Malá mateřská, po porodu se srovná s rodičákem?

pajoslava
11. črc 2011

Ahoj všem,
měla bych takový dotaz - vzhledem k nízkému ofic.platu mi vychází velmi malá mateřská. Již jsem se dozvěděla, že jakmile na ni nastoupím (teď v pátek), tak budu dostávat částku, která mi náleží právě z tohoto platu, ale ode dne by se částka měla srovnat s výší rodičovského příspěvku, tedy do těch 7600,- Mám nárok na rodičák o délce 3 let. Chci se tedy zeptat - papír od gynekologa s mateřskou odnesu zaměstnavateli a jakmile porodím, tak co? Musím jít někde zažádat o dorovnání té částky nebo již někdy předtím? Nikde jsme nezjistila, co udělat pro to, abych tedy ode dne porodu dostávala těch 7600,-
Předem velmi děkuji za odpověď.
P.

vojtisek2007
11. črc 2011

@pajoslava ode dne porodu si zažádáš rovnou taky o rodičák a budou ti z úradu práce doplácet to co chybí....musíš k tomu doložit z OSSZ potvrzení ohledně výše tvé mateřské - tiskopis se jmenuje : Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - tam ti vyplní kolik máš mateřské na den a na úp ti pak vždycky dopočítají kolik ti za měsíc doplatí 🙂 P

pajoslava
autor
11. črc 2011

Takže po porodu musím zajít na OSSZ, tak od nich vyžádat to Potvrzení o nároku na dávky a s tím zajít na úřad práce a zažádat o rodičák, pochopila jsem správně? No to jsou složitosti, jsem zvědavá, jak to po porodu zvládnu 😀

weri1
11. črc 2011

@pajoslava rodičák ti vyplácí uřád v místě bydliště ,tak si o to zažádáš tam...mateřská ti bude chodit v místě zaměstnání a uřád z trvalého bydliště ti to dorovná, taky jsem to tak měla. Oni ti poradí...a na tom papíře musíš vypsat na jak dlouho rodičák chceš, neboj není to nic těžkýho 🙂

pajoslava
autor
13. črc 2011

No snad to pujde tak lehce... Bydlim totiz v Ostrave, trvale bydliste mam v Hranicich a tim padem OSSZ v Prerove, takze paradni kombinace na dojezd :-/

vojtisek2007
13. črc 2011

@pajoslava ten papír ohledně potvrzené mateřské si můžeš poslat poštou - osobně nikam nemusíš - a pošli si ho tam hned, po vyplacení první mateřské ,nemusíš cekat po porodu - posíláš to na OSSz dle sídla tvého zaměstnavatele.
O rodičák žádáš dle místa tvého trvalého bydliště - ale klidně to tam taky potom můžeš poslat poštou....není to nic složitého, neboj 🙂

pajoslava
autor
13. črc 2011

@vojtisek2007 Takze kdyz mam zamestnavatele v Ostrave, sidlo firmy ma v Silherovicich, tak to mam poslat nekde na OSSZ tady. A tam poslu jako co? At mi poslou potvrzeni o vysi materske? A to pak poslu na Urad prace v trvalem bydlisti, takze do Hranic?

vojtisek2007
14. črc 2011

@pajoslava zavolej si do práce, ať ti řeknou adresu OSSZ kam spadají (šilheřovice by měli patřit pod Ostravu) - tam pošleš ten tikoskopis: Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Až ti ho vrátí (zase poštou) tak si k tomu vyplníš ještě Žádost o rodičovský příspěvek a pošlet na úřad práce, odbor státní sociální podpory dle místa tvého trvalého pobytu - takže do Hranic, jestli tam je úřad práce (nebo budeš spadat tedy pod Přerovský úřad práce)

pajoslava
autor
14. črc 2011

@vojtisek2007 Děkuji moc!!!! Snad to celé zvládnu 😉

pajoslava
autor
15. črc 2011

@vojtisek2007 Prosim prosim, da se ten formular stahnout nekde z netu, nebo si pro nej musim zajit nekde na socialku? Hledam hledam, ale nemuzu ho najit ☹

