaměstnání, nikdy jsem nemarodila a pracuji od r. 1999, tak je to luxus. Pokud nic neseženu, tak jdu 6. měsíc zametat chodníky, jako spoluobčané, kteří tam jsou evidováni x let. Doufám, že na ten čas, než se snad do firmy vrátím najdu něco, hlavně abychom utáhli hypo, jinak mi je jedno co budu dělat. Budu muset slevit z nároků, protože tady práce není... Je to ale hrozný šok, když se chcete vrátit a nemáte kam ☹ .

stavba
8. čer 2012

@amona nejsem odborník, ale myslím si, že v případě 2 měsíční výpovědní lhůty nejsou povinni tě zaměstnávat na původní pozici, ale měli by ti zachovat po tuto dobu původní mzdu. Z toho co píšeš se ale trochu bojím, že ti práci nabídnou jinou a budou spoléhat na to, že když ji odmítneš, tak budeš nucena dát výpověť ty a to znamená, že budeš bez odstupného.

stavba
8. čer 2012

@amona takže za sebe radím, pokud ti nabídnou jinou pozici a bude to jen trochu slušná práce, kterou budeš schopná zvládnout, tak zatni zuby a setrvej ve firmě a můžeš zkoušet hledat práci jinde, ale pořád budeš mít větší finanční zajištění než pobíráním podpory v nezaměstnanosti od ÚP.

takyja
8. čer 2012

@amona ahoj, pokusím se to shrnout a hlavně uvést na pravou míru všechny nesprávnosti.

1) určitě je potřeba dodržet dohodnuté datum nástupu do práce, abys zabránila absenci na tvé straně
2) pokud pro tebe nemá zaměstnavatel pracovní pozici, která odpovídá tvé pracovní smlouvě (tj. pozor nedrží ti doslova původní židli, ale kteroukoliv židli, která odpovídá tvé pracovní pozici), je dán výpovědní důvod, tzv. organizační důvody, kdy je výpovědní doba 2 měsíce a plus nárok na odstupné (ve výši dle trvání pracovního poměru)
3) výpověď dohodou neexistuje, buďto dostaneš výpověď nebo uzavřete dohodu
4) pokud se končí pracovní poměr dohodou z organizačních důvodů (což by tam mělo být uvedeno), i pak náleží odstupné (ale nemusí se dodržet výpovědní doba - protože je to dohoda, končíš v dohodnuté datum)
5) pokud nepřijmeš nabízenou pozici, která neodpovídá tvé pracovní smlouvě (!!! - na to pozor!, pokud bys odmítla pozici, která odpovídá tvé pracovní smlouvě, tak jsi v průšvihu), tak buďto tě zaměstnavatel nechá ty dva měsíce dělat tvou práci za mzdu dle tvé pracovní smlouvy / mzdového výměru nebo budeš doma na tzv. překážkách v práci na straně zaměstnavatele a náleží ti průměrný výdělek.

Případně doplním, pokud je něco nejasné...

amona
autor
8. čer 2012

@jajina.c
@stavba
Je to mazec...:( Aby jste byly trochu v obraze, tak dělala jsem účetní v malé soukromé firmě (autosalon+autoservis), no a teď mi je nabídnuta práce prodejce nových vozidel! Jako já o autech vím snad je to, že mají 4 kola, kde najdu volant, řadící páku, pedály a kufr a tím to končí... Jak mohu prodávat něco o čem nic nevím...:(
Navíc plat bude minimální a dorovnávat se bude procenty z prodeje vozidel...takže budu dom chodit asi s životním minimem, který je mimochodem kolik?

amona
autor
8. čer 2012

@takyja Ahoj, díky za porobné rozepsání...asi to chápu...jen nevím s čím na mě šef v uterý vyrukuje...:( Ve smlouvě mám administrativa, účetnictví, takže to snad s prodejem vozidel nemá nic společného....🙂
Trochu přemýšlím, že bych se zkusila domluvit s mudr. a šla přímo na neschopenku, když oni na mě udělali takový podraz 14 dní před nástupem, tak proč bych jim to neoplatila stejnou mincí.... Snažíme se o mimi, tak třeba by se konečně zadařilo ( snad, protože e o to snažíme už rok a nic....:(

stavba
8. čer 2012

@amona hmm, tak to je teda drsný, přeřadit tě na pozici, o které nic nevíš. To moc nechápu. Protože předpokládám, že by jsi musela projít nějakým zaškolením, což by stálo také nějaké peníze a když říkáš, že firma na tom není nejlépe, tak si to dost protiřečí. Přece nepostaví do prodejny někoho, kdo o prodeji aut nic neví, vždyť by to byla ostuda pro majitele (teď se neuraz).

takyja
8. čer 2012

@amona A není to administrativní práce (v rámci tvé pracovní smlouvy) v oddělení prodeje vozidel? Nebo chtějí, abys byla prodejce (mimo tvou pracovní smlouvu)? Mezitím je velký rozdíl... jen na to upozorňuji.. Pokud by tě chtěli přeřadit a bylo by to mimo rozsah tvé pracovní smlouvy, tak je na základě dohody s tebou o změně pracovní smlouvy, která spočívá ve změně pracovní pozice. Sám od sebe tě tam převést nemůže (nemá na to ze zákona právo). Taky záleží, jestli máš i nějaký bližší popis pracovní pozice než jen to, co máš uvedeno v pracovní smlouvy, co by upřesnilo tvé pracovní zařazení..

amona
autor
8. čer 2012

@stavba Já si myslím, že to hraje na to, že tuto pozici sama od sebe nepříjmu....:((( Byl tak prodejce 10 let a propustili ho před měsícem z důvodu že prodej byl prodělečný a platit prodejce se nevyplatilo....TAk opravdu nechápu, co tam budu dělat já???? :( Ale já si nemohu dovolit být bez příjmu, už teď s rodičákem jsme to měli kvuli hypo nahraně, tak budu brat ptostě všechno...:(

takyja
8. čer 2012

@amona Už jsem si přečetla, že bys měla dělat prodejce... tam tě bez tvého souhlasu nemůže přeřadit, takže pokud se nedohodnete asi ti dá výpověď z organizačních důvodů s vyýpovědní dobou a odstupným...

