Mateřská při druhém dítěti. Jak to je?

slonik
29. pro 2007

chci se zeptat maminek, co čekají druhé mimčo, jak je to s mateřskou? Do kdy mám nárok na takovou mateřskou, jakou jsem brala při prvním těhu a od když se to mění (myslím na těch 7600 s tím, že mě berou na rodičák s variantou 4 roky). Díky za odpověď, hledám to tu už dva dny, ale našla jsem jen slovenské rady, které se, předpokládám, od českého systému trochu liší.

mikca
29. pro 2007

slonik nárok na mateřskou z druhým dítětem máš jen tehdy, pokud jsi na rodičáku a jsi zároven stále zaměstnanec..takže většinou to bývá do třech let prvního dítěte porodit druhá a máš nárok na to samé co u prvného a tím pádem, když ti vzniká nárok na PPm tak si můžeš vybírat i jak dlouho zůstat na rodičovské
nový zákon je platný od prvného ledna...jinak jestli jsi brala PPM s verunkou, tak máš nárok na 3 roky...ale jestli jsi si vybrala 4 roky, tak do 21 měsíce ti budou platit 7600 a pak do čtyř let 3800kč...

slonik
autor
30. pro 2007

díky mikco za odpověď, a kdybych nasotupila první den do práce s nemocenskou - na rizikovém, tak by mi PPM taky náleželo v původní výši, ne? za předpokladu že bych z rizkového těhotenství přešla rovnou na mteřškou.
a gratuluji Klárce k dnešním narozeninám 😵

mikca
30. pro 2007

počkej to jsem nějak nepochopila 🙂 .....kdyby jsi nastoupila do práce tak namůžeš nastoupit s nemocenskou..tzn v pracovní neschopnosti..ty musíš nastoupit a třeba druhý den jít na nemocenskou...pak by mělo být stejné...pokud by jsi do práce nenastoupila, tak by jsi pobírala rodičák a 6 týdnu před porodem by jsi ukončila rodičovskou na první a nastopila by jsi na mateřskou s drhým ketre by jsi čekala....teda pokud by jsi to stihla do doby, než by jsi musela nastoupit do práce...no snad je to srozumitelné
já mám děti po 2.5 letech takže u druhého mi dali to samé co u prvního +- 🙂

poupe
30. pro 2007

Takze,kdyz nenastoupim do prace po 3 letech,ale otehotnim,tak mam co?

paolin
30. pro 2007

poupe, zalezi, jakou sis vybrala delku rodicaku. pokud tu triletou, tak musis ve trech letech prvniho ditete nastoupit do prace nebo do te doby navazat materskou nebo rodicovskou dovolenou s druhym mimcem .

poupe
30. pro 2007

dobre,ale maly budou 3 a ja teprve otehotnim,tak nebudu mit zadne penize?(materska je 6 tydnu pred porodem a rodicak skonci.

slonik
autor
30. pro 2007

podle mne v takové situaci se vyplatí domluvit s gynekologem aby ti napsal nemocenskou
jinak pracovat aspoň 270 kal. dní=platit pojištění, aby Ti mohli vyplatit znovu mateřskou (v případě, že děti jsou od sebe víc než tři roky, ty jsi na rodičáku na tři roky a do práce Tě vezmou, nebo nastoupíš jinde). Teda tak jsem to pochopila, jestli je to pravda ...

poupe
31. pro 2007

dobre,ale kdyz nechci nastoupit,urcite ma s tim nekdo zkusenost,poradte,diky

lukin
31. pro 2007

poupe: No ja si myslim, ze pokud nenastoupis, tak mas proste smůlu. Zamestnavatel te muze vyhodit a musela by ses prihlasit na pracak.

poupe
31. pro 2007

nenastoupim protoze budu tehotna,takze to vidim na nemocenskou,asi.

lukin
31. pro 2007

poupe: Ja jen vim, ze zamestnavatel je povinen drzet misto do tri let ditete. Zkusim nekde zjistit, jak by to bylo ve tvem pripade.

mikca
31. pro 2007

poupě když otěhotníš po třech letech prvního, tak máš nejspíš smůlu, protože dostaneš výpověd..ale když stihneš otěhotnět do tří let..tak by jsi měla nastoupit na nemocenskou.. 🙂

poupe
31. pro 2007

diky,hezky Novy rok

poupe
29. led 2008

Poradte,fakt nevim,jsou tady maminky,kteři maji dve deti a vic 🙂 a tohle nejaka urcite resila.Kdyz se rozhodnu pro druhe dite tesne pred skonceni rodicovskeho prispevku prvniho dotete otehotnet,napr:bude male 2 a trictvrte a ja otehotnim,co muj zamestnavatel,da mi vypoved nebo nemuze,protoze budu tehotna?a tehotne nemuzou dat vypoved,ne?Ale jake penize budu pobirat,budu mit narok na nemocenskou?

