Mám nárok na celou dovolenou po skončení PPM?

wosk
1. čer 2012

Na mateřskou jsem nastoupila v listopadu 2011. Trvala do půlky května 2012. O dovolenou jsem si zažádala po ukončení PPM, ale nyní se mě snaží zaměstnavatel přesvědčit, že nemám nárok na celou dovolenou, ale jen na její poměrnou část (za období leden-květen). Setkala jste se některá s tímto postupem také nebo jste měly všechny nárok na celou dovolenou? Pokud se vám to stalo, čím jste zaměstnavatele přesvědčily o tom, aby vám poskytl celou dovolenou, jaké jste použily argumenty, dokumenty? Ať hledám na internetu v poradnách nebo si najdu zákoník práce a přislušný paragraf nevychází mi z toho, že by se mi dovolená měla krátit... Poradíte, co s tím? Předem díky moc všem.

ivigirl
1. čer 2012

je na to zákon Soni, zavolej i na ÚP oni ti poví, nebo poradí. Krátit nemají, máš na to nárok, na celou. Opisuji dopis od mého zaměstnavatele:
na základě pagrafu 196 ZP je zaměstnavatel povinnen poskytnout zaměstnanci na jeho žádost rodičovskou dovolenou, která se pokytuje po skončení placené mateřské dovolené v rozsahu o jaký požádají, max. však do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let.
žádost o čerpání dovolené na zotavenou, která by navazovala na skončení mateřké dovolené, tedy 20 dní.
Dovolená se proplácí celá.
Ono, pokud si měla za kalendářní rok nárok na 20dní dovolené, musí ti teď proplatit oněch 20 dní 😉
Držim palce, ať ti to dobře dopadne, oni už neví, kde by sebrali, klidně zavolej na ÚP a oni ti to poví a zaměstnavateli řekni, že si volala na úřad a musí proplatittu, co máš ve smlouvě za kal. rok.

rebelie
1. čer 2012

To je teda dobrý... já bohužel nevím, jak to je, ale mohla bych se poptat u naší zástupkyně. Nicméně podle všeho máš nárok na kompletní dovolenou - pokud o ní požádáš do dne, kdy Ti končí mateřská, jinak mají nárok krátit. Pokud požádáš včas, neměl by být problém... Doufám, že Ti odpoví někdo, kdo umí přesně citovat paragrafy, abys to měla černé na bílém...

verbalinka
2. čer 2012

Mas narok na dovolenou za min. rok a za tento za cely rok. Ale musi ti to navazovat na MD a musis na ni nastoupit. Je to to same jako proplaceni, jde jen o slovickareni. Pokud jsi zadala az po skonceni MD a nenavazuje ti to, tak mas problem. Koukni do paragrafu tady na MK 😉

marcinek
3. čer 2012

me prave ucetni kladla na srdce, ze mam tu zadost zamestnavateli zadat pred koncem MD, coz jsem nechavala na posledni chvili, pak nam kikslo auto, tak jsem to posilala postou a jeste se ujistovala tel. ze ji dostal, protoze mi to koncilo k 11.5. a to mi hned ten den volal, ze to konzultoval s ucetni a nastupuji na radnou dovolenou, kterou proplati celou. Rad za to asi urcitel nebyl, ze jsem si vzpomela, ale aspon penizky pro nas🙂