Mám jako učitelka nárok na mateřskou dříve?

mili84
30. zář 2007

Ahoj holky, chci se zeptat, jestli jako učitelka mám nárok na mateřskou dovolenou nějak dříve - učím na prvním i na druhým stupni (těhu teda zatím nejsem) a přeci jenom děti jsou divoký...Třeba kdybych pak doktorovi řekla, že se bojím, že mě někdo strčí nebo tak..Naše bývala učitelka (ještě na gymplu) vím, že dostala rizikovku, protože dojížděla do školy každý den autem a ještě byla učitelka..Tak jak to řešíte vy, ostatná učitelky, nebo poraďte i neučitelky🙂 A když máte rizikovku, tak to jako musíte být doma a máte jenom vycházky, nebo jak je to? díky!

andulkaavetrelec
10. dub 2008

tak já jsem učila na gymnáziu až co to šlo, odešla jsem 6 týdnů před porodem, 23.6., pěkně mi to vyšlo,
gynekolog mi nabízel už dříve neschopenku, alejá nechtěla být omezována vycházkami a taky jsem neměla nijak problémové studenty
ale: dojížděla jsem do práce 35km vzdálené vlakem nebo autem, a to i s velkým břichem, naštěstí vše v pohodě...

diido
24. čer 2008

já jsem doma od 5.měsíce, od začátku těhotenství jsem byla 3xnemocná, vždycky mě chytl nějaký virus...navíc průběh nemoci nebyl vždy zrovna jednoduchý a krátký...měla jsem v plánu nastoupit znovu do práce, ale lékařka mi radila, ať zůstanu doma, že další onemocnění by mě mohlo podstatně oslabit a moje tělo by nemělo dost energie na výživu miminka. S odchodem z práce jsem se chvíli smiřovala a myslela jsem si, že to bude hrozná nuda... ale kupodivu spíš mám ještě míň času než předtím, mám pořád nějaký program a hlavně jsem naprosto v klidu. Na děti mi pomalu docházela energie, kterou člověk v těhotenství potřebuje. Zvažte si samy, jak se na práci cítíte, ale pokud vám začne dělat problémy, dítě je důležitější.

baca
12. led 2009

Ahoj kolegynky, 🙂 chodili jste do práce i v době chřipek? tzn. leden, únor? Jem v 15. týdnu a moje kolegyně na mě dnes vybafla, že nemám být blbý a zůstat do března doma, abych něco nechytla. No já jsem to v plánu neměla, jedině, kdyby fakt lehala půlka třídy. Nakazit se můžu i vyjítím před dům. Tak nevím... 😉

peta3
20. led 2009

Ahojky!
Taky jsem to řešila a chtěla jsem zůstat co nejdéle - ideálně do června, ale ředitelka to vyřešila za mě - máme protivnou babu, která stresuje a když mě v 9tt seřvala, jak malýho ... řekla jsem si a dost, sice jsem měla naprosto úžasnou třídu, ale mimísek má přednost. U nás ve škole nevydržela žádná těhotná, všechny šly na neschopenku okamžitě

kafr
19. únor 2011

@mili84 Ahoj, tady taky učitelka 29 let (ZŠ, 2.st, VV+OV+TV)
Tak prvně kdy na rizikovku: pro mě jasný: hned! Jasně, že to není nemoc, ale nevím jak v jiných školách, mi ta naše příjde jako polozvláštní (hodně sociálně slabých rodin - šlapky a cigáni) a taky infekční. Je únor a od září máme příušnice, teď se objevila žloutenka. O nervech ani nemluvě, páky na ty parchanty nemáme žádné o podpoře rodiny si ve většině případech můžeme nechat zdát a sociálka to neřeší, pokud jsou děcka oblečené a najezené. O těhotnět se nám nedaří asi 5ti mladým učitelkám a jedna z nás před měsícem potratila.... Světe div se - v tomhle prostředí.
Těhotná ještě nejsem a to se snažíme od léta... jasně, jsem starší než ty, ale i tak si nemysli, že otěhotníš hned...je to o štěstí.
Těhotenství a státnice: tak takhle to měla kámoška a nemohla si to vynachválit, protože najednou byla daleko klidnější a to nejdůležitější bylo miminko, na státnice se prostě naučila a udělala je bez nervozity.
Tak hodně štěstí všem těhotným i snažícím se učitelkám 😉

