Mateřská a práce na částečný úvazek u stejného zaměstn.

drapink
16. dub 2007

Hledala jsem toto téma, ale nenašla, pokud tu někde je, prosím nasměrujte mě. díky 🙂
Chtěla bych od Vás poradit. Pracuji ve firmě přes 2 roky, v červnu pravděpodobně, pokud vše půjde jak má, nastoupím na mateřskou. se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že bych mohla svou práci vykonávat z domova i na mateřské (pokud to samozřejmě budu stíhat).
Nevítě některá jestli je takové řešení vůbec možné? Jen se pak upraví počet odpracovaných hodin nebo to bude složitější?
Děkuju za případné odpovědi.

edimon
17. dub 2007

Ahojky drapink.....jsem na tom úplně stejně....ale zatím jsem žádné info nenašla 😝 ...budu pátrat a kdyžtak dám vědět..pa 😉

skafandrik
17. dub 2007

Holky, tuším, že možné to je, ale ne na stávající smlouvu. Bude třeba na nějakou dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
ladunka
17. dub 2007

Ahoj drapink, určitě se objeví někdo s fundovanější odpovědí, já k tomu zatím nic nehledala, ale obávám se, že během mateřské dovolené pro stávajícího zaměstnavatele pracovat nemůžeš, je to neslučitelné s čerpáním mateřské dovolené u téhož zaměstnavatele. Jinak řečeno pracovat můžeš, ale nedostaneš peněžitou pomoc v mateřství.
U dovolené rodičovské by to mělo být už něco jiného, za splnění daných podmínek (celodenní péče o dítko) můžeš pracovat a vydělávat si i u stávajícího zaměstnavatele, aniž bys přišla o rodičovský příspěvek.

Kdyžtak mě někdo opravte 🙂

drapink
autor
17. dub 2007

no právě, že já jsem taky někde četla, že na mateřské u stejného zaměstnavatele to nejde, ale vůbec jsem si nebyla jistá, protože to byl dost starý článek. Asi zkusím zajít na pracák, jestli mi tam poradí.
Snad to půjde takto aspoň na té rodičovské. Moc děkuju za reakce.

sisstin
17. dub 2007

holky..já nevím, tak buď pobíráte mateřskou...nebo pracujete...mně to přijde nefér brát mateřskou a ještě si přivydělávat..ale bohužel zatím to možné je..jen nesmíte mít dítě déle jak 4 hodiny ve školce 😉

pampadampa
17. dub 2007

Sisstin a proč nefér?? Když to mamina stíhá dělá doma třeba papíry tak proč by si nemohla přilepšit. Já osobně v tom nevidím problém.

sisstin
17. dub 2007

pampadampa: tak to je ještě ok..ale znám paní, co pobírá plnou mateřskou a na plný úvazek chodí do práce...dítě hodí na čtyři hodiny do školky..a zbytek dne hlídá babička..podle mě dost nefér vůči ostatním maminkám, co třeba hlídání nemají 😉

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
sisstin
17. dub 2007

gedren: 😉

edimon
17. dub 2007

..úúúúúúú...nějak se v tom nevyznám 😅 Holky, asi budu vypadat jako idiot, ale nikdy jsem se o takový věci moc nezajímala 😅..holky, do kdy se vyplácí mateřská a kdy se přechází na rodičovskou?...Já myslela, že bych byla doma tak 6m a pak bych začala pro mého šéfa pracovat tak na cca 4,5 hodin denně...to už bych pak nedostala žádný příspěvek?...fakt v tom mám trochu guláš 😅

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
edimon
18. dub 2007

Ahojky gedren...děkuji ti moc moc za info...jsi hodná 😉
Tak to je super...šéf říkal, že tomu necháme volný průchod a když bude vše ok, tak bych do práce mohla chodit i s prckem....máme tady takový malý pokojíček 😀 ...jéééé...to by bylo fajn. Tak když pán Bůh dá 😉 ...děkuji gedren a hezký den 🙂

marguerite
20. dub 2007

Ahoj holky..přidám taky odpověd do mlýna..Já taky uvažuju o tom...že běhěm mateřské dovolené budu pro zaměstnavatele pracovat. účetní mi zjištovala co a jak..a pracovat mohu..jen musíme uzavřít dohodu o provedení práce... nápln činnosti nesmí být stejná jako mám v současné pracovní smlouvě. Takže do toho jdu..jen nesmí ta dohoda být po dobu 6nedělí..to je dané zákonem...a je to ochrana matky po porodu...ale potom klidně na dohodu můžeš Edimon pracovat... 😉 Zkus to u vaší účetní pozjištovat..já ji to zadala a at se stará holka 😎 😎

