Mám nárok na podporu po odchodu ze zaměstnání?

lenkaaa
19. kvě 2014

Preji hezky den, prosim poradte. Po dobu 5 let jsem byla na RD, po ktere jsem se opet vratila do zamestnani, kde mam smlouvu na dobu neurcitou. Jsem opet v praci teprve dva tydny a tim, ze me pracoviste je hodne daleko, prisla jsem na to, ze dojizdet takovou dalku(100 km jedna cesta) se neda se dvemi malymi detmi, takze musim z prace odejit. Zajimalo by me, jak dlouho by jsem mela zustat v zamestnani predtim, nez odejdu aby mi vznikl pak narok na podporu v nezamestnanosti, kdyz se pak pujdu nahlasit na urad prace. Predem dekuji za rady.

zamilovanadonej
19. kvě 2014

@lenkaaa Tak pokud jsi pobírala rodičák, nárok bys měla mít už teď. 😉 Jelikož rodičák se počítá jako odpracovaná doba.

j.a.n.i
20. kvě 2014

@zamilovanadonej Pobírání rodičáku ne, ale péče o dítě do 4 let věku ano 🙂

lenkaaa
autor
20. kvě 2014

pokud vim, tak kdyby jsem sla na urad prace hned po materske, tak by jsem mela podporu v nezamestnanosti kolem 3000 mesicne, coz je nejaky hospodarsky koeficient. Pokud jsem ted v praci, tak uz by jsem teda byla rada, kdyby jsem mela podporu vypocitanou z meho soucasneho platu, coz by teda byla vyssi castka nez 3000. Ted ma otazka je, jak dlouho musim byt v praci, aby mi ta podpora byla vypocitana z meho soucasneho platu? nevite nekdo prosim?

zamilovanadonej
20. kvě 2014

@lenkaaa To je slovíčkaření.

j.a.n.i
20. kvě 2014

@lenkaaa Teoreticky stačí 1 den, akorát se pak musíš na UP zaregistrovat do 3 dnů od ukončení toho pracovního poměru.

lenkaaa
autor
20. kvě 2014

a jeste zalezi kdo komu da vypoved? jestli ja zamestnavateli anebo on me, ze?

sinorina
20. kvě 2014

Myslím, že pokud dáte výpověď z práce vy, tak z ÚP nic nedostanete.
Alespoň ještě nedávno to taky bylo.
@lenkaaa

limlim
20. kvě 2014

loni jsem dala vypoved a podporu jsem mela 5 mesicu a celou tu dobu asi 50% platu.

lenkaaa
autor
21. kvě 2014

Dekuji za odpovedi. 🙂

j.a.n.i
21. kvě 2014

@sinorina Nebylo, to je jen všeobecně rozšířená fáma...

lenkaaa
autor
21. kvě 2014

Tak pro toho koho by to zajimalo - zjistila jsem, ze pokud sice dam vypoved ja, tak jsou urcite vyjimky, ktere uznaji jako vaznou prekazku pracovat. Takze dve malicke deti a do toho zamestnavatel 100 km od domova je dost vazna prekazka pry k tomu, ze muzu dat vypoved ja a dostat pak i podporu v nezamestnanosti z UP

zuhra
22. kvě 2014

Ahoj,

je to tak, ze pokud das vypoved ty nebo odejdes dohodou, mas narok na podporu v nezamestnanosti, nicmene snizenou - tusim, ze hned zacinas na 45% platu. Naopak pokud dostanes vypoved, mas prvni dva mesice 65% platu, pak kolem 50%, pak posledni dva 45%. Mimochodem, nesji ve zkusebni dobe?!

