Mateřská a rodičák u OSVČ. Musím platit pojištění?

pattyo
21. led 2013

Ahoj všem, chci si ujasnit pár věcí ohledně PPM a RD. od 24.7.2012 jsem byla na neschopence (ukončení 21.1.2013) a, jako osvč-hlavní činnost- jsem si platila minimální zálohy na zdravotní,sociální a nemocenské pojištění potřebnou dobu,tak mi vznikl nárok na PPM.
Od 22.1.2013 nastupuji na PPM,tak se chci zeptat,jestli jsem stále osvobozená od plateb na zdravotní,sociální a nemocenské? Vím,že po dobu co budu čerpat PPm nesmím činnost vykonávat.
Dále se chci zeptat, kdy nejpozději si musím zažádat o rodičovský příspěvěk- jestli třeba těsně před ukončením PPM nebo dříve?
A jak je to se živností na rodičáku? Četla jsem,že pak živnost z hlavní činnosti spadá na činnost vedlejší, a tak se zálohy na zdrav.,soc., a nemocenské neplatí?? Je to pravda? A pokud se živnost pozastaví,tak kdo za mě odvádí zdravotní a sociální,-stát??to se pak musím přihlásit na úřad práce??

Děkuji za rady a info.

j.a.n.i
21. led 2013

@pattyo Při PPM si od plateb osvobozena, akorát je na ZP potřeba nahlásit, že máš PPM. O rodičák můžeš žádat celkem kdy chceš, jde to až 3 měsíce zpětně, akorát to nesmí být dříve než 2 měsíce před vznikem nároku na něj.
Pokud chceš mít při rodičáku činnost vedlejší, tak to musíš na OSSZ nahlásit a musíš se odhlásit od nemocenského a pak platíš pouze zálohy dle příjmu, nikoliv ty minimální. Jinak při pozastaveném ŽL za tebe zdravotní platí stát a sociální nikdo, nicméně na důchod se doba péče o dítě do 4 let počítá jako náhradní doba.

nojina
22. led 2013

@j.a.n.i Ahoj holky, potřebuju poradit. jsem v následující situaci: jsem byvalá osvč (živnost je pozastavena- nic si neplatím), momentálně jsem na RP (rodičovský příspěvek), který končí v květnu. Chceme druhé dítě a už teď vím, že když se zadaří půjdu hned na neschopenku (předešlé potraty).
Otázky:

1) Obnovím živnost HPP- od června budu platit NP a DP, v srpnu otěhotním a v září nastoupím na neschopenku to znamená, že si budu 3 celé měsíce platit NP a DP- nárok na nemocenské bych měla mit že?

2) Budu mít nárok i na PPM, když budu na neschopence celé těhotenství? Počítá se neschopenka do těch 270 dní?
(Př. Platim NP a DP červen, červenec,srpen v září nastoupím na neschopenku a porodím v dubnu- nástup na PPM by byl v březnu)

3) Je možné si po RP určit výši NP př. NP 300kč +DP 3809kč, nebo 500kč +DP 6348kč ? Nebo si musím dát to nejnižší NP149kč + DP 1890kč?
Kdyby šlo si platit vyšší, můžu to asi i kdykoliv do konce roku změnit (kdybych opět potratila) že ?
Musela bych kvůli vyšší DP,NP platit víc i na VZP nebo daně- to s tim asi nesouvisí ne?

4) Můžu si platit při rodičovském příspěvku NP a DP? Případně různé výše?

5) Můžu si platit NP a DP při VPP při RP?

Děkuji za vyčerpávající odpověď

pattyo
autor
22. led 2013

@j.a.n.i moc děkuji za vysvětlení.

evqa
14. kvě 2013

Ahoj holky. Možná je to tu někde nějak vysvětlené,ale moc to nechápu. 🙂) Prosím o radu. Jsem na RD, který mám prodloužený do příštího června. Zároveň jsem jako OSVČ na vedlejší činnost. Zdravotní mě vyměřily 187,- a sociální neplatím nic. K nemocenskému přihlášená nejsem. Chtěly by jsme další mimčo a já se doslechla, že si to může nechat chlap napsat na sebe. Nevíte, jak to v tomhle případě je? Je taky OSVČ, nemocenskou si teda neplatí a soc.+zdrav. platí tak nějak najednou po roce. Jde mi o to, že já chci i na dále vykonávat živnost, takže na sebe PPM nemůžu mít,ale může si to dát tech chlap a bude se to vůbec z něčeho počítat? Je potřeba si začít platit nemocenskou a v jaké výši aby PPM byla tak nějak kolem 10.000,- Moc děkuji za odpovědi. 🙂))

calabasa
14. kvě 2013

@evqa řešila jsem nedávno, ale způlky mám jen vyčteno, takže si to raději ověř: jestliže ani jeden neplatíte nemocenské, na mateřskou tj. na 6 měsíců nárok nemáte - ale je to stejně takovej pakatel, že to neva, u nás otec platil a nakonec jsme si ji stejně ani nebrali (byl by problém s tím, že by to musel být fakt on, kdo nefakturuje - kvůli DPH apod.) výše nemocenského totiž souvisí s výší záloh na sociálku a za ten povinný rok, co se musí platit, zaplatíš víc, než pak za 6 měsíců na mateřské dostaneš a při základních zálohách zas vychází mateřská asi na 4 tisíce...my platili základ, abychom se kvalifikovali do systému (a otec stejně sociálku platí, tak nás to stálo navíc jen nemocenské 150 Kč/měs) - když nárok na mateřskou máš, můžeš si totiž vybírat délku rodičáku - já chtěla alespoň těch 7600 Kč - Vás podle mne čeká 7600 po 9 měsíců a pak jen 3-4 tisíce (bývalá 4letá varianta) - ale fakt si to radši ověř. POZOR rodičák řeší na sociálním odboru na pracáku, mateřskou sociálka - a vzájemně nic nevědí, je to paráda - tak hodně štěstí 🙂

evqa
14. kvě 2013

@calabasa děkuji moc. Takže to je celý k prdu 🙂) Ale k tomu rodičáku. Já myslela, že teď už si můžeš vybrat, jestli chceš jít na 3 nebo na 4 roky. Na ty 4 roky to je šílený. ☹

j.a.n.i
14. kvě 2013

@evqa Ne, pokud alespoň jeden nemá nárok na PPM, tak nemůžeš.