Mám si v práci nechat vše líbit nebo je lepší se ozvat?

neomenia
13. zář 2018

Dobrý den všem, chtěla bych se vypsat z křivdy, co se mi stala. Jsem celkem klidná povaha, nevyhledávám konflikty, nejsem hádavá. Rok pracuji na dohodu jako stážista - školím se, mám to na dobu určitou, končím teď na konci měsíce. V dřívejších zaměstnáních jsem nikdy neměla problémy, naopak, spíš se na mou práci hledělo vždy pozitivně. Moje nynější šéfová to ale asi vidí jinak - je to velký pedant, puntičkářka, jsou pro ní důležité věci, které pro mě ani omylem a obráceně. Stylem práce a ani osobnostním laděním si vůbec nesedíme. Pořád moji práci kritizuje, hledá chyby podle mě v prkotinách, nepochválila mě za nic ani jednou. Pro očekávání pochvaly se pracovat nedá, ale ta věčná kritika mi začala lézt krkem.

Jsem těhotná, v 5. měsíci, ona to ví, za tu dobu se mě ani jednou nezeptala, jak se cítím, ale to je fuk. ...Chodila jsem do práce mimo svou dovolenou během prvního trimestru celé léto, kdy mi bylo blbě a zvracela jsem, bylo to šílený vedro. Bylo mi blbý se nechat zneschopnit, protože jsem ji zastupovala během její dovolené. Žádný vděk, nic, jen zase kritika, co všechno jsem udělala blbě.

Teď 3 dny jsem nachlazená, není mi dobře, ale do práce jsem chodila. Dnes zase kritika kvůli blbostem, tak už jsem se dopálila a řekla jsem jí klidně a slušně, ale upřímně, co si myslím, a že je mi zle a že jdu k lékaři, a že pokud mě dá neschopenku,zítra nepřijdu. Na to ona, že jestli to dělám schválně, napíše mi negativní hodnocení ke zkoušce ( v prosinci jdu na zkoušku v rámci svého oboru a součást je i hodnocení školitele). No lékař shledal,že jsem opravdu nemocná a napsal mi ATB a neschopnost na týden. Školitelce jsem to psala, ale neodepsala mi, ale je hodně naštvaná. Ulevilo se mi, že si odpočinu a dám se zdravotně dohromady, ale mám strach, že se mi pak bude mstít a zkazí mi kariéru.

Proč tady v Čechách je lepší držet " hubu a krok", nestěžovat si a když, tak hlavně nic neříct do očí a pomlouvat se navzájem ? Proč žijeme v zemi, kde se upřímnost a projevení vlastního názoru trestá ?? Proč radši mlčet, "abych si to s někým vše postaveným nerozházel" ? Copak musím být taky taková ovce?

Omlouvám se za sloh, budu ráda za vaše názory.

suzyz
13. zář 2018

@neomenia držím palce 🙂

brunetka11
13. zář 2018

@neomenia Zkus to brát také z jiné strany - stáž je o tom, že se juniorovi věnuje vybraný mentor. A ten mentor teď investuje svůj čas a energii paní/slečně, která je těhotná.
Nebudeme si nic nalhávat, je jí jasné, že na nějakou dobu je teď její práce na nic.
A pokud se jí tohle stalo třeba i vícekrát, může být z podobné situace frustrovaná.

Nemluvě o tom, že ty ji očividně v lásce nemáš. Vám ta chemie tam prostě nefunguje.

klotylda01
13. zář 2018

takovych je. skoda. vetsinou jsou to zapskle rasple. nenech se rozhodit. karma je zdarma. to bych se na ni podivala. kazit karieru bych si nenechala. a klidne bych ji ukazala ze ty nemas strach. ona ho ma aby te neztratila, protoze vi, ze jsi makac a delas co muzes. kde takovou najde...

terezs2716
13. zář 2018

Musím ti říct,že jsi udělala dobře,že ses ozvala a hlavně,že jsi na tu neschopenku šla. Já mám bohužel podobnou zkušenost,ale stálo mě to mimčo :( dlouhodobý stres v práci zakončila hádka s "rádobynadřízeným",to už se tak vyhrotilo,že jsem skončila na pohotovosti s bolestí na hrudi a do dvou dnů jsem začala krvácet...půlroční snažení o miminko skončilo spontánním potratem. Být tebou už se do práce nevrátím,nějak to dopadne,už se stalo. Nejdůležitější jsi ty a tvoje miminko.

cuuza
13. zář 2018

Teda, nedokážu si představit mít v týmu člověka, který nerespektuje týmové priority. Nadřízený je člověk, který většinou přiděluje a hodnotí tvoji práci a určuje priority.
A tvoje zpětná vazba po pěti měsících zakončena výhrůžkami, že se hodíš marod? Snad mate pravidelné hodnotící schuzky, kde probírate vzájemnou zpětnou vazbu a očekávání na další období, ne?
Co jsi udelala pro vaši vzájemnou lepší spolupráci?

neomenia
autor
13. zář 2018

@cuuza to Teda opravdu nemáme, ve zdravotnictví to bohužel není jako někde ve firmě. Respektuji ji samozřejmě, dělám, co mi řekne, nedělám ji to naschvál.

hofida
14. zář 2018

Hm, tak jste si proste nesedly, proc hned pausalizovat na celou společnost? Neni to jen o nadrizene, ale i o tobe, ja zadnou krivdu nevidim. Nevim proc jsi ublizena, vidim to mozna trochu opacne. Mlada zaba si otevira hubu na sluzebne i vekove starsi a divi se, ze ji nikdo netleská.

neomenia
autor
14. zář 2018

@hofida no jo no, každá to vidíme jinak.

priefi
14. zář 2018

@neomenia mno... osobne si myslim, ze jsi mohla pouzit rozum a mela jsi v teto situaci jen rici, ze Ti je zle a ze jdes k lekari, zbytecne jsi pred tim vyhrotila situaci a vypada to, ze jsi na dpn nastoupila opravdu schvalne, i kdyz to tak neni. Pokud jsi chtela vycitat, mela jsi vycitat hned, jak nastala dana situace, napr.po te jeji dovolene, ale ne kdyz je ve hre dpn. To mi prijde zcela nelogicke jednani. A druha vec, mas myslet na mimi a ne na blbosti. Pokud Ti bylo zle, ale opravdu zle, mela jsi zustat doma, pokud to bylo v ramci moznosti, tak plno tehul s nevolnostma chodi do prace, nevidim na tom nic zvlastniho. Sama jsem chodila do prace zelenobila a bylo mi uzasne zle, ale praci jsem odvadela, tak jak jsem mela. Pokud se stala nejaka chybka, brala jsem to jako svoji chybu a nevymlouvala jsem se na to, ze mi je zle, proste musis odhadnout svoje sily, bud na to mas, nebo nemas a nadelas paseku, v tomto pripade je lepsi zustat doma. Omlouvam se za uprimnost, ale ja placat po rameni nebudu... a mimochodem, tyto mrchy, kdyz neco takoveho reknou, tak to pak i bohuzel splni, takze pocitej s tim, ze to hodnoceni nebude nejake super 😉

bayt
14. zář 2018

@neomenia Ono se nekdy uprimnost zamenuje za moznost rikat, co si myslim. Vzdy a vsude. Takze kdyz necham stranou, ze sefova muze byt fakt krava - nemyslim si, ze ma kdokoliv pravo rikat sefovi, co si o nem mysli. Muzete se bavit konstruktivne o nekterych pracovnich postupech, ale ne o ni.

neomenia
autor
14. zář 2018

@bayt o to jsem se snažila, no nebyla jsem pochopení.

michaela_2
14. zář 2018

@neomenia ano, měla jsi mlčet 🙂 Není to o tom být ovce a jít s davem a nebo si nechat skákat po hlavě - ale intuitivně odhadnout situaci a jednat s lidmi mířeno ve svůj prospěch, ne si ulevovat od osobních frustrací - byť sebeoprávněnějších!

V práci člověk nemá přátele, ale musí s lidmi vycházet. Na tu nemocenskou jsi samozřejmě šla správně - nebudeš přecházet kdovíco v těhotenství, ale tím, že jsi si otevřela pusu na šéfovou, která na to evidentně nebyla doted zvyklá, to celkem logicky pro ní vypadá jako naschvál.

V životě ještě natrefíš na spoustu ignorantů a tzv. blbečků 🙂 a není vždycky prospěšný se s každým zhádat a říkat mu co si myslím, notabene pokud je to můj nadřízený 😀 Teď to co jsi obětovala dosud, můžeš být těmi tvými kompromisy v jednání úplně zmařeno, pokud se po tobě bude chtít povozit, bohužel může. A nebo taky ne.

