• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mám nárok na mateřskou? Čerstvě těhu, končí prac. smlouva

17. srpna 2013 
Předem se omlouvám, jestli tady něco podobného je, ale k 30.6 jsem dostala výpověď pro nadbytečnost, teď mi běží dvou měsíční výpovědní doba a k 31.8 končím s nárokem na 3měsíční odstupné... Můj dotaz, budu mít nárok na PPM, když mám odpracováno 4 a půl roku? Dneska mi vyšel první pozitivní test, takže předběžný termín ještě nevím...

Děkuji
17. srp 2013 v 10:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
Musíš se vejít do ochranné lhůty 180 dní od ukončení pracovního poměru, což je nějakého půl roku..
17. srp 2013 v 10:35  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí
cau pred nastupem na materskou musis mit za posledni dva roky odpracovan aspon jeden rok. :slight_smile: pak mas narok na materskou tak me to bylo receno na uradu
17. srp 2013 v 11:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kacenka_p No, ochranná lhůta ti tipuju nevyjde, ale těhotnou pro nadbytečnost vyhodit nelze, takže bych si to nechala co nejrychleji potvrdit z krve a oficiálně oznámila zaměstnavateli těhotenství, tím se ti přeruší běh výpovědní doby a budeš normálně dál pracovat až do mateřské...
17. srp 2013 v 11:36  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@aanysek No, ale to ti bylo řečeno blbě, respektive je to podmínka nutná, ale nikoliv postačující...
17. srp 2013 v 11:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Omlouvám se, jsem z toho celá nějak mimo :frowning2: Takže teď mi radíte co? Jít na gyndu a nechat si to potvrdit a pak to dát zaměstnavateli a on musí stáhnout výpověď?
17. srp 2013 ve 12:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kacenka_p ano, přesně...s potvrzením o těhu k zaměstnavateli....
17. srp 2013 ve 12:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@speedygon A musí tu výpověď stáhnout ? Nebo třeba záleží v kolikátém budu měsíci?
17. srp 2013 ve 12:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kacenka_p těhotnou ze zákona vyhodit nemůže...našla jsem dobrý odkaz: http://www.tydenik-skolstvi.cz/archiv-cisel/2011/33/vypoved-v-dobe-tehotenstvi/
17. srp 2013 ve 12:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já na tom byla podobně: v r.2008-na konci prosince jsem poštou převzala výpověď...ale otěhotněla jsem až v cca polovině února 2009, kdy už mi pomalu končila výpovědní lhůta...jenže těhu jsem zjistila až v březnu myslím....tak si zpětně říkám, že kdybych doložila, od kdy těhu jsem, také by možná byla výpověď neplatná a já bych na tom byla lépe....
17. srp 2013 ve 12:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@speedygon Tak z toho článku bych to pochopila tak, že vůbec nezáleží v kolikátém budu týdnu...., taky jsi to z toho tak pochopila?
17. srp 2013 ve 12:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@speedygon z toho co tady teď čtu, jsi to asi tak udělat měla no:frowning2:
17. srp 2013 ve 12:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
Hmm, tak já bych měla smůlu...musela bych být těhu v době doručení výpovědi....takže mi to uteklo o cca měsíc a půl :angry:
4. Může mi zaměstnavatel dát výpověď v době těhotenství?
Podle zákoníku práce jsou těhotné ženy v ochranné době a zaměstnavatel je smí propustit jen ve výjimečných případech. Pokud dostane výpověď těhotná zaměstnankyně, která o svém těhotenství neví, je tímto obecným zákazem výpovědi rovněž chráněna. Pokud doloží, že v době doručení výpovědi už byla těhotná, je výpověď neplatná.

Platí ale několik výjimek, kdy zaměstnavatel může dát výpověď i těhotné ženě, a to:

