• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Kvůli těhotenství mám smlouvu na rok. Prodlouží se?

21. dubna 2011 
Ahoj všem, prosím o pomoc :slight_smile:
Měla jsem smlouvu na dobu určitou do 8.3.2011. Pracuji normálně dál, zaměstnavatel mi novou smlouvu stále nedonesl. Bylo mi několikrát řečeno, že se smlouva automaticky prodloužila a tak si prostě jen počkám na papír. Jenže... Jsem těhotná a před týdnem to zaměstnavateli bylo oznámeno, protože už bylo celkem na čase. Slyšela jsem, že smlouva se automaticky prodlužuje na dobu neurčitou.. Jenže on mi teď chce přinést papír se smlouvou opět jen na rok, vzhledem k těhotenství samozřejmě! Jak to tedy je? Prodlužuje se na neurčito? Kde to najdu? A on může teď přijít se smlouvou na určito? Mohu se nějak bránit?

Děkuji moc za odpovědi!
18. dub 2011 v 11:06  • Odpověz  • To se mi líbí
@pajoslava ano, je to v zákoníku práce,pokud ti po skončení smlouvy na dobu určitou je nadále přidělována práce a vyplácena odměna za ní, je automaticky převedena na dobu neurčitou - takže mu rozhodně nepodepisuj žádný další papír na rok....
Ust. § 65 odst. 2 zákoníku práce upravuje situaci, kdy zaměstnanec pokračuje v konání prací i po uplynutí sjednané doby. Jsou-li po uplynutí sjednané doby práce vykonávány s vědomím zaměstnavatele, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Ke změně pracovního poměru dochází přímo ze zákona, účastníci pracovního poměru již nemusejí činit (sepisovat, uzavírat) žádné další úkony. Není tedy nutné následně uzavírat dohodu o změně pracovní smlouvy upřesňující, že daný pracovní poměr je sjednán na dobu neurčitou.
18. dub 2011 v 11:12  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
Dekuji za odpoved, ale ted mi volala managerka... Pry smlouvu uz pro me ma a samozrejme na rok. Tak ji rikam, ze ale ze zakona se mi prodlouzila na dobu neurcitou, ale ona, ze to az po dvou letech, ne po prvnim roce.. tak nevim. A ja prave v ruce nejaky papir mit musim, protoze mimo to mam zivnost na vedlejsi cinnost a socialka po me chce potvrzeni o pracovnim pomeru, protoze oni tam maji uvedeno, ze mi skoncil toho 8.3 a uz po me chteli platit socialni pojisteni. Takze jsem tam dnes volala, rikala, ze pracuji normalne dal a pani mi tam rekla, ze to oni ale nemuzou cuchat, takze jim musim poslat smlouvu od zamestnavatele... Jsem z toho blazen :frowning2:
18. dub 2011 v 11:18  • Odpověz  • To se mi líbí
@pajoslava nenene, nic takového tam není, že po dvou letech - už jsi dostala výplatu za březen ??? tím by bylo jasně daný, že ti přidělovali práci dál, strhli by ti z platu sociální (tam v tom případě je taky už jasný že se ti prodloužila smlouva) a nemoc....nenech se odbýt, klidně pohroz právníkem - na úřadě práce dokonce býval k dispozici právník zdarma na takovýhle věci
18. dub 2011 v 11:23  • Odpověz  • To se mi líbí
@pajoslava
Díl 7
Další případy skončení pracovního poměru
§ 65 Skončení pracovního poměru na dobu určitou
(1) Pracovní poměr na dobu určitou může skončit také ostatními způsoby uvedenými v § 48 odst. 1, 3 a 4. Byla-li doba trvání tohoto
pracovního poměru omezena na dobu konání určitých prací, upozorní zaměstnavatel zaměstnance na skončení těchto prací včas, zpravidla alespoň 3 dny předem.
(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se
jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
18. dub 2011 v 11:26  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
Ano, vyplata mi uz prisla... 14.4. mi byla pripsana na ucet. Jsem z toho na nervy, fakt...
18. dub 2011 v 11:30  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
Tak ja zase zavolam te managerce a takhle ji to reknu.... Moje nervy... Moc Ti dekuji! Jsem na vyvrat, protoze ted budu ta spatna ja, hlavne ohledne tehu a tak... Silene
18. dub 2011 v 11:34  • Odpověz  • To se mi líbí
@pajoslava a máš z výplaty stržené i sociální a zdravotní - pak nějak nechápu, proč by ti volali se sociálky, když platba za tebe už jim přišla....no tak ale to se vyřeší, hlavně nic nepodepisovat a nahlásit že za zákoníku práce máš teď smlouvu na dobu neuričtou a basta fidli
18. dub 2011 v 11:42  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
Pasku jsem jeste nevidela, ale urcite mi musel zaplatit socku i zdravku.... nevim, maji v tom asi vsichni uz bordel a ja tedy jdu nakonec zavolat primo jemu, i kdyz je mi z toho uz ted zle, pan neni moc prijemny :slight_smile:
A ze socialky nevolali, volala jsem dnes ja, protoze mi v patek ci ve ctvrtek prisel dopis, kde bylo zaskrtnuto, ze mam prave platit ty zalohy, takze v tu dobu kdy mi to posilali, tak tu platbu tam jeste urco nemeli, kdyz me prisla vyplata 14.4 Asi tedy myslim, ze to tak bude.
18. dub 2011 v 11:46  • Odpověz  • To se mi líbí
@pajoslava tak uvidíš, klidně mu řekni, že ti právní zástupce řekl že dle zákoníku práce....a tak dál a uvidíš, jak se cukat přestane,hodně štěstí a pevné nervy
18. dub 2011 v 11:50  • Odpověz  • To se mi líbí
@pajoslava ahoj, jak ti to dopadlo? Chtěla jsem ti poradit, ale vojtisek mě předběhla. Doufám, že se ti to podařilo "uhádat" :wink:
20. dub 2011 ve 20:28  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
Ahojky, dopadlo to tak, ze mi samozrejme napsal smlouvu opet na rok.. Ohradila jsem se a dal mi tedy na vybranou... bud podepisu nebo ne.. ale takovym stylem, ze vlastne ani na tu vybranou nemam... Takze to vidim tak, ze podepisu a uz s nima nebudu chtit mit nic spolecneho..
21. dub 2011 v 08:02  • Odpověz  • To se mi líbí
@pajoslava Jenže to je chyba. Přece se nenecháš takhle zatlačit do kouta. Vždyť jemu o nic nejde. Stejně odejdeš na mateřskou. Být tebou, tak jdu na úřad práce a poptám se tam, jaké máš možnosti a jak ho donutit, aby uznal chybu :wink:
21. dub 2011 v 10:34  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
Ale on uznal, ze na to mam narok, ale jelikoz jsem tehule, je pro nej samozrejme vyhodnejsi mi to dat na urcito, protoze kdyz pro me nebude po materske misto, nebude mi muset davat odstupne... A nechci se nechat zahnat do kouta, ale nic jineho mi asi nezbyde, protoze ten clovek je "jiny" a ja si nedovedu predstavit, co by bylo, kdybych mu to nepodepsala a postavila se mu.... Kdyby to uznal, ze to tak je, tak to beru, ale on mi dal jasne najevo, jak a co bude...
21. dub 2011 v 10:37  • Odpověz  • To se mi líbí
Právě se učím pracovní právo na zkoušku a narazila jsem tohle:
PP na dobu určitou se mění na PP na dobu neurčitou
- obě strany dají svým jednáním najevo, že hodlají v pracovním
poměru pokračovat
• postačí, když zaměstnanec pokračuje dále po uplynutí sjednané doby v
konání prací s vědomím zaměstnavatele (nejbližší nadřízený)

Ale ty nemusíš nic podepisovat. Prostě smlouva dále pokračuje, nemusí se kvůli tomu měnit, protože se jeho a tvým jednáním automaticky změnila na dobu neurčitou. Ale chápu, že je ti to nepříjemné. A co prostě odejít na neschopenku? Nepodepíšeš, ale nebudeš s ním muset být v kontaktu. No jo, zaměstnavatelé. Na jednu stranu je chápu, ale obcházet zákony se nesmí.
21. dub 2011 v 10:56  • Odpověz  • To se mi líbí
Tvůj příspěvek