Maminky bez nároku na mateřskou, jak to chodí?

janetoty
27. zář 2012

Ahojky maminy, jsem po škole a stále nezaměstnaná. Přesto mám hroznou chuť pořídit si miminko. Poradíte, jak to chodí s mateřskou, rodičovskou atd.?děkuji

maciik
27. zář 2012

@janetoty hned po porodu dostaneš rodičovský příspěvek

janetoty
autor
27. zář 2012

@maciik ale děsí mě to, že jen varianta na 4 roky...kdybych pak chtěla 2. mimčo, tak můžu být až 8 let doma...to je děsná představa

maciik
27. zář 2012

@janetoty pokud máš manžela (nevím, jestli to platí i na přítele - otce), dá se délka zvolit podle jeho příjmů. já jsem taky po škole nepracovala a rodičák mám na tři roky

zelvatko
27. zář 2012

ale pokud manžel, otec dítěte pracuje a odvádí nemocenské pojištění min. 270dní před porodem, tak si můžeš rodičák napsat na něho a zkrátit si variantu na 3roky u druhého mimča.. my to tak udělali(manžel je OSVČ, tak si začal navíc platit nemocenské), takže u druhého budu mít už jen 3letý rodičák a "víc" peněz -... ale podobné téma tady už je..holky mi v něm moc poradily..

maciik
27. zář 2012

tady je to přímo z www.mpsv.cz mělo by tam být vše, co potřebuješ vědět 🙂

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.

Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.

Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.

Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. Dítě může navštěvovat léčebně rehabilitační zařízení nebo jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Dítě zdravotně postižené může navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně. Dítě, jehož osamělý rodič nebo oba rodiče jsou závislí na pomoci jiné osoby ve stupni III nebo IV, může navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. U dítěte, které dovršilo 2 roky věku, není docházka do zařízení omezena.

Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Rodičovské příspěvky, na které vznikl nárok podle právní úpravy platné do 31. 12. 2011, mohou přejít na novou právní úpravu kdykoli od ledna 2012 dle rozhodnutí rodiče.

janetoty
autor
27. zář 2012

@maciik děkuju moc, pročtu si to. manžel pracuje už 5 let, takže by to šlo

janetoty
autor
27. zář 2012

@zelvatko a nevíš pod čím to téma najdu? nemůžu se tady nějak zorientovat v těch fórech...děkuju

maciik
27. zář 2012

@janetoty tak to si v pohodě můžeš zvolit přes něj, je to sice trošku víc papírování, ale jde to 🙂 pokud vydělává "dost" (podle tabulek) můžeš být doma třeba i jen dva roky 😉

zelvatko
28. zář 2012
mijunek
18. říj 2012

ahoj holky, tak já mám dotaz: k 31.10.2012 mi končí po 11 letech práce, zároveň jsem začla užívat léky a doufat, že se konečně zadaří a ještě k tomu hledám druhou práci a teď jsem na vážkách, mám si nechat příští týden na gyndě (pokud to půjde) napsat neschopenku - s tím, že když se zadaří, tak oznámím zaměstnavateli a v podstatě se moje propuštění zastaví a já budu mít nárok na mateřskou pak rodičovskou, nebo se na to vykváknout, jít na ÚP a doufat, že najdu práci a otěhotním později? s tím, že kdybych otěhotněla včil, tak mateřská nebude, jen rodičák na manžela???

verunnecka
22. říj 2012

ahoj,já to měla taky složitějsí otěhotněla sem neplánovaně přesně po skušebce ale jelikož to práce nedovolovala musela sem na neschopenku,a jelikož mi chyběly odparované 2 dny tak sem neměla nárok na PPM takže sem šla zpět na neschopenku s tím že 6 týdnů po porodu sem dostávala normál rodičák.