Mám nastoupit do nové práce a otěhotněla jsem. Jak to řešit?

makrela17
8. črc 2018

Ahojky všem 🙂
Vlastně ani nevím, co tady po vás chci, spíš jen nějaký poznatek, nebo radu z vašich zkušeností... S přítelem jsme se 3 roky snažili o miminko a stále se nedařilo. Řekli jsme si, že na léto tyto starosti vypustíme, pojedeme na dovču a užijeme si s dcerou prázdniny. Do toho se naskytla nabídka jiné ( časově i finančně zajímavější ) práce, tak jsme si s přítelem řekli, že každá změna dobrá. Po dovolené jsem tedy dala výpověď v současném zaměstnání s výpovědní lhůtou 2 měsíce s přímým navázáním na nové zaměstnání. A hle... Týden od podání výpovědi, 2 týdny po návratu z dovolené, pálení žáhy, únava a včera 2 pozitivní testíky… Radost máme oba neuvěřitelnou, dokonce jsme to včera i oba obrečeli, jen teď nevím, jak postupovat vzhledem k budoucímu zaměstnavateli... Nemáte nějaká zkušenost, radu?

letadylkokane
8. črc 2018

@makrela17 zalezi na tom, co je to za praci a za pozici. Jestli je to spis vyssi, odborna (jsi zadana a nelzes uplne hned nahradit) a kancelarska pozice, rekla bych to, delala co nejdele a pak se domluvila na home office. S jednim miminkem se z domova pracovat da uplne v pohode. Pokud ne, tak nevim, no...

elennka
8. črc 2018

@makrela17 buď je možnost nastoupit těhotná (sdělit, nesdělit novému zaměstnavateli.. to záleží na tobě) nebo jít cca 14 dní před koncem výpovědní lhůty na PN.. Mě v únoru nastoupila do práce těhotná, nesdělila to.. ale .vzhledem k nemožnosti vykonávat danou pozici, šla na PN a ukončovali jsme PP ve zkušební době. Záleží na úhlu pohledu, já to vidím jak z pohledu zaměstnance, tak z pohledu zaměstnavatele.. Nemohu mluvit za všechny zaměstnavatele, ale těhotnou bych nepřijala.. protože než ji zaučím, tak mě odejde na MD..
Ale záleží na pracovní pozici..
Jinak miminko přijde vždy v pravou chvíli a má to tak být..

zuzineckah
8. črc 2018

@elennka já bych tak těhotnou už nezaměstnala. Bohužel, po špatné zkušenosti. I když to dotyčná myslela dobre, byla upřímná a sdělila mi to (což jsem ocenila tím, ze jsem ji přijala), tak po 4 měsících byla prakticky nepoužitelná a já na začátku :( Průběh těhotenství se nedá předvídat. Myslela si, jak to bude zvládat až do porodu, ale drtila ji únava, pak nějaké komplikace a prostě nastal problém pro nás obě...

mku
8. črc 2018

Asi i zalezi v kterem tt bys nastupovala do nove prace, jak narocna je to prace a po jake dobe se chces do prace vratit... kamaradka to mela podobne, nastupovala tusim v 10tt a protoze chtela byt doma jen necel rok (a u toho jeste pracovat castecne) tak ji ten novy zamestnavatel vysel vstric.. nutno taky rict, ze se jednalo o velikou firmu, kde se k temhle vecem pristupuje jinak nez v male soukrome firme (kde samozrejme kazdy vypadek chybi daleko vic...)

makrela17
autor
8. črc 2018

@elennka Měla bych jít vařit do školní kuchyně... Práci mi domluvila kamarádka, která dělá vedoucí kuchyně, tak se nechci zachovat špatně hlavně vůči jí... Tím, že nám otěhotnět nešlo a s mojí pí. doktorkou jsme na podzim měli domluveno, že se pustíme do koleček vyšetření, uklidňovala jsem kamarádku, že mimi jen tak nebude a ono hle... 🙂 Když nastoupím PN před koncem výpovědní lhůty, bude to pro současného zaměstnavatele a pro mě, prosím, znamenat co?

elennka
8. črc 2018

@makrela17 pisnu ti z domu, jsem ted na ceste

barchen
8. črc 2018

@makrela17 Jestli to je fakt kamarádka, tak bych zvážila, jaký to bude mít vliv na budoucí vztahy nejenom pracovní ale i soukromé. Školní kuchyně je o tahání těžkého nádobí, balíků potravin, ovoce, zeleniny, výpary z vaření a vyšší teplota, černé nádobí se myje ručně a ty litinové hrnce neváží 5 kg....Když nastoupíš na PN před koncem výp. lhůty, tak budeš na PN do nástupu na MD nebo do porodu dítěte. Mezitím ale výpověď nabude platnost, ty budeš v ochranné lhůtě a budeš dostávat PN, tady platí lhůta 180 dnů. Jestli ti vznikne nárok na PPM, to si musíš spočítat, musíš mít odpracováno těch 270 dní plus se musíš vejít do ochranné lhůty 180 dní, což ti vypočítají na ČSSZ/OSSZ nebo zkus počítat sama. Zaměstnavatel ti bude "hradit" PN a pak pokud ti to vyjde tak i PPM. (píšu to v uvozovkách, aby se toho někdo nechytil, i když PPM vyplácí ČSSZ, z pohledu zaměstnavatele je to náklad, resp. tvorba rezervy ale to tě asi už moc nezajímá) ale ptala si se, co to znamená pro zaměstnavatele, proto i tak píšu 🙂

makrela17
autor
8. črc 2018

@barchen Děkuji za reakci, asi jsem malinko natvrdlá… 🙂 Dochází mi, že práce v kuchyni není žádný med, takže už pracuji s myšlenkou tady mi vnuknutou...🙂 Když mi výpovědní lhůta běží do konce srpna a já bych šla tedy před uplynutím výpovědní lhůty na PN, tudíž asi mluvíme o rizikovém těhotenství, tak mi stávající zaměstnavatel bude PN platit? Když vezmu dobu zaměstnání do konce závazku, budu mít odpracováno 457 dní a teď už se ztrácím v těch ochranných lhůtách. Můžeš mi to, prosím vysvětlit jako blbci? 😀 Původně mě totiž vůbec nenapadla tahle varianta dřívějšího odchodu na PN a přemýšlela jsem, jestli tedy budu muset, když odřeknu tu jídelnu, jít na ÚP a jak to bude dál... Proto jsem si přišla v pasti... Teď už zase, díky Tobě, vidím světýlko na konci tunelu...🙂

misak48
8. črc 2018

@makrela17 180 dní je ochranná lhůta, do které se musíš vejít po ukončení pracovního poměru, aby ti vznikl nárok na PPM. Spočítej si teda, kolik dní máš mezi ukoncenim pracovního poměru a nástupem na mateřskou (8 týdnů před termínem porodu). Pokud to bude méně než 180, máš nárok na PPM. Pokud to bude víc, nárok na PPM nevzniká a po porodu začínáš pobírat rovnou rodičovský příspěvek.

marcicek84
8. črc 2018

@makrela17 - nevím, zda to ještě platí, ale i když jsi dala výpoveď ještě ji můžeš stáhnout a zůstat ve stávajícím zaměstnání...v novém zaměstnání bych po vyřešení že zůstaneš ve starém, kde ohlásíš zároveň těhotenství, ohlásila nenastoupení z důvodu těhotenství, to tam pochopí, že v kuchyni jako těhotná bych asi toho moc nenadělala...přijde mi to nejvíc elegantní, nevím, jak to máš se smlouvou ve starém zaměstnání, ale jestli ji máš na neuřito a měla by ses pak kde vracet, neopouštěla bych jako těhotná toto místo...

barchen
8. črc 2018

@makrela17 Pokud ti uběhne mezi posledním dnem výpovědi (asi 31.8.) a nástupem na mateřskou (8 týdnů před termínem porodu) míň než 180 dnů, tak budeš mít nárok i na PPM. Zběžně tipuji, že asi nebudeš mít, jelikož teď si na začátku těhotenství a do nástupu na mateřskou je to ještě víc než 180 dní. Takže jediná výhoda by byla pobírat PN těch pár měsíců, záleží, jaká bude její výše. Pak budeš pobírat rovnou rodičák, těch 7600 Kč měsíčně nebo můžete ho vyřídit i přes otce dítěte pokud má třeba vyšší plat a měsíčně budeš brát víc. A nebo to neřešit a jít na ÚP, záleží, jak vysokou/nízkou budeš mít podporu podle platu. (netuším, kolik to činí dnes, při výpovědi dané zaměstnancem).

