Manžel zaměstnaný v Rakousku - mateřská a příspěvky

olsett
21. led 2014

Zdravím všechny,

možná se tu najde nějaká Rakušanda, co mi poradí, jsem z toho zmatená. Manžel pracuje ve Vídni, kde oba žijeme, ale já pracuji jako OSVČ jako externí překladatelka (tedy z domova ve Vídni a platím si sociální a zdravotní do Čech). Chtěli bymse se v dohledné době začít snažit o miminko, ale nevím, jak to vyřešit administrativně. Chtěla bych samozřejmě pobírat rakouský dávky, ale musím kvůli tomu nechat osvč? Chtěla bych si během těhotenství i na mateřské přivydělávat, ale nevím jestli je to možné. Máte někdo zkušenost? Je nejlepší si zrušit osvč a být jako nezaopatřená manželka? (abych měla nárok na přídavky)? Neumím ani pořádně německy, takže se těžko budu radit s úřadama tady:(

deenyska
22. led 2014

Ahoj.. nevím, jestli ti odpovím přesně na to, co tě ve skutečnosti zajímá, protože si nejsem jistá, že tvé otázce rozumím správně 🙂. Pracovala jsem přímo u rodinných dávek, sice u nás, ale o problematice EU něco málo vím. Už jsem sice nějakou dobu mimo, takže něco už může být jinak, ale třeba i to, o co se můžu podělit, pomůže pochopit celou tu věc. Co se týče posuzování nároku na dávky... Předpokládám, že jste oba češi? Jestliže jsi OSVČ v ČR, kompetentním státem pro výplatu dávek bude ČR. Ale protože manžel je zaměstnán v Rakousku, budete mít nárok i tam, ale rakouské úřady budou vyžadovat, abyste si vyřídili dávky nejdřív tady. Je v tom trošičku guláš, protože jednu dobu se kompetentnost státu řídila účastí na sociálním pojištění, posléze zase bylo důležité bydliště a přiznám se, že jsem ztratila přehled, co je v současnosti směrodatnější. Ale to by bylo dobré zajít si na český úřad a vyptat se na kompetentnost státu v tomhle případě, protože EU je fakt jedna komplikace za druhou a co rodina, to jinej případ a věrohodně dokáží odpovědět jen tam... Když se vrátím konkrétně k vyřizování dávek...měli byste dostat mezinárodní formuláře, do kterých vám tady v ČR potvrdí, jestli jste u nás měli nárok nebo ne. Jen podotýkám, že když je kompetentní český stát, tak si MUSÍTE podat žádost nejdřív tady, i když víte dopředu, že vám to nevyjde, a pak teprve v Rakousku. Když to neuděláte, tak vám do těch formulářů potvrdí, že jste si nepožádali a může se tak stát, že vám Rakousko vyplatí o tu českou částku méně, takže je asi lepší se těmi papíry prokousat. Když nárok nebude, Rakousko vás vyplatí v plné výši, když nárok vznikne (což nepředpokládám), nic se neděje, o nic nepřijdete. Dostanete peníze z ČR, ale protože Rakousko má dávky podstatně vyšší než my, vy v Rakousku dostanete doplatek do té jejich výše.... takže není důvod rušit OSVČ... jestli ještě můžu doporučit, důvěřujte tomu, co vám řeknou na úřadě v ČR. Samozřejmě nikdo nejsme neomylní, i tam můžou něco poplést, nicméně v Rakousku rodinné dávky vyplácí FÚ a je tam hodně podstatný, na jak moc ochotnýho úředníka narazíte. Nemají tam české žadatele moc rádi, právě pro to obrovský papírování, takže jim kolikrát navykládají takový bludy, že pak chudák žadatel neví, komu má věřit. Stalo se mi, že jsme poslali jednu maminku do Rakouska, protože u nás si vůbec neměla nárok žádat, a v Rakousku jí řekli, že od nich nic nedostane, že musí v Česku a tak přiběhla celá rozčilená a zlobila se na nás, že my z ní děláme vola, že jí v Rakousku řekli, že Češi to vůbec neumí, že Slováci se to už naučili, ale Češi jsou hloupí..... Podařilo se nám jí přesvědčit, aby šla na ten rakouský úřad znovu a nedala se odbít. Za pár dní se vrátila a řekla nám, že jsme měli pravdu, že šla k jinému úředníkovi a vše bylo bez problémů. To jen tak ze zkušenosti 🙂 .... snad jsem aspoň trošku pomohla

