Mateřská a práce na částečný úvazek u stejného zaměstn.

drapink
16. dub 2007

Hledala jsem toto téma, ale nenašla, pokud tu někde je, prosím nasměrujte mě. díky 🙂
Chtěla bych od Vás poradit. Pracuji ve firmě přes 2 roky, v červnu pravděpodobně, pokud vše půjde jak má, nastoupím na mateřskou. se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že bych mohla svou práci vykonávat z domova i na mateřské (pokud to samozřejmě budu stíhat).
Nevítě některá jestli je takové řešení vůbec možné? Jen se pak upraví počet odpracovaných hodin nebo to bude složitější?
Děkuju za případné odpovědi.

vozajda
11. lis 2009

j.a.n.i díky za radu. Hůř na tom nebudu určitě. 🙂 Asi to ale přijmu, babičky hlídat můžou a já si tak aspoň občas přivydělám. Dík

gumidkova
20. lis 2009

Ahoj holky, moc bych prosila o radu od někoho, kdo má podobnou-stejnou zkušenost nebo se pohybuje v této problematice...

Mám dvouletou dceru, čerpám rodičovskou, mám ji na 3 roky.

Momentálně zvažuju nabídku od mého zaměstnavatele, kdy mi nabízí jít k němu pracovat na tzv.0,4 úvazek.

Dotaz je, co všechno mi bude z hrubé měsíční mzdy sraženo - mám na mysli, zda se v případě, že jsem čtvrtúvazkový zaměstnanec, platí zdravotní a sociální pojištění ( v případě že ano, jestli je to kráceno tím čtvrtúvazkem) a jaké další srážky tam jsou, případně (je to pro mě nové) je tam asi i nějaké daňové zvýhodnění na dceru? jsem samoživitelka.
Prostě bych se ráda dopracovala k čisté měsíční mzdě, pokud bych předpokládanou hrubou mzdu měla (po tom čtvrt-krácení) cca 5000 Kč.

Někdo mi říkal, že snad od určité výše výdělku se zdravotní a sociální poj.platit nemusí ...

Díky za Vaše reakce

j.a.n.i
20. lis 2009

Pokud je to pracovní poměr, tak se sociální a zdravotní platí vždy. Je jedno kolika je to úvazek, sociální a zdravotní se platí procentem ze mzdy. U nízké mzdy se zdravotní doplácí do minimálního, ale to u tebe neplatí, jelikož pečuješ celodenně o dítě (je to potřeba nahlásit a pohlídat) Krom sociálního a zdravotního se ještě platí zálohy na daň. Dále je tam daňové zvýhodnění na poplatníka i na děti. Takže v případě takhle nízkého příjmu budeš mít díky bonusům na dítě čistou mzdu 5340,-

gumidkova
21. lis 2009

Jani díky za vyčerpávající odpověď, moc jsi mi pomohla 😵

pitruskaskarolinkou
15. pro 2009

j.a.n.i. - můžu poprosit o odpověď, viz IP? Moc děkuji 🙂

kacka.va
18. pro 2009

misa: po dobu mateřské nemůžeš dělat pro zaměstnavatele u kterého pobíráš mateřskou, ale po dobu rodičovské dovolené pro něj normálně pracovat můžeš.
vozajda: podle mě jsi primárně pořád na rodičáku, takže i když budeš pracovat, tak na nemocenskou nárok nemáš.

robin154
6. črc 2011

Ahoj, když uzavřu dohodu o provedení práce u stejného zaměstnavatele, kde mám smlouvu na dobu neurčitou, bude ta smlouva na dobu neurčitou stále platit? Chci jít dělat na částečný úvazek do tří let věku dcery a potom se vrátit normálně na plný, jde to takto? Nechtěla bych, aby to dopadlo tak, že mi ve třech letech věku zaměstanavatel řekne, že mě na plný úvazek nepotřebuje :-/

jitafol
7. črc 2011

@robin154 myslim, že není důvod, aby ti smlouva neplatila. Nemůžou ti ji jen tak ukončit, museli by mít důvod! např. zrušit pracovní místo a dát ti odstupný. Plný pracovní poměr ti normálně běží.
Já to měla podobně, akorát ten částečný úvazek jsem měla na dohodu o pracovní činnosti (u dohody o provedení práce máš omezené hodiny - 150 za rok na to pozor), moje smlouva na dobu neurčitou mi normálně běžela. Teď v červnu jsem nastoupila zpět na plný úvazek a v mém případě teda bez problémů.
Jo a jestli se bojíš, že ti po třech letech zaměstnavatel řekne, že tě na plný úvazek nepotřebuje, když jsi tu práci stíhala na částečný (budeš dělat tu samou práci, chápu to dobře?) tak to nevim, jestli by si nějakou kličku nenašel, jak to odůvodnit aby to nebylo protiprávní. Oni jsou chytří když potřebujou☹
Přeju ať ti to vyjde jak potřebuješ, vydělané penízky se ti hodí🙂

