Mám rizikové zaměstnání. Musí mi platit na PN celý plat?

eficenka
5. únor 2012

Ahoj holky, konečně jsme se dočkali a čekáme miminko....
Potvrzené to budeme teda mít až 17.2 ale // silné dálnice jsou tu!
PRacuji jako fyzioterapeutka na dětské léčebně - kdo znáte vojtovu metodu, protahování, nějaký cvičení na balancích...
Občas se stane že mě dítě během práce kopne do břicha. Máme tu děti od několika měsíců do 18ti let.
Problém je, když je třeba 16ti leté dítě postižené a chová se na 2 roky - to mu nevysvětlíte že to prostě nemůže...
Navíc se dennodenně potkávám s dětma - mají rýmu, teplotu, občas hnisavou angínu, po neštovicích....
Zaměstnavatel mě nemůže přeřadit na jinou práci, ale asi tu nemůžu z důvodu rizikové práce zůstat...
Musí mi zaměstnavatel platit celý plat? nebo mi dá jen nemocenskou?
Ale nemám rizikové těhotenství(snad), jen prostě práci a za tu já nemůžu.
Četla jsem někde v zákoně, že mi tak musí dorovnávat plnou mzdu - máte některá prosím zkušenost jak na něj?
Co si načíst a čím argumentovat???
Díky moc!

eficenka
autor
5. únor 2012

Pokud však zaměstnanec bez vlastního zavinění dosahuje při nové pracovní činnosti nižšího výdělku než před přeložením, má nárok na tzv. vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, dávku vyplácenou ze systému nemocenského pojištění. Příspěvek slouží k dorovnání rozdílu mezi původním příjmem a příjmem po převedení na jinou práci z důvodu, že stávající práce není vhodná pro těhotné, kojící či matky do konce 9. měsíce po porodu.
Žádost o vyrovnávací příspěvek obdržíte u svého lékaře nebo gynekologa, který ji zároveň potvrdí. Vyplněnou žádost pak podáte zaměstnavateli. V případě sporu o dávku se lze obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení.
Pokud by Vás zaměstnavatel nemohl nebo odmítl přeřadit na jinou vhodnou práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele. To znamená, že nemusíte práce v nevhodném prostředí konat. Mohla byste zůstat doma a přesto by měl zaměstnavatel povinnost vyplácet Vám náhradu průměrného výdělku

romca13
5. únor 2012

@eficenka Je sice hezký, jak se to uvádí v zíkoníku,ale obávám se, že ze 99,9 % to nefunguje,,,,,,takže většina žen, které nemůžou vykonávat svoji dosavvadnípráci jsou prostě doma ne neschopence

martinakl
5. únor 2012

@eficenka Ahoj. Podle me mas pravo na to, aby ti nasel bezpecnou praci, tedy prerazeni. Pokud je na novem miste nizsi plat, mas pravo na dorovnani, jak pises. Nicmene netusim, co delat, kdyz proste zamenstavatel nema, kam te prelozit.. Zkus se s nim domluvit, ze bys treba delala nejake papirovani nebo tak. Ale co vim, tak vetsina holek, co maji rizikove povolani, si proste nechaji napsat rizikove tehu a neschopenku a jsou doma. S tim, ze dostavaji nemocenskou samozrejme.

eficenka
autor
5. únor 2012

@romca13
@martinakl
díky holky, problém prostě je, že mám sice státnice z fyzioterapie - riziko nakažení, fyzického ublížení,
pak fyzikální terapie - kde se používá magnet a ten je striktně zakázán vůbec být v místnosti kde je
a pak vodoléčba- kde taháš děti z vozíků do vířivek.....
Ale nemůžu za zaměstnavatele, že mě nemá nikam dát, tak si budu asi argumentovat pro svůj dosavadní plat... Na nemocenskou jít nechci - budu mít omezené vycházky a jezdím jednou za 3týdny 300km daleko za mojí rodinou a to bych nemohla.... ACH JO

svija
5. únor 2012

@eficenka - ahoj, nevím přesně, jak je to v zákoně, ale praxe je mezi fyzioterapeuty taková, že když už to nejde, jde se na neschopenku. Já sama jsem fyzio, ale z ambulance, kde přeci jen ta těžší postižení tolik nejsou. Pracovala jsem na plný úvazek do konce 5.měsíce a v průběhu 6. jsem si vybírala dovolenou, takže jsem v reálu pracovala jako na půl úvazku. Ale je fakt, že ke konci mě už hodně šetřily, nepsali mi těžké tlusté lidi a tak... Samozřejmě jsem neměla žádné problémy v těhu, jinak bych šla třeba hned. Pak jsem šla na neschopenku a pak na mateřskou. Z mého okolí to ostatní kolegyně i z jiných zařízení měly podobně, pracovaly dokod to šlo a pak neschopenka. Samozřejmě, pokud by se ti podařilo dostat ten vyrovnávací příspěvek, bylo by to jen dobře a správně, ale neslyšela jsem snad o nikom, kdo by to tak měl 🙂 . Držím palce

svija
5. únor 2012

@eficenka - jo a magnety za mě samozřejmě chodily zapínat kolegyně 😉 .

eficenka
autor
5. únor 2012

@svija díky... No budu si to muset někde pořádně načíst ☹ On je hlavně podle mé gyn. problém s těma nemocnejma dětma.... Hodněkrát se mi stalo, že mi na cvíčo přišlo pár nemocnejch dětí a do týdne jsem byla taky....

svija
5. únor 2012

@eficenka - no k nám samozřejmě taky řada lidí chodila s nudlema a nastydlých a tak, někteří jsou v tomhle bezohlední. Sice jsme měli na dveřích cedule, že nachlazené a nemocné pacienty neušetříme, ale normálním to dojde, nenormálním ne 😠 . Jedna paní nám tam pak dokonce hlásila, že se jí rozjelo nějaké vážnější onemocnění, teď už přesně nevím, co (žloutenka?), tak jsem taky měla strach. Ale doma se mi být nechtělo a můj gynekolog je v tomhle takový, že řekne, že těhotenství není nemoc a přiměřená zátěž, včetně chození do infekčního prostředí nevadí. Ale záleží, jak se dohodneš s doktorkou a jak se ty budeš cítit 😉 .

eficenka
autor
5. únor 2012

@svija díky moc... Jen do teď jsem dělala svoji práci tak na 150% , mám 16 dětí denně po půl hodině, občas sem si musela převléct i spocené tričko.... Někdy nemáš až do oběda čas si odejít na záchod, ani napít se a svačina? tak ta u nás fakt nehrozí.... Uvidím, jak to budu zvládat! Mrzí mě, že už práci nebudu dělat jako doposud - ale musím chránit už 2 lidi... A pracuji na léčebně, takže ty nemocný děti tam prostě sou a budou....

svija
5. únor 2012

@eficenka - tak to fakt dřeš jako kůň. U nás je naštěstí prac. doba jen 6 hodin čistého času, střídáme na směny a jinak bychom se nevešli. Takže 12 lidí po půl hodinách a i to stačí. Přestávka je až po práci (oficiálně), jinak jen, co si kde ukradneš a na záchod taky v poklusu. Takže tě chápu a pokud to nebudeš zvládat, tak určitě zůstaň doma, to nemá cenu to hrotit 😉 . Snad dosáhneš nějaké dohody se svým zaměstnavatelem.

eficenka
autor
5. únor 2012

@svija uvidíme, co se bude dat dělat... Třeba se člověk slušně domluví... No nicméně sice je to i o penězích, je rozdíl mít něco nebo o 5000mín, ale zdraví prcka je na prvním místě!

lucille85
5. únor 2012

@eficenka Evi ja se obavam ze zustanes na te neschopence.Kdyz Te nemaji kam preradit a jinou praci asi hledat nebudes predpokladam.Maji to tak vsechny holky co maji rizikovou praci.Vim ze je to na prd,ja bych v kanclu byt mohla ale zas mam fakt rizikove.Penize jsou taky blby,ale zas ber to tak ze to delas kvuli zdravi miminka a sveho.Na materskou pak muzes nastoupit uz osm tydnu pred terminem a to jsou zas trochu lepsi penize.Vychazky jsou ted na prd,jen sest hodin,ale domluv se s dr.nebo jestli nemas nekoho znamyho v nemocnici a kdyby prisla kontrola a ty byla u rodicu tak jim reknes zes jela k dr.kvuli treba bolestem.

eficenka
autor
5. únor 2012

@lucille85 ach jo, Luci - tohle mě strašně štve... Zvlášť ty vycházky - copak za to můžu že mám rizikovou práci?
Mamču, prarodiče super tetu a všechny kamarády mám od nás 300 km a myslela jsem, že když teda nebudu pracovat, tak klidně na dva týdny pojedu k našim.... Třeba to půjde nějak domluvit, místo aby v těhotenství pomáhali, tak jenom přitěžují.......

lucille85
5. únor 2012

@eficenka No pece o matky nic moc v tomto state.Teda materska super,pece lekaru jedna z nej v Evrope.A buhvi jak dlouho jeste bude takova materska.Prvnich 21dni neschopenky ti plati zamesnavatel,teda prvni tri jsou zadarmo,takze kontroly posila on,tak se domluv jak to chodi u vas a pak muzes i odjet kdyz budes vedet ze je na Tebe neposlou.Pak uz to jde od 22.dne pres socialku a tam asi moc domluva nebude.Ale myslim ze jde nahlasit ze na par dni budes jinde,jen nevim na kolik dni to jde.Ja byla treba tyden u nasich ale to jeste v ramci tech 21 dni a zamestnavatel to vedel.Manzel byl pryc a ja po tom zakroku smela jen lezet tak sem byla u nasich. zas ted kvuli tomu novymu zakonu je to na prd ze kdyz te navstivi kontrola a nebudes doma,tak okamzite to hlasi zamestnavateli a seberou /krati ti davky nemocenske.

sarka49
10. pro 2013

@eficenka Ahoj, mohla by ses se mnou prosím podělit jak jsi dopadla se zaměstnavatelem? Přeřazení na jinou prac. pozici - nemocenská... Já toto budu řešit taky, tak abych věděla, co očekávat. Taky pracuji v rizikovém prostředí (hluk, prach, chemie, 12tky směny denní x noční) a nemají mě kam přeřadit. Děkuji