madrilena
7. únor 2014

@deenyska pokud si autorka platí nemocenské, mateřskou bude vyplácet ČR; co se týká RP obávám se, že s to v současnosti řídí tím, kde se rodina /společně žijící osoby/ převážnou část roku žijí; mám partnera občana EU, který tu nemá trvalé bydliště - chtěli vidět zaměstnaneckou smlouvu, potvrzení o jeho zeměstnání, kam chodí k lékařům a jejich tel. pediatra dítěte, mého praktického lékaře; myslím si, že pokud partner odvádí daně jinde, nárok na RD v ČR není

deenyska
10. únor 2014

@madrilena Jak je to s mateřskou, tam si absolutně netroufám říct, jak to funguje, v životě jsem se v tom nepohybovala, takže opravdu nevím, byť názor na to mám. S rodinným dávkami jsem pracovala. V jejich případě se vždycky zkoumá celá rodina, ne jen jeden partner. Jak jsem psala, nevím, jestli je problematika EU řešena stejně jako v době, kdy jsem se v tom pohybovala já, protože předpisy se skoro rok od roku mění. V době, když jsem na SSP pracovala, což není tak dávno, už se hodnotilo, kde rodina žije, nebyl podstatný trvalý pobyt, ale kde jsou soustředěny zájmy rodiny, přesto místo zaměstnání bylo pořád směrodatné. Je rozdíl v rodině, ve které jeden z partnerů je zaměstnaný v zahraničí a druhý není zaměstnaný vůbec (v ČR nárok není), a v rodině, kdy jsou oba zaměstnaní a jeden z nich pracuje třeba ve zmíněném Rakousku a druhý v ČR (je nárok v ČR i v Rakousku, přičemž ČR je kompetentní stát, takže v ČR se musí požádat prvně a až na základě vyjádření českého úřadu rozhoduje o nároku Rakousko, k tomu slouží mezinárodní formuláře typu E 😉 ) Když si autorka nebude chtít v ČR požádat, český úřad pro Rakousko potvrdí, že si nepožádala, proto nemá nárok na dávky a už záleží na Rakousku, jak se k tomu postaví, buď vyplatí celou výši jejich dávky nebo dávku sníženou o tu českou sumu, o kterou si autorka nepožádala. Ze zkušenosti vím od klientů, že rakouští úředníci k českým žadatelům nejsou moc přívětiví, ale jak jsem zmínila, záleží, na koho na úřadě narazíte. Asi tak jako u nás. Jinak už jsem psala, že je to je nějaký pátek, co se v tomhle nepohybuji, takže uznávám, že může být dneska něco jinak.

vlastakalserova
20. dub 2015

bydlim v rakousku a vyznam se v materske a taky v pridavkach, pokud potrebujete pomoc tak mi pisneta na muj email,Kalserova-Vlasta@seznam.cz

michi1
20. dub 2015

ahoj taky jsem z Vidne, zatim mimco nemame, ale uz je to nase horke tema 🙂

ma_jo
9. říj 2015

Ahoj. Taky ziju ve Vidni a jsem dost podobny pripad jako @olsett. Ja jsem na volne noze a pojistena v CR a manzel je zamenstnany v Rakousku. Ted jsme zjistili, ze cekame a toho jednani s urady se teda dost desim 😀 .

myvettka
27. únor 2016

@vlastakalserova dobrý den, chtěla jsem se zeptat, momentálně mám schválené WG a mam před porodem. Zajímá mě otázka rodic.prispevku, jelikož jsem zaměstnaná a pokračují i nadále v prac.pomeru po dobu karenz a nemam otce dítěte, odvody platím v AT a trvalý pobyt v ČR mám nárok na veškeré příspěvky jak rodicak tak i na přídavky z AT?

vlastakalserova
21. čer 2016

@myvettka Strasne se omlovam , nebyla jsem zde jiz dlouho, ale samozdrejme mate na pridavky pravo