Mám nárok na čerpání dovolené za dvě mateřské?

amandab
17. říj 2013

Ahoj, prosím o radu...v březnu roku 2009 jsem nastoupila na rizikové těhotenství, 4.listopadu porodila, následovala mateřská a rodičák, který skončil 4.listopadu 2012 a já hned 5.listopadu 2012 nastoupila na další rizikové těhotenství a porodila jsem 30.května 2013. Pracovní poměr mám na dobu neurčitou a zaměstnavatel mi stále tvrdí, že nemám nárok na žádnou dovolenou, na úřadě mi řekli něco jiného, ale zaměstnavatel si trvá na svém. Najde se někdo kdo tomu rozumí a poradí??Jestli má cenu se s ním hádat...Děkuji za každý názor

macinka0007
17. říj 2013

mě zaměstnává tchán...ted jsem na neschopence..a dovolenou co mi zbyla sem si vybrala protože by mi z ní nic nezbylo po 100 dnech se zkracuje...a pak se zbytek co zbyde proplácí a na další nemám nárok protože marodím a pak stejně budu doma s mimčem tak nemám odprac hodiny na dovolenou tak nějak mi to vysvětloval..nevím jestli ti to nějak pomohlo 🙂
@amandab

zuny
17. říj 2013

Já jsem taky nastupovala na MD v dubnu 2009, hned po MD jsem čerpala 20 dní dovolené a za dva roky jsem porodila druhýho syna. Později jsem zjistilla, že jsem měla nárok na dovču i za druhou MD, protože se doba 28 týdnů bere jako že jsi v práce, takže nárok na dovolené máš. Jen když si nečerpala hned po mateřské a jsi na rodičáku, tak ji budeš čerpat po skončení rodičovské dovolené a ta se ti o nějaký dny krátí.Ale vidím, že jsi s druhým ještě na MD, takže pro tebe platí - zažádat si o řádnou dovolenou za druhou mateřskou a zároveň o řádnou dovolenou za první MD. Musíš tu druhou totiž čerpat dřív, tzn. hned po skončení MD, jinak by se ti krátila (asi o 2-3 dny), pak budeš čerpat dovču za první MD a ta už bude zkrácená, a potom si zažádáš o nástup na rodičovskou dovolenou. Tohle můžeš napsat na jeden papír a předložit zaměstnavateli - ten ti musí vyhovět. Za prvé: u druhé MD vyhovět musí, když čerpáš hned a u první si sice může stanovit, kdy ji budeš čerpat, ale vzhledem k tomu, že pak po dovolené za druhou MD bys měla teoreticky nastoupit řádně do práce, tak by ti měl vyhovět. Jinak bys mohla jít hned na rodičovskou dovolenou, ale nárok na dovču z první MD bys pořád měla (spočítej si, že ten rok musíš "odpracovat" aspoň 60 dní, abys měla nárok na celou délku dovolené). Snad jsem to nenapsala moc složitě 😉

krajde
17. říj 2013

Podle mně na dovolenou nárok nemáte, pokud jste neoddělala alespoň tři měsíce...

frantiska85
17. říj 2013

Na celou nezkrácenou dovolenou pro daný rok máš nárok pokud jsi odpracovala alespoň 60 dní. Jako výkon práce se počítá i mateřská dovolená ( NE rodičovská). A jak je to s dobou na nemocenské? Nevím.

amandab
autor
18. říj 2013

Děkuji, napsala jsem zaměstnavateli dopis, že žádám o poskytnutí dovolené za obě mateřské, aby to měl černé na bílém, tak snad z toho něco bude a nevyběhne se mnou jako pokaždé 😒 Na rodičovskou nastupuji 3.listopadu, tak to snad stihnu, nějak pořešit 🙂

amandab
autor
22. říj 2013

Najde se maminka, která mi poradí, jak postupovat dál, když mě zaměstnavatel ignoruje i přes písemnou žádost? Je nějaká možnost, jak z něj peníze přesto dostat? Děkuji 🙂

j.a.n.i
22. říj 2013

@amandab Nahlásit ho na inspektorát práce... případně mu s tím předem vyhrožovat.

amandab
autor
22. říj 2013

@j.a.n.i Děkuju. Tak to jsem mu oznámila, že jsem se tam byla informovat a že pokud mi dovolenou neproplatí, nechám to od nich prošetřit a nic, stále mě ignoruje, no asi ví, že na něj stejně nemůžu ☹ ,ale i tak děkuji

j.a.n.i
23. říj 2013

@amandab Tak to na ten inspektorát nahlaš, hlavně si pohlídej, ať máš v žádosti uvedeno, že žádáš o čerpání (nikoliv proplacení) dovolené a že máš potvrzené převzetí... on už mu inspektorát vysvětlí, že je povinen ti ji zaplatit.

