Lze vypočítat peněž. pomoc v mat. z přítelova příjmu?

synapsyda
6. led 2011

V zaměstnání vydělávám málo.
Plánujeme miminko.
Po celé mateřské/rodičovské se do současného zaměstnání nevrátím z časových důvodů.
Nepotřebuji, aby mi zaměstnavatel místo držel 3 roky.
Lze vypočítat PPM z přítelova příjmu?
O dítě bych se ale chtěla starat já.
On by nastoupil do jiného zaměstnání nebo by získal jinou smlouvu.
Kde bych byla já vedena během jeho PPM (pracák, péče o díte do 7 let, sama si platila zdravotko)?
Na RD bych chtěla nastoupit já oficiálně.
Jinak bych se o dítě starala celou dobu
Do šestinedělí bych byla PPM na mne a pak by částku přepočítali z jeho platu?

synapsyda
autor
12. led 2011

Opravdu nikdo nemáte mateřskou vypočítanou z manželova platu?

vojtisek2007
12. led 2011

@synapsyda manžel může nastoupit na mateřskou po uplynutí 6ti týdnů po porodu, dřív ne, pak můžete mít spočítanou mateřskou z jeho platu, ale taky to znamená, že on nemůže chodit do práce a vydělávat tam, odkud bude tu mateřskou pobírat...ty potom se nahlásíš na pracák (ikdyž nevím jestli tě zaevidují, když fakticky práci nehledáš, když pak budeš nastupovat na rodičák) nebo budeš doma zadara a na svojí zdr.pojišťovně se nahlásíš jako osoba bez zdnanitelných příjmů a zaplatíš si sama za každý měsíc mini.zdr.pojištění.

ffiinnkkaa
13. led 2011

@synapsyda já vidím nejednodušší způsob zůstat u svého zaměstnavatele a brát všechno na sebe..i když víš že tam za tři roky nebudeš pracovat..já to má to samé..vím, že se nemůžu do svého zaměstnání vrátit, protože jsou tam služební cesty což už jsi s malým nemůžu dovolit, ale zaměstnaná jsem tam pořád..ale to je můj názor..ale zdá se mi to jako nejlepší varianta..

synapsyda
autor
14. led 2011

ffiinnkkaa
proč se ti to zdá jako nejlepší varianta?
vím, že je to nejjednodužší v rámci papírování, ale finančně daleko méně výhodné, když mi PPM vypočítají z malého platu; navíc vím, že místo nepotřebuji držet 3 roky, že se tam doopravdy nevrátím
nebo jaká další úskalí v tom vidíš?
děkuji

ffiinnkkaa
14. led 2011

@synapsyda protože to stejně nejde z přítelova příjmů..to by potom chtěl každý tak proto

ffiinnkkaa
14. led 2011

@ffiinnkkaa nebo pokud by chtěl pobírat ppm nesmí pracovat jak píše vojtisek2007 a kdyby nepracoval a bral jen ppm určitě by bral míň než kolik vydělá teď

synapsyda
autor
14. led 2011

Pravě na to jsem se ptala.
Myslela jsem, že by mohl pracovat u jiného zaměstnavatele??? + pobírat PPM a já bych se starala o mimi i kdybych si ten půlrok měla platit zdravotní 1080kč/měsíc

ffiinnkkaa
15. led 2011

@synapsyda no tak to nejde 🙂

ferinka
15. led 2011

@synapsyda Ale když pobíráš mateřskou,tak nesmíš mít žádný vedlejší přivýdělek u žádného zaměstnavatele...

