Mám nárok na českú materskú, aj keď budem na Slovensku?

marna13
13. črc 2017

Ahojte mamicky! Prosim o radu- Chcela by som sa spytat- Pracovala/Pracujem v Ceskej republike od Novembra 2016 a teraz som otehotnela ,ale porodit by som chcela prist na Slovensko- a byt tam pol roka na materskej dovolenke. Mam narok poberat cesku matersku aj ked sa budem nachadzat na Slovensku? A takisto budem mat narok na porodny prispevok zo Slovenska ci z Ceska ? Trvaly pobyt mam stale na Slovensku. Dakujem za Vase rady.

j.a.n.i
13. črc 2017

@marna13 Jo, na mateřskou mít nárok budeš, tam pobyt jinde nevadí, problém by pak mohl nastat s rodičákem. Ad porodné neporadím, ale jestli oba pracujete, tak pro český na 99% nesplníte podmínku nízkého příjmu.

stroble
13. črc 2017

Holky nevíte, jak je to s rodičovskou dovolenou u chlapa? můj může pracovat s domu, takže uvažujeme, že já bych šla po mateřské do práce, jen nevím, jestli chlap bude pobírat stejný peníze jako já? kuju 🙂

j.a.n.i
13. črc 2017

@stroble Jojo, u rodičáku není rozdíl, tam se prostě zvolí částka a je fuk, zda ji budeš brát ty nebo on. Na druhou stranu, pokud u toho bude stejně pracovat z domu, tak ten rodičák klidně může být na tebe.