Mateřská a práce na částečný úvazek u stejného zaměstn.

drapink
16. dub 2007

Hledala jsem toto téma, ale nenašla, pokud tu někde je, prosím nasměrujte mě. díky 🙂
Chtěla bych od Vás poradit. Pracuji ve firmě přes 2 roky, v červnu pravděpodobně, pokud vše půjde jak má, nastoupím na mateřskou. se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že bych mohla svou práci vykonávat z domova i na mateřské (pokud to samozřejmě budu stíhat).
Nevítě některá jestli je takové řešení vůbec možné? Jen se pak upraví počet odpracovaných hodin nebo to bude složitější?
Děkuju za případné odpovědi.

jaja19
9. srp 2012

Ahojky, prosím o radu. Jsem OSVČ, platím si nemocenské a jakmile otěhotním budu na neschopence. Je možné být na neschopence a zároveň pracovat na DPP (úplně jiný druh práce než vykonávám jako OSVČ). Myslím si, že by to jít mělo i podle toho co jsem zde četla, ale ráda bych to měla ověřené. Díky

j.a.n.i
10. srp 2012

@jaja19 Ano, jde to, jen musíš dodržovat léčebný režim, tj. vycházky.

ellenie
21. lis 2012

Ahojky, prosim o radu. Jsem na materske, delam na castecny uvazek praci z domova u stejneho zamestnance. Onemocnela jsem a doktorka mi vypsala PN. Ja ale marodit nechci, prisla bych o penize, jelikoz se prvni 3 dni nemocenska neplati. Kdyz PN neodevzdam na personalnim, nastane nejaky problem? Ja totiz nevim, co se deje s papirem PN, ktery si nechala pani doktorka.

j.a.n.i
21. lis 2012

@ellenie A proč sis tu neschopenku tedy nechala vypisovat, když chceš dál pracovat? A jinak tu část, kterou si nechává doktorka je povinna obratem poslat na OSSZ.

charlottka2006
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ma.ja
11. pro 2012

@j.a.n.i Jani prosím o radu 🙂 jsem na RD od 2.4.2012. Dělám domácí práci, doteď psané na mamku, ale od ledna prý důchodci budou dost znevýhodněni. Ptám se tedy, jaká forma by pro mne byla nejvýhodnější, jestli VPP nebo DPČ ... a ještě jestli toto nebude mít vliv na výši případné PPM při dalším dítěti (chtěli bychom tak za rok druhé mimi). Díky moc Marcela

j.a.n.i
12. pro 2012

@ma.ja Nejvýhodnější je DPP.

ma.ja
16. led 2013

@j.a.n.i Jani díky za odpověď, na dohodu to asi neklapne 😒 kdybych kývla na VPP - odrazí se to nějak v případné další mateřské???

ellenie
29. led 2013

Dobry den, jsem na RD a od unora 2012 pracuju z domova u stejneho zamestnavatele. Nadrizena chce, abych kazdy tyden chodila na poradu i kdyz nemam kam dat malou, protoze jsem na ni s manzelem sama /cela rodina bydli na SK/ a manzel pracuje. Sefka rika, ze mam brat malou sebou, ale jelikoz ji je 1,5 roku, tak v kancelari se jen tak sama nezabavi a porad tam teda randal 😀 A jeste k tomu porady mavame odpoledne, kdy mala spi. Sefka mi povi, ze ona mi rozumi, ze nemam kam malou davat, ale ze na porady chodit musim. Kdyz me prijimala zpatky do prace, dobre vedela, ze s malym ditetem si nemuzu dovolit vsechno, jako kdybych byla normalni zamestnanec. Obrala me o stravenky i o sickdays, jelikoz nemam na ne narok, kdyz nepracuju v kancelari, co jsem vzala vcelku v pohode, ale s tema poradama uz nevim co. Proto se chci zeptat, jestli existuje nejaky paragraf nebo neco, co by mi pomohlo 🙂 Dekuju

j.a.n.i
29. led 2013

@ellenie Promiň, ale šéfová ti vyšla vstříc jako málokomu, nabídla ti ji případně brát s sebou a ty ještě hledáš nějaké paragrafy, které by ti pomohly? Ano, jeden existuje, můžeš být na RD a nepracovat vůbec...
A pokud se chce, tak se vždy najde způsob, jak to vyřešit, pokud ji nechceš brát s sebou, ať už nějaká placená studentka, chůva, školička, mateřské centrum, kamarádka na RD...

ellenie
29. led 2013

@j.a.n.i jasne jsem vysvetlila, proc ji nemuzu brat sebou to za prve a za druhe do prace jsem nastoupila proto, ze nam chybi penizky a proto nemam na to, abych jeste platila chuvu, skolicku atd, atd, vsechno je drahe, koukala jsem na internetu. A nemyslim si, ze mi sefka vysla vstric, pokud je to prace z domova, tak by to taky mela byt prace z domova, a ne kazdy tyden jezdit hodinu do prace kvuli 15 min porade, a pak zase hodinu spatky domu. Nabidla jsem ji, ze budu chodit jednou za mesic nebo se muzu zucastnovat porad pres skype, v dnesni dobe to neni problem, takze nevim, proc si na mne tak vyjela.