barchen
8. črc 2018

@marcicek84 Zaměstnavatel nemusí souhlasit a zřejmě ani nebude. To platí pouze u výpovědi dané zaměstnavatelem, pak ochranní lhůta je podle zákona.

silwin
8. črc 2018

Teda musim rict, ze to je prekerka, stary zamestnavatel ti vypoved nestahne a za 2 mesice UP... pohled zamestnavatele je jasny - zamestnanec da vypoved, protoze jde za lepsim... a pak si to z duvodu tehotenstvi (nebo i bez udani duvodu) rozmysli a stejne nakonec odejde na materskou, nebo se zas deive ci pozdeji naskytne lepsi prace a zase bude odchazet... pak k materske shaneni zaskoku, drzeni mista po navratu z materske... no to se mu moc nevyplati, s tim bych moc nepocitala. Ja bych v tomhke pripade zamestnanci taky vypoved nezrusila, i kdyby si to proste jen rozmyslel, ze novou praci nechce. Z pohledu zamestnavatele je ten zamestnanec uz neduveryhodny.
Probrala bych novou situaci s kamaradkou, a pak vymyslela co delat dal, vzit/nevzit novou praci, kamaradka ma pravo byt v obraze, kdyz nasazuje svou povest v zamestani.

blahova_andrea
8. črc 2018

@makrela17 tak vařit do školní kuchyně bych teda těhotná nešla. můžou ti začít vadit kde jaké pachy a navíc to ani není "lehká" práce v sedě, takže je docela pravděpodobné, že bys tam nevydržela až do porodu. určitě bych si s kamarádkou promluvila na rovinu a dál se zařídila podle její reakce 😉

lachtanice86
8. črc 2018

@makrela17 tak hlavně PN je pro ty co pracovat nemůžou, ne pro ty co jim nevychází pp. Tudíž o pn rozhoduje lékař, ne ty, stejně tak jako budeš případně vázána vychazkama, max 6hodin denně. Jinak, pokud ti dr vyjde vstříc a ty 14dnu před koncem zkušebny nastoupis na pn, zaměstnavatel hradí pouze prvních 14dnu nemoci, první 3dny tedy vůbec. Potom hradí nemocenskou ossz A zaměstnavatel s tebou ukončí pracovní poměr ve zkušební lhůtě. A ochranná lhůta po ukončení pracovního poměru je tak dlouhá jako poslední zaměstnání ale max 180dnu.

barchen
8. črc 2018

@lachtanice86 Ona resi PN u stavajiciho zamestnavatele, ne u toho potencionalniho.

lachtanice86
8. črc 2018

@barchen omlouvám se. Nicméně to že je pn pro nemocné je fakt. A musí se vejít do ochranné lhůty. Která je tak dlouhá jako poslední zaměstnání ale max 180dnu. To je taky fakt.

lenicka1133
8. črc 2018

Tak stahni vypived na to mas narok vzdy kor v tak kratke době a v noce oraci se omluv ze nenastoupis.
Hlavne vetsinou je všude firemni lékař ktery chce vzorek moči a hned pozna ze jsi tehotna ... Vuci nim i kamaradce je dle me lepsi nenastoupit vůbec nez za par mesicu odejit a oni musi opět někoho hledat. A zrovna kuchyne ti moc dobře asi delat nebude...

lenicka1133
8. črc 2018

@silwin teď je tak malo lidí co chteji pracovat ze ji výpověď kllidne stahne.. teda aspon co vudim v Praze nevim odkud pani je... Myslim,ze na stazeni výpovědi ma narok a zamestnavatel to musi akceptovat u nas to tak je ale nevim jak jinde....

barchen
8. črc 2018

@lachtanice86 To uz je na zvazeni kazdeho obcana.