j.a.n.i
15. led 2011

@ferinka U jiného zaměstnavatele můžeš pracovat i při mateřské, to zakázané není... nesmí se na klasický pracovní poměr pracovat jen v šestinedělí, ale to zas u chlapa nehrozí 🙂

synapsyda
autor
15. led 2011

vojtíšek2007 píše: "že on nemůže chodit do práce a vydělávat tam, odkud bude tu mateřskou pobírat...",
tomu rozumím tak, že k jinému zaměstnavateli chodit může

a myslím, že by to takhle každý nechtěl, protože mnoho chlapů by se bálo, že příjdou o práci
nebo o jejich povolání není takový zájem

budu ráda, za další příspěvky a zkušenosti 🙂

anetka1701
15. led 2011

já mám pocit, že na mateřskou může nastoupit jenom matka - proto se to tak jmenuje - a chlap až na rodičák. Pokud by se nějak dalo udělat, aby se PPM vypočítala z platu chlapa - nastoupil by na ní "naoko" on, tak mi věř, že by se o tom vědělo a mluvilo... Většina chlapů bere podstatně víc, než ženská, takže by to byla naprosto běžná praxe...

To, že nastoupí chlap, je u rodičáku - musí "odejít" z práce a začít bejt doma s dítětem. Třeba na den, dva,
- než nastoupíš ty. Dělá se to proto, aby si mohl zvolit kratší variantu rodičáku - na dva nebo tři roky, a ne tu čtyřletou, kterou dostaneš automaticky, pokud máš nízkej příjem.

Jinak, pokud bereš málo, ale zároveň máš nárok na PPM (odpracováno těch 270 dní za poslední dva roky), ale dostávala bys míň než je nějaký minimum - něco kolem 7-8 tisíc, tak máš nárok na dorovnání tý částky... Ale já netuším, jak přesně to je, mně se to netýká ani omylem - to by ses musela zeptat na sociálce.

vojtisek2007
15. led 2011

@anetka1701 nenene - chlap může nastoupit na mateřskou
@synapsyda
- správně se mateřská jmenuje peněžitá pomoc v mateřství - to je když pobírá matka - ta může pobírat 6-8týdnů před porodem a celkem 28týdnů, u otce se to jmenuje - peněžitá pomoc při převzetí dítěte do péče (matka mu musí podepsat dohodu o předání dítěte do péče) a může nastoupit 6týdnů po porodu a maximální mateřská je 22týdnů.
Pracovat při mateřské samozřejmě nesmí ani otec ani matka, ale pouze tam, odkud mateřskou pobírají, takže když bude mít ženská (chlap) dva prac.poměry,ale mateřskou si bude čerpat jen u jednoho, může pro druhého stále dál pracovat.

synapsyda
autor
15. led 2011

Vojtisku2007 děkuji, taky si myslím, že to takhle funguje
A nevíš, zda by ho někdo kontroloval, zda o dítě pečuje konkrétně on?
Nebo stačí, že je o dítě dobře postaráno?

j.a.n.i
15. led 2011

@synapsyda Stačí, že je o dítě postaráno zletilou osobou. 🙂

synapsyda
autor
15. led 2011

Nárok na PPM mám.
Vím, že studentky, nezaměstnané nebo ty, co neodpracovaly 270 dní to řeší tím, že chlap nastoupí na víkend na PPM a zvolí variantu 2 nebo 3 roky.
O tom jsem již témata zde četla.
Tím pádem by měly stejnou PPM a rodičák jako já, což se mi jako dlouhodobě pracující (pracujícímu páru) zdá nefér.

m.o.n.i.k.a
15. led 2011

Holky odbočím, u toho rodičáku, kdy jde na oko otec na mateřskou tedy Rodičovskou dovolenou aby si ta máma mohla pak vybrat, musí mít za sebou kolik odpracovaných dní nebo hodin? Děkuji

synapsyda
autor
15. led 2011

j.a.n.i jo díky, v nejhorším by jsme na péči napsali babičku, která je v důchodě, ale starala bych se já 🙂

lirita
15. led 2011

nebo také na dedu, hej. 😕

vojtisek2007
16. led 2011

@m.o.n.i.k.a ten chlap nejde na mateřskou jen na oko, opravdu na té mateřské musí být - stačí třeba v sobotu - ale fakticky jí musí čerpat - a musí splnit podmínky stejně jako ženská -mít zaměstanavatele (nebo čerpat z titulu ochranné lhůty) a mít za poslední dva roky min 270dnů účast na nemoc.pojištění.

