• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mám nárok se vrátit z rodičovské dovolené do práce dřív?

17. září 2012 
Dostali jsme se do svízelné situace, kdy manžel přišel o práci.... takže jsem navrhla, že se vrátím do práce, kde mi před nástupem na 1. MD řekli, že mi místo drží a moc se na mě těší. Ale když jsem volala šéfové (ředitelka zš), tak se netvářila, prý je to nefér vůči slečně, co je za mě na záskok.....
Jak to je, mám nárok se vrátit z RD dřív? Nahlašovala jsem RD do 30.12.2013.
14. zář 2012 ve 12:46  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ne, nárok vrátit se dřív než si nahlásila nemáš, je to opravdu pouze na dohodě.
14. zář 2012 ve 14:29  • Odpověz  •  To se mi líbí (3)
ahoj, je to opravdu na té dohodě... ty si o rodičovskou dovolenou vlastně žádáš a musíš napsat termín, do kdy jí chceš. Pokud ti zaměstnavatel dovolí vrátit se dřív, je to jen jeho dobrá vůle. Souhlasím s j.a.n.i
14. zář 2012 ve 21:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
také jsem nastupovala dřív, než mi skončí mateřská,ale musela jsem požádat o nástup dřív a nastoupit v termínu, který jsem v dohodě uvedla....
15. zář 2012 ve 14:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nedávno jsem řešila předčasný návrat z rodičáku do zaměstnání. Diskutovali jsme to i s inspektorátem práce.

Zákoník práce říká: § 196 Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

A na inspektorátu práce tvrdili, že rodič může požádat nebo písemně oznámit zaměstnavateli předčasné ukončení nebo přerušení RD, ale zaměstnavatel může tenhle předčasný nástup s odůvodněním zamítnout. Takže v podstatě je to na dohodě. Ale v tvém případě, by ti to asi zaměstnavatel zamítl z organizačních důvodů a má k tomu plné právo.
17. zář 2012 v 08:36  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Tvůj příspěvek