Změna mzdy, pokud máš mzdu sjednanou v pracovní smlouvě, je rovněž otázka dohody obou stran. Pokud máš ale mzdový výměr (jednostranný od zaměstnavatele), tak ti na výši mzdy může sáhnout jednostranně.

jajina.c
8. čer 2012

Vyslechal bych asi toho šéfa a druhý den se ti může udělat špatně z toho všecho, takže můžeš jít k Dr, což by asi bylo nejlepší, pokud se snažíte od ruhé mimi, beztak bys byla ve stresu z toho, že budeš dělat něco, co ani nechceš. Za vyslechnutí nic nedáš. Min. mzda je něco přes 8 tis. hrubého. To je stav, dej vědět, jak to dopadne a co šéf vymyslel. Držím palce. Třeba to nebude tak žhavý, jak kolegyně říká - znáš to, jeden ve firmě něco řekne a k dalším se donese pokaždé něco jiného. Uvidíš.

amona
autor
8. čer 2012

@takyja já mám ve smlouvě jen administrativa, účetnictví a teď to má být vyloženě prodej vozidel (nabízení zákazníkům, objíždění firem s nabídkou nových vozidel a veškerá administrativa s prodejem spojená. A když mi nabídne toto místo prodejce, já mohu říct prostě ne?

jajina.c
8. čer 2012

Hlavně nepodepisuj výpověď dohodou, to by ti zanikl nárok na odstupné ( nebo by v dohodě muselo být napsáno, že ti dají odstupné a vypsané kolik, aby se pak nemohli cuknout ).

stavba
8. čer 2012

@amona no, uvidíš, co ti v úterý šéf řekne. Kdyžtak řekni, že potřebuješ trochu času na rozmyšlenou, aspoň jeden den a v klidu si to doma rozmysli, zda se ti vyplatí zkusit nově nabízené místo nebo raději zkončit. Z toho co popisuješ, moc na výběr nemáš. Sami máme hypotéku, takže to znám, že to není lehké.

moudivlacek
8. čer 2012

@amona urcite bych mu nerikala nic a dala si cas na rozmyslenou 😉

amona
autor
8. čer 2012

@takyja a pokud bych teď šla na PN, může mi změnit v době trvání PN neschopnosti pracovní pozici a plat a jak by to asi vypadalo po ukončení NP?

amona
autor
8. čer 2012

@jajina.c
@stavba
@moudivlacek
Určitě si čas na rozmyšlenou vezmu, ale nevím co vymyslet, hlavu mám jak balon, je mi zle...ach jo...A to jsem tam byla skoro 7 let!!!!! :(((((

takyja
8. čer 2012

@amona Ano, můžeš říci ne a trvat na zařazení dle pracovní smlouvy. Pokud takové místo nemá, je dán důvod pro skončení pracovního poměru z tzv. organizačních důvodů (nadbytečnost) a můžete to ukončit dohodou nebo ti dají výpověď. V té dohodě musí být ty organizační důvody výslovně uvedeny, abys nepřišla o nárok na odstupné, resp. jinak se bude zaměstnavatel cukat platit... pokud jsi tam 7 let, máš nárok na 3násobek mzdy.

PN: ani běžná PN nemění nic na tom, že tě nemůže bez změny pracovní smlouvy (tj. dohody vás dvou) převést na jiné místo.

Mzda: pokud máš mzdu uvedenou v pracovní smlouvě nemůže ti ji změnit zaměstnavatel sám od sebe, ale pokud máš mzdový výměr pak ti ji může jednostranně snížit. To platí obecně, i pokud jsi na PN.

Jak by to vypadalo po ukončení PN? Stejně jako teď, jen to oddálíš.. a pokud otěhotníš, tak máš vyhráno.

amona
autor
12. čer 2012

@takyja
@moudivlacek
@jajina.c
@stavba
@j.a.n.i
Holky, tak jsem dneska byla u šefa a situace je taková:
nabídl mi jinou práci než mám ve smlouvě (prodej vozidel) - plat dle předchozího plat. výměru 11.000,- + % z prodeje
( ve stávající smlouvě mám pozici administrativa a plat 11.000,- + procenta z pojištovací činnosti+ osobn. ohodn., což mi dohromady dělalo cca 18-19 tis hrubého)
na výpověd se moc netvářil, nerad by dával odstupné
zmínila jsem se, že mám momentálně zdravotní problémy, které mi MOŽNÁ neumožní nastoupit do práce ihned ( neměla jsem to vůbec zminovat...:(( ) a on vylítl jak čertík, že jestli na něho něco šiju, tak se podle toho začne chovat taky!
Holky, já myslela, že odstupné by se vyplácelo z předešlé průměrné hrubé mzdy, ale ono to je prý tak, že když mám ve smlouvě 11.000,- základní mzdu, tak se to vyplácí z této částky. A s nemocenskou je to prý stejně, taky by byla počítaná jen z těch 11 tis! Já měla nemocnskou před MD a RD počítanou normálně z průměru, takžez těch 19 tis s teď by to bylo jen z těch 11 tis?
POkud by to bylo tak málo, tak bych výpověď a odstuplné nechtěla, vždyT to bych měla pěkný prd...to je lepší asi nastoupit a zkoušet dál otěhotnět, nebo jít na neschopenku??? Prosím poraDte....