Mám nárok se vrátit z rodičovské dovolené do práce dřív?

hansed
14. zář 2012

Dostali jsme se do svízelné situace, kdy manžel přišel o práci.... takže jsem navrhla, že se vrátím do práce, kde mi před nástupem na 1. MD řekli, že mi místo drží a moc se na mě těší. Ale když jsem volala šéfové (ředitelka zš), tak se netvářila, prý je to nefér vůči slečně, co je za mě na záskok.....
Jak to je, mám nárok se vrátit z RD dřív? Nahlašovala jsem RD do 30.12.2013.

j.a.n.i
14. zář 2012

Ne, nárok vrátit se dřív než si nahlásila nemáš, je to opravdu pouze na dohodě.

ankava
14. zář 2012

ahoj, je to opravdu na té dohodě... ty si o rodičovskou dovolenou vlastně žádáš a musíš napsat termín, do kdy jí chceš. Pokud ti zaměstnavatel dovolí vrátit se dřív, je to jen jeho dobrá vůle. Souhlasím s j.a.n.i

ruda
15. zář 2012

také jsem nastupovala dřív, než mi skončí mateřská,ale musela jsem požádat o nástup dřív a nastoupit v termínu, který jsem v dohodě uvedla....

petrajurinova
17. zář 2012

Nedávno jsem řešila předčasný návrat z rodičáku do zaměstnání. Diskutovali jsme to i s inspektorátem práce.

Zákoník práce říká: § 196 Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

A na inspektorátu práce tvrdili, že rodič může požádat nebo písemně oznámit zaměstnavateli předčasné ukončení nebo přerušení RD, ale zaměstnavatel může tenhle předčasný nástup s odůvodněním zamítnout. Takže v podstatě je to na dohodě. Ale v tvém případě, by ti to asi zaměstnavatel zamítl z organizačních důvodů a má k tomu plné právo.