Mateřská na 2 roky, doma na 3. Co platit/neplatit?

wendulka.v
10. říj 2010

Zdravím milé dámy, potřebovala bych od vás poradit. Možná tu toto téma již je, ale nemůžu nikde rady najít.
Takže Jsem maminka s dvouletým synem. Zvolila jsem si pobírání rodičáku na dva roky, s tím že jsme měli v plánu druhé mimi, tak abych nastoupila opět na mateřskou ve dvou letech prvního dítka. Bohužel o druhé mimi jsme v bříšku přišli a tak nezvládnu termín dvou let syna.
Jak to pak funguje? Zůstávám doma a snažíme se o další. Vím že zaměstnavatel mi musí držet místo do tří let věku, jen nevím zda si mám začít platit zdravotní a sociální, zda můžu nastoupit jak otěhotním na neschopenku ikdyž budu mít "neplacené volno" nebo jak je to s následnou mateřskou, mám nárok nebo ne? Prosím pomoc jak to v takovém případě funguje

j.a.n.i
11. říj 2010

Nebudeš mít neplacené volno, budeš normálně dál na rodičovské dovolené, délka rodičáku s tím nemá nic společného... tj. vše je stejné jako tyhle 2 roky (teda krom toho, že ti nebudou chodit penízky) takže ty nic neplatíš, na neschopenku nárok nemáš, na následnou mateřskou jo a bude se počítat ze stejného platu jako ta první.

wendulka.v
autor
18. říj 2010

Děkuju moc za odpověd. Moc jsi mi pomohla.

wendulka.v
autor
18. říj 2010

ještě jeden dotaz 🙂 musím v této době platit zdravotní a sociální, nebo stačí když jim nahlásím, že jsem doma a starám se celodenně o syna, nebo nemusím hlásit nic nikam? Děkuji

j.a.n.i
18. říj 2010

@wendulka.v Ty nikam nic nehlásíš, zaměstnavatel hlásí jak na sociálku, tak na zdravotní pojišťovnu, že si stále na rodičovské dovolené, tím, že si stále jeho zaměstnanec je to jeho starost.

map07
21. říj 2010

Ani sociální? Já myslela, že zdravotní zaplatí stát, ale sociálku bych musela já? Tak nevím. No a pak když otěhotním, tak nedostanu nemocenskou? Takže budu třeba ten rok doma za nic? Pak budu pobírat až 6-8 týdnů před porodem mateřskou? Chápu to dobře? Stále budu zaměstnanec, ale když "onemocním " (otěhotním), tak nedostanu ani korunu 😕 Ty jo, to jsem zvědavá, jak to zvládneme. Dostávám se totiž do podobné situace, nepodařilo se nám otěhotnět a v březnu mi končí rodičovská (dvouletá), ale v práci hned ze začátku jak jsem porodila mi dali papír, že chci prý rodičovskou na tři roky - říkala jsem jim, že chci dva a příp.navázat, ale prý pro jistotu. A já to podepsala. Na jednu stranu dobře, že jsme se dohodly, kdybych neotěhotněla před druhým rokem, tak pak budu doma ještě rok a oni mi to místo budou držet. Jenže co když otěhotním do dvou let a pak budu chtít třeba na 3 měsíce na neschopenku, abych nemusela dojíždět do práce, tak to nedostanu za nemocenskou nic že? 🙄

j.a.n.i
21. říj 2010

@map07 Sociální nemusíš 🙂 neb budeš stále na RD bez ohledu na to jakou variantu RP sis vybrala. A na nemocenskou nárok mít nebudeš - protože si podepsala žádost o RD na 3 roky a po dobu RD ti neuniká žádný plat.

map07
21. říj 2010

Takže jsem si to zkazila sama? Kdybych v práci ten papír nepodepsala, tak by mi v tom třetím roce - po čerpání 2leté rodičovské - nemocenská vyplacená byla? Jestli jo,tak jsem fakt střevo, že jsem jí uvěřila, no myslala jsem si kolegyně, přece by mi neradila blbě, ještě jsem jí kvůli tomu spešl volala a říkala, že to je jen formalita, že je zaměstnavatel povinnen držet místo tři roky, tak že je to jen taková formalita. Nenapadlo mě, že to bude mít takový dosah, že by mi pak někdo nevyplatil nemocenskou. A kdybych tedy papír nepodepsala - teda dostala jsem rovnou takový jimi připravený formulář z práce a ten jsem jim podepsala - tak bych nárok na nemocenskou měla? V tom aby se čert vyznal, kdo to měl vědět. Chjo, neznalost neomlouvá, ale nenapadlo mě tohle zjišťovat, prostě jsem to brala automaticky, rodičovská na dva roky, ke konci RD otěhotnět, pak případně nemocenská, když by se to nestihlo jinak a pak mateřská.

