Mám jako učitelka nárok na mateřskou dříve?

mili84
30. zář 2007

Ahoj holky, chci se zeptat, jestli jako učitelka mám nárok na mateřskou dovolenou nějak dříve - učím na prvním i na druhým stupni (těhu teda zatím nejsem) a přeci jenom děti jsou divoký...Třeba kdybych pak doktorovi řekla, že se bojím, že mě někdo strčí nebo tak..Naše bývala učitelka (ještě na gymplu) vím, že dostala rizikovku, protože dojížděla do školy každý den autem a ještě byla učitelka..Tak jak to řešíte vy, ostatná učitelky, nebo poraďte i neučitelky🙂 A když máte rizikovku, tak to jako musíte být doma a máte jenom vycházky, nebo jak je to? díky!

mmarky
30. zář 2007

ahojda, ja jsem učila na zakladce - TV, Aj a VV - hlavne kvuli tomu telaku jsem zustala od 4.mesice na rizikovem - tzn.neschopenka, na materskou pak jdes 6 tydnu pred terminem. Ale i kdybych neucila ten telocvik, tak bych asi zustala doma, protoze ten klid byl k nezaplaceni. predstava, ze se tam budu mordovat s plnejma tridama zlobivejch deti... nemusim asi dal popisovat. takze pokud mas rozumneho dr., tak te necha doma - musis mu samozrejme rict, jak moc je to narocny a ze ti to nedela dobre... 😉

mysulka
1. říj 2007

Ahojky, já vám asi vezmu trochu nadějě, ale je to o doktoru a ne o povolání 😠 já dostala přednášku, že se dává rizikové jen na vysoká tlak, krvácení a hubnutí v těhu. Že na nic jiného ho nedává. Mám tedy vysoká tlak, tak jsem ho dostala, hned, jak se na to přišlo. A s těma vycházkama je to taky tak. Mám super doktorku (marodní lístek u nás dělala obvoďařka) a mám vycházky jen odpoledne ale je tu i diskuse, kde maj holčiny vycházky neomezené, což mi řekla, že se dávat nesmí. A jak říkám, ta moje je zlatíčko 😉 tak nemám důvod jí něvěřit.
Tak to záleží moc na doktoru a na regionu.

mili84
autor
1. říj 2007

No já si taky právě nedokážu představit potom sebe s břichem a jak ještě krotím bandu rozjívenců...Učím jen AJ, časem možná HV...ale ty děti dají fakt zabrat..Chci pohodové těhotenství bez stesu ☹ Takže to asi dost záleží na doktorovi,jaký na to má názor on a jak se k tomu postaví..No, sama jsem na to zvědavá. Mám kamarádku, která taky učila v těhu, navíc má 1. stupeň, taky to zvládla (za což má můj obdiv), ale každá jsem jiná, že?🙂 Na druhou stranu těhu není nemoc, tak proč bych s tím měla být doma na neschpence..asi bych se doma snědla nudou 😠 No, ještě to zvážím 😎 Každopádně díky za názory, holky!

berry07
2. říj 2007

Ahoj, tak já jsem úča a těhu už mám za sebou...Vůbec mě nenapadlo, že bych šla na neschopenku. Na mateřskou jsem nastoupila 7 týdnů před porodem, asi 2X mi obvodní naznačila, že kdybych toho měla plné zuby, tak se nějak domluvíme...Zůstala jsem v kondici, chodila do práce pěšky...Děti byly zlaté, někdy ohleduplnější než někteří kolegové, kteří mají takové ty tendence "úkolovat". V 5. měsíci jsem byla s dětmi na výletě na vánočním Staroměstském náměstí atd. Ale je fakt, že mi hodně nahrávala mírná letošní zima ...Holky neblbněte , těhu není nemoc ...pokud ovšem nenastanou nějaké komplikace... Doma budete možná mít tendenci tloustnout a míň se pohybovat!
( naše škola má 800 žáků, učím na 2. stupni, kabinet ve 3. patře bez výtahu... 🙂)) Jo a děti se vytáhly, dostala jsem krásnou kytici a dárek pro malou...Ale nechci je přeceňovat - teď už mě někteří "neznají" - ale tak to je - to my víme, že ?