amandab
autor
24. říj 2013

@j.a.n.i Poslala jsem to doporučeně, takže kdyby to nepřebral vrátilo by se mi to zpátky ne? Napsala jsem mu, že žádám o čerpání dovolené prvně za druhou mateřskou, následovně pak za první a potom žádám o poskytnutí RD do věku 4 let dítěte. Bohužel mateřská mi 2.listopadu končí, takže pochybuji, že to do té doby nějak vyřeším, ale nahlásím to určitě, doufám, že i když peníze nedostanu, on dostane alespoň pokutu za to, že neplní to, co mu ukládá zákon a příště si to rozmyslí ,i když on je takovej zmetek,že se z toho určitě zas vykroutí ☹ Přesto děkuji za rady, je fajn, že se najde někdo kdo nám maminám poradí jak na takové šmejdy 🙂

zuny
24. říj 2013

@amandab nahlaš to co nejdřív do toho 2.11., takže nejpozději příští týden, aby ti neřekli, že jsi přišla pozdě, a už se s ním nebav. Stejně pokud nežádáš o nástup na rodičovskou dovolenou hned po mateřské, tak bys teoreticky měla nastoupit do práce. Takže s tím on bude muset něco dělat - ale ještě má vlastně na tohle čas, protože jestli nastupuješ 3.11., tak by ti měl dát první peníze za čerpanou dovolenou až v prosinci (nevím, kdy máte výplatní termín).Doufám, že ti tam pomůžou, nárok opravdu máš!

amandab
autor
24. říj 2013

@zuny žádám o rodičovskou dovolenou až do 4let věku Jáchyma. Už jsem se tam byla informovat, řekli mi ať se s ním pokusím domluvit a pokud to nepůjde, ať přijdu a oni to prošetří. Jen mám právě strach, že to do toho 3.11. stejně nevyřešej a budu mít smůlu, na to on podle mě sází. Dala jsem mu to písemně už minulý týden, takže času měl dost, když už nic jiného, musí dostat aspoň pokutu, ne?

j.a.n.i
25. říj 2013

@amandab Nemůžeš žádat o rodičovskou dovolenou do 4 let věku, to je nesmysl, rodičovská dovolená je maximálně do 3 let věku dítka (nepleť si to s rodičákem).
Ale ty nic nepotřebuješ (a vlastně ani nemůžeš) řešit do toho 3.11., ty si požádala a on se zatím ničím neprovinil, takže ani není co prošetřovat, řešit se to dá až ve chvíli, kdy ti zaměstnavatel nezaplatí za tu dovolenou, pak teprve oni mohou něco šetřit, případně ty mu můžeš poslat předžalobní výzvu o zaplacení, na to většinou všichni reagují...

zuny
25. říj 2013

@amandab
@j.a.n.i
žádat o rodičovskou dovolenou můžeš do 3 let, ještě ten rok být doma můžeš (ale nevím, jestli je to neplacený volno), ale měj na paměti, že zaměstnavatel do tří let ti je povinen držet místo, ale ten poslední rok už se s tebou nemusí počítat, nemusí tě vzít zpátky. Rodičovský příspěvek je 220tis a ty si můžeš rozložit na kolik let/měsíců chceš, prostě uvedeš jen částku měsíčně na ÚP, nejdýl je možný brát do 4 let.
Jak psala j.a.n.i., zatím na něj oni nemůžou, ale když jsi tam poslala žádost o dovolenou, má ji tam, tak bys měla hned po MD nastoupit na dovolenou, takže stejně budeš doma. Až bude výplatní termín a on ti nezaplatí, tak to řekni na tom inspektorátu (nebo se s nimi poraď už ten příští týden co v tom případě máš dělat). JInak peníze za dovolenou a rodičovský příspěvek se dají pobírat zaráz, tak bys měla zajít na ÚP a zažádat o RP, abys náhodou v prosinci nezůstala bez peněz, když ti ty peníze za dovču nebude chtít dát.

j.a.n.i
25. říj 2013

@zuny Hlavně zaměstnavatel ten 4. rok vůbec nemusí povolit a pak by člověk musel buď nastoupit nebo dát výpověď. Se zbytkem souhlas.