vojtisek2007
21. říj 2010

@map07 když jsi podepsala papír na rod.dovolenou na tři roky, tak bohužel, ikdyž rod.příspěvěk čerpáš jen dva, a ten třetí bys chtěla čerpat neschopenku tak to nejde, protože neschopenka je nádhrada mzdy, kterou ty vlastně nemáš,protože jsi na rodi.dovolené. Ano, kdybys ten papír nepodepsala, tak den po druhých narozeninách bys mohla jít z fleku na neschopnost....je to formalita v tom smyslu, že kdybys podepsala dva roky a pak chtěla zůstat ten třetí ještě doma s dítětem, tak by ti to zaměstnavatele nemusel umožnit.....

map07
21. říj 2010

Holky díky, v tom případě jsem blbá já, že jsem tý Boženě tak věřila, že se jedná jen o formalitu. No jo, pak někomu věřte. Moje chyba. Ale ikdyž na tom nic nezměnim, tak jí to alespoň hezky povim, že moooc děkuju za takovu prima pomoc🙂 Ale vám holky dík. Hezký večer

andykov
25. říj 2010

Jsem ve stejný situaci jako map, nahlášená jsem v práci na 3, ale mám čerpání jen 2, měla bych teoreticky nárok pak na nemocenskou, kdybych se zaměstnavatelem domluvila a třeba v kvetnu bych nastoupila do zaměstnání ještě jako netěhu a pak třeba za měsíc otěhotněla a za další dva šla na nemocenskou, už bych pak na ní nárok měla?

j.a.n.i
25. říj 2010

@andykov Jojo, to bys měla, ale podstatné je, aby zaměstnavatel s tvým dřívějším návratem souhlasil...

editah222
26. říj 2010

@map07 A ty by jsi se chtěla, jak bude mít ted tvoje dítko 2 roky, vrátit do práce? Třeba ti to zaměstnavtel umožní a pak by jsi mohla příapadně čerpat i tu nemocenskou 🙂

map07
27. říj 2010

editah222 No nevím, co bych provedla s malým, ale možná by se to dalo vyřešit. Horší je, že práci pro mě nemají, takže aby mě zaučili na nové místo a já za měsíc dva zase otěhotněla...No nevím nevím, nějak to budu muset vyřešit. Hlavně by mi to přišlo nefér vůči kolegyním, že bych přišla a zase odešla...ráda bych se tam po rodičovských jednou vrátila...líbilo se mi tam, tak je škoda si to znepříjemnit.

jitas
4. lis 2010

Ahoj holky, jsem v podobné situaci a prosím o radu. 12. ledna ma mala dva roky, jsem těhotná, termín mám 8.7.. Nevím vůbec jak to funguje. Na mateřskou jsem odcházela v listopadu 2008. V práci jsem žádný papír o tom, kdy se vrátím nepodepisovala, RD mam na dva roky. Měla bych tedy nastoupit asi toho 12.1. nebo snad už v tom listopadu?
Každopádně bych chtěla jít na neschopenku. Pochopila jsem z vašich příspěvků dobře, že bych na ni neměla nárok, kdybych v práci před tím 12.1. řekla, že bych ráda nastoupila, ale mám rizikové a musím být doma?
Nebo bych musela nastoupit aspoň na 1 den, abych na ni nárok měla? Dík za odpověď, doufám, že to nepíšu ultra složitě, ale už kvůli tomu nespím🙂

kali.kal
27. zář 2012

@map07 : Chci se jen zeptat, jestli ten papírek, co jste podepsala v práci opravdu způsobil, že jste neměla nárok na neschopenku??? Jsem totiž v úplně stejné situaci.

j.a.n.i
28. zář 2012

@kali.kal Ano, protože pokud si požádala v práci o RD na 3 roky, tak prostě na dřívější návrat a tím ani na neschopenku není nárok. Samozřejmě, že zaměstnavatel může s dřívějším návratem souhlasit a nárok by pak vznikl, ale proč on by to dělal.

map07
3. říj 2012

@kali.kal přesně tak, neschopenku jsem neměla, nastupovala jsem pak až na další mateřskou 8 týdnů před termínem porodu 😉

kali.kal
3. říj 2012

@j.a.n.i , @map07 : Tak nakonec mi v práci vyšli vstříc a schválili mi předčasné ukončení rodičovské dovolené a k tomu samému datu jsem nastoupila na neschopenku 🙂 Stálo mě to sice celé dopoledne lítání s papírama, ale jsem ráda, že jsem to vyřídila. Ani jsem nedoufala 🙂

j.a.n.i
3. říj 2012

@kali.kal gratuluji 🙂

martinaher
24. únor 2014

Ahojky zeny 🙂
mam tkovy problem ohledne materske. S pritelem se hadame kvuli delce dovolene. Ja osobne chci na tri roky ale on chce abych sla na dva. Cetla jsem neco ze se da materska zkratit ze tri na dva roky jak to bude s penezi poberu je vsechny ? chce si ulevit od druhe prace asi mu jsme "pritezi" a radsi prej bude pobirat mesicne vic nbez min. ae nevysvetlim mu ze mi jde o dite ne o penize a chci s nim byt a ucit nez pujde do skolky. rika ze muze do jesli ae to nechci. preci sme si prdelku neudelali kvuli penezum. a vzdycky to nak dopadne furt mame rodiny co pomuzou. mysli si ze too nezvladnem. ae ja vim ze jo. sice bidne pro nas ae malej nesmi stradat. my to prezijem jemu uskodi.je to na dlouho a slozite je to pako ten muj chlap :D chci pro prcka plnou materskou peci ne jen nejakou a pak jesle. a co kdyz po dvou letech nebude prace. tk budu rok doma zadarmo s malym nez pujde do skolky radsi budu placena ten rok nez zadarmo. prosim poradte co mam ddelat. muzu jit tedy na tri roky a pak kdyby to slo a na uklidneni pritele jit na dva.....? zkratit si to. snad porozumite. sem trochu pako na tyhle ourednicky veci jen vim ze chci at je malej spokojeny a chci mu dat co nejvic pece a lasky muzu...

Dekuji za radu 🙂

j.a.n.i
25. únor 2014

@martinaher No, upřímně já z určitého pohledu tvého chlapa chápu, on bude mít dvě práce, abys tys mohla být doma s dítětem 3 roky? Protože on se dvěma pracema ho neuvidí skoro vůbec...
Jinak podle mě je nejrozumnější dát si rodičák na 2 roky a část si odkládat stranou a ono se uvidí, jak se to vyvrbí... ale nemyslím si, že by pro běžné dítě byla nějaká újma jít na pár dní v týdnu do jeslí a ty třeba na částečný úvazek do práce.

bobule13
13. zář 2014

ahojky, mam dotaz, od 08/14 do 10/15 budu na rodičovské dovolené a nevím kolik mi bude chodit peněz,zkoušela jsem si to po netu vypočítat, al ej to divné, každý koho jsem se ptala to má jinak,mam v tom zmatek, díky za radu... 🙂

chris_n
13. zář 2014

@bobule13 to je jen 12 měsíců, to nějak nevychází myslím. Nejkratší možný rodičák je pokud vím 19 měsíců. A jinak výše rodičáku je 220 tisíc děleno počtem měsíců, které chceš dávku pobírat. Nejvyšší možná dávka je 11500,-

chris_n
13. zář 2014

@bobule13 jinak ještě jestli jsi na rodičáku od letošního srpna, tak už by si dávno tu částku vědět měla, protože jsi měla podepsat papíry na pracáku.

bobule13
13. zář 2014

papíry za mě vyřizuje zaměstavtel, celkově na mateřské jsem od 10/13

bobule13
13. zář 2014

žádné vyrozumění mi nepřišlo, kolik budu brát, jen od zaměstnavatele mi přišel papír od kdy do kdy jsem na rodičovské dovolené.

j.a.n.i
13. zář 2014

@bobule13 Nějak vůbec nechápu co píšeš... pokud si byla na mateřské od 10/13, tak si někdy kolem 04/14 až 05/14 musela přecházet na rodičák a ten si řešit sama a tedy bys měla vědět kolik ti chodí.

bobule13
13. zář 2014

jenže problém je v tom,že já tohle nevěděla, a zjistila až ted... ☹

bobule13
13. zář 2014

duben a květen mi ještě chodila mateřská, já jsem si myslela, že rp mi chodí po skončení mateřské...

j.a.n.i
14. zář 2014

@bobule13 A to ti jako od května nic nepřišlo a řešíš to až teď?