vilca
5. říj 2007

Ahoj, já jsem taky učitelka a bylo to u mě jednoznačné. Jelikož jsem od začátku těhotenství krvácela, doktorka mě nechala na rizikovém hned. Ale souhlasím s mysulkou v tom, že záleží hlavně na doktorovi. Je to totiž jen na něm, jestli tě nechá doma nebo ne... Jinak naše malá má rok a já už jsem zase v pracovním procesu, takže se to teď tak nějak vynahrazuju 🙂

zlatka
5. říj 2007

Ahojky, no, já má stejnej názor a zkušenost jako Berry.Já byla ráda, že nemám žádný komplikace a můžu chodit do práce, doma bych se asi zbláznila. Mudra jsem měla dobrýho, kdybych mu řekla, tak by mě doma nechal, ale to jsem nechtěla. No, je fakt, že jsem se občas rozčílila, ale jakmile jsem vyšla ze třídy, tak jsem byla zase v poho a mám veselou, hodnou holčičku. Jsem pak byla na neschopence tři týdny a stačilo- omezená vycházkama, u nás chodila kontrola, takže blbý. Učitelský povolání není těžký, rizikový- jenom se nesmíte nechat vytočit a některý věci se musíte naučit házet do salámu! 🙂

mili84
autor
6. říj 2007

No, tak jak to tak tady pročítám, tak to vypadá, že nápad s tou rizikovkou mě asi přešel🙂 Chtěla jsem znát názor ostatních "kolegyněk" 😀 No, tak já teda ještě uvidím.... Zatím teda těhu nejsem a děti jsou na mě ve škole hodný (takže i já na ně), tak doufá, že to tak vydrží i do let příštích 😉

sylvinka
6. říj 2007

tak i já si přidám svou trošku do mlýna 🙂
učím druhou třídu, tzn. přesně 22hodin ve své třídě.
Jsem ráda, že nejsem na neschopence, doma se mi zkrátka být nechce - vím, že bych se batolila od ničeho k ničemu.
Teď třeba jsme měli tři hodně náročné dny, ze kterých mi nebylo nic sleveno a mám to vedení dost za zlé. ALE chyba je vě mně - měla jsem prostě říct!!!
Celkově jsem v práci opravdu šťastná, děti (i když jako každé sem tam vytočí) jsou super. Mám v práci základní okruh přátel a nechce se mi odtud.
Odejdu z tama k 1.12. - 8 týdnů před porodem. Samozřejně pokud vše bude v pořádku 🙂
A břicho mi vůbec nepřekáží 🙂 Naopak jsem kvůli něj více obletovaná 😉

misakulicka
8. říj 2007

Holky já se to zkusím zabalit asi do měsíce. Nedělá mi fakt dobře to dojíždění do práce autobusem-každý tam prská a v práci to začíná být to samý. A že by někdo na mě bral ohled-to říct tedy fakt nemůžu a to ještě se tu potýkám se smradem z cigaret z vedlejší kanceláře....vím, že těhu není nemoc, ale ve svým věku při prvním těhu bych asi už potřebovala trochu klidu. stres miminkovi škodí a nerada bych mu tak ublížila.Doktorka říkala, že kdyby mi to dojíždění dělalo problémy tak mi napíše neschopenku - asi je to opravdu o doktorce.

mikulka
30. lis 2007

milli, uvidíš, jak ti bude, pokud tě to bude zmáhat a budeš mít stres, každý rozumný doktor to neschopenku napíše, to se vůbec neboj!

akras
13. led 2008

Ahoj,
pravděpodobně jsem na konci 6tt, k doktorovi jdu až 22.1., ale vše těhotnství nasvědčuje a já jsem moc šťastná. Učím skupinu prvňáků matematiku a češtinu a ještě FJ na gymnáziu o neschopence bych asi neuvažovala (pokud by vše bylo v pořádku), ale asi jako každý začínající učitel dělám hrozně dlouho přípravy a jsem z toho hodně unavená. Dopoledne odučím na ZŠ, rychle přebíhám na gympl, pak se vracím zas na základku, abych si uklidila a připravila třídu, pak doběhnu domů, dělám přípravy až do večera, jdu spát a ráno zase nanovo. A to nemluvím o tom, že mě čekají státnice v květnu... 😒 Tak nevím, jak se k tomu postaví moje doktorka.
K tomu mám smlouvu na 2 roky - na dobu určitou (nastoupila jsem v září). nJak je to s mateřskou, bude mi zaměstnavatel platit nemocenskou??? Moc se v tom neorientuji, tak budu ráda ze vaše zkušenosti. Dík

mili84
autor
2. únor 2008

akras: Tak to já na tom budu asi za nějaký ten čas podobně. V srpnu se bereme a právě řešíme, kdy se začít snažit o mimíśka...oba bychom moc chtěli hned po svatbě, třeba už hned na svatebce, ale příští rok mě ještě čekají dvoje závěrečný státnice ve škole+diplomka,tak nevím, jestli ještě nepočkat.....Jesteli má cenu se stresovat s mimískem v bříšku....na druhou stranu si říkám, jetsli není mimi přednější...uvidíme,ale řešíme to docela dost.Jedná se v podstatě o rok....Příteli bude letos 30,taky nechci čekat i když mě je o 6 méně...do nekonečna..co když to třeba nepůjde??Nevíme no...