Ono dokud si člověk nevyzkouší jaké to je vést skupinu lidí a nést zodpovědnost za výsledky jejich práce, také se do kůže těch nadřízených těžko vcítí 🙂).

bayt
14. zář 2018

@neomenia To jo, ale u me ta debata vypada ve smyslu, ze najdu vhodny pohodovy okamzik a zeptam se, ze me napadlo, ze vec xy se da delat jinak a jaky ma na to sef nazor. Ne ze reknu, co se mi nelibi a na zaver prasknu nemocenskou na stul.

Taky pracuju ve zdravotnictvi a se sefy mam sve zkusenosti. Jednou jsem dokonce neposlechla primy pokyn, protoze by to bylo na ukor pacientu. Ale nechlubila jsem se tim, proste sem si neco udelala podle sveho a ono se to nejak preslo, dokonce me nekdo pak pochvalil. Jenze uz slo o veci proti memu svedomi. Clovek musi vedet, kdy si muze "rebelii" dovolit.

michaela_2
14. zář 2018

@neomenia Teď jsem si vzpomněla na jeden vtip - Zákazník nemáš vždycky pravdu, zákazník může být taky někdy pěkný idiot 🙂 🙂

A myslíš si, že si to dovolím v práci některému říct? 🙂 I když mi 10 minut nadává do telefonu, že jsem mu neposlala potvrzení objednávky, kterou - jak ve finále zjistí - zapomněl odeslat 🙂) a tací jsou tu denně.

A s tou upřímností - že to lidé okolo nedávají, víš, oni tu pravdu mohou vidět jinak než ty 🙂 prostě mít jiný názor. A bohužel, tímhle způsobem to spíš nebudeš dávat ty - člověk, který se pořád cítí nedoceněný a nepochválený a přitom nerespektuje nastavené hranice, poleze za chvíli na nervy každému druhému nadřízenému.

Zkus si rozjet nějaké vlastní podnikání a svým zaměstnancům v praxi dokazuj, jak by se podle tebe měl nadřízený chovat 🙂)

mandre
14. zář 2018

Ano, přesně tak. Nejdřív musíš vybudovat jméno, že jsi dobrá, máš dobré reakce a skvěle odvedenou práci, je na tebe spoleh. A pak se můžeš pustit do konfrontace se šéfem, ale o kterém musíš vědět, že tě bere. Dokonce tě pak i nechá dělat věci tzv. podle svého, ale to jsou roky, než se k tomu dopracuješ. V opačném případě je to 50/50, ale spíš si jednou nohou venku🙂 Takže prořízlá pusa nemusí být na škodu, jen prostě musíš vědět, že tady si to můžeš dovolit a tady ne= taktika.

guinea
14. zář 2018

@neomenia Nečetla jsem komentáře, ale kolik let pracovních zkušeností máš? Myslím, že se ti bude líp žít, když se:
1) smíříš s tím, že se může stát, že na jednom pracovišti si prostě s kolegy nebo nadřízenými nesednete, ačkoli v předchozích i následujících zaměstnáních vše OK.
2) přestaneš se hloupě a nesmyslně obětovat. Jsi těhotná, je ti špatně? Jdi na neschopenku. Hotovo. Ty jsi nešla, ačkoli byly vedra a zvracela jsi, a pak jsi čekala vděk. To je prostě chyba.

A s tím "držet hubu a krok" nesouhlasím. Nevyhovuje ti šéfová, najdi si práci, kde bude tvé snažení oceněno. Bědovat nad povahou šéfové a doufat, že když jí to řekneš od plic, situace se změní, ona se hluboce zamyslí, uzná své chyby, omluví se ti a změní svou osobnost - to je podle mne fakt pošetilost, v něco takového doufat.

lenkas1982
14. zář 2018

Hele a nenapadlo tě, když tak uznáváš upřímnost a otevřenost, že ty jsi zase neunesla její upřímnost a otevřenost? Třeba s tvou prací opravdu nebyla spokojená. Třeba ty prkotiny a formality nepovažuje pouze ona za důležité, třeba tam v té firmě, úřadu nebo co to je, prostě důležité jsou a když jsou v tom ve výstupech chyby, vracelo by se jí to k přepracování a tak to za tebe musela pořád opravovat. Měla ti mazat med kolem pusy a chválit tě, když nebyla spokojená? Třeba to brala tak, že jsi tam na stáži, chceš se něco naučit, tak ti po svém sdělovala, v čem se máš zlepšit. Asi k tomu došla léty praxe a zkušeností. Někteří lidi prostě jsou v práci drsnější a upřímní, jak ty sama údajně vyznáváš. Nevím samozřejmě, kde je pravda, ale řada lidí tu odsuzuje šéfovou z jednoho podaného úhlu pohledu, tak nabízím jiný možný úhel pohledu.

michaela_2
14. zář 2018

@lenkas1982 souhlasím, ono už to jak zadavatelka píše že - pro šéfovou jsou důležitou věci, které pro mě tedy ani omylem a obráceně - tak už to je špatně 🙂) Kór když se jedná o stáž. Tak prostě nebádám které věci z těch co po mě šéfová chce, přeci nejsou důležité z mého pohledu, ale zaměřím se na ně, tečka.
Aby roční stážistka - navíc v jiném stavu - měnila nějaké zavedené věci, na to asi v žádné firmě zvědaví opravdu nebudou 🙂)

kittyy17
Autor odpověď smazal
Zobraz
ivuska1986
14. zář 2018

Ahojky, asi to neni o státě ve kterem žijeme, ale o lidech, bohužel někdy narazis na vola a nehne s nim ani stado krav😇 ber to pozitivně, je to jen nejaka debilni mentorka, se kterou v budoucnu nebudes mit nic společného, horsi by bylo, kdyby se takhle k tobě zachovala treba nejlepší kamarádka nebo někdo blízký. O to víc si vaz sveho okoli, uzivej tehu a ze sefky si nic nedělej. A bud na sebe pyšná, ze umis byt upřímná a fér, bohuzel takovych lidi moc uz dneska neni a ani nejsou moc populární😕 vím o cen mluvim😇

karlajasmine
14. zář 2018

Myslim, zes sice nemela mlcet, ale zes naopak nemela nechat to dospet do faze, kdy jsi pak vybuchla a nasledne rekla, ze jdes na neschopenku. To pak opravdu vypada, zes to udelala schvalne, i kdyz to tak neni. Co jsi mela, je v kazde predesle situaci sefove diplomaticky a profesionalne sdelit, proc te jeji kritika demotivuje a zkusit se s ni dohodnout na jinem postupu, kompromisu v praci, jinem stylu komunikace. Nechat to dojit do bodu, kdy clovek vybuchne a zdanlive ''na truc'' odejde na PN, fakt taky neni idealni zpusob komunikace z tvoji strany.A ja rozhodne nemlcim a nejdu se stadem, ale naopak se snazim se ozvat u kazde veci, ktera me nejak zamrzi, prave at to nedojde do tohoto bodu.

ann_87
14. zář 2018

Není to o tom být ovcí, ale zkušenosti a hlavně zdravém selském rozumu odhadnout, co v práci nadřízeném říct můžu a co si můžu jenom myslet. Podle popisu situace z jednoho úhlu pohledu nelze říct, kdo byl v právu nebo nebyl, každopádně vyhrožováním neschopenkou ses dle mého názoru akorát shodila a zbytečně sis uškodila. Nějak se neztotožňuji s tím, že mi je dobře na duši, protože jsem konečně řekla to, co jsem měla na srdci, za cenu horšího pracovního posudku...

suzyz
14. zář 2018

Souhlasim se spoustou toho, co bylo receno vyse, ale jeste mi neda, abych @neomenia trosku nepodporila: pocit krivdy/nespravedlnosti je jeden z nejhorsich pocitu, ty umi napachat i vetsi skody, nez ze si clovek zkomplikuje fungovani v praci. Jen ty vis, jaka presne ta situace byla, co ji predchazelo a co presne jsi te nadrizene rekla - jsme jen lidi a clovek proste nekdy vypeni. A pak to musi resit 🙂 To, ze zakladas tuto diskuzi svedci o tom, ze premyslis o tom, co delas a rikas, zda to bylo spravne a zrejme v tobe hloda pochybnost, ze to preci jenom mozna slo ustat lepe. Pokud to tak je - hlavne si nic nevycitej, to je presne zpusob, kterym osobnostne rosteme (pokud s tim ovsem chceme pracovat).

swetlusska
14. zář 2018

Já jsem to v práci zabalila hned na začátku těhotenství, měla jsem problémy, takže se neohlížím co si kdo myslí, prostě jsem šla na neschopenku. Práci na doma mi dát nechtěli, tak jsem šla na rizikový a vůbec mi to tam teda nechybí. (a já jim taky asi ne). Za nějaký stresy to nestojí.

neomenia
autor
14. zář 2018

Díky za názory, už jsme to nějak se sefkou vyřešily, akceptovala to, uvidíme, co dál. Možná je problém v tom, že de facto jsme tam dvě, další zaměstnance nemá, v týmu více lidí se pracuje zas jinak. Už jsem vychladlé, dnes už se na to dívám jinak, tak uvidím, jak ona.

neomenia
autor
14. zář 2018

Stejně mi to nedá.... Když v sobě dusite nějakou kritiku,, stížnost a nereknete ji nahlas, protože se bojíte reakce šéfa, tak vás to vnitřně neužíra? Jste pak v pohodě, neventilujete tu frustraci někde jinde a nevhodně? Me by nevyrcena krivda teda szirala hodně, musí to ven. Z neventilovanych emocí vznikají i nemoce... No, mám to asi jinak.

cuuza
14. zář 2018

@neomenia Ono je to jiné, když například pozveš na kafe a nahodíš, že bys potřeboval něco probrat. Že nechápeš, proč se ta a ta situace řešila tím způsobem a ne například jinak. Rozumný šéf vysvětlí, zjistíš, že jsi třeba neznala všechny okolnosti, některý tě třeba pošle někam a některý ti třeba řekne, že je to dobrý nápad. Ale pokud to má někam vést, tak to musí být dialog s trochou respektu. Když začneš, že šéf je debil a dělá všechno blbě tak je to jiné, než když začneš, že něčemu nerozumíš...

michaela_2
14. zář 2018

@neomenia A co zkusit si to brát méně osobně? Kritika od šéfa tě přece nemusí užírat! Jasné - pokud se jedna o šikanu na pracovišti, je to o něčem jiném, ale v masivní většině případů jde o kritiku za účelem zlepšení pracovních výsledků 🙂 Zminovala jsi v úvodním příspěvku razítka a kódy - jo holka, zrovna v mem oboru je správně umět kódovat položky základ - a měl by to umět i ten koho se prodej zdánlivě netýká (a po x návštěvách finančního úřadu už vidíme i důležitost všech razítek a spousty dalších urednickych ,,banalit” :/) Takže asi neumím posoudit tvoji situaci - kdyby te šefova sprdla za to ze si nepamatujes s čím pije kafe, to bych chápala tvoje rozhořčení, ale ty zmíněné věci mi přijdou jako naprostý standard v zaúčování stazisty 🙂

Snaž se brát to tak nějak s nadhledem! Mám jednoho známého a ten střídá práce a místa jako ponožky - všude je totiž někdo kdo mu nerozumí a krivdi a nebo je tam něco špatne. Tím nechci říct ze tohle je tvůj případ! Ale ono opravdu všude se něco najde když člověk bude chtít ........

lenkas1982
15. zář 2018

@neomenia Jenže ta kritika se dá podat různými způsoby. Dusit to v sobě, pak vybuchnout a v záchvatu vzteku ze sebe vysypat vše 10x horší, než jak to doopravdy cítíme, je snad ten nejhorší.
Já se teď třeba postupně po RD vracím do práce, dělala jsem tam před tím vedoucí. Na oddělení se hrozně rozmohla kritika jiného oddělení a nadřízeného. Slýchám to tam téměř denně. Já se snažím pokud možno na věci nahlížet z více úhlů pohledu, protože podle mě většina kritiky obecně vyplývá z toho, že se lidi nejsou schopni vžít do postavení a situace jiných. Vše vidí jen za sebe, mají pocit, že oni by to dělali lépe. Bohužel mi přijde, že té kritiky (a nejlépe za zády) je v pracovních kolektivech hodně. A často je za tím hlavně nedostatek komunikace, pochopení, snaha soupeřit a místo toho, aby všichni společně pracovali směrem k jednomu cíli, řeší se různé rozbroje. Čímž samozřejmě nechci zlehčovat, že může dojít opravdu k různým křivdám, šikaně a pak je pochopitelně na místě se ozvat.

kristyn.g
15. zář 2018

@neomenia je to tvá první práce? Neměla by k tobě být nějak neprofesně hnusná, ale zdá se že prostě tu práci dělá jinak a spokojená s tebou není, možná kritizuje aby tě něco naučila. Měla by ses zamyslet i nad tím ze asi má víc zkušenosti tak asi ví co je důležité. Jinak v zaměstnání dává pravidla zaměstnavatel, důležité je to co považuje za důležité ta firma... Resp vedení. V práci se neventiluje, můžeš říct co se ti nelíbí ale vztekat se a vyhrožovat můžeš doma. Myslím ze si to neměla říkat, proste bych řekla jen ze jdu k lékaři a myslela bych si své...