robin154
7. črc 2011

@jitafol Jo, chtěla bych teď dělat část té práce, co jsem dělala před tím. Budu mít schůzku se šéfem, tak chci vědět na co se připravit a co požadovat. Děkuji za odpověď 🙂

j.a.n.i
11. črc 2011

@robin154 No, ono správně nemůžeš na DPČ dělat tu samou práci, kterou si dělala na klasický pracovní poměr, to zákoník práce zakazuje. Musela bys to mít psané na něco jiného a pak by to šlo, ale je otázkou, zda na to bude chtít zaměstnavatel přistoupit.
Druhá možnost je, že budeš muset zkrátit pracovní úvazek u své hlavní smlouvy, tím pádem nebudeš na RD (ale rodičák budeš pobírat dále) a v tomhle případě je potřeba pohlídat, aby ten dodatek o zkrácení úvazku byl pouze na dobu určitou, protože jinak by ti opravdu už nemuseli vrátit celý. Já to takhle třeba mám, protože dělám to samé, co před mateřskou a v našem oboru nejde moc vymyslet nějaký jiný druh práce.

jessicaa
6. zář 2011

Ahojte holky, potřebovala bych, prosím, poradit. Jsem od ledna na ÚP. Teď bych měla možnost jít pracovat, ale na poloviční úvazek a na dobu určitou. Plánujeme rodinu. Chápu to tak dobře, že tedy kdybych šla na mateřskou tak bych dostala i PPM, ta se ale bude vypočítavat jak z toho polovičního platu? To pak nějak sociálka dorovnávala? A na rodičovský příspěvek by to nemělo mít žádný vliv, když teď uzákonili, že si pak každá může vybrat na kolik let chce být s dítětem doma, takže 3 roky bych pobírala 7000? A co se stane po uplynutí konce smlouvy na dobu určitou tedy v zari pristiho roku, to bych pak byla vedena jako nezamestnana, ale na rodicovske? Děkuji

vojtisek2007
7. zář 2011

@jessicaa pokud nastoupíš na půl úvazku a vznikne ti nárok na mateřskou,která bude nižší než 7600, tak ti ode dne porodu bude sociálka doplácet, na rodičák výška mateřské vliv nemá. Po uplynutí smlouvy budeš doma a budeš pobírat rod.příspěvek a vedená budeš jako osoba pečující o dítě do 4 let věku.

kvetinka7
5. říj 2011

Ahoj holky, jak je to s privydelkem pri materske v roce 2011,2012? Je to mozne, je tam nejaky financni limit a omezeni na sestinedeli apod.? dekuju 🙂
nikde to nemuzu najit

vojtisek2007
6. říj 2011

@kvetinka7 při mateřské - těch prvních 28týdnů si nesmíš přivydělávat tam , odkud mateřskou čerpáš - ale u jiného zaměstnavatele to není problém , není ani žádný finanční limit.

j.a.n.i
6. říj 2011

@kvetinka7 @vojtisek2007 I při mateřské můžeš pracovat u stejného zaměstnavatele, ale musí to být na jinou smlouvu - na jiný druh práce. Druhé omezení je to, že v šestinedělí nesmíš pracovat na klasický pracovní poměr, na DPČ ano.

kvetinka7
6. říj 2011

@vojtisek2007
@j.a.n.i holky, dekuju, takze to zustava jako bylo 🙂

petaloudi
6. říj 2011

Ahoj holky, můžete mi prosím někdo poradit ujasnit si pojmy, třeba jste to některá zažila. Za měsíc mi končí MD a budu u stávajícího zaměstnavatele pracovat na půl úvazku - stejná smlouva, pouze snížený úvazek, poloviční výplata. Pokud tomu dobře rozumím o rodičovskou dovolenou zaměstnavatele nežádám, protože nemůžu zároveň pracovat a být na rodičovské dovolené. Plánujeme druhé dítě. Vzhledem k tomu, že budu pracovat na základě původní smlouvy, tak pokud budu mít nárok na další PPM do 4 let věku prvního dítěte bude vyměřovací základ PPM stejný? Co znamená "nárok na další PPM" - datum nástupu na MD (tedy 6-8 týdnů před porodem)? A jak to v praxi probíhá? Zaměstnavatel se Žádostí o PPM dá na sociálku normálně tu přílohu s průměrným výdělkem a já sama si pak musím zařídit, aby ta PPM byla stejná jak ta na první dítě? Nebo to pssz vyměří automaticky? A na co dát eventuelně ještě bacha? Nerada bych díky tomu, že něco vydělám měla pak poloviční mateřskou. To by jsem se na to taky mohla jaksi vyprdnout a být doma 😝 Pokud někdo budete vědět, moc předem děkuju 🙂