Overila bych si ale, jak je to z odpracovanou dobou - dva tydny se mi zda malo. zavolej si na pracak, urcite odpovi. zrovna vcera jsem neco resila, spadam pod Prahu. volala jsem 950 191 599 - byli ochotni. jinak si zavolej na pracak dle mista bydliste, ale obecny dotaz co mas urcite zodpovi i na cisle, co jsem napsala.

radsi si to vazne over.

j.a.n.i
22. kvě 2014

@lenkaaa Podporu bys dostala i bez vážných důvodů, ale byla by hned od začátku 45% platu, kdežto s vážnými důvody je to 2 měsíce 65%, 2 měsíce 50% a měsíc 45%.

eliska10
16. črc 2014

@lenkaaa
@j.a.n.i Ahoj holky, mohly by jste mi prosím poradit? Řeším něco obdobného. V srpnu bych se měla vracet do zaměstnání, ale přestěhovali jsme se cca. 180km daleko. Zaměstnavatel mi vyjde vstříc, protože pro mě práci nemá hned po ukončení rodičovské, až asi 5dní na to bych mohla nastoupit (je to kvůli školení, které je potřeba po návratu absolvovat). Ale nastupovala bych více méně jen kvůli výši podpory. Takže prosím on mi vyjde vstříc, že mě nechá doma pár dní na náhradách a poté pracovní poměr ukončíme. Jak jsi prosím Tě Leni tedy pracovní poměr ukončila? Dala jsi výpověď z jakého důvodu (mohla bys mi prosím klidně do IP, třeba přeposlat cca. formu výpovědi?) a jak to potom probíhalo na ÚP? Máš podporu, jak tu píšou holky 45%, nebo 65%? Je rozdíl, když jsi dala výpověď ty, nebo když je to dohodu, nebo když ti dá výpověď on? Děkuji moc za odpověď. Jéé, teď vidím, že to Jani viz. výše napsala. Takže jsi měla 65%, a vážné důvody jsou tedy přestěhování 180km daleko + stárání se o dceru (bude mít v srpnu 4)? Je to potřeba nějak v té formě výpovědi specifikovat?

iwettina
4. říj 2014

@eliska10 Dobrý den, moc by mi zajímalo jak to tady dopadlo :( jelikož i já budu od února na této stejné situaci. Před otěhotněním jsem pracovala v Praze dostala jsem smlouvu na dobu určitou, takže bych se měla vrátit do práce. Ale bydlíme 180km od Prahy a pro mě by dojíždění ještě na směny nešlo ( jsem zdravotní sestra) . Manžel dělá taky směny a já budu muset něco hledat na 8hod. pracovní dobu, což je docela tady u nás problém. Teď se poohlížím, i mimo obor a smůla. MYslela jsem si, že bych si hledání prodloužila o ten půl rok na pracáku. ale každej mi řiká něco jiného, někdo i, že bych musela pracovat 18měsíců, aby mi to počítali z platu :(

eliska10
4. říj 2014

@iwettina Ahoj, ja jsem mela puvodne smlouvu na dobu neurcitou. Po skonceni rodicovske dovolene jsem nastoupila do prace a za 10dni pozadala o rozvazani prac.pomeru dohodou z duvodu velke vzdalenosti od mista bydliste. Na UP ti daji papir, ktery ti zamestnavatel musi vyplnit - tam ti vypise pravdepodobny mesicni vydelek, a z toho se ti pocita podpora. 1.dva mesice 65% atd. Ale byl to boj. Muj zamest.mi to puvodne vyplnit nechtel, pak mi tam vyplnil malou castku, az 3. formular byl spravne! Je to opravdu tak, i kdyz nastoupis jen na par dni, podpora se pocita z prumeru, kolik by jsi brala.

iwettina
4. říj 2014

@eliska10 tak to by bylo dobrý 🙂 ale myslím si, že to bude asi taky boj. Spíš doufám, že si najdu práci a nebudu to muset takhle honit, ale zatím mi štěstí nepřeje a místo užívání posledních měsíců s prdelkou doma, se budím v noci spocená, že jsme na dalším pohovoru neuspěla. šílený

iwettina
4. říj 2014

@eliska10 napsala jsem to špatně i já mám smlouvu na dobu neurčitou

eliska10
4. říj 2014

@iwettina Jo, taky jsem to mela podobne. Je to fakt lepsi mit se kam vratit. Taky jsem ve stresu, misto abych si uzivala male. Ale je to zatim bida. Tak drzim palce at neco najdes 🙂.

iwettina
4. říj 2014

@eliska10 hrozná doba a vidina lepšího nikde ☹ i tobě držím palce, aby se hodně rychle něco našlo.