j.a.n.i
29. led 2013

@ellenie Tak si najdi jinou práci, když máš pocit, že je tohle problém... prostě v práci mají nějaké požadavky (a obecně řečeno rozhodně nejsou přehnané) a pokud ti nevyhovují, tak si holt šéfová najde někoho jiného, kdo s tím problém mít nebude.

mates123
23. dub 2013

Ahoj holky, tak to tady pročítám a potřebovala bych poradit. Jsem na mateřské, která mi končí 7.7.2013 a od listopadu 2012 pracuju u současného zaměstnavatele na půl úvazek, s tím, že v červenci přejdu na celý. Snažíme se o druhé a zatím neúspěšně a já řeším, pokud se nám podaří do čtyř věku prvního otěhotnět, tak jak se mi bude počítat PPM(myslím těch 6 měsíců co platí zaměstnavatel)? měla by podle předchozího výdělku před prvním dítětem, ale když jsem na ten půl úvazek nebudou tam změny? Bude se počítat i ten půl úvazek nebo ne, když byl ještě při mateřský? Jde mi o to, že samozřejmě sem měla vyšší příjem před prvním dítětem a aby mi to ten půl úvazek nekrátil u druhého, jestli třeba nemám ten půl úvazek ukončit v červnu a pak až na plný, aby mezi tím byla pauza.......Doufám, že jsem to napsala srozumitelně a děkuji za rady 🙂

j.a.n.i
23. dub 2013

@mates123 Do 4 let se to počítá z toho vyššího, takže z plného před první mateřskou.

mates123
23. dub 2013

@j.a.n.i Díky 🙂

anetsu
6. bře 2015

Ahoj maminky, mám na některou z Vás, která se orientuje v dané problematice dotaz. Pobírám rodičovský příspěvek a současně pracuji u původního zaměstnavatele na částečný úvazek, což vím, že lze. Ale můj dotaz zní: mzdová účetní mi řekla, že v mojí situaci nemám nárok na čerpání řádné dovolené při tomto částečném úvazku. Zvažuji i návrat do plného úvazku a tam by mi absence řádné dovolené vadila. Můžete mi někdo z Vás poradit, případně napsat odkaz na platnou legislativu, která tuto problematiku řeší? Předem moc děkuji. 🙂

rozzaarka
6. bře 2015

@anetsu legislativu neporadim, ale ja mela plny + castecny u stejneho zamestnavatele a mela jsem dobolenou u obojiho. U zkraceneho teda pomernou cast. Ale hloubs do toho nevidim, to budou muset nejake ucetni 🙂

anetsu
6. bře 2015

@rozzaarka A byla jste zaměstnaná při rodičáku teď nedávno? Jinak děkuji za odpověď. 🙂

xpila
6. bře 2015

@anetsu Pokud to je opravdu částečný úvazek (tzn. pracovní smlouva a ne DPČ nebo DPP), tak samozřejmě na řádnou dovolenou nárok máš.

rozzaarka
6. bře 2015

@anetsu ja to mela pred rodicakem, ale nemyslim si, ze fakt, ze je clovek na rodicaku ovlivni narok na dovolenou 🙂 asi moc nepomuzu, jen pisu zkusenost 🙂

anetsu
6. bře 2015

@xpila Ano, je to částečný úvazek z klasické pracovní smlouvy. Nevím, jaká návaznost je teď z občanského zákoníku, ale taky si myslím, že by nárok na poměrnou část dovolené měl být. Škoda, že některá z maminek není mzdová účetní.

fifina86
6. bře 2015

@anetsu zkus @j.a.n.i. poprosit o radu,vyzna se v techto vecech 😉

xpila
6. bře 2015

@anetsu Máš nárok na plnou dovolenou, žádnou poměrnou část. Tady na tom není co řešit. Pobírání rodičovského příspěvku nemá s řádnou dovolenou nic společného.
A toto neřeší občanský zákoník, ale zákoník práce, a tam se nic neměnilo.

j.a.n.i
6. bře 2015

@xpila Tak plná dovolená to vždy být nemusí, záleží jak chodí do práce, např. pokud 5x týdně na 4 hodiny, tak je dovolená plná, ale pokud je úvazek postaven třeba 2x týdně 10 hodin, pak je místo 20 dní dovolené pouze 8 dní, ale zase je za ně víc peněz.

xpila
6. bře 2015

@j.a.n.i Jasně, ale pořád to jsou např. 4 týdny (když chodí do práce na 2 dny, tak celkem 8 dní, když to má rozděleno do 5 dní, tak 20 dní). Takhle jsem to myslela.

j.a.n.i
6. bře 2015

@xpila Jo, to jo, ale jsou lidi, co si myslí, že i v druhém případě budou mít 20 dní... tím tedy nemyslím tebe, ale aby si to tak někdo nepřeložil.

xpila
6. bře 2015

@j.a.n.i Jo, to je jasný 🙂