Mám právo na směny jen na ráno?

kotatko
10. bře 2013

Ahoj, prosím o radu. Před pár měsíci jsem nastoupila do práce po MD+RD. Zaměstanavatel mi přislíbil směny převážně na ráno, abych děti mohla vyzvedávat ze školky, ale bohužel ve skutečnosti je vše jinak. Děti mají 6, 6 a 3 roky. Je nějaký zákon na který se můžu odvolat? Manžel pracuje denně do 18 hod. Já většinou když už mám napsanou směnu na ráno, tak jsem v práci do 17 hod. a na odpoledne do 21 hod. Což je pro celou rodinu dlouhodobě neúnosné. Předem děkuji za Vaše reakce. Případně zkušenosti jak jste si poradily Vy.

sarkad2856
10. bře 2013

@kotatko Ahoj,bohužel zatím skušenosti nemám,ale četla jsem článek kde bylo psané,že zaměstnavatel není povinný maminkám vyhovovat ve směnách.Je to teda už víc jak rok a třeba se něco v téhle oblasti změnilo.Je třeba kouknout na net,nebo se zeptat i na uřadě.Jinak moc neporadím 😒

zamilovanadonej
10. bře 2013

http://www.pravnilinka.cz/bezplatna-pravni-pora...

Zaměstnanci pečující o děti mohou zaměstnavatele požádat o úpravu pracovní doby - pokud v tom zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody, je zaměstnavatel povinen této žádosti vyhovět.

Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn rovněž k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II. (středně těžká závislost), ve stupni III. (těžká závislost) nebo stupni IV. (úplná závislost) o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Těhotné zaměstnankyně nesmí pracovat přesčas. Přesčas nesmí zaměstnavatel nařídit ani zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok.

evitaa
10. bře 2013

@kotatko Je to těžký, může ti vyjít vstříc nebo tě nemusí potřebovat. Záleží asi i na typu firmy. Pokud je to velká nadnárodní firma, tak si myslím, že by to moc neřešili a šlo by to. Pokud je to menší firma, kde je znát práce každého člověka, pochopila bych, že dá přednost flexibilnějšímu pracovníkovi. Proč platit dva, když tu práci může udělat jeden.

j.a.n.i
10. bře 2013

@kotatko Jak už tu byla daná citace zákona, ano, měl by ti umožnit pouze ranní, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody... a v tom je právě ten problém, pokud ti to zaměstnavatel s odkazem na vážné provozní důvody zamítne, tak pokud máte odbory, tak to můžeš zkusit řešit přes ně, ale jinak to znamená dát tak maximálně k soudu a je otázka, jestli si tím člověk pomůže.

lucajdak
10. bře 2013

@kotatko ahoj Market, budu resit to stejne pristi rok a ve stejne praci jako ty) 😒 Myslim si, ze v tomto pripade ti asi nevyhovi, driv to bylo jiny, ale ted to jde do pr..... A co delat na part? Kdyztak mi pisni do IP, teda pokud si na me jeste vzpomenes🙂