amandab
autor
25. říj 2013

@zuny@j.a.n.i Já vím, že mi musí držet místo pouze 3 roky, on by mě ani zpátky nevzal, hned jak bude mít možnost propustí mě, ale to mi nevadí, nechci se tam vrátit. O RP mám už taky zažádáno na 4 roky, budu brát 5tis. měsíčně. Takže když jsem jim to poslala písemně, tak už jim nemusím ani volat a doprošovat se odpovědi? Mám jen čekat jak se k tomu postaví? Fajn 🙂 Holky moc Vám děkuji za rady, hned je mi lépe 🙂
Ještě se jen zeptám, jak má případně vypadat ta předžalobní výzva o zaplacení?

j.a.n.i
25. říj 2013

@amandab Jasně, ale zas pokud bude vyhazovat on tebe, tak to bude s odstupným 🙂 případně, kdyby bylo ještě další dítko, tak dokud trvá pracovní poměr, tak máš nárok na mateřskou...
A vzor výzvy nemám, musíš zkusit pana Googla, ten určitě něco najde, případně by mohli poradit na tom inspektorátu, nebo při UP bývá právník.

z_kopretinka
26. říj 2013

Mateřská se u zaměstnavatele žádá na 3 roky. Ten 4 se pak žádá o neplacené volno a je na zaměstnavateli jestli ho povolí.
S tím držením místa je to jinak. To musí držet jen po dobu MD. Po RD pak může nabídnout jakékoli místo "podobné", které odpovídá kvalifikaci.
Někdy se stane, že za tu dobu bylo místo úplně zrušeno. Pak se dává první den výpověď a pokud do její uplynutí není kam zaměstnance zařadit, posílá se na překážky - placené 100%

zuny
26. říj 2013

@z_kopretinka jasně, stejné místo po dobu MD, ale podobné místo po dobu RD.
@amandab Po třech letech může dát výpověď s odstupným, pokud už s tebou nepočítá. Ale radši mu neříkej, že se nechceš vrátit, když odejdeš po dohodě, tak myslím na žádný odstupný nemáš nárok a to by asi byla škoda....
Inspektorát ti s výzvou poradí...

j.a.n.i
26. říj 2013

@z_kopretinka
S tím držením místa je to jinak. To musí držet jen po dobu MD. Po RD pak může nabídnout jakékoli místo "podobné", které odpovídá kvalifikaci.

To není pravda, po RD musí nabídnout místo, které odpovídá pracovní smlouvě, tedy záleží, jak přesně ho má člověk specifikované, pokud hodně přesně, tak musí přesně to místo dostat, s kvalifikaci to nemá nic společného.

z_kopretinka
26. říj 2013

@j.a.n.i Dík, tohle mi teda trochu uteklo. Nevíš podle jakého je to §?

j.a.n.i
26. říj 2013

@z_kopretinka To není podle žádného konkrétního paragrafu, to vychází z toho, že RD je vlastně překážka na straně zaměstnance (na kterou má nárok) a po jejím skončení se vše vrací do původních kolejí, tedy ti normálně platí pracovní smlouva a zaměstnavatel se musí řídit tou smlouvou, není to tam nijak speciálně upraveno, resp. platí to obecné ustanovení paragrafu 38

§ 38

Povinnosti vyplývající z pracovního poměru
(1) Od vzniku pracovního poměru je

a) zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy, platit mu za vykonanou práci mzdu nebo plat, vytvářet podmínky pro plnění jeho pracovních úkolů a dodržovat ostatní pracovní podmínky stanovené právními předpisy, smlouvou nebo stanovené vnitřním předpisem,

z_kopretinka
26. říj 2013

@j.a.n.i Díky

j.a.n.i
26. říj 2013

@z_kopretinka Není zač 😉

ivanas11
10. dub 2014

Dobrý den. Já i moje kolegyně jsme na tom stejně - od září nebudeme mít práci. Ona má RD do 22.9., já do 30.10. Dovolenou za druhou mateřskou jsme obě nečerpaly. Jí vychází nějakých 16,5 dne, mě by vycházelo o něco míň. Jak se o takovou dovolenou žádá a co by to vlastně znamenalo? Vyplatit dovolenou chápu, ale jak to bude s tímto čerpáním dovolené? Jsem doma a doma budu i pak, stejně mi ji jakože vypaltí ne? Tak jako se proplácí dovolená, když do práce chodím a zrovna ji čerpám. Moc tomu nerozumím a ztrácím se v tom. A pak by mě asi čekala výpověď. Další otázky, ale asi k jinému tématu.... 😒 Jinak moc děkuji. Ivana