ffiinnkkaa
16. led 2011

takže mi chcete říct, že mi by klidně vyměřili ppm z manželova platu (měli bychom pak asi o 5 ticíc víc), ale pracoval by dál a vydělával stále tolik peněz kolik vydělává a já byla doma?

agnessa
16. led 2011

@ffiinnkkaa Tobě ne, vyměřili by ji manželovi, který by ale musel být na mateřské a nesměl by pracovat (v zaměstnání, ze kterého čerpá PPM) - pokud jsem správně pochopila, co holky psaly výše, tak by ale klidně mohl najít místo někde jinde...
jinak to většina těch, co převádí PPM na otce dělají hlavně kvůli možnosti volby délky RP (i my máme v plánu to tak udělat, protože před první dcerou jsem sice několik let pracovala, ale vždy jen se smlouvou na dobu určitou, takže teď nemám možnost volby a dostala bych automaticky 4-letou variantu (se starší dcerou jsem na RP, budou jí 2,5, když se narodí druhé dítko).

ffiinnkkaa
16. led 2011

@agnessa jo to jsem pochopila, a to by mohl potom vydělát bez omezení? a pak ted se chci jen zeptat to že máš smlouvu na dobu určitou nemáš nárok na PPM?

agnessa
16. led 2011

@ffiinnkkaa tak osobně bych, z toho, co napsaly holky, řekla, že u jiného zaměstnavatele může vydělávat bez omezení, ale raděj počkej na odpověď někoho fundovanějšího 😉

Já jsem momentálně na rodičáku s dcerou, před ní jsem pracovala (smlouva na rok), měla jsem od zaměstnavatele normálně nárok na PPM, ale s přechodem z MD na RD mi smlouva jakoby vypršela, takže při nástupu na další rodičák teď nemám nárok na PPM, prootže nesplňuju podmínku, že mám 270 dnů před nástupem na MD placeno pojištění (tuším nemocenské) - byla jsem na RD, takže za mě nidko pojištění neplatil. Takže nemám vůbec nárok na PPM, ale rovnou po porodu 4-letou variantu RP...

ffiinnkkaa
16. led 2011

@agnessa za prvné mě to opravdu připadá tak, že by to potom tak opravdu dělal každý (ale teď nemyslím to, že by každý chlap chtěl na mateřskou, ale to že by to chtěl vypočítávat z vyššího platu) a za druhé my nemáme a neměli by jsme v záloze druhé zaměstnání (teda manžel) už tak jsme rádi, že pracuje a má vůbec nějaké místo

j.a.n.i
16. led 2011

@ffiinnkkaa Tak on to nedělá každý hlavně ze dvou důvodů: 1. na muže, který by byl 22 týdnů na PPM by se asi v práci koukali blbě... a 2. jak píšeš, málokdo má v záloze druhé zaměstnání

j.a.n.i
16. led 2011

@synapsyda Nemusí se to na nikoho psát, nikam se to nehlásí, to jen kdyby tě někdo nabonzoval, že třeba hlídá někdo neplnoletý, tak to začnou zkoumat, ale jinak to nikoho nezajímá.

ffiinnkkaa
16. led 2011

@j.a.n.i no to je jedno..tak to máte pak fajn..a že se někdo dívá blbě na chlapa, že se stará o dítě..tak to u nás neznám..

synapsyda
autor
16. led 2011

ffiinnkkaa: píšeš, že by to potom dělal každý - výpočet z vyššího platu
já si to nemyslím, protože každý chlap nemá v záloze další zaměstnání
nebo o jeho obor není takový zájem
nebo nemůže riskovat následné propuštění z práce

ffiinnkkaa
17. led 2011

@synapsyda ano souhlasím..ale to už jsem psala výše..