drobecci
7. únor 2008

Tohle by mě taky moc zajímalo,protože tuhle situaci teď řeším........ 😒

mikca
8. únor 2008

moje kamarádka tohleto měla taky..takže když měla nastoupit do práce, tak byla ještě stále těhu..no a místo do práce nastoupila na namocenskoua no a pak vás nikdo vyhodit nemůže...navíc je tam taky nějaká ochranná lhůta

poupe
8. únor 2008

no a to pak mela narok na PPM?

mikca
8. únor 2008

jj měla 🙂

paolin
8. únor 2008

ahoj holky! presne to ted mam. druhe se narodi do tri let prvniho-pokud to dopadne. takze nastoupim na dalsi MD, dostanu PPM a pak prejdu na rodicak. jak jsme s Mikcou nekde debatovaly, vznika mi jeste narok na pomernou cast dovolene za tento rok-od nastupu na materskou se druhym ditetem. dovolenou si muzu vybrat po dobrani penezite pomoci v materstvi. pokud mi ji tedy zamestnavatel da, ze...

drobecci
8. únor 2008

Tak já to mám takhle....
Sem na rodičáku s malou,na konci unora bude mít 3 roky.
Byla sem zaměstnaná v jedné firmě,co mě teď drží místo do 3 let dítěte.
Mezi tím sem si přividělávala u jiné firmy na půl uvazku k rodičáku.
Teď sem těhu 8TT a dr. mě dal na neschopenku.
Poslala sem jí jak na pracoviště,kde sem byla před prvním těhu,protože tam nemám ještě ukončenou smlouvu,tudíž sem jejich zaměstnanec.
A ještě sem jí poslal do zaměstnání kde dělám na půl uvazku.
Tak sem teď zvědavá jak to všechno dopadne a hlavně kolik budu dostávat peněz a jak to pak bude když nastoumím na PPM.
Je tu někdo kdo to má stejně jako já????

poupe
8. únor 2008

drobcci tak dej vedet jak na tom budes,dik

drobecci
8. únor 2008

Jo určitě dám,ale bude to až koncem měsíce...
Snad na tom budu dobře a i nějaká kačka navíc by nebyla špatná.... 😉

katarina82
8. únor 2008

Tak tohle by mě taky zajímalo. Nechci mít děti moc od sebe, takže další dítko bych uvítala než bude mít malá tři ročky.

mar111
28. únor 2016

Dobry den.od patku jsem na druhe materske.chtela jsem se zeptat musim kvuli tomu na socialku nebo nekam.nebo staci ze jsem papir dala do prace.druhe mimco cekam v dubnu.dekuji

blahova_andrea
28. únor 2016

@mar111 pokud ti mateřská navazuje na rp, tak na úp ssp by jsi měla jít zrušit pobírání rp, pokud jsi neměla dočerpáno a nahlásit, že jsi opět na mateřské. jinak ti vyplatí další rp a ten budeš muset pak vracet

mar111
28. únor 2016

Moc vam dekuji

zdenkaj92
28. únor 2016

Ahoj, taky to tu využiju... Teď jsem na RD. Vzala jsem si ji na 2 roky. Až bude malému 1.5 roku, začneme se snažit o další. Když otěhotním, než skončí ta 2 léta RD, ale nestihnu porodit, dostanu rizikové těhotenství (už to první bylo), takže budu v neschopnosti, dostanu nemocenskou? Jako peníze? A pak klasika - mateřskou, rodičák?

blahova_andrea
28. únor 2016

@zdenkaj92 důležité je zda máš jasno v pojmech rodičovská dovolená (hlášená u zaměstnavatele) a délka pobírání rodičovského příspěvku (řešeno na úp ssp). co z toho máš na dva roky? od toho se odvíjí další rada 😉

zdenkaj92
28. únor 2016

Aha, no oboje na dva roky, já myslela, že to musí být stejné
@blahova_andrea

blahova_andrea
28. únor 2016

@zdenkaj92 nemusí, jsou to dvě rozdílné na sobě nezávislé věci 😉 myslím, že nelze, aby jsi z rd nastoupila rovnou na neschopenku. myslím, že jsem někde četla, že by jsi měla aspoň na ten jeden den nastoupit do práce a až druhý jít na neschopenku. jinak je samozřejmě logickou možností si prodloužit rd a rp a nemusíš řešit nic. