Mám ještě nárok na proplacení dovolené?

dada134
23. bře 2009

Ahoj holky,jsem učitelka,na nemocenskou jsem nastoupila 26.8.2008,na mateřskou 24.12.2008.Nevíte někdo,jestli mám nárok na proplacení dovolené?

spimira
28. zář 2009

to lili :

no to nevím přesně, ale to co jsme ti psala předtím platí v případě pokud máš v práci smlouvu na dobu neurčitou, pokud by byla k určitému datu tohoto roku, tak myslím, že dle zákona ztrácíš nárok na čerpání (zaplacení) dovolené za rok 2010. Musela bych se podívat přesně do zákoníku.
No a co se týče toho propouštění tak je to podle mě zase o tom jakou máš pracovní smlouvu. Pokud na dobu určitou, tak ti jí nemusí prodloužit a tím pádem končíš, nevím zda je tam nějaká ochranná lhůta, ale myslím si, že u doby určité ne. Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak tě určitě jen tak propustit nemůžou, museli by ti zrušit tvoje původní pracovní místo, nenabídnout ti jiné a vyplatit ti samozřejmě odstupné.

lillisek
30. zář 2009

Spimira: jo jo moooc díky 🙂 Já mám smlouvu na dobu neurčitou,takže mě to asi trápit nebude 🙂 s tím propuštěním se raději ještě poptám na Inspektorátu práce,ať mám jistotu, dneska jeden fakt neví 🙂)))) ale každopádně díky moc 🙂

slunce_veruna
12. říj 2009

Ahoj holky, muzu se taky zeptat? V pripade ze by rusili moje pracovni misto kdy me muzou vyhodit kdyz jsem tehotna? Pokud teda nechci pristoupit na dohodu. Myslite ze po skonceni MD a pred nastupem na RD? Nebo muzou i nejak behem tehotenstvi? Diky.

krokodyl
14. říj 2009

Ahoj holky mohla bych se taky zeptat 1.11.2008 jsem nastoupila na nemocenskou a 26.4.2009 to 6 týdnů před porodem na mateřskou mám nárok na nějakou dovolenou? 30.10.2009 mi končí mateřská a nastupuji na rodičovskou. Předem moc děkuji za odpověď

bari1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bambusek
25. zář 2010

Ahoj Holky, chci se zeptat jestli mužu uplatnit narok na dovolenou po druhym ditěti po rodičovskym příspěvku?

j.a.n.i
26. zář 2010

@bambusek Můžeš, ale záleží kdy si byla přesně na mateřské a o kolik se ti zkrátila, ale nějakou bys mít měla. Spíš může být problém, že po RD už nemáš nárok na automatické čerpání dovolené, ale musí ti ji zaměstnavatel povolit, protože čerpání dovolené určuje zaměstnavatel.

sirenita
9. lis 2010

Ahojky holky, potřebuji radu. Od 1.12.10 nastupuji na mat.d., mám ještě 8 dní dovolené nevybrané v práci. Šéf mi ji nabídl proplatit. Ale řekl mi celkem nízkou částku, tj. 2.000,- za 8 dní dovolené. Nevíte z čeho se to počítá??? Děkuji za případné info.

j.a.n.i
9. lis 2010

@sirenita Nepíšeš, jestli pracuješ nebo si na neschopence... dovolená se každopádně počítá z výdělku za minulé kalendářní čtvrtletí, pokud tam nemáš odpracováno 21 dní, tak ze mzdy co máš ve smlouvě. Ale každopádně dovolená nejde proplatit, musí se vyčerpat, takže nevím co šéf zkouší... každopádně bych to nepřijímala a vyčerpala si ji v návaznosti na MD (to ti musí povolit, pokud o čerpání požádáš) a hlavně budeš mít nárok i na celou dovolenou za rok 2011, takže budeš mít 28 dní nebo 33, pokud máte 25 na rok.

