Mám nárok na mateřskou po ukončení pracovního poměru?

maanule
20. led 2016

Ahojte holky,

KONKRÉTNĚ: Mám podruhé prodlouženou smlouvu na jeden rok (ze strany zaměsnavatele je očividný zájem i po skončení druhého prodloužení tj. po 31.12.2016). Původně byl plán otěhotnět v listopadu 2016, ale čím víc sem te´ˇd chodím, tím víc mě to bere a vůbec, na děti se oba těšíme, ale řeším to, že jestli otěhotním cca do čtvrt roku, tak porod vychazí řekněme na listopad/prosinec. To by znamenalo, že pokud by mi v době těhotenství neprodloužili smlouvu, tak bych se "dobrovolně" vzdala nároku na mateřskou... Nebo je nějaký zákon o tom, že když porodím ještě v době trvání zam. poměru, tak mi to půl roku vyplatí i tak?

Moc děkuju za jakoé koli info

Maru

xpila
20. led 2016

Žádný takový zákon není. Ochrannou lhůtu, v rámci které bys musela nastoupit na mateřskou, abys měla na ni nárok, máš 180 dní. Teda na mateřskou bys musela nastoupit do 29. 6. 2017.

zdeni.r
20. led 2016

Ze zákona je ochranná doba 180 dnu od ukončení pracovní smlouvy. Nebo spis,pokud ti nástup na mateřskou (6-8tydnu před termínem porodu) vyjde do těch 180 dnu tak mas nárok na mateřskou dovolenou..nebo spise peněžitou pomoc v mateřství (28tydnu)