Mám ještě nárok na proplacení dovolené?

dada134
23. bře 2009

Ahoj holky,jsem učitelka,na nemocenskou jsem nastoupila 26.8.2008,na mateřskou 24.12.2008.Nevíte někdo,jestli mám nárok na proplacení dovolené?

vrana
23. bře 2009

ahoj, nevím, jestli je to u učitelek jinak, ale obecně platí, že z nového roku musíš mít "odpracováno" 60 dní (počítá se do toho těch 28 týdnů - ve tvém případě snad něco přes 30, co pobíráš PPM) a pokud tuto podmínku splníš, pak máš nárok na celou dovolenou za nový rok. Vzhledem k tomu, že já jsem na stoupila na MD 29.8. a vyšlo mi to přesně a na novou dovolenou jsem nárok měla. Ty bys tedy měla mít také. Akorát nevím, jak je to s tou nemocenskou, tu jsem neměla 😅

sssimi
23. bře 2009

Dovolenku si môžeš dať preplatiť alebo si ju môžeš vybrať medzi MD a RD, alebo dokonca aj nechať na koniec RD.
S tým preplatením musí súhlasiť aj zamestnávateľ, ale ak mu vysvetlíš, že pre neho je jedno či na tú dovolenku pôjdeš alebo ti ju preplatí aj tak ho to víde na rovnako...

kacka.va
24. bře 2009

dada: dovolená se většinou čerpá po skončení mateřské, současně s nástupem na rodičovskou

kacka.va
24. bře 2009

JInak co se týká dovolené až po skončení rodičáku, tak o tom bych pochybovala, protože podle nových pravidel, která platí v ČR už asi 2 roky je omezené, jak se může převádět dovolená.

m1984m
26. bře 2009

Ahoj mužu se zeptat jak to je pokud jsem neodpracovala skoro nic?Na neschopenku jsem nastoupila 12 ledna budu mít teda nárok na proplacení nějaké dovolené?A pokud ano musím si o to zažádat a kdy?Díky moc

puckalucka
31. bře 2009

Ahoj, může se vybrat dovolená i před nástupem na mateřskou dovolenou? A nekrátí se vzhledem k nástupu na mateřskou nějak normální dovolená nebo mi zůstává těch 20 nebo 25 dnů, co mám ve smlouvě? Díky moc za rady.

kacka.va
1. dub 2009

můžeš si klidně vybrat před mateřskou. Jinak na dovolenou máš nárok v adekvátní části, kterou si za ten rok pracovala nebo byla na mateřské.

puckalucka
6. dub 2009

Kači, takže mateřská se počítá jako odpracované měsíce? Když půjdu teda na mateřskou od 1.června, tak budu počítat leden až květen plus těch 28 týdnů mateřské??? Nevím jestli to chápu dobře, promiň 🙂 , takže bych měla nárok na celou dovolenou(20dní), když mi to dohromady hodí 12 měsíců???...

editah222
7. dub 2009

Puckalucku - ano, mateřská se počítá jako odpracovaná doba, takže budeš mít nárok na celých 20 dní 🙂

puckalucka
7. dub 2009

Edit, tak jsem to konečně pochopila 🙂, díky.
Když už mám teď ale vybraných těch 8 dnů, co si odpracuju do konce května, tak to pro mě znamená, že před mateřskou si vybrat nic nemůžu až po ní, co? ☹ To je škoda myslela jsem si, že si to volno před bouří drobet protáhnu 🙂 .

svataterezicka
8. dub 2009

Holky nevíte někdo jak je to ted po novém roce s dovolenou - jestli můžu zároven pobírat proplacenou dovolenou (po ukončení mateřské) a zároven už i rodičák? nebo musím nějak dát vědět pak na sociálku že budu do tehdy a tehdy brát tu dovču aby mi neposílali zatím rodičák???