misutka007
20. únor 2011

Ahojky, jsem ráda když čtu, že nejsem v tom sama 🙂. Taky jsem učitelka (druhý stupeň ZŠ) a taky se snažím otěhotnět už od léta a pořád nic ☹. Jestli se mi to podaří, chtěla bych nastoupit okamžitě na rizikové. Už nejsem nejmladší a ve škole mám dost velké stresy a nejen s dětmi, ale poslední dobou nedávám rodiče. Takže já jsem všemi deseti pro klid a pohodu pro maminku i děťátko už před narozením 🙂)

daisy1
21. únor 2011

ahoj, učila jsem na střední, až do nástupu na MD a strašně jsem si to užila. Učení s vědomím, že už to mám "za pár", ne že bych to flákala, ale za těch 10 let praxe jsem nebyla nikdy víc v pohodě a nic jsem si z ničeho nedělala, tady mám zejména na mysli vedení, které rádo šikanovala a šikanuje podřízené. V 6.měsíci to prosáklo k vedení (co studenti samože bezpečně už několik měsíců věděli 🙂 ), že mám pupek - jsme malá škola 15 učitelů, 180 studentů, každý týden pedag. porada, ale říďa zůstal civět, že ty drby, co se nesou po škole, o mém stavu, jsou pravda..tím jsem se taky krásně bavila. řekli mi, že budu jezdit k maturitám do jiného města, pokud to 2 předtím navrhovaní učitelé odmítnou (bylo zcela jasné, že odmítnou) a já jim v tom lednu řekla, že to ale taky odmítám, tak pan zástupce mi sdělil, že jim dal sice na výběr, ale mě to přikázal..... no já jen pokrčila rameny a šlo to mimo mě.... rodila jsem 29.dubna a kdo jel na maturity, mi bylo fakt jedno.... pro mě to byl krásný třičtvrtě rok, ale cítila jsem se naprosto dobře. (Minulý týden jsem tam byla řešit ukončení zaměstnání a taky mi bylo krásně 🙂 . )

aneta15
22. únor 2011

Holky fakt sorry ale dost jsem se pobavila, učitelka jako rizikový povolání 😀 Jo když má někdo zdravotní problémy tak určitě ale je spousta povolání, které jsou "nervově náročné" a kdyby šla každá na neschopenku tak ten stát fakt zbankrotuje 😀

martinka81
22. únor 2011

@aneta15 tys asi nikdy neučila, že ne? Např. ZŠ nebo někde na učňáku. Tak, prosím, neposuzuj něčí práci, kterou sis zřejmě nikdy nevyzkoušela.

aneta15
22. únor 2011

Mám peďák,chvíli jsem učila a pak jsem odešla, ne kvůli dětem a nervům ale kvůli penězům, za plat učitelky si byt nepořídíš 😠 čekala jsem , že se do mě pustíte....Já tu práci vůbec nezlehčuji jen si myslím, že být učitelka není důvod proč jít automaticky na neschopenku, 22 hodin týdně jak tady některé holky píší není žádná šílená pracovní doba, co chudák prodavačky co sedí 8,5 hodiny za pokladnou a nemůžou si dojít ani na záchod ( vlastní zkušenost z brigády). Moje kamarádka dělá servírku a doktorka jí řekla, že to není důvod proč jít na neschopenku, když je z gynekologické stránky v pořádku. To je podle mě rizikové povolání, být celý den v zakouřeném prostředí. To je jen můj názor, nechci se vůbec hádat a už vůbec zlehčovat práci učitele, po mateřské se chci do školství vrátit, protože co si budeme povídat, takovou pracovní dobu jinde mít nebudu.

