Mám nastúpiť po RD na ÚP, alebo mám aj iné možnosti?

martinahost
8. říj 2012

Ahojte mamičky, na dalši rok v unoru mi konči rodičovsky prispevok a ja stale neviem či mi dcerku ktora bude mat tri roky vezmu od března do školki. Ked sme boli na zapis tak nam riaditelka povedala že ju možno vezmu ale až od zaři 2013 a pred mesiacom mi volali že mam dniest papier na stravovanie, pretože ju možno vezmu od března ale to ešte nie je iste a že sa mi v lednu ozve. No moj problem je ten, zatial som stale zamestnana, ale ak mi skonči rodičak tak ma automaticky prepustia pretože pre mna nemaju pracu a je to pracovna agentura ktora ma može poslat aj stovki km. daleko čo si samozrejme nemožem dovolit. To že po materskej budem bez prace som vedela už od začiatk ked som šla na matersku.
Zatial si ani nemožem hladat žiadnu pracu pretože neviem kedy do nej nastupim a ak aj malu vezmu od března do školki, tak musim byt aspon maximalne dve mesiace doma stale po ruke, pretože dcerka je velmi citliva a velmi naviazana na mna ak ju necham z niekym alebo u niekoho tak ma uplne hystericky plač , nechce ostat doma ani z manželom, a ak by som niekam nastupila do prace a zavolali by mi zo školki nech si pre nu pridem tak ma okamžite vyhodia a manžel pracuje na smeny tak tiež nemože byt stale po ruke Musim počkat kym si trošku zvykne a možem nastupit do prace hoci len na 4 hodinky... Neviem či sa mam zaevidovat na UP na minimalne 2 mesiace a maximalne na 6 alebo mam aj ine možnosti. Ak nastupim na UP mam narok na nejaku finančnu podporu v nezamestnanosti? Bude nam štat platit mne a dcerke zdravotnu poistovnu? Ak budem na UP a budu mi ponukat pracu a odmietnem ju, nevyhodia ma z evidencie a nebudu platit finančnu podporu? A bez penazi ostat nemožem pretože z manželoveho platu by sme to nepotiahli. Myslela som si že aj keby mi malu do školki vzali či nevzali tak by som šla na UP na ktorom by som bola do zaři, dostala by som nejaku podporu v nezamestnanosti a popritom by som niekam šla na brigadu na 4 hodiny len tak bez zmluvy, ked bude manžel doma. Babičky hlidat nemožu pretože žijeme v ČR a su daleko, tak sme odkazani na vlastnu pomoc. Samozrejme ak by som pola na UP tak by som si hladala pracu aj na stalo na zmluvu.
Ak mi viete poradit, alebo mate podobnu skusenost prosim poradte.
Dakujem.

blahova_andrea
8. říj 2012

V první řadě bych dcerku začala na svoji nepřítomnost zvykat už teď. Bude to trvat dlouho a není dobré to nechávat na poslední chvíli a "utíkat" pak věčně z práce nebo se v práci stresovat tímto, když na to budou noví kolegové a zaučování. Já malého na hlídání a kolektiv postupně učím od miminka.
Co se týká tvých otázek, tak ano, nahlas se na ÚP, dostaneš mizerný příspěvek státu a hlavně zaplatí za tebe zdravotní pojištění. Práci ale bezdůvodně a opakovaně odmítat nesmíš, jinak tě opravdu vyškrtnou. Navíc se už někde začalo i s přidělováním veřejně prospěšných prací, ale mám pocit, že tím by tě zatím netrápili, když by věděli, že máš doma dítě, které ti nevzali do školky. Používají to hlavně u dlouhodobě nezaměstnaných, aby si ty dávky zasloužili.
V podstatě mě tyto problémy čekají taky, ale já si ještě počkám. Problém je, že práci na zkrácený úvazek už nabízí málokdo a na černo se zaměstnává také zřídka. Zvedli pokuty, zpřísnili kontroly, atd. Tak snad máš hodně dobré známosti a protekce a něco se ti zadaří.

martinahost
autor
8. říj 2012

No to je to že ju nemam kam dat, kamaradkam ktorym doverujem chodia do prace, babičky tu nemame, maximalne ostava doma z tatinkem ak si potrebujem niekam odskočit, do kramu a tak. Pitala som sa v školke či predtym než nastupi na ostro či nemože len tak na chvilu sa prist pozriet, maximalne na hodinku medzi deti, raz dvakrat by som tam bola snou, no ale bohužial to neide. Ale zase ak sme niekde medzi detmi na ihrisku tak sa zapojuje ani si ma nevšima či som tam alebo nie, aj ked sme boli odniest do školki ten papier na stravovanie tak vydela tam deti v triede a keby mohla tak sa za nimi rozbehne, ale to ma istotu že som tam aj ja a ked sa jej opitam či bude chodit do školki tak mi povie že jo ale z maminkou.No ja som myslela že by som šla do firmi kde pracuje aj manžel, je to sukromnik a zamestnava aj maminky čo maju male deti ktore chodia do prace a v pohode im
vyjde v ustrety, aspon z toho čo mi vravel manžel ale je otazka či ma vezme.. A manžel ked tam nastupoval tak tiež mal inu pracu na zmluvu a tam kde je teraz tak chodil tiež len tak brigadne bez zmluvi maximalne na 4 hodinky. Aj mame tu v našej vesničke taku kaviaren, čo pani berie len na brigadu a čo som počula tak bez zmluvi, tak uvidime.