pajoslava
autor
15. črc 2011

Uz jsem to nasla, tak nic, dekujiiii 😉

pajoslava
autor
26. srp 2011

@vojtisek2007 Prosim prosim 🙂 Uz jsem zaslala to potvrzeni o naroku na davky a dnes mi prisel zpet. S tou zadosti o rodicak to na urad prace do Hranic muzu poslat hned a nebo az po porodu? Asi az po, kdyz se tam vyplnuje jeho jmeno a r.c, ze? Jinak v tom potvrzeni mi zaskrtli, ze mam narok od 15.7.2011 do 26.1.2012.. neni to nejak kratko? To pak uz je jen ten rodicak? Ja myslela, ze to je do 9 mesicu ditete.

Dekujiii

vojtisek2007
26. srp 2011

@pajoslava ahoj, délka mateřské je správně - 28týdnů, vzhledem k tomu, že doplácet ti budou až od porodu a vyplňuješ tam jméno dítěte a musíš k tomu přiložit jeho rodný list, tak to budeš posílat až po porodu 🙂 a o rodičák budeš žádat ode dne porodu, když se narodí toho 7.září, tak od 7.

jessicaa
6. zář 2011

Ahojte holky, potřebovala bych, prosím, poradit. Jsem od ledna na ÚP. Teď bych měla možnost jít pracovat, ale na poloviční úvazek a na dobu určitou. Plánujeme rodinu. Chápu to tak dobře, že tedy kdybych šla na mateřskou tak bych dostala i PPM, ta se ale bude vypočítavat jak z toho polovičního platu? To pak nějak sociálka dorovnávala? A na rodičovský příspěvek by to nemělo mít žádný vliv, když teď uzákonili, že si pak každá může vybrat na kolik let chce být s dítětem doma, takže 3 roky bych pobírala 7000? A co se stane po uplynutí konce smlouvy na dobu určitou tedy v zari pristiho roku, to bych pak byla vedena jako nezamestnana, ale na rodicovske? Děkuji

j.a.n.i
6. zář 2011

@jessicaa Ano, pokud ti vznikne nárok na mateřskou (mít 270 dní odpracovaných za poslední 2 roky a ke dni nástupu být buď zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě) tak PPM mít budeš a počítala by se z polovičního platu. Rodičovský příspěvek by sis pak mohla (pokud ten návrh projde, ještě není schválen) až do výše 7600,-

aemmi
7. zář 2011

Ahoj, prosím vás ten tiskopis "Potvrzení nároku na dávky" jde někde stáhnout? Hledám, ale zatím marně, nebo kam si pro něj mám dojít? A až ho budu mít, tak ho vyplním, pošlo na naši OSSZ, tam to potvrdí, pošlou zpět a já s tím dodu na sociálku, je to tak?

vojtisek2007
7. zář 2011

@aemmi všechny tyhle formuláře jdou stáhnout na www.mpsv.cz - záložka státní sociální podpora - elektronické formuláře....zkusím dát odkaz, ale většinou nefunguje, nevím proč, jinak osobně si ho můžeš vyzvednou na úřadě práce, odbor státní sociální podpory....a postup je přesně jak jsi psala.
V levém sloupci si vybereš tiskopis, můžeš si ho rovnou i vyplnit a vytisknou, nebo vytisknout nevyplněný.....

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome

aemmi
7. zář 2011

@vojtisek2007 děkuju moc za odpověd, ještě se zaptám, je to tento? "Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku"

vojtisek2007
7. zář 2011

@aemmi jo 🙂

aemmi
12. zář 2011

@vojtisek2007 Prosím tě, co všechno mám já vyplnit v tom formuláři? Je mi jasný, že A, B ne, když se dítě nenarodilo a C. mám vyplnit já, nebo oni?

vojtisek2007
12. zář 2011

@aemmi C ti vyplní oni, ale nejsem si jistá , jestli ti to vyplní už teď, možná bude lepší až se mimi narodí to tam poslat rovnou i s jeho rodným listem - který tam stejně budeš muset doložit, aby ti nezastavili mateřskou....