Lze čerpat nárok na PPM přes manžela?

janca26
20. únor 2013

Holky prosím o radu nebo mě zajímá zda s tím máte některá zkušenost. Jsem na 4letém rodičáku se synem a v srpnu čekáme druhé mimi. Dneska jsem byla na sociálce a paní mi řekla, že nově lze od letošního roku žádat o PPM přes manžela, s tím že doma bych byla normálně já (já žádat na sebe nemůžu neboť jsem předtím byla bez práce). Tak se chci zeptat zda s tím někdo máte zkušenost zda to opravdu lze? Nám by to hodně pomohlo. Manžel je normálně zaměstnaný, hrubý příjem má cca 23000 tis. Děkuji za odpovědi.

zuza01
20. únor 2013

Mě to paní na pracáku taky nabízela, prý to jde, když by na vyplácení té max. částky 11500 Kč nestačil můj předchozí příjem. Ale mě stačil, jinak bych to taky udělala. Zůstala bych doma, ale peníze by šly na manžela. Určitě to lze.

monad
20. únor 2013

ano lze to, manžel ale musí mít před narozením prcka mít odpracováno ty jo teď nevím kolik dní snad 280??
http://www.maminka.cz/clanek/penize-a-kariera/c...
snad ti to pomůže...

pettulka
20. únor 2013

Ano jde, já to mám taky udělané protože mi chyběli odpracované 3 tydny. Takže se to vypočítalo přes manžela mohla jsem jid i na 2 roky ale nechala si to na tři. Takže smělě do toho pokud má odpracováno 🙂

monik1
20. únor 2013

Peněžitá pomoc v mateřství:
http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/1...

Rodičovský příspěvek:
http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/1...

Já bych řekla, (ale 100% to není), že přes manžela nemůžeš žádat o mateřskou, ale přes manžela můžeš žádat pouze o rodičovský příspěvek. Viz odkazy výše uvedené.

rory_g
20. únor 2013

Holky ale peněžitá pomoc v mateřství je něco jiného, co tu řešíte je nejspíš rodičovský příspěvek...PPM se přes manžela čerpat nedá, pokud by on nebyl doma na mateřské, ale rodičák ano 🙂

pav001
20. únor 2013

ano zase se tu motají dvě věci dohromady a to mateřská a rodičovský příspěvek, zakladatelka se jasně ptá na mateřskou, takže příspěvky s rodičákem nechápu

Když ti řekli přímo na sociálce, že to jde, tak je zbytečné aby tady nad tím laici spekulovali. Kolega měl manželku na úřadě práce a tvrdil, že to přesně takhle udělají jak píšeš. Jako vyloženě podrobnosti nevim, ale pamatuju si, že říkal, že se nějak nahlásí, že jde na tu mateřskou chlap a ta výplata probíhá až od narození dítěte narozdíl od toho, když to dostává ženská. A pak o změnili a šla zase ta ženská. Ale přišlo by mi smysluplnější diskutovat o tom na úřadě.

nikollita
20. únor 2013

Ano, lze to, my jsme to tak udělali. Během těhotenství jsem byla studentka VŠ, takže jsem nepracovala a díky tomu převodu mám 3 letou variantu (tedy mohla jsme si zvolit 7600 kč). Ale mluvím tady o rodičovském příspěvku, nikoliv o mateřské.

micka1
20. únor 2013

PPM mylím že přpsat nejde. Přepsat se dá jenom rodičák.. My jsme to dělali před rokem. dostala jsem rodičák na 4 roky páč jsem šla taky z pracáku. rodičák jsem přepsali na manžela ten provedl volbu délky a za měsíc jsem to přepsali zpět na mě. Takže má rodičák na 3 roky. 🙂

palomitacheca
20. únor 2013

Podle mě jsi to buď špatně pochopila, nebo ti to paní na sociálce špatně vysvětlila. Když jsi neměla možnost volby délky rodičáku, tak si od ledna 2012 může partner vyřídit potvrzení o denním vyměřovacím základu zpětně za rok před narozením prvního dítěte, vyplníte novou žádost o rodičák a můžete provést volbu výše příspěvku. Spočítáte si, kolik už vám na rodičáku vyplatili peněz, odečtete to od 220000Kč a zbytek vydělíte počtem měsíců, po které chcete brát zvýšenou částku. Maximum na měsíc je 11500Kč, ale můžete si zažádat do výše 70% 30 násobku denního vyměřovacího základu.
Myslím si, že aby se dala čerpat PPM na manžela, musel by být doma. Poradit by ti mohla @j.a.n.i

j.a.n.i
20. únor 2013

Takže mateřskou může pobírat pouze ten, kdo na ní má nárok a po dobu pobírání PPM nesmí pracovat na tu smlouvu, ze které PPM čerpá. Tj. PPM může pobírat manžel, ale po tu dobu by musel být doma nebo pracovat jinde. PPM nelze na nikoho převádět.

To co se dá volit podle nároku na PPM jednoho z rodiny je rodičovský příspěvek a tam pro volbu nemusí manžel na rodičák ani nastupovat, stačí doložit papír o DVZ.

@pav001 To, že na sociálce řeknou že něco jde či nejde nemusí mít žádnou informační hodnotu, už jsem od nich slyšela spoustu blbostí.

speedygon
21. únor 2013

Je to takhle: PPM(peněžitá pomoc v mateřství,mateřská) může čerpat pouze matka, pokud si platila minimálně 280 dní zdravotní pojištění(jako OSVČ) nebo byla v zaměstnaneckém poměru. Pokud nebyla, nemá na PPM nárok a od narození dítěte bude čerpat rovnou rodičovský příspěvek. Tak to budu mít já. Ale jelikož nemá nárok na PPM, má pouze tu nejnižší variantu: 9 měsíců 7600Kč, potom polovinu, tzn. 3800Kč. Má- li pracujího partnera, může rodičák čerpat na něj. Doloží se jeho příjem, ale čerpat jej bude matka a tím pádem má maminka šanci na lepší penízky. Záleží na partnerově příjmu.

clloi
24. únor 2013

ano i matřskou, tedaý PPM můžeš čerpat přes manžela, manžel na ni může nastoupit 7. týden po porodu( ty musíš dodržet šestinedělí) uzavřete mezi sebou dohodu o péči o dítě a manžela na min 7 dní nastoupí na mateřskou, nesmí tedy pracovat. Je tedy otázka, zda se vám to vyplatí, myslím,že ne, protože výše PPM je 70% předchodího výdělku tady je odkaz : http://www.nicm.cz/penezita-pomoc-v-materstvi
Výši rodičáku si dnes můžeš zvolit přes plat manžela. Máš 220tis, které můžeš vyčerpat a záleží na tobě, jakou částku si napíšeš, max 11500kč,(tady je potřeba 16 500 Kč hrubého) i zde je to omezené 70% předchozího výdělku. http://wiki.aktualne.centrum.cz/finance/rodicov...

ostravacka999
24. únor 2013

Takže tedy jde žádat o mateřskou na manžela dle jeho příjmu??
Tzv., že by na mateřskou mohl nastoupit (dále pracovat, já bych byla žena v domácnosti ?? ) a jak dlouho by pobíral mateřskou než by se zažádalo o rodičovský příspěvek? Nebo jsem to špatně pochopila a takhle to nelze? 😲

vycu
25. únor 2013

Ne, mateřskou přes manžela brát nemůžeš, to je dávka nepřenosná, resp. po dobu pobírání PPM by nesměl pracovat, tedy na tu smlouvu, na kterou nyní pracuje. Můžeš ovšem dle jeho příjmů vybrat výši pobírání rodičovského příspěvku,