kacka.va
8. dub 2009

teri: bere se to současně
pucko, jojo mateřská se bere jako odpracovaná doba

nejbe
18. dub 2009

Po pravě sem v tom hezky zamotaná... Na mateřský jsem byla do 12.4. od 13.4. bych měla už dostávat rodičák. Jak je to s proplacením dovolené za rok 2009. 60 dní mám odpracovaných - na mateřské, ale nevím na kolik dní mám nárok. Mě mzdovka proplatila 6 dnů a kamarádce co má o měsíc mladšího chlapečka celých 20. Jak to tedy je?
prosím poraďte

jandalinka
1. kvě 2009

mě skončila mateřská 12.4.2008 a hned poté jsme si vybrala celých 20dnů dovolené za rok 2008 a přitom brala už od 13.4.rodičovskou.Kdyby mi toto neporadila kamarádka,že si mám o toto u zaměstnavatele zažádat,tak by mi toto zaměstnavatel vůbec neřekl,poněvaž pro něho je to nevýhodné 😕

kacka.va
2. kvě 2009

nejbe: za rok 2009 máš nárok na adekvátní část dovolené to znamená, že se bere, že jsi pracovala cca 3,5 měsíce, tak si to poměrově vypočti podle toho, na kolik máte u vás v práci nárok za rok na dovolenou + jestli se ti převáděla nějaká dovolená z minulého roku. a neměla kamarádka právě převedenou dovolenou z loňska?
jandalinka: v čem je to pro zaměstnavatele nevýhodné? stejně ti tu dovolenou musí proplatit, když na ni nenastoupíš. A správně pokud máš ještě dovolenou z loňského roku, tak automaticky by to mělo být, že bys na ní jakoby nastoupila k 1.11. jestli si to nepletu podle nějakého toho zákona.

jandalinka
2. kvě 2009

kacka.va:můj zaměstnavatel o tom vůbec nevěděl a když se to dověděl,že ihned po skončení mateřské si můžu vybrat celých 20dnů tak z toho nebyl moc nadšen,co se týče penízků,co mi musí dát.Poněvaž kdybych já si o to neřekla,tak mě jako by propadne a pak v průběhu rodičovské by mi proplatil jen část např.8dnů dovolené,což by pro zaměstnavatele představovalo dát mi mín peněz. 🤐

kacka.va
3. kvě 2009

teoreticky už by nemělo jít, aby dovolená propadla a jestli to tak chodí, tak bych řekla, že je to proti zákonu, ne? 🙂

puckalucka
4. kvě 2009

Kacka.va, kdyby si Jandalinka neřekla o tu dovču po mateřské, ale až někdy v průběhu rodičovské, tak se jí počet dnů dovolené krátí, takže už by si nemohla vybrat celých těch 20 dnů a to je pro zaměstnavatele určitě lepší a proto o ničem jakoby neví 🙂....u nás taky co si nezjistím, tak mi nikdo neřekne...

kacka.va
4. kvě 2009

já vím, že to bývalo nějak tak, že si člověk nějaký počet dnů dovolených prostě vzít musel a pokud ne, tak na ní automaticky nastoupil k 1.11. daného roku.

dada134
autor
4. kvě 2009

Kacka.va děkuji za odpovědi,ještě jedna otázka:tu žádost o dovolenou musím doručit šefové zhruba v ten den,od kdy ji mohu čerpat?Nebo jak dlouho předem mohu?

jandalinka
4. kvě 2009

kacka.va:tak jsem to přesně myslela,že mi neproplatí celých 20dní,ale jen část,nemyslela jsem,že mě propadne úplně,to ne 😉

kacka.va
5. kvě 2009

dada: můžeš klídně i dřív, jen tam musí být datum nástupu. nevím pro jak velkou firmu děláš, u nás se to rovnou nosí na personální 🙂
.

dada134
autor
5. kvě 2009

Kacka.va:moc díky za odpověď,jsem učitelka 🙂 Datum nástupu na tu dovolenou?