V případě, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší či přemisťuje. Pokud ale máte ve smlouvě jako místo výkonu práce uvedené například České Budějovice a zaměstnavatel se stěhuje jen v rámci Českých Budějovic, výjimka ze zákazu výpovědi neplatí.
Pokud těhotná zaměstnankyně zvlášť hrubým způsobem poruší pracovní povinnosti.
17. srp 2013 ve 12:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@speedygon Nj, ale já defacto podepsala výpověď k tomu 30.8, jenže teď mi běží ta výpovědní doba do konce srpna, tak právě nevím jak se to bere, když teď přijdu s potvrzením že jsem třeba v 4tt....
17. srp 2013 ve 12:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
bere se datum převzetí...takže pokud jsi ji převzala v červnu nebo červenci a tou dobou jsi nebyla těhu, je výpověď platná
17. srp 2013 ve 12:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jsi na tom, krom důvodu výpovědi vlastně stejně, jako jsem byla já teda...
17. srp 2013 ve 13:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@speedygon Promiň, takže zaměstnavatel by musel stáhnout výpověď jedině v případě, že bych přišla poslední týden v srpnu s tím, že jsem v 8tt.... Když budu míň, tak se to na mě nevztahuje, je to tak teda?
Takže to, že jsem teď ve výpovědní době na to nemá vliv...?!:frowning2:
17. srp 2013 ve 13:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kacenka_p pokud jsi prokazatelně nebyla těhu v době podpisu výpovědi, je platná....i když jsi otěhotněla v průběhu výpovědní lhůty :frowning2:
17. srp 2013 ve 13:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
@speedygon Ale ono vůbec nejde o to, zda je výpověď platná nebo není... jde o to, že oznámením těhotenství se přerušuje běh výpovědní lhůty a ta doběhne až po ukončení všech dob, kdy není možné pro nadbytečnost výpověď dát, tedy až po RD.
17. srp 2013 ve 13:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kacenka_p Ne, zaměstnavatel výpověď nestáhne, ale ta výpovědní doba se přeruší, plácnu třeba v úterý 20.8,. tedy do konce výpovědní doby zbývá 10 dní, ale těch 10 dní se zase rozběhne až po RD :sunglasses: Akorát si tedy nesmíš po PPM vybírat dovolenou, protože to by ti doběhla při ní.
17. srp 2013 ve 13:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kacenka_p Akorát tedy přesně nevím jakou formou se to oznamuje, tedy určitě písemně s podpisem o převzetí, ale jak má být přesná formulace - buď zkus právníka nebo naformulovat něco, že dle paragrafu 53, odstavec 2 se výpovědní doba přerušuje, jelikož si těhotná... a že na trvání pracovního poměru trváš.
17. srp 2013 ve 13:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i aha, o tom už se tam nepsalo...tak díky za objasnění...takže jsem tehdy řešit taky mohla...no, už se stalo :frowning2:
17. srp 2013 ve 13:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
@speedygon U tebe nevím, jak by se to řešilo, kvůli tomu zjištění až v březnu :unamused: zas až tak v tom zběhlá nejsem, ale jak píšeš, už je to stejně fuk.
17. srp 2013 ve 13:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Tak já jsem z toho teda úplně vedle:frowning2: Takže se mi ta výpověď přeruší? Žádnou dovolenou už nemám, zbytek dovolené jsem si vybrala v červenci... Takže těch 10dní se mi rozběhne až po RD (za 3roky)?
17. srp 2013 ve 13:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i no, v březnu jsem to zjistila, ale otěhotněla jsem nejpozději toho 15.2. a to jsem taky byla ve výpovědní lhůtě....jako Kačka...dokonce i stejnou dobu...zbývaly 2 týdny...takže se to taky mohlo pozastavit....a já mohla mít lepší mateřskou tehdy a nemusela jsem se evidovat na ÚP, hledat jinou práci a potom chvíli dělat za minimum...
17. srp 2013 ve 13:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
aaa, už vím, jak jsi to myslela....tj ta těhudemence :grinning: Jistě, musela bych to zjistit v tom únoru, což bylo ještě brzy, no....
17. srp 2013 ve 13:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kacenka_p Jo, přesně tak... a dovolenou mít budeš, protože tím, že ti pracovní poměr neskončí, tak budeš mít nárok na celou za letošek, plus i za příští rok, ale vybírat ji nesmíš, leda až po RD nebo pokud bys chtěla aby pracovní poměr skončil a dostala si to odstupné.
17. srp 2013 ve 14:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Aha, no tak snad jsem to nějak pochopila. V týdnu dojdu na gyndu a pak to předám zaměstnavateli (třeba mi poradí i něco pan doktor - určitě nejsem první takový případ) :slight_smile:
A když by mi to takhle vyšlo a v práci bych zůstala, tak si nesmím vzít žádný den dovolené???
17. srp 2013 ve 14:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek