Mám nárok na mateřskou? Čerstvě těhu, končí prac. smlouva

kacenka_p
17. srp 2013

Předem se omlouvám, jestli tady něco podobného je, ale k 30.6 jsem dostala výpověď pro nadbytečnost, teď mi běží dvou měsíční výpovědní doba a k 31.8 končím s nárokem na 3měsíční odstupné... Můj dotaz, budu mít nárok na PPM, když mám odpracováno 4 a půl roku? Dneska mi vyšel první pozitivní test, takže předběžný termín ještě nevím...

Děkuji

jasminecek
17. srp 2013

Musíš se vejít do ochranné lhůty 180 dní od ukončení pracovního poměru, což je nějakého půl roku..

aanysek
17. srp 2013

cau pred nastupem na materskou musis mit za posledni dva roky odpracovan aspon jeden rok. 🙂 pak mas narok na materskou tak me to bylo receno na uradu

j.a.n.i
17. srp 2013

@kacenka_p No, ochranná lhůta ti tipuju nevyjde, ale těhotnou pro nadbytečnost vyhodit nelze, takže bych si to nechala co nejrychleji potvrdit z krve a oficiálně oznámila zaměstnavateli těhotenství, tím se ti přeruší běh výpovědní doby a budeš normálně dál pracovat až do mateřské...

j.a.n.i
17. srp 2013

@aanysek No, ale to ti bylo řečeno blbě, respektive je to podmínka nutná, ale nikoliv postačující...

kacenka_p
autor
17. srp 2013

@j.a.n.i Omlouvám se, jsem z toho celá nějak mimo ☹ Takže teď mi radíte co? Jít na gyndu a nechat si to potvrdit a pak to dát zaměstnavateli a on musí stáhnout výpověď?

speedygon
17. srp 2013

@kacenka_p ano, přesně...s potvrzením o těhu k zaměstnavateli....

kacenka_p
autor
17. srp 2013

@speedygon A musí tu výpověď stáhnout ? Nebo třeba záleží v kolikátém budu měsíci?

speedygon
17. srp 2013

@kacenka_p těhotnou ze zákona vyhodit nemůže...našla jsem dobrý odkaz: http://www.tydenik-skolstvi.cz/archiv-cisel/201...

speedygon
17. srp 2013

Já na tom byla podobně: v r.2008-na konci prosince jsem poštou převzala výpověď...ale otěhotněla jsem až v cca polovině února 2009, kdy už mi pomalu končila výpovědní lhůta...jenže těhu jsem zjistila až v březnu myslím....tak si zpětně říkám, že kdybych doložila, od kdy těhu jsem, také by možná byla výpověď neplatná a já bych na tom byla lépe....

kacenka_p
autor
17. srp 2013

@speedygon Tak z toho článku bych to pochopila tak, že vůbec nezáleží v kolikátém budu týdnu...., taky jsi to z toho tak pochopila?

kacenka_p
autor
17. srp 2013

@speedygon z toho co tady teď čtu, jsi to asi tak udělat měla no☹

speedygon
17. srp 2013

Hmm, tak já bych měla smůlu...musela bych být těhu v době doručení výpovědi....takže mi to uteklo o cca měsíc a půl 😠
4. Může mi zaměstnavatel dát výpověď v době těhotenství?
Podle zákoníku práce jsou těhotné ženy v ochranné době a zaměstnavatel je smí propustit jen ve výjimečných případech. Pokud dostane výpověď těhotná zaměstnankyně, která o svém těhotenství neví, je tímto obecným zákazem výpovědi rovněž chráněna. Pokud doloží, že v době doručení výpovědi už byla těhotná, je výpověď neplatná.

Platí ale několik výjimek, kdy zaměstnavatel může dát výpověď i těhotné ženě, a to:

V případě, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší či přemisťuje. Pokud ale máte ve smlouvě jako místo výkonu práce uvedené například České Budějovice a zaměstnavatel se stěhuje jen v rámci Českých Budějovic, výjimka ze zákazu výpovědi neplatí.
Pokud těhotná zaměstnankyně zvlášť hrubým způsobem poruší pracovní povinnosti.

kacenka_p
autor
17. srp 2013

@speedygon Nj, ale já defacto podepsala výpověď k tomu 30.8, jenže teď mi běží ta výpovědní doba do konce srpna, tak právě nevím jak se to bere, když teď přijdu s potvrzením že jsem třeba v 4tt....

speedygon
17. srp 2013

bere se datum převzetí...takže pokud jsi ji převzala v červnu nebo červenci a tou dobou jsi nebyla těhu, je výpověď platná

speedygon
17. srp 2013

Jsi na tom, krom důvodu výpovědi vlastně stejně, jako jsem byla já teda...

kacenka_p
autor
17. srp 2013

@speedygon Promiň, takže zaměstnavatel by musel stáhnout výpověď jedině v případě, že bych přišla poslední týden v srpnu s tím, že jsem v 8tt.... Když budu míň, tak se to na mě nevztahuje, je to tak teda?
Takže to, že jsem teď ve výpovědní době na to nemá vliv...?!☹

speedygon
17. srp 2013

@kacenka_p pokud jsi prokazatelně nebyla těhu v době podpisu výpovědi, je platná....i když jsi otěhotněla v průběhu výpovědní lhůty ☹

j.a.n.i
17. srp 2013

@speedygon Ale ono vůbec nejde o to, zda je výpověď platná nebo není... jde o to, že oznámením těhotenství se přerušuje běh výpovědní lhůty a ta doběhne až po ukončení všech dob, kdy není možné pro nadbytečnost výpověď dát, tedy až po RD.

j.a.n.i
17. srp 2013

@kacenka_p Ne, zaměstnavatel výpověď nestáhne, ale ta výpovědní doba se přeruší, plácnu třeba v úterý 20.8,. tedy do konce výpovědní doby zbývá 10 dní, ale těch 10 dní se zase rozběhne až po RD 😎 Akorát si tedy nesmíš po PPM vybírat dovolenou, protože to by ti doběhla při ní.

j.a.n.i
17. srp 2013

@kacenka_p Akorát tedy přesně nevím jakou formou se to oznamuje, tedy určitě písemně s podpisem o převzetí, ale jak má být přesná formulace - buď zkus právníka nebo naformulovat něco, že dle paragrafu 53, odstavec 2 se výpovědní doba přerušuje, jelikož si těhotná... a že na trvání pracovního poměru trváš.

speedygon
17. srp 2013

@j.a.n.i aha, o tom už se tam nepsalo...tak díky za objasnění...takže jsem tehdy řešit taky mohla...no, už se stalo ☹

j.a.n.i
17. srp 2013

@speedygon U tebe nevím, jak by se to řešilo, kvůli tomu zjištění až v březnu 😒 zas až tak v tom zběhlá nejsem, ale jak píšeš, už je to stejně fuk.

kacenka_p
autor
17. srp 2013

@j.a.n.i Tak já jsem z toho teda úplně vedle☹ Takže se mi ta výpověď přeruší? Žádnou dovolenou už nemám, zbytek dovolené jsem si vybrala v červenci... Takže těch 10dní se mi rozběhne až po RD (za 3roky)?

speedygon
17. srp 2013

@j.a.n.i no, v březnu jsem to zjistila, ale otěhotněla jsem nejpozději toho 15.2. a to jsem taky byla ve výpovědní lhůtě....jako Kačka...dokonce i stejnou dobu...zbývaly 2 týdny...takže se to taky mohlo pozastavit....a já mohla mít lepší mateřskou tehdy a nemusela jsem se evidovat na ÚP, hledat jinou práci a potom chvíli dělat za minimum...

speedygon
17. srp 2013

aaa, už vím, jak jsi to myslela....tj ta těhudemence 😀 Jistě, musela bych to zjistit v tom únoru, což bylo ještě brzy, no....

j.a.n.i
17. srp 2013

@kacenka_p Jo, přesně tak... a dovolenou mít budeš, protože tím, že ti pracovní poměr neskončí, tak budeš mít nárok na celou za letošek, plus i za příští rok, ale vybírat ji nesmíš, leda až po RD nebo pokud bys chtěla aby pracovní poměr skončil a dostala si to odstupné.

kacenka_p
autor
17. srp 2013

@j.a.n.i Aha, no tak snad jsem to nějak pochopila. V týdnu dojdu na gyndu a pak to předám zaměstnavateli (třeba mi poradí i něco pan doktor - určitě nejsem první takový případ) 🙂
A když by mi to takhle vyšlo a v práci bych zůstala, tak si nesmím vzít žádný den dovolené???