Konec RP, těhotenství, smlouva na neurčito

ssedrumm
24. lis 2018

Ahoj maminky, prosim o radu: v březnu 2019 mi konci RP, v praci mam smlouvu na neurčito. Termin druhého porodu asi v červenci 2019. Co mam delat mezi tim duben-cervenec,na neschopenku nechci kvuli male,mam jit pak na pracak nebo se vratit do prace? Budu.mit narok mateřskou ve vysi te predchozi prace? Dekuji 🙂

lenoulinkaa
25. lis 2018

@ssedrumm požadej zaměstnavatele o neplacene volno (péče o dítě). To by ti mohl vyhovět. A když bys nastoupila na PPM do 4 let věku dítěte, budeš mít mateřskou ve stejné výši.

uzjetotak
25. lis 2018

Proč bys chodila na pracák, když máš smlouvu na neurčito? To chceš kvůli pár měsícům dávat výpověď? Normálně požádej o volno v období xy.březen (den po 3.narozeninách tvého prvorozeného) - 8týdnů před TP porodu (tzn. x.y. květen), když zaměstnavatel uvidí, že by ses vracela jen na dva měsíce, dost možná Ti sám neplacené volno nabídne. Vyhodit Tě těhotnou stejně nesmí. Pokud bude požadovat nástup do zaměstnání, požádej aspoň o zkrácený úvazek (abys mohla malou třeba na 4hod dát do jeslí). Nepřeju nic zlého, ale taky se může cokoliv v těhotenství přihodit a doktor Tě v tom období může poslat na neschopenku (moc jsem nepochopila, proč kvůli malé nechceš).

j.a.n.i
25. lis 2018

@ssedrumm Bud se vratis do prace nebo si dohodnes neplavene volno.

lachtanice86
25. lis 2018

Zpět do práce nebo volno.

enesis
25. lis 2018

A co neschopenka ?

lachtanice86
25. lis 2018

@enesis píše že tu nechce a nevím proč by měla jít na pn když k tomu není zdravotní duvod

alubif
25. lis 2018

@ssedrumm neplacené volno. Mám to tak už 5 měsíců a od pondělí jsem na druhé MD.

fatal_error
25. lis 2018

@uzjetotak nejsou na neschopence jen nejake vychazky? jakoze muzes opustit domov pouze v nejakem casovem rozmezi? do toho chapu, ze se ji nechce, to je docela omezujici.

jankana13
25. lis 2018

vycházky jsou na neschopence dohromady 6hodin a lze je rozdělit na dvakrát. Příklad 1hodinu ráno a 5hodin odpoledne. Také bych to ale spíš řešila se zaměstnavatelem volnem - vždyť jde jen o měsíc, nebo si prodloužit rodičák na první dítě do nástupu na mateřskou s druhým.

gruyerre
25. lis 2018

Nechodí se náhodou na neschopenku kvůli zdravotnímu stavu? To jsou zajímavé rady, posílat někoho na neschopenku, když k tomu není důvod. Správně radí holky nahoře neplacené volno nebo návrat do práce.

ssedrumm
autor
25. lis 2018

@uzjetotak na neschopenku nechci kvuli vychazkam přece, male budou 3 roky.

ssedrumm
autor
25. lis 2018

@j.a.n.i no do prace bych se nerada vracela, delala jsem na recepci 12 tky, je tam novy sef a pry silena domluva,stres. Neplacene volno je docela mazec no, byt 2 měsíce bez prijmu...

soleilll
25. lis 2018

@ssedrumm Myslím, že si můžeš ještě prodloužit rodičák - nechat přepočítat, aby ti vyšel o 2-3 měsíce delší (než nastoupíš na další mateřskou). Ale netuším, jestli by pak teoreticky nebyl problém s "držením" pracovního místa.

lachtanice86
25. lis 2018

@ssedrumm no tak prodloužit rp, ale píšeš že porod asi v červenci. To znamená že si na samém začátku?

j.a.n.i
26. lis 2018

@soleilll A jak si tim pomuze?

soleilll
26. lis 2018

@j.a.n.i Nechce se v mezičase vracet do práce, nechce jít na neschopenku a nechce být úplně bez peněz. Tohle by bylo řešení, ne?

j.a.n.i
26. lis 2018

@soleilll Ale tím žádné další peníze nezíská, to si je může doma dávat do prasátka a pak je ty 2 měsíce z něj tahat... Proč budu jako zbytečně chodit na úřad něco měnit, kdyžmi to nic navíc nepřinese.

arevb
26. lis 2018

@ssedrumm měla jsem to jak Vy. Dcera má taky 3 roky, byla jsem na PN, vycházky od 13-19 hodin a na PN jsem nastupovala 1. července, tedy celé prázdniny....a dalo se to vydržet

soleilll
26. lis 2018

@j.a.n.i To jo, ale nebude pak muset řešit žádost o neplacené volno v práci a zdravotní pojišťovnu. ALe nerozumím problematice tak, jako ty.

ssedrumm
autor
26. lis 2018

@lachtanice86 ano jsem úplně na začátku

ssedrumm
autor
26. lis 2018

Nebo mám možnost ještě tuto: jit pracovat jako OSVČ, nevite jak by to potom bylo ? Dekuji.moc ua rady a tipy

caitlin7
26. lis 2018

@soleilll to bude muset řešit i tak RP a RD vubec nesouvisí, takze si nepomůže

j.a.n.i
27. lis 2018

@soleilll Ale bude, protože roztažení rodičáku nemá nic společného s volnem z práce, takže neplacené volno bude muset řešit v každém případě. A ZP řeší zaměstnavatel, takže tu zas naopak neřeší ani v jednom případě.

j.a.n.i
27. lis 2018

@ssedrumm No, jako OSVČ by bylo vhodné ten rodičák prodloužit, z toho titulu to vedlejší činnost.