aneta15
22. únor 2011

A teď když nám přidali, tak je škoda toho nevyužít 😀

kaculetka
22. únor 2011

Ahoj, já myslím, že záleží na celkovém posouzení zdrav. stavu a taky na doktorovi. Jako učitelka MŠ jsem v práci zůstala až do mateřské, ke konci to bylo už hodně náročné, ale dalo se to. 🙂

martinka81
23. únor 2011

@aneta15 tak to já odešla právě kvůli nervům a po prvním těhotenství v pracovním procesu ve škole jsem byla rozhodnutá, zůstat při druhém těhu doma, kdybych ve škole ještě byla. A bohužel jsem měla i ve škole dny, kdy jsem za celoudobu od půl osmé do půl druhé něměla čas jít na záchod.

pavlinaoo
10. srp 2011

Ahoj holky, tahle diskuze dlouho spí, ale přece...je tu některá z vás, která je uč v MŠ a rozhodovala se, nebo se rozhoduje, zda jít do práce, nebo na neschopenku? Přece jen je to s malými dětmi něco jiného. Se vším pomáháme, pořád poletujeme po třídě, v šatně, na vycházkách....řeším, zda je lepší klid a pohoda doma, nebo se to dá, i když, co si budeme povídat, pozornost běží nepřetržitě, zodpovědnost, někdy stresy a rozčilování a k tomu dost infekční prostředí...Jak jste to měly vy?

marda
10. srp 2011

@pavlinaoo ja jsem sla hned na neschopenku,.,,za ty nervy mi to nestalo 😝

pavlinaoo
10. srp 2011

@marda no to já si právě taky říkám, jestli mi to za to stojí...asi jsem ani žádnou uč s bříškem neviděla...a taky si říkám, co budu doma dělat, nenudila jsi se?

marda
10. srp 2011

@pavlinaoo vubec naopak jsem si to uzivala....nemusela jsem vstavat na ranni kterou jsem tak nesnasela...a obcas jsem se zajela mrknout....je to riziko...deti vecne unudlany,strevni virozy,nestovice...no vzdyt to znas 😀

pavlinaoo
10. srp 2011

@marda no a já mám ještě nízký tlak, takže přestava, že tam sebou někde švihnu a dvacet čtyřleťáků okolo mě, mě děsí.Asi je to rozumný zůstat doma. Poslední důvod proč zvažuju jsou peníze, ale zdravé a spokojené mimi je důležitějsí,že? 🙂

petruskaz
10. srp 2011

já učila anglinu a češtinu... na druhym, ale i na prvnim... zvládala jsem to v pohodě do 8. měsíce, pak už jsem byla hodně unavená....a když jsem pak co chvíli dostávala žďuchanec do břicha při dozorech o přestávkách, domluvila jsem se doktorem, že bych ráda už byla doma... dal mi v poho neschopenku - jak už bylo řečeno, je to o lidech - ten můj mi ji nabízel už někde od 4. měsíce... je to asi jeden z mála lidí, který dokáže pochopit, že učitelství nejsou jen prázdniny, ale často velikej stres, nervy, zodpovědnost za několk životů, infekční choroby apod.... tak jsem v 8. zůstala doma a připravovala jsem si věci na mimi a užívala si 🙂

marda
10. srp 2011

@pavlinaoo to urcite....ja jsem na tom byla s financema docela dobre i tak....proplatili mi dovcu a pak materska a ta byla krasna 🙂

pavlinaoo
10. srp 2011

@marda jo tak ono to není až tak hrozné, ale pořád je neschopenka asi 60% mzdy,nebo jak to je. Já už jsem taky rozhodnutá, jen si tak přemýšlím 🙂 díky za postřehy

bettyna84
11. srp 2011

@pavlinaoo Až otěhotním, půjdu na rizikový hned. Už takhle mám co 14 dní nějakou virózu, natož to pak riskovat v těhotenství. Taky učím ve školce a děti nám tam rodiče posílají věčně nemocný. 😝