j.a.n.i
7. říj 2011

@petaloudi Máš to zjištěno správně. Zaměstnavatel normálně vyplní aktuální výdělek a pak tam zaškrtne kolonku, že nastupuješ na další PPM do 4 let a na základ toho si ČSSZ dohledá tu minulou výši. Na nic dalšího bacha asi dávat nemusíš, jen zkontrolovat ČSSZ, zda to opravdu spočítali z toho správného výdělku, přece jen tohle nedělají každý den.

terez27
8. říj 2011

jk

terez27
8. říj 2011

ahoj, pořád mi není jasné ta práce na MD-je to tedy tak, že se může pracovat u stejného zaměstnavatele na DPP jen prac. pozice musí být jiná než v pracovní smlouvě, ze které dostávám mateřskou...a pracovat můžu po celou dobu trvání MD nebo až po šestinedělí/nesmí se pracovat od začátku MD až do skončení šestinedělí/nebo celou MD kromě šestinedělí...?díky

j.a.n.i
9. říj 2011

@terez27 Na DPP nebo DPČ můžeš pracovat celou dobu a pozice musí být jiná než je v pracovní smlouvě. To omezení ohledně šestinedělí platí pro klasickou smlouvu a platí pro těch 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu.

hermina
25. říj 2011

Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi, tak se omlouvám, pokud píšu něco, co už bylo řečeno. Kamarádka pracuje ve stejné pracovní pozici u stejného zaměstnavatele, kde má trvalý pracovní poměr. Má to ošetřeno dodatkem k pracovní smlouvě. Předpokládám, že tam má nějakou úpravu ohledně zkrácení pracovní doby na nějaký omezený čas nebo tak něco.

j.a.n.i
25. říj 2011

@hermina Jojo, to se dá taky, já tak pracuju taky, dodatek o snížení úvazku 🙂 postě na svoji původní smlouvu, tedy člověk není na rodičovské dovolené. Akorát tohle jde až při pobírání rodičovského příspěvku, nelze to po dobu, kdy člověk čerpá PPM.

terez27
27. říj 2011

@j.a.n.i tak jsem zkusila tvojí radu na našeho účetního a málem mě ukamenoval tím jaký je to prý velký podvod 😀 ofiko se to nesmí, ale lidi na DPČ a DPP se prý nikam nehlásí, takže se na to nepřijde, ale jinak se prý na mateřské pracovat nemůže...nakonec jsme to vyřešili tak, že mám smlouvu na někkoho jiného

j.a.n.i
27. říj 2011

@terez27 Já jsem s naší účetní dopadla stejně... nicméně kamarád pracuje jako personalista na letišti a tam to řešili a mám od něj někde i vyjádření z ministerstva, že to jde (jejich účetní to taky nechtěla zkousnout, proto to sháněl). Takže se to smí, jen to většina účetních a ženských na sociálce neví.
Jinak pár citací ze zákona:

§ 8 Souběh pojištění z více zaměstnání
Vykonává-li zaměstnanec více zaměstnání, z nichž každé zakládá účast na pojištění, je pojištěn z každého z těchto zaměstnání.

§ 16
Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

baraz
8. led 2012

ahoj, dost jsem z tohoto článku pochopila, ale není mi jasné zda můžu pracovat pokud bude vše OK až do porodu nebo musím nastoupit na mateřskou tech 8-6 týdnů před? pokud nechci tak musím mít uzavřenou DPP již předem nebo můžu začít pracovat až po šestinedělí?

j.a.n.i
8. led 2012

@baraz No, v zákoně je uvedeno, že na PPM nastupuješ nejpozději 6 týdnů před termínem porodu, ale není tam výslovně uvedeno, že nesmíš pracovat, tak si vyber 😀
Jinak na DPP pracovat můžeš i během šestinedělí, zakázaný je pouze klasický pracovní poměr.

beruska195
19. led 2012

Ahoj, do 30.června 2012 budu pobírat rodičovský příspěvek. Teď jsem dostala nabídku od stávajícího zaměstnavatele na částečný úvazek (řešeno dodatkem k pracovní smlouvě o snížení úvazku).
Musím to nahlásit na sociálku? Předpokládám, že vydělat si můžu kolik chci a o rodičák nepřijdu.

vojtisek2007
19. led 2012

@beruska195 nemusíš nikde nic hlásit 🙂

beruska195
19. led 2012

@vojtisek2007 Děkuji! 🙂