sirenita
9. lis 2010

@j.a.n.i děkuji za info. Jsem stála v práci. Odpracováno mám za posl. 3 měsíce : 19, 17 a pak 20,5 dní ( čerpala jsem nějaké dovolené ).
Tomu nějak nerozumím, že budu mít nárok na dovolenou za rok 2011...?
Vím, že se dovolená už neproplácí, ale právě jsem si říkala, že by mi jí šéf mohl proplatit, když mu do práce budu chodit než nastoupím na MD. A on s tím souhlasil, ale "šokovala" mě ta nízká částka. Jinak ve smlouvě mám, že mám nárok na 20 dní dovolené za rok.
Moc díky za vysvětlení.

j.a.n.i
9. lis 2010

@sirenita Nárok na dovolenou za rok 2011 máš protože mateřská (těch 28 týdnů, kdy ti platí ČSSZ) se bere jako "odpracované" dny. Takže ty mateřskou odpracuješ víc jak 60 dní, takže ti vzniká nárok na celou dovolenou a pokud ji budeš čerpat v návaznosti na MD, tak se nesmí krátit, to je přímo v zákoníku práce.

bustik
9. lis 2010

Hlavně ale pozor, musíš si o to sama zažádat! A to do konce mateřské, dovolená se proplácí při přechodu na rodičovskou. Pak ti jí snad taky proplatí, ale až na konci roku a pokrácenou...

fangi
9. lis 2010

@sirenita: Je to opravdu tak, jak píšou holky - s tou dovolenou za rok 2011 (ostatní jsem nečetla celé). Kamarádce to zaměstnavatel proplatit nechtěl, pořád tvrdili, že nárok nemá, ale ukázala jim to přímo v Zákoníku a to už nemohli couvnout, tak jí to proplatili. Takže se nedej, hodně zaměstnavatelů hraje na to, že to každý neví nebo se nechá odbýt 😉

sirenita
10. lis 2010

@j.a.n.i
@bustik
@fangi
Moc a moc všem děkuji za info!!

sarculinka
10. lis 2010

Holky, chtěla bych se zeptat. Pobírám teďka rodičovksý příspěvek a příští rok v dubnu budu nastupovat na mateřskou dovolenou s druhým dítětem...pokud se tedy doba na mateřské počítá jako odpracovaný čas, tak budu mít po této druhé mateřské nárok znovu na proplacení dovolené?? Nějak se mi to nezdá...🙂

j.a.n.i
10. lis 2010

@sarculinka Nárok na dovolenou mít budeš 🙂 jen pozor, dovolené se čerpá, proplatit nejde... to jen pro správnou formulaci žádosti.

aneta15
19. únor 2012

Potřebovala bych poradit. V roce 2008 se mi narodila dcera s kterou jsem byla na tříletém rodičáku, který mi měl končit 15.8. 2011. 8.7. 2011se mi narodil syn a já nastoupila na mateřskou dovolenou. Od prosince jsem na rodičáku a dozvěděla jsem se, že mi měl zaměstanavatel...mám smlouvu na dobu neurčitou...měl proplatit dovolenou ale žádné peníze jsem nedostala. Můžete mi někdo poradit jak mám postupovata naco mám nárok. Díky

j.a.n.i
20. únor 2012

@aneta15 Zaměstnavatel má povinnost ti umožnit čerpání dovolené, pokud o to v návaznosti na MD požádáš, pokud nepožádáš, tak není jeho povinností ti to připomínat. Jinak o dovolenou, na kterou ti vznikl nárok nepřijdeš a budeš si ji moct vybrat, až se vrátíš po rodičáku do práce.

amona
21. únor 2012

@j.a.n.i JAni a kdy si o ni zažádat? Já mám RD do 27.6.2012, pak nastoupím na neschopenku a v 10/2012 nastoupím opět na MD. Smlova na dobu neurčitou. A jesště jak dlouho má zaměstnavatel povinost mi držet pracovní místo? 6 let? díky

j.a.n.i
21. únor 2012

@amona Místo ti drří do 3 let věku nejmladšího dítěte a o čerpání dovolené požádáš až ti bude končit mateřská, tj. někdy v květnu 2013.

amona
21. únor 2012

Takže pak už mám smůlu, co? ☹ A když hned po RD nastopím na neschopenku, to zn.první den po 3-narozeninách dcery, nemůže mě propustit pro nadbytečnost?

amona
21. únor 2012