mili84
autor
2. únor 2008

...jo a to jsem ještě zapomněla napsat, že u toho taky ještě právě učím, takže chodím jak do práce, tak do školy 😖 Musíme to ještě nějak pořešit 😉

meni
3. únor 2008

akras, ano, zaměstnavatel ti bude platit nemocenskou i první půlrokmateřské 🙂

akras
4. únor 2008

Mili 🙂 Já jsem dala minulý týden výpověď na gymplu a užívám teď první týden, kdy se nehoním jak blázen a docházím jen na ZŠ. Těhu mám potvrzené, teď jdu k nové dr. ve středu, tak doufám že už bude srdíčko a všechno v pořádku.
My také úplně nečekali, ale říkám si, že vždycky je důvod, proč ještě ne: dostudovat, bydlení, hypotéka, málo peněz.....je to věčný kolotoč a myslím, že je nakonec nejlepší, že to takhle vyšlo a pokud bude vše v pořádku, tak asi co by za to jiný holky daly, kdyby se jim to povedlo takhle rychle, i když ne zrovna v nejklidnějším období.
Důležité je, že mimi chceme ,no a kdybych náhodou diplomku a přípravu na státnice nezvládla, tak to prostě ještě půl roku počká a já půjdu až příští rok v lednu 😉
Meni dí za info 🙂

martinka79
6. únor 2008

ahojky je to o doktorech, ale samozřejmě také té činnosti. jsme spec.pedagog a měla jsme na obě dně těhu možnost jít na nechopenku,doktor nemusí diagnostikovat rizikové. U druhého jsem šla až v prosinci a to z důvodu velké zátěže a problémům s krví. nebojte se říci, že učit není med. 🙂 každý solidní gyn. vám to dá. 🙂
jinak s tudium s dítětem také znám a musím říci -pohoda s malým než s velkým. Já se teď chystám na další obor a to z důvodu malé vytíženosti když budu doma. Připadám si nechopná. tak se neboj zvládneš to akras.

zelva
13. únor 2008

Ahojky,
tak já teď byla u doktorky, chtěla jsem napsat nějaký ten týden, abych si oddechla, protože mi nebývá přes den moc dobře. Řekla mi, že rizikový těhotenství může napsat jen gynekolog, ne obvodní lékař a neomezené vycházky jdou jen při určitých diagnozách, ale při rizikovém těhotenství prý zrovna ne. Napsala mi teĎ 14 dní marodní - jako že se zádama a kdybych prý chtěla delší dobu - jako to rizikový - tak musím na gyndu.
Já učím na učilišti a přemýšlím zda si to rizikový nechat napsat, zatím nevím, zda by mi to gynekolog napsal, ale děsí mě to, že bych neměla ty neomezené vycházky. Tvrdnout doma a chodit ven jen v ty určené 4 hodiny, no nevim. 😖

lukin
13. únor 2008

zelva: Holt je to něco za něco. Já to měla taky tak.

zelva
13. únor 2008

lukin: takže ti taky řekl, že neomezené vycházky nejdou? A jakto, že někdo je má? Divné, ne? A kolik hodin denně máš/jsi měla vycházky?

kukuli
20. únor 2008

Ahoj holky,
ja ucila na ZS na druhem stupni a jeste chodila ucit FJ na gympl.Tehu mam od zacatku naprosto bezproblemovy a tak me tez ani nenapadlo nechodit do prace.No ale pak zacaly prvni problemy,kdyz jsem to oznamila vedeni,tak se na me vsichni usmivali,ale pak se ke mne zacaly dostavat info jak jsem ta nejhorsi,jak jsem si to vubec mohla dovolit otehotnet a ze jsem pry slibila ze jeste neotehotnim ( o tom ja teda osobne nic nevim ).Navic jsem v zari dostala jako tridni dost problemovou tridu,takze mimo uceni jsem stale vypisovala nejake papiry na socialku,policajty,sedela na vychovnych komisich a domu chodila uplne vyzdimana a byla v neustalym stresu.Manzel chtel abych zustala doma,ja porad mela nejaky pocit zodpovednosti.Ale vedeni ani deti opravdu nevychazeli vstric,tak jsem si rekla ze mi to nestoji za nejake problemy a od ledna ( zacatek 7 mesice ) zustala doma.
Muj doktor byl naprosto v pohode,rekl ze uz si to rozhodne zaslouzim a aniz bych neco rikala,tak sam od sebe mi rekl,ze mi to napise s neomezenyma vychazkama.
Jsme rada ze uz jsem zustala doma,spadnul ze me veskery stres a mam cas na pripravu na miminko.O skole nechci ani slyset.