kacka.va
5. kvě 2009

dada: jojo datum nástupu na dovolenou, většinou se to bere hned po skončení materšké, tzn. že tam napíšeš následující den po skončení materšké 🙂

dada134
autor
9. črc 2009

Ahoj holky,tak jsem byla dvojčátka ukázat v zaměstnání a že se zeptám šéfové na tu dovolenou a ona sama od sebe mi řekla,že teda dostanu už výpověď a že mi ještě proplatí dovolenou,tak jsem moc ráda 🙂

saronka
11. črc 2009

ahoj holky mám dotaz..na MD bych měla nastoupit 10. září.. ale dohodala jsem se s doktorem, kvůli tlaku a dalším věcem že bych šla na neschopenku a pak nastoupila na MD ale o 2 týdny později tj. 6 týdnů před porodem.ted řeším zda jít na neschopenku asi měsíc před nástupem na MD a nechat si proplatit dovolenou a nebo si vybrat dovolenou 2 týdny ještě v práci zůstat a pak jít normálně toho 10. září.. Jak se vypočítává to proplacení dovolené mám nárok ještě na 10 dnů

spimira
14. črc 2009

saronka :
pokud bych byla na tvém místě šla bych na neschopenku, pak bych nastoupila na MD jak píšeš, navíc máš asi i nějaké menší problémy. Ihned po ukončení MD zažádáš zaměstnavatele písemně o čerpání řádné dovolené z roku 2009, to ti musí umožnit je to v zákoně a navíc MD se počítá do výkonu práce a ty budeš končit odhadem MD v březnu takže ti vznikne nový nárok na dovolenou v roce 2010. bylo by fajn kdyby sis sedla a vypočítala kolik pracovních dnů v roce 2010 budeš na MD + k tomu připočetla počet dní dovolené z roku 2009, pokud ti to dá dohromady více jak 60 pracovních dnů, můžeš čerpat celou dovolenou z roku 2010 (tj. 20 - 25 ? dní nevím kolik máš) když to bude méně tak se dovolená z roku 2010 krátí 1/12. Je třeba pamatovat na to že v písemné žádosti to na sebe musí navazovat na jednotlivé dny tzn. po ukončení mateřské následující pracovní den mít již požádáno o čerpání té dovolené.
Myslím že na nemocenské ztratíš nějaké peníze, ale tím že by jsi dostala zaplaceno za dovolenou z roku 2009 + 2010 na tom budeš ještě lépe 😉 A navíc rodičovský příspěvek ti bude souběžně vyplácen s čerpáním dovolené, takže bys měla dvoje penízků 🙂
A doma na nemocenské možná budeš mít větší klid, záleží na tom jakou práci děláš a jaké máš šéfy.

lillisek
25. zář 2009

ahojky všem

spimira: jen se chci ujistit, že tomu dobře rozumím 🙂 jsem na neschopence od 8.6.2009,a na mateřskou nastupuju 5.10.2009, mám nárok na dovolenou i za ty měsíce kdy marodím? i kdybych brala,že ne,tak za říjen,listopad a prosinec ( kdy už budu na mateřské) tak mám nárok na 6 dní, a pokud budu mít mateřskou 28 týdnů ( cca do 18.4.2010),tak dle toho,co jsi zde psala mám vlastně nárok i na novou dovolenou 25 dní + 6 dní za starý rok, pokud nabíhá nárok za dovču i na nemocenské,tak to bude ještě víc, je to tak?

spimira
25. zář 2009

to lillisek :
Na dovolenou v r. 2009 máš určitě nárok, co se týče těch měsíců nemocenské, tak tam záleží kolik pracovních dní budeš marodit, pokud více než 100, tak za prvních 100 dnů se dovolená krátí o 1/12 a za každých dalších zameškaných 21 dnů o další 1/12 celoročního nároku, to si budeš muset vypočítat. Ale nárok určitě máš tzn. když ti letos třeba ještě zbylo 6 dní, tak ti to možná pokrátí o nějaké 3 dny kvůli nemocenské, možná taky ne pokud se vejdeš pod těch 100 dní. V roce 2010 bys měla mít nárok na celou dovolenou + zbytek staré z roku 2009

lillisek
27. zář 2009

ahojky

spimira: díky moc za odpověď: spočítala jsem si ty dny na nemocenské, a vešla jsem se do 100 prac. dní,takže by se mi to snad krátit nemělo.....

ale horší je,že mi teď kámoška řekla,že když si příští rok hned po mateřské budu vybírat starou a novou dovolenou,tak v tu dobu mě můžou propustit,nevíš jestli je to tak?