edimon
25. dub 2007

Ahojky marguerite...děkuji za info 😉 ...takže se dá hned po 6nedělí jo?...hmmmm...no jo, ale kam dáš prcka?...takle maličkýho ho do práce brát ..nevím nevím 😒 ...Víš, já mám rodiče daleko od místa kde žiju, takže na děťátko budu prakticky sama s přítelem a kamrádkama...jenže ti taky všichni pracují... ☹ ....takže to nechám asi až po té mateřské..až bude bobek větší...no uvidíme🙂))...hezký den pa

marguerite
26. dub 2007

Edimon..no já budu pracovat doma..víš..při malém...jen když bude malej spát, nebo bude na procházce s tetou či manžou...jinak ne..do práce chodit nebudu..jen si udělám doma co potřebuju..a moc si fandím, že to půjde hladce 😉

edimon
3. kvě 2007

marguerite...no třeba zrovna budeš mít moc moc hodnýho prcka a práce půjde od ruky 😉

luccii
7. kvě 2007

edimon: to mas super zamestnavatele, ze ti umozni mit dite v praci! zatim jsem jen slysela, ze je to mozne v zahranici a prave jsem si rikala, jestli i v CR tomu tak nekde je... muze se zeptat, v jakem delas oboru?

hanik
18. čer 2007

holky, tak jsem presne zjistila, co marquerite, ze se muze po dobu penezite pomoci v materstvi pracovat u stejneho zamestnavatele jen na dohodu o provedeni prace (to je cinnost pri ktere nejste platci socialniho ani zdravotniho pojisteni ..takze se tam nic vuci vyplaceni materske neovlivnuje 😉 ) ..teda nasla jsem to az na to sestinedeli a na to, ze nesmis byt zamestnana na stejnou cinnost...?? ..tohle omezeni jsem jaksi nikde nenasla? 😕
a pak muzes nastoupit zpatky do prace a pritom pobirat rodicovskou 😉 ..je to uplne jina davka nez materska ..jen musis zajistit, ze po dobu prace se ti nekdo stara o dite. 😉 😎

markeeta
18. čer 2007

Ahoj, to, ze muzes pracovat az po sestinedeli plati jako obecne pravidlo. Ze zakona zena muze (spise musi) nastoupit na materskou nejdrive 8 tydnu a nejpozdeji 6 tydnu pred predpokladanym dnem porodu. A muze ji ukoncit nejdrive 6 tydnu po porodu, ale s tim, ze celkove materska musi trvat alespon 14 tydnu. Takhle bych to vysvetlila ja. Taham to z hlavy, nemam u sebe zakonik prace.
Ja prave ziju v cizine a budu makat az dokud me neodvezou do porodnice. Cele tehotenstvi probiha v poradku, tak co vysedavat doma. Potom si ale chci uzit krasnych 6 mesicu s mimcem. Pracovat bych sla jen na cerno a pouze o vikendech, kdy bude manzilek doma s malou.

hanik
19. čer 2007

markeeta, tak jestli to vyjde, tak ja na materskou jako takovou nastoupim 😎 6 tydnu pred planovanym porodem az do tech pul roku po 😉 ..jen se zamestnavatelem uzavru na tu dobu materske dohodu o provedeni prace. ...budu do prace chodit podle potreby a pak s mimcem to chcem udelat tak, ze si budu praci brat domu, nebo mi ji nekdo donese prave v tom obdobi sestinedeli ..uvidime .. a az se manza vrati ze svoji prace, tak bude hlidat mimco a ja budu pracovat. ..takze myslim, ze si budu uzivat jak materske, tak neprijdem o penizky, kterych bohuzel nikdy neni dost. 😅 ..a takhle bude i manzel donucen se starat o mimco i kdyby nechtel. 😝

edimon
26. čer 2007

lucci..já tady dlouho nebyla, ale jsetli se sem koukneš...tak dělám v oboru IT..jsem metodik v jedné soukromé firmě 😉

Jinak..taky doufám, že budu moct co nejdřív pracovat, nejen abych nezakrněla, protože programátoři jsou neúnavní 😀 ...ale i ty penízky by se hodily 😉

bramburka
13. črc 2007

Holky, jestli jsem to dobře pochopila, mohu pobírat rodičovský příspěvek a vydělávat. Chtěla bych se vrátit na částečný úvazek po pul roce, ale nevim, kolik si smím presne vydelat.

hanik
14. črc 2007

bramburka, to je bez omezeni. 😉 ..je omezeni, pokud zadas k tomu o rodicovsky prispevek ..tak musis zabezpecit, aby bylo v dobe tve prace o mimco postarano. ..ale nesmis ho dat do jesli nebo do materske skoly na dyl jak 5 dni za mesic ..nebo tak nejak..? 😉 ..samozrejme ze se o nej muzou starat prarodice, ci budes pracovat, kdy se ti o dite postara manzel. ..proste nejak zajistit, aby melo mimco hlidani. 😉 😎

maci.ko
9. srp 2007

ahojky, jsem tu poprve.pokud chcete pracovat a ditě chcete dát do školky a nemá tři roky tak muže byt maximalně pět dnu v měsici.až ma tři roky tak na čtyři hodiny deně po cely měsic. budu ráda jak budu moct dát maleho do školky at mužu si něco přivydělat.jsem totiž na maleho sama.tak zatim ahoj

megule
27. srp 2007

Ahoj holky!
Koukám, že tady je v tom celkem zmatek a tak ho ještě zvětším. Těch necelých pět měsíců, co pobíráte mateřskou, vlastně "nemocenskou", si vydělat nesmíte nic. Já jsem to řešila jako Dohodu o prac. činnosti psanou na manžela. Po tom necelém půl roce si tuto Dohodu můžete napsat už na sebe. Nebo jako Dohodu o provedení práce, která je finančně výhodnější pro obě strany, ale nesmíte odpracovat více jak 150 hodin v roce. Na dohodu o prac. činnosti není omezeno, kolik si vyděláte, ale nesmíte odpracovat více jak čtyři hodiny denně krát počet dní v měsíci, prostě polovinu z plného úvazku. Místo výkonu práce si normálně dejte z domu, pokud odtama budete pracovat, pokud budete dojíždět do firmy, tak to. Já jen doufám, že to od ledna nebude zase všechno jinak... Je dobré, že si můžeme přivydělat, když je zaměstnavatel vstřícný! A i pro nás je dobře "nemít v hlavě jenom dítě a jeho potřeby". I když - to je stále na prvním místě, samozřejmě.

misa_1
2. lis 2009

Ahoj holky!
Obnovuji tuto diskuzi, nevíte někdo, jak je to aktuálně v roce 2009 s tímto tématem?
Nejprve mi personální napsala toto:

Po dobu mateřské:
- možnost uzavřít jak dohodu o provedení práce (do 150 hod/rok, bez odvodů na soc. + zdrav. poj.), tak dohodu o pracovní činnosti (max. v rozsahu polovičního úvazku, s odvodem na soc. + zdrav. poj.)
- dohoda ale musí být sjednaná na jinou činnost, než na jakou má zaměstnankyně uzavřenou pracovní smlouvu (to je z toho důvodu, že peněžitá pomoc v mateřství jde z nemocenského pojištění, tudíž když je někdo "nemocen", nemůže vykonávat svoji činnost)
- není limit na vydělané peníze

A nyni mi tvrdi, ze to nejde vubec. Na socialce me odkazali na ucetni nebo personalni oddeleni u nas ve firme.

Predem diky za info.

j.a.n.i
2. lis 2009

Je to tak, jak ti původně napsala personální, s tím, že i dohoda o provedení práce měla být na jinou činnost. Ale možná se firma bojí, aby do toho nechtěla šťourat sociálka jestli to není jen na oko, tak tvrdí, že to nejde vůbec... Ono když je to pro stejnou firmu a uzavřeš ji ve chvíli kdy jdeš na mateřskou, tak to může být podezřelé.

vozajda
10. lis 2009

Ahoj holky, prosím o radu. V březnu 2010 mi skončí dvouletá rodičovská. Nechci ovšem nastoupit do práce, chci zůstat doma do tří let malé. Mám zjištěné, že sociální a zdravotní za mě bude placeno státem. Ovšem zaměstnavatel mi nabídl, že můžu chodit zaskakovat za kolegyně (např. na týden, 14-dnů). Jsem totiž učitelka. Pokud bych to přijala, chodila vypomáhat a pak otěhotněla, můžu nastoupit na neschopenku, nebo budu vedená jako že jsem na rodičáku a tím pádem nemám na neschopenku nárok? Někde jsem četla, že na neschopenku nastoupit nemůžu a proto až do porodu bych byla bez peněz - protože jsem si je vybrala během těch dvou let. Díky za odpověď

j.a.n.i
11. lis 2009

Záleží jak to budete mít ošetřeno smluvně, pokud ukončíš RD a budeš to mít třeba jako zkrácený PP, tak nárok máš, pokud to bude formou dohody o provedení práce, tak ne. Na druhou stranu, když to nepřijmeš, tak na neschopenku taky nárok nemáš a budeš taky do 3 let věku prvního dítěte bez peněz, tak na tom v žádném případě nebudeš hůř, ne?