verusa.j
11. srp 2011

@bettyna84 - taky učím ve školce, jsem v 7.týdnu a s těmi virozami máte pravdu, chtěla bych zůstat aspoň ještě chvíli, no uvidím

masies83
3. říj 2013

@martinka81 Naprosto souhlasím. Je to velmi náročné povolání, ať člověk učí na prvním, druhém stupni, či střední škole. Věčné boje s dětmi, o dost složitější s rodiči. Jsem v 9. týdnu a už jsem 14 dní na nemocenské - dýchací cesty a také přemýšlím nad tím, že bych chtěla zůstat doma. Ve škole milion bacilů, milion problémů, starostí, stresu... 😒

liss_durman
15. lis 2013

Ahoj holky, ráda bych oživila diskuzi 🙂 Někomu se to asi bude zdát banální a očekávám kousavé poznámky 😎 Jsem učitelka na hudebce, je to práce vcelku na pohodu, určitě 100x lepší než učit na ZŠ. Ale mám problém v tom, že mi děti chodí nachcípané do hodin (bohužel realita je taková, že děti, které nešly kvůli nemoci do normální školy, jsou svými rodiči vyslány do hudebky na nástroj, protože to přeci rodiče platí, žejo...). No a můj imunitní systém to nezvládá. Tento týden jsem zjistila, že jsem těhotná, zároveň jsem si šla k doktorce s bolestí v krku pro ATB - již podruhé za tento školní rok. Předtím jsem stihla i několik viróz... Momentálně marodím s angínou, doktorce jsem řekla, že bych ráda s tou neschopenkou pak pokračovala i z důvodu těhu. Vím, že je spousta rizikových zaměstnání, tohle není fyzicky náročné. Ale ty dětské nemoci jsou fakt hrozný, všechno chytnu. Doktorka se ale pozastavila nad tím, že jsem si tak jsitá, že mě gynekolog doma nechá. Tak se ptám - většina z vás v této diskuzi o tom mluvila tak jistě, že přeci zůstanou doma... Vím, že to byly starší příspěvky, teď to asi chodí jinak... Nemáte někdo aktuální zkušenosti, jak se doktoři koukají na neschopenku pro učitelky, jestli s tím nedělají problémy?

lajla
15. lis 2013

Ahoj, tak i gyndar dal okamzite neschopenku kdyz jsem v 11tt pred 7 lety dostala horecky a atb..ale je fakt ze se me ii predtim ptal jestli chci nebo ne...ale nechtela jsem, zalezi jakeho mas doktora, nekteri davaji v pohode nekteri ne

gittynka
15. lis 2013

@liss_durman myslím, že záleží doktor od doktora, ale přece každý člověk těhotenství snáší jinak, tak nevidim důvod proč by ti ji neměl dát, pokud jsi náchylnější na chycení nemocí

naomi6
7. říj 2014

Ahoj holky, učitelky, pokusím se obnovit a trochu pozměnit téma - jsem na rodičáku s druhým dítětem a pomalu už začínám myslet na návrat do práce. Jak jste to všechno zvládly? Práce, přípravy, děti, domácnost? Už dopředu z toho mám docela strach.... Díky za příspěvky

anatanka
7. říj 2014

@mili84 Ja se jen zeptala, jestli by to pripadne slo a Dr. mi dal neschopenku uplne bez problemu uz nekdy ve tretim mesici, coz jsem byla fakt rada, protoze u me se tehu projevovalo hlavne zmenami na psychice a ja se najednou v ty skole strasne stresovala a odchazela jsem treba z hodiny od devataku uplne vyrizena, coz jsem driv vubec nemela.
Zalezi asi fakt jen na tom doktorovi.

jimmy1
7. říj 2014

@naomi6 návrat je kažodpádně náročný 😉 ale to asi do každé práce. Je to všechno o logistice, jak to načasovat, skloubit, kdy co dělat...