Mateřská 1 den na manžela = vypočítá se z jeho platu?

mitmic
21. srp 2011

Dobrý večer maminky, chci se zeptat.....známá mi poradila, že když napíšu mateřskou na manžela, i kdyby jen na jeden den, bude se základ mateřské počítat z jeho základu platu. Je to pravda, nebo manžela řeší maminky jenom v tom případě, že chtějí volit délku rodičovské dovolené a samy tu volbu nemají? Mám už v tom hokej, projela jsem milion diskusí, všude se píše jinak, tak bych potřebovala radu ze zkušenosti :( Zítra se jdu zapisovat na mateřskou a teď nevím, jestli to napsat na sebe nebo na něj...Díky předem všem!

luciana43
21. srp 2011

@mitmic Ahojky, já teda mateřskou na manžela přepisovala kvůli volbě délky rodičovské, ale přepsat na něj je to stejně možné nejdřív po šestinedělí, takže tam to už asi vliv mít nebude...

vojtisek2007
22. srp 2011

@mitmic mateřskoku na manžela přepisují ty maminky, které si sami nemohou zvolit délku rodičáku, když na mateřskou nastoupí manžel - je výše jeho mateřské z jeho platu ale taky musí být s dítkem doma, nesmí chodit po dobu mateřské do práce, a když má mateřskou jen na víkend kvůli té volbě délky, tak rozhodně jeho mateřská potom nezůstává mamině..takže jestli máš nárok na mateřskou, tak na ní jdi, s manželovým platem to nesouvisí

misaskul
22. srp 2011

@vojtisek2007 Teď v tom mám hokej, docela, ale to je asi tím, že tento problém naštěstí řešit nemusím, jen jsem sem nakoukla. Ale zajímavé téma. Takže když holka studentka bez dané odpracované doby přivede na svět dítě, tak automaticky nastupuje na 4 letrou RD. Vy ale mluvíte o MD, cože je doba před a po porodu a to může být doma manžel? Není lepší aby chodil do práce a dom nosil plnou dávku peněz, než aby byl doma a měl jen nějaká procenta?

benjik
22. srp 2011

@misaskul nene manžel nastoupí až po šestinedělé,matce běží od porodu rodičák.Ale aby mohli provést volbu délky tak v období během šestinedělí do deviíti měsíců věku dítě otec nastoupí na MD,aby mu na ni vznikl nárok,klidně i na jeden den,pak provede volbu délku RD a po měsíci ji převede zpět na matku,ale délka už se nezmění. My to ted také budeme tak mít.

misaskul
22. srp 2011

@benjik Takže otec bude na MD jen 1 den, rodiče (oba) se dohodnou např. na rodičáku v délce 2 let a pak se to změní zpět na matku? V čem je to dobré nebo které rodiny toho využívají? Ty, v nichž matka ještě nepracovala?

benjik
22. srp 2011

@misaskul ona třeba kde nepracovala nebo jako u nás,když byla odpracovaná doba kratší než je požadováno pro přiznání MD.

bosorkajarka
22. srp 2011

Vyuzivaji to treba rodiny kde maminka ma druhe dite po kratke dobe a mezi prvnim a druhym ditetem nepracovala a nema smlouvu na dobu neurcitou z predchoziho zamestnani.

benjik
22. srp 2011

Nebo prostě pokud maminka nemá z jakéhokoliv důvodu v době nástupu na md zaměstnavatele a a ni není v ochranné lhůtě.Já třeba skoro 3 roky před prvním těhu pracovala,ale od půly těhu jsem neměla zaměstnavatele.

misaskul
22. srp 2011

Aha a mohu se vás ještě zeptat, snad to není hodně mimo téma, ale když teď s prvním dítětem co budeme mít budu doma 2 roky a příští rok plánujeme otěhotnět znovu, aby se druhé narodilo pěkně po dvou letech, pak bych zase chtěla být doma 2 roky. Tedy budu ze zaměstnání 4 roky doma, je pak možný návrat nebo mi zaměstnavatel bude držet místo jen 3 roky? Mám smlouvu na dobu neurčitou a pracuji tam asi 3 roky.

vojtisek2007
22. srp 2011

@misaskul zaměstnavatel je povinnen ti držet místo tři roky - u každého dítěte 🙂 a s tím přepisováním mateřské na otce - dělají to matky, kterým nevznikl z nějakého důvodu nárok na mateřskou a nemůžou volit tři nebo dva roky rodičáku a čtyřletý nechtějí - tak prostě po 6ti nedělí na jeden den na mateřskou nastoupí otec - má mateřskou, tudíž si může zvolit roky které chtějí být na rodičáku a rodičák se potom převede zpět na matku s volbou roků co udělal otec - to už změnit nejde a samozřejmě že je lepší, pokud otec nosí domu plnou výplatu a ne, že je od 6ti nedělí do 22týdnů dítěte doma na mateřský - ikdyž dle zákona samozřejmě může 🙂

pavlina86
6. říj 2011

@benjik ahojky, mě taky nárok na MD nevznikl, protože mi v květnu končila smlouva a už mi ji neprodloužili.Já pak v červnu otěhotněla a to už jsem byla na ÚP. Takže žádný nárok i když jsem před tím 2,5 roku pracovala!! ☹ A právě jsem byla na sociálce a paní mi řekla, že to tak jde udělat. Ale byla jsem z toho zmatená. Protože ona mi řekla, že na MD musím nastoupit 6-8 týdnu před porodem(respektive manža). Tak to mi nějak nešlo do hlavy. No, ale co má Dr. napsat teda do papírů??? Jsem z toho goro. Ach jo... budu muset zajít na tu sociálku znovu, aby mi to vysvětlila vysvětlila polopatě. A budu doufat, že si mě zavolá jiná přepážka!! 🙂 Jinak my máme termín taky v březnu 2012 jen 16. 🙂

j.a.n.i
7. říj 2011

@pavlina86 Při termínu v březnu už nebudeš muset řešit nějaké přepisování na otce a budete moct volit rovnou jen na základě toho, že manželovi nárok vznikne, tedy ještě to není schválené, ale pokud nebudou předčasné volby, tak to projde.

pavlina86
8. říj 2011

@j.a.n.i to mi ta paní na sociálce říkala taky, ale říkala že neví jestli to schválí???????? ☹

j.a.n.i
8. říj 2011

@pavlina86 Je hodně pravděpodobné že ano, aktuálně to zamítl senát a tudíž se to vrací zpět do poslanecké sněmovny, která už to jednou schválila a má dost hlasů i času na přehlasování veta senátu. Teoreticky by to mohl ještě vrátit prezident, ale to se nepředpokládá a i tak to jde ještě stihnout opětovně přehlasovat.

benjik
10. říj 2011

@pavlina86 žádanku o mateřskou sice dostaneš,ale žádné peníze. Po mě tu žádanku chtěli na socce,aby mi mohly rovnou od porodu vyplácet rodičák. Manžel stejně dřív jak po 6-nedělí na mateřskou nastoupit dle současného systému nemůže.

baraz
8. led 2012

ahoj holky, ráda bych se vás zeptala zda jsem dobře pochopila diskuzi. já mám malý plat cca 9500kč čistého, přítel 15000 čistého. tak jsem si myslela, že když se napíše mateřská na něj, vypočte se z jeho platu a pak se přepíše na mě. ale z této diskuze jsem pochopila, že tento krok - přepisování se dělal jen kvůli volbě délky následně rodičovské? chápu to dobře? vždyt loni to bylo velmi populární a dlouho se tu debatovalo nad přepisováním z jednoho na druhého ..děkuji moc za radu

j.a.n.i
8. led 2012

@baraz No, populární to bylo z toho důvodu, že loni, pokud matka neměla nárok na PPM, tak se to muselo udělat, aby nemusela jít na rodičák na 4 roky.

baraz
8. led 2012

@j.a.n.i aha. takže pokud to chápu dobře, tak nemá význam a nai není možné, aby např. po porodu nebo po 6 nedělí se to napsalo na manžela a brali jsme jeho výši? když by šel on na mateřskou hned místo mě tak já musím být zaměstnaná chápu to tak? a on by za mě čerpal těch 28 týdnů? když se to napíše na mě tak já po tu dobu nemůžu pracovat že?

j.a.n.i
8. led 2012

@baraz Tak kdyby šel manžel na mateřskou místo tebe, tak ty zaměstnaná být nemusíš, ale on po dobu pobírání mateřské nesmí pracovat na tu smlouvu, ze které čerpá PPM, takže by sice dostával mateřskou, ale ta je cca 70% platu místo celého platu. Ale pokud finance neřešíte a chtěl by být s váma doma, tak to jde 🙂

baraz
8. led 2012

@j.a.n.i ne ne právě to řešíme kvůli financím ... přemýšlím jako to udělat abychom měli co nejvíc .. můj čistý příjem je oc malý .. je možné např. mateřskou ukončit dřív a jít rovnou na rodičovskou? kvůli tomu, že 6 měsíců mimo práci u nás nebude reálné ..

j.a.n.i
8. led 2012

@baraz No, tak v tom případě ale nechápu proč by tedy měl na tu PPM vůbec nastupovat, nejvíc budete mít, když on bude v práci a ty na PPM a pak na rodičáku. Co na tom vymýšlet jiného.

verusa22
8. srp 2012

Holky a tohle přepsání jde jen kdyz jsme manželé?

j.a.n.i
8. srp 2012

@verusa22 Ne, stačí, když je otcem dítěte, tj. zapsaný v RL.

evitaa
8. srp 2012

Holky, můžu se taky na něco zeptat? Když je dítě od porodu u otce, může si o svěření do péče zažádat až po 6-ti nedělí. To je mi jasný, i když mi to připadá nelogické. Ale jak je s rodičákem? Někde jsem slyšela, že může zažádat až po 3 měsících.

lucavka
6. zář 2013

Ahojky holky. Moc bych chtěla znovu otevřít toto téma. Prosím potřebuji poradit. Po skončení prvního rodičáku se mě nevybíravě zbavili v práci. Hned jsem šla marodit a po cca třech měsících otěhotněla. Jenže nemám nárok na mateřskou a ráda bych kdyby byla ta možnost aby ji po šestinedělí pobíral manžel. Jak to teď je? Co je za podmínky, co je třeba vyřídit?