Mám nárok na čerpání dovolené za rok 2014?

apfele
30. led 2014

ahoj všem, potřebovala bych poradit. Od 16.9.2013 jsem byla v PN. Za rok 2013 jsem nevyčerpala 4 dny dovolenou. Od 18.1.2014 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, kterou budu čerpat do 1.8.2014. Moje otázka zní: Vznikne mi za rok 2014 nárok na dovolenou, popř. kolik dní? ( pozn. v zam nám poskytují 25 dní ). Naše účetní se mi ještě nevyjádřila co a jak.

Děkuji za odpovědi.

hpaja
30. led 2014

Já myslím, že určitě nárok máte, aspoň já jsem u obou dětí dovolenou dostala zaplacenou 🙂 Jak se to počítá ale nevím, asi poměrná část?

lucifereeek
30. led 2014

nárok určitě bude, protože MD se počítá jako odpracovaný den, ale kolik to nevím, asi bych taky řekla, že jen část.

z_kopretinka
30. led 2014

@apfele Za dobu čerpání MD nárok na dovolenou nezaniká. Nejsem si jen jistá jestli nárok bude za 6 nebo 7 měsíců. Nevím zda počítat leden - protože tam není nic odpracováno - to by nárok nevznikl, ale tím nástupem na MD už se to zase počítá. Nárok se ale počítá za celé měsíce - proto si nejsem jistá.

mysicka_lb
30. led 2014

Ahojky, podle mě to bude celých 25 dní za rok 2014 a ty 4 dny za rok 2013 (tam si akorát nejsem jistá, jestli se něco málo nekrátí za nemoc). Musíš akorát o čerpání dovolené požádat tak, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou, tedy od 2.8. 2014.

j.a.n.i
31. led 2014

@apfele Nárok budeš mít na celých 25 dní za rok 2014, akorát jak píše @mysicka_lb je o ni třeba požádat (plus o ten zbytek staré) v návaznosti na MD.

apfele
autor
31. led 2014

Děkuji všem za příspěvky 😉

jitules8
2. únor 2014

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené s dcerou a v dubnu se nám narodí další miminko.Jsem pořád zaměstnaná,takže budu přecházet zase na mateřskou dovolenou,ale nevím jestli mám opět nárok na čerpání dovolené jako u první dcery.Děkuji za rady 🙂

chroustinka
2. únor 2014

@apfele materska dovolena neni duvodem kraceni dovolene, neschopenka a rodicovska ano, za rok 2014 budete mit neodpracovanych cca 115 pracovnich dni, takze by se vam mela kratit o dva dny, tzn. z 25 na 23dni. dovolenou je treba nahlasit a vycerpat bezprostredne po skonceni materske dovolene.

chroustinka
2. únor 2014

dovolena se krati po prvnich neodpracovanych 100 dnech, dvema dny a pak kazdymi dalsimi neodpracovanymi 20 dny zase od dva dny.

j.a.n.i
3. únor 2014

@chroustinka Ale dovolená čerpaná v návaznosti na MD se krátí pouze za dobu zmeškanou před ní... takže se @apfele nebude krátit vůbec.

chroustinka
3. únor 2014

@j.a.n.i vlastne ano 🙂 to je pravda takze tazatelka muze byt maximalne spokojena s dovcou

j.a.n.i
3. únor 2014

@chroustinka Tak 😉

chroustinka
3. únor 2014

@j.a.n.i ja uz jsem po dvou materskych a mezitim v praci zblbla 🙂

apfele
autor
3. únor 2014

@ j.a.n.i
@chroustinka děkuji za info 😉

kvetinka7
6. únor 2014

Holky, a tu vyčerpanou dovolenou zaměstnavatel platí "ze svého"? a je na ni nárok u každého dítěte?
Vypočítává ze z opravdu vyplaceného platu (tzn.základ pracovní smlouvy +přesčasy+podíl ze zisku apod.) nebo jen z toho základu ,protože v době mateřské vlastně nevydělávám zaměstnavateli nic? Děkuji. 🙂

mat_ova
6. únor 2014

Holky trošku se v tom motám a naše personální mi moc poradit nedokázala, že sama neví ☹

Z roku 2013 mám ještě 3 dny dovolené. Od 13.1.2014 jsem na nemocneské a budu asi až do mateřské, na kterou bych měla teoreticky nastoupit asi v polovině srpna 2014. Takže předpokládám, že se mi nárok na 25 dní zkrátí kvůli nemocenské (100 + každých 21 dní o jendu dvanáctinu). Ale o ty tři dny za rok 2013 bych přijít neměla ne? I když je nemůžu vybrat do konce březnea, protože jsm ena nemonceské...
Navíc mateřská přesáhne dva měsíce do roku 2015, tam mi také vzniká nárok na dovolenou?

Děkuju!!!

j.a.n.i
6. únor 2014

@kvetinka7 Platí to zaměstnavatel ze svého a počítá se to z pravdepodobneho platu, tedy většinou z toho ve smlouvě.

kvetinka7
7. únor 2014

@j.a.n.i. děkuji.