Mám nárok na dovolenou, když jsem pracovala jen půlrok?

petra75
7. říj 2010

petra75 Ahoj j.a.n.i.,chtěla jsem se zeptat mám dvojčata a na mateřskou jsem nastoupila 23.12.2009 a mateřská mi skončlila 7.9.2010,ale za minulý rok 2009 jsem pracovala od 1.1.2009 až do 13.5.2009,pak jsem musela jít na nemocenskou ,protože jsem měla rizikové těhotenství,tak mě zajímá jestli mám nárok na dovolenou za rok 2009 a taky za rok 2010,když jsem v roce 2010 nic neodpracovala?na sociálce mám vše vyřízené,protože už mě dopláceli od začátku do 7.600,-kč,ale v práci jsem zapoměla vyřídit žádost o vybráni řádné dovolené-bude se mi krátit? A jak mám napsat ,že pak chci čerpat rodičovskou dovolenou,když ještě nevím jestli budu mít 3.roky nebo 4.roky,protože ted se to bude měnit na tu 4-letou variantu a na sociálce mi řekla,že mám čas se rozhodnout ted podle starého až do 21.měsíců narození dítěte.Díky ti Petra
Dnes v 16:14 • Pošli IP

j.a.n.i
7. říj 2010

@petra75 Takže nejdříve rok 2009: nárok máš na celou dovolenou, ale je potřeba spočítat, jestli si díky té neschopence zameškala více než 100 dní nebo ne. Počítají se opravdu jen pracovní dny, takže je potřeba to vzít podle kalendáře. Pokud to bude do 100, tak se dovolená nekrátí, za prvních 100 se krátí o 1/12 a pak za každých dalších celých 21 dní o další 1/12.
Rok 2010: Nárok máš opět na celou dovolenou a pokud by sis ji vybrala hned v návaznosti na mateřskou, tak by se ti nekrátila, ale to už je teď pasé. Krácení se počítá stejně, zase spočítej kolik pracovních dní zameškáš kvůli RD. Jo a počítá se jen do konce roku, ty dny pro krácení, přestože budeš na RD déle.
Ohledně čerpání je asi zbytečné to teď psát, buď bys musela přerušit RD a dohodnout se se zaměstnavatelem na čerpání, na což myslím, že nebude chtít přistoupit, nebo to můžeš řešit až po návratu do práce. Jo a ať už zvolíš jakoukoliv variantu rodičáku, tak zaměstnavatel je povinen ti držet místo jen do 3 let věku dítek.

petra75
autor
7. říj 2010

@j.a.n.i Ahojky děkuji ti za odpověd,všemu ozumím jen ted jsem se ztratila za rok 2010,konec mateřské jsem měla 7.9.2010 a u účetní jsem byla včera 6.10.2010 za rok 2009 nedělala problémy zaplatí mi 12.dní což mi souhlasí,ale o roku 2010 mi nic neřekla ,že mám nárok na dovolenou do konce roku 2010 by bylo odpracovaných ted nevím jestli od 8.9.2010 nebo myslíš ode dneška ,protože ode dneška by to bylo myslím 57.dní,jdu k ní zítra tak at vím jak mám na ní vyrukovat.Kdybych si vybrala tu 4-letou variantu,tak vím ,že mi nebudou držet místo,ale v tom případě by mi jí zaplatily?A jak tedy s tou 3-letou tam mi jí asi neproplatí?Tak jsem to asi udělala špatně moc prosím porad,jak na ně mám tedy zažádat o čerpání dovolené za roky 2009 a 2010 nebo jen za rok 2009.děkuji ti nebo se mám ohánět paragrafy,víš člověk se v tom moc ztrácí a nikdo ti neřekne na co máš nárok já kdybych se dnes sem nepodívala tak ani nevím ,že nějaký nárok na dovolenou mám.

j.a.n.i
7. říj 2010

@petra75 Tak jestli jsou ochotni ti to teď zaplatit (ve skutečnosti ji budeš jakoby čerpat), tak by se ti rok 2010 krátit neměl, protože by se ty dny počítali od 8.9. do dneška. A 12 dní za rok 2009, to mi přijde málo, nebo si něco už čerpala dokud si pracovala? Pokud by sis ji vybírala až po návratu z RD, tak by se ty dny počítali od 8.9. do konce roku 2010. Jinak proplatit dovču jsou povinni při ukončení pracovního poměru.

petra75
autor
7. říj 2010

@j.a.n.i ano vybírala jsem myslím ,že 2 nebo 3.dny. a na celou dovolenou za rok 2010 mám nárok i v případě když si to dám na 3.roky? kdyby náhodou tak paragrafy jsou 212,216,217, a 223 nebo čím bych ji odzbrojila?

consti
29. zář 2013

@j.a.n.i Ahoj, vidím, že ty se vyznáš 😉 . Budu mít právo na dovolenou za rok 2013? Na neschopence (rizikové těhotenství) jsem od cca 16.4., v týdnu před tímto datem jsem si vybrala ještě 5 dní dovolené (nemoc). Celkově mám 25 dní dovolené za rok. Na mateřskou nastupuji 24.10. Na kolik dní dovolené budu mít za rok 2013 nárok? Pokud tedy vůbec? A co za rok 2014? To budu na mateřské do cca dubna, jestli to dobře chápu. Díky moc!!

j.a.n.i
29. zář 2013

@consti Nárok za 2013 mít budeš, ale bude se krátit, nepočítala jsem to přesně, ale o cca 2/12 a za 2014 bude celá, ale musíš požádat o čerpání hned po ppm.

consti
30. zář 2013

@j.a.n.i Super, díky moc!! Je lepší to takto vědět, protože náš účetní je docela zmatkař, tak aby mi netvrdil, že na nic nárok nemám 😀 😉 .