palermo
18. lis 2016

@eliska10 Dobrý den,potřebovala bych od Vás poradit. Máme doma malé dítě v březnu /2017 mu budou 3.roky. Čerpala jsem RD pouze 2.roky,manžel v 1.roce dítěte přišel o práci a já jsem po dohodě se zaměstnavatelem ukončila dříve RD a nastoupila do práce. O malou se do teď staral manžel,ale nastala nám komplikace.Manžel by měl od nového roku nastoupit do nového zaměstnání(které se neodmítá). Já bych potřebovala ukončit pracovní poměr,protože nemáme nikoho kdo by nám hlídal malou, soukromé školky jsou plné a do státní nám jí vezmou až někdy v září 2017. Jak mám ukončit pracovní poměr a budu mít nárok na nějakou podporu.Děkuji Marcela

eliska10
18. lis 2016

@palermo ahoj, neporadim. Informace, které jsem zjistovala jsou staré 2 roky. Uz to může být všechno jinak. Zkus se zeptat j.a.n.i ta v te době věděla vse a poradila. Za me, jestli chceš v práci zůstat a vrátit se tam, zkus se domluvit do září na neplacenem volnu a nahlas se na zdr. pojostovnu, aby za tebe zdravotni hradil stat. Ale budes bez prijmu.

xpila
18. lis 2016

@palermo Do března 2017 můžeš znovu požádat o RD (do 3 let věku dítěte ti ji musí poskytnout). Do toho září 2017 pak můžeš požádat o neplacené volno. Je škoda ukončovat zaměstnání, navíc pokud ho máš na dobu neurčitou...
Pokud bys ho i tak chtěla ukončit nebo by ti zaměstnavatel nepovolil neplacené volno, tak máš dvě možnosti - dát výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a nebo ukončit pracovní poměr dohodou k určitému datu, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Nárok na podporu mít budeš.

palermo
18. lis 2016

@xpila Děkuji za radu a můžu požádat znovu o RD když jsem ji vyčerpala.Měla jsem ji pouze na 2.roky. Napadlo mě, žádat o neplacené volno,ale asi to neprojde(smlouvu mám na dobu neurčitou).Výpověď s dvouměsíční lhůtou si nemůžu dovolit,protože bych musela chodit do práce a o malou by se neměl kdo starat.

xpila
19. lis 2016

@palermo Ty ale RD vycerpanou nemáš, tu můžeš čerpat kdykoliv do veku 3 let.

palermo
21. lis 2016

@xpila a co potom? Musela bych se domluvit se zaměstnavatelem na tom neplaceném volnu a nebo ukončit pracovní poměr dohodou k datu. Budu mít nárok na podporu, když ukončím poměr dohodou.Četla jsem něco, že záleží jak je dohoda uvedena ?Děkuji

xpila
21. lis 2016

@palermo Ano, pak jedině neplacené volno, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Na podporu nárok mít budeš, důležité je tam uvést, že je pracovní poměr ukončen z důvodu neslučitelnosti s péčí o dítě.

palermo
1. pro 2016

@xpila Ahojky,můžu se zeptat ještě na něco. Zaměstnavatel se mnou nebude chtít rozvázat pracovní poměr dohodou k určitému datu. Co můžu dělat, mám tedy zažádat o RD do 3.let věku dítěte a v té době podat výpověď, kde mi poběží dvouměsíční výpovědní lhůta z důvodu neslučitelností s péčí o dítě? Nebo je možnost podat ihned výpověď i když budu krácena na podpoře. Nejde mi ani o podporu,ale potřebuji od ledna 2017 zůstat doma .Děkuji

xpila
1. pro 2016

@palermo Ano, podej nyní výpověď - výpovědní lhůta ti poběží do konce února. Současně mu oznam prodloužení RD také do konce února. Od března se už můžeš hlásit na ÚP.

palermo
2. pro 2016

@xpila Chtěla jsem se ještě zeptat, můžu teď znovu žádat o RD do 3.let věku dítěte i když jsem si předtím zvolila na 2.roky RD. Četla jsem někde, že není povinen zaměstnavatel vyhovět, když jsem si zvolila dobu pouze do 2.let.