marcicek84
9. črc 2018

@barchen za pokus nic nedas,pokud by nesouhlasil,tak pak nic jineho nez nemocenska asi neni,do nove prace a jeste k tomu v kuchyni bych rozhodne nenastupovala...zas si myslim,ze kdyz ted nejsou lidi,tak treba jeste nerozjel ano vyberko,hold to tehotenstvi se jeste bude muset poptutlaďt a vylezt s tim treba za par mesicu po screeningu

olidvorakova
9. črc 2018

@makrela17 Mam podobnou zkusenost.Vloni jsem byla zamestnana uz treti rok u jednoho zamestnavatele.Ale uz jsem tam nechtela dal pracovat a s pritelem jsme se navic rozhodli pro novy prirustek do rodiny,tak jsme se snazili o mimco s tim,ze odejdu na materskou a uz se tam nevratim.Ale mimco se nedarilo a ja potrebovala zmenu,tak jsem dala dva dny po silvestru vypoved.Mesic jsem byla na uradu prace,vycerpala jednu mesicni podporu a nasla si novou praci,ktera byla presne to,co jsem hledala.Nadsena,ze me vybrali,jsem nastoupila.Jenze hned po tydnu jsem omarodila a k tomu jsem zjistila,ze mam zpozdeny menses.Tak jsem koupila tehotensky test a ...Dve carky!Radost stridalo zklamani..Co ted?No byla jsem fer a po mesici jsem to sdelila svemu novemu zamestnavateli,ktery mi obratem dal vypoved ve zkusebni dobe bez udani duvodu..coz muze.S brekotem jsem odchazela.Co ted!?!Nastoupit na rizikove a pobirat nemocenskou a byt zavrena doma?To ne..Takze znovu na urad prace a dobrat zbyle ctyri mesice podpory.Pak jsem patrala v zakonech..Spocetla jsem si,ze jsem otehotnela na silvestra a tudiz jsem uz v den vypovedi u toho predesleho zamestnavatele byla tehotna,coz jsem samosebou jeste nevedela.Sice jen par dni,ale i tak..Takze mi bezela ochranna lhuta 180 dni.V teto lhute jsem po mesici nastoupila do te nove prace a lhuta se mi tim pozastavila.Po tom,co mi dali vypoved se k te puvodni zbyle lhute pricetla dalsi,v delce zamestnani,opet pouze do vyse 180 dni.A od te posledni vypovedi tedy zbyvalo spocitat,do kdy mi plati ta ochranna lhuta a zda stihnu v te dobe nastoupit na materskou...Stihnu. ..Osm tydnu pred terminem porodu.Kdybych mela termin porodu jen o par dnu dele,uz bych se do ochranne lhuty nevesla.Minuly tyden jsem dostala od gynekolozky papir s zadosti o materskou,ktery jsem byla odevzdat na OSSZ a ted cekam na odezvu,jestli mam opravdu vse dobre spoctene.Materskou by mi mel vyplacet posledni zamestnavatel.Nejspis budu muset jeste dolozit potvrzeni od lekare,ze jsem byla opravdu tehotna uz pri vypovedi u toho predesleho zamestnavatele.Takze uvidime jak to nakonec dopadne.
Proste nekdy se cloveku zatracene vsechno zkomplikuje a nic neni podle planu.Ale asi to tak ma byt a ja jsem stastne tehotna a uz se tesim v zari na novy prirustek do rodiny..

priefi
9. črc 2018

@makrela17 muzes zkusit stahnout vypoved a zustat ve stavajicim zamestnani. Nebo to risknout a jit varit do jidelny, ale ja treba v tehu mam s vunema total problemy.

lachtanice86
9. črc 2018

@olidvorakova ppm ale nevyplácí žádný zaměstnavatel ale ossz

lenoulinkaa
9. črc 2018

@olidvorakova Ale žádost na PPM se neodevzdává na OSSZ, ale do práce, ať už bývalé. Oni na OSSZ vidí příjmy z posledního zaměstnání podle poslaného ELDP... , ale to není podklad pro výplatu PPM.

olidvorakova
9. črc 2018

@lenoulinkaa Poslali me tam z UP..A pak jsem prave primo na OSSZ s jejich vedouci resila ty zamestnavatele.Posilalo se to z Plzne do Prahy.Pokud budou neco pripadne potrebovat dolozit,pry se uz ozvou pak z Prahy..