lukin
20. únor 2008

zelva: Já měla dvě hodiny dopoledne a dvě hodiny odpoledne.

meni
24. únor 2008

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Zkuste mrknout sem, co se týče těch vycházek... 🙂

fim
25. únor 2008

Ahoj holky, teď si připadám jak simulant, ale přeci jen mám obavy, že bych v práci nezvládala a ublížila tak mimi.... Hlavně tedy učím Ch a Bi, čili na 2.stupni - všechny třídy, některé jen Př., ev. i M, osmičky a devítky zmíněnou Ch. Děti jsou vesměs celkem zlatý, ale o jedný třídě vím, že mě dokáže 100%-vytočit. A i když odcházím s čistou hlavou ze třídy, v tom daném okamžiku bych je regulérně zabila. 😠
Co se týče začátku těhotenství, taky nic růžovýho - 14 dní jsem ležela v nemocnici, kde mě doktoři strašili, že těhu je špatně založený a abych šla na revizi. Naštěstí jsem odolala a o dva dny později byl vidět žl. váček. Zítra se na utz rozhodne - tak držte pěsti, ať konečně vidím mimi. JInak to tu řeším zbytečně. ☹
Jak byste nakládaly s nemocenskou na mém místě vy? 😉

meni
26. únor 2008

Fim, pokud jsi měla nějaké problémy od začátku, rozhodně bych zůstala doma, nikdy nevíš, co se dalšího může stát, aby sis to později nevyčítala... JInak ti přeji, aby se ti miminko ukázalo a všechno bylo v pořádku, určitě dej vědět, jak jsi dopadla 😉

fim
27. únor 2008

Díky za reakci. Mimi se bohužel zatím neukázalo, takže jsem dostala dašlí ultimátum - bohužel má svoji logiku, tak se ani nemohu zlobit.
JInak od pondělka je mi zle, jen se podívám na jídlo. Takže mám s přehledem vyřešeno. (Cestuju do práce hodinu busem. 😲 )

krikri27
28. únor 2008

Ahoj, já na začátku krváscela-opakovaně-takže jsem zůstala doma, ale jelikož mám další 2 děti a dělám pajdák -dálkově- tak nevím, jak bych to zvládala 😅 kdybych čekala první a neměla problémy, nevidím důvod, proč neučit -jsou horší zaměstnání 😉

krikri27
28. únor 2008

zelva, já měla doporučení pro obvodáka z gyndy, ale byla jserm vedená pod obvodním

fim
11. bře 2008

Tak jsem jen chtěla říct, že po měsíci doma jsem začala přemýšlet o návratu do práce - ale na částečnej. Na nevolnosti jsem si už jakž takž zvykla, jen ten tlak nic moc. Ale stejně mi to v práci vymluvilo samo vedení - ať se na to radši vyprdnu. Je fakt, že i ženský dělaj dokud totálně neodpadnou - mají teploty a choděj do práce, děti pořád prskaj, no a ty nervy s deváťákama - hned bych měla vysokej tlak. 😖 Ale asi se doma užeru nudou. 🙄 Poraďte, pls. 😅

meni
12. bře 2008

fim, mě dost zabavěj kámošky, jak jsem oznámila, že jsem těhotná a že jsem na kontrolce, tak se scházíme víc, na pokec, na procházky... Začala jsem vyšívat, koukala jsem, že některé holky tady dělaj barvama na textil obrázky na dupačky pro mimča, což bych taky zkusila, až začnu nakupovat... Tak hrozný mi to zas nepřijde, i když jsou dny, že se nudím a fakt bych řvala 🙂

akras
20. bře 2008

Ahoj, tak nakonec to s mimi nedopadlo dobře, ale určitě ne proto, že jsem zůstala učit, v cca 9tt jsem krvácela a zjistili, že už tak od 4tt se mimi nevyvíjí ☹ . Ale teď vím, že až se nám to příště podaří, jdu na rizikovku okamžitě a všechny pocity zodpovědnosti vůči škole, dětem atd. jdou stranou. Chci mít klid, že jsem udělala vše pro to, aby to příště dopadlo dobře.
Moc vám držím palce a určitě se nikdo nemusíte cítit jako hypochondr, když jako učitelky chcete na rizikovku, hlavně ať jste v pohodě 🙂