Konec rodičáku, znovu těhotná a nezaměstnaná

scruffy
15. čer 2017

Ocitla jsem se v situaci, kdy mi teď končí pobírání RP, jsem bez zaměstnání a zjistila jsem, že jsem pár týdnů znovu těhotná. Tak teď přemýšlím, jaké jsou moje možnosti. Jak jsem vyčetla, můžu jít na ÚP, pobírat 5 měsíců nějaké minimální dávky v nezaměstnanosti, kdy si k nim navíc nemůžu nic přivydělat a zbytek doklepat bez peněz až do porodu, kdy začnu rovnou pobírat RP (ten bych si zařídila přes partnera, aby nebyl na 4 roky). Nebo nastoupit od příštího měsíce do nějaké práce, kterou si intenzivně hledám, a lhát jim tam, stejně to na mě už ve zkušebce poznají a vyhodí mě...Tak teď nevím😒

j.a.n.i
15. čer 2017

@scruffy Nastoupila bych do práce, budeš mít alespoň těch pár měsíců plat a pak podporu počítanou z něj.

scruffy
autor
15. čer 2017

@j.a.n.i Taky jsem to probrala ze všech stran a bude to tak nejlepší, dál chodím na pohovory, není to sice k zaměstnavatelům nejférovější, na druhou stranu jsem teď v situaci, kdy si nemůžu dovolit být až někdy do příštího února bez peněz a v takhle raném stadiu těhotenství to může dopadnout bohužel všelijak.

j.a.n.i
15. čer 2017

@scruffy No, já bych řekla, že pokud chceš pracovat a nepůjdeš na PN "protože je to náročná práce = šéf se na mě ošklivě podíval a mám z toho stres", tak to žádný podraz není. Podraz je jít na PN první den po skončení zkušebky...

scruffy
autor
15. čer 2017

@j.a.n.i Ano, to je taky pravda, první těhotenství jsem měla naprosto bez problémů, dělám kancelářskou práci, takže bych opravdu chtěla pracovat tak dlouho, co to půjde. Tak jen děkuji za ujištění, že moje rozhodnutí je správné👍

sabulinka2016
15. čer 2017

Pokud je možnost a zdraví ti dovolí jdi do práce 🙂 .Zatajovat se to asi dá ,ale nevolnosti a rostoucí břicho apod.pozna pak každej že si v tom .

terkamartinek
18. říj 2017

Dobrý den,moc se omlouvám ale nemůžu dohledat. Mám smlouvu na neurčito.V lednu mám doplatek RD a v květnu mam termín porodu. Mám narok na mateřskou? A co do druheho porodu. Děkuji za odpověď

ivet1987
18. říj 2017

@terkamartinek samozřejmě že máš nárok na mateřskou, do 4 let věku prvního dítěte stejná jako u prvního. Ovšem musíš se domluvit se zaměstnavatelem, jestli ti prodlouží rodičovskou dovolenou, řešení je několik. A můžeš si rozložit ještě rodičovský příspěvek do března/dubna, než nastoupíš na další mateřskou.

beruda
18. říj 2017

Jsem na tom podobně, dceru nevzali do školky, musela jsem si prodloužit rodičák a vyhodili mně kvůli tomu z práce. Teď jsem těhotná. Naštěstí se vejdu že stihnu porodit, než skončí rodičák, ale na mateřskou nárok mít nebudu. Půjdu rovnou na rodičák.

terkamartinek
18. říj 2017

@ivet1987 takže musim se domluvit v práci jestli mo prodlouží rodičovskou dobolenou? Může mi gynekolog napsat od toho ledna nemocenskou??

ivet1987
18. říj 2017

@terkamartinek nemůže protože bys v tom případě musela "nastoupit" do práce a myslím že by se ti pak počítala mateřská z jiného, horšího základu, ale uvidíš co napíšou ostatní.
Jako může ale penězově bys na tom byla dost hůř nakonec.

beruda
18. říj 2017

@terkamartinek asi takhle, na rozhodnutí zaměstnavatele je spíš to, jestli vám podrží místo, protože ze zákona ho musí držet do 3 let věku dítěte, ale potom už ne. Pokud nepodrží a vy si z rodinných či jiných důvodů stejně rodičák prodloužit musíte, tak zkrátka musíte počítat i s tím, že vám dá výpověď. Nicméně je tam 180 dní ochranná lhůta. Pokud stihnete porodit do 180 dní od výpovědi, budete mít normálně nárok na mateřskou.

ivet1987
18. říj 2017

@beruda a jo vlastně to by jí asi vyšlo, nechce se mi to počítat 😀

beruda
18. říj 2017

@ivet1987 vyšlo určitě, pokud je v lednu doplatek a porod je v květnu, tak ano, 180 dní je vlastně půl roku
Mně to bohužel nevyšlo, takže smůla

terkamartinek
18. říj 2017

@beruda teď + -počítám a mam 200dní do porodu. takže ještě budu muset čekat než se domluv v praci

beruda
18. říj 2017

@terkamartinek V práci se klidně domluvte hned, psala jste, že vám končí rodičák v lednu (pokud tedy budou v lednu prvnímu dítěti tři) a dřív jak po třetím roce dítěte vám výpověď dát nesmějí.

j.a.n.i
18. říj 2017

@beruda Není pravda, že by dřív výpověď dát nemohli, nemohou dát výpověď pro nadbytečnost po dobu RD, ale pokud by RD ukončila dříve než ve 3 letech dítěte, tak tu výpověď klidně může dostat.

j.a.n.i
18. říj 2017

@terkamartinek Kdy jsou dítku 3 roky?

terkamartinek
18. říj 2017

@j.a.n.i 11.1.

j.a.n.i
18. říj 2017

@terkamartinek Pak buď můžeš od 12.1. na neschopenku, pokud máš nějaké zdravotní problémy, nebo nastoupit zpět do práce nebo se domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. Jako pokud máš kam dát dítko, tak je finančně nejvýhodnější nastoupit...

terkamartinek
18. říj 2017

@j.a.n.i Mám práci kde se tahají těžké bedny,a lisy různých druhů.takže při prvním těhu jsem byla od začátku na nemocenské takže teď taky nemám v plánu nastoupit před porodem do práce.

blahova_andrea
18. říj 2017

@terkamartinek prodloužit RD nejde. ta je ze zákona max. na tři roky. můžeš si ale v práci domluvit neplacené volno, můžeš si prodloužit pobírání RP a nebo se nahlásit na pojišťovně jako matka pečující o dítě

terkamartinek
18. říj 2017

@blahova_andrea děkuji za další informace ohledně pojišťovny

ivet1987
18. říj 2017

@blahova_andrea ani kdyby to zaměstnavatel dovolil prodloužit a měl tu vůli?

@j.a.n.i , kdyby nastoupila zpět do práce tak se jí právě bude počítat mateřská už z jiného základu tak to vyjde hůř ne?

blahova_andrea
18. říj 2017

@ivet1987 ne, nelze. ze zákona je rodičovská dovolená max. do tří let věku dítěte

lenoulinkaa
18. říj 2017

@ivet1987 i když by nastoupila do práce a měla plat, tak se ji bude počítat to výhodnější, když na PPM nastoupí do čtyř let věku dítěte.

ivet1987
18. říj 2017

@lenoulinkaa jo aha, já právě našla tohle a nepochopila to asi uplně:

"Zaměstnankyně, která se chce po skončení RP vrátit na několik měsíců do zaměstnání. Je znovu těhotná. S prvním dítětem nárok na PPM měla. Musí odpracovat nějakou konkrétní dobu, aby měla nárok na PPM s druhým dítětem?
Žádná taková doba stanovena není, takže na PPM nárok vznikne. Pouze se změní výpočet výše PPM z počtu odpracovaných dní za předešlé období, pokud bude základ pro výpočet PPM vyšší."

lenoulinkaa
18. říj 2017

@ivet1987 však tam píšou, že pokud by byl zaklad vyšší, tak se to může pocitat z posledních prijmu. Takze to vyhodnejsi.

j.a.n.i
18. říj 2017

@ivet1987 No, to znamená, že z aktuálního se to bude počítat jen pokud ten aktuální plat bude vyšší, takže si vždy polepší nebo zlstane na stejném.

j.a.n.i
18. říj 2017

@terkamartinek Pokud máš práci, která je těhotným zakázaná, tak tě zaměstnavatel musí převést na vhodnou práci nebo tě nechat za plný plat doma... a 100% platu je zajímavějších než nějakých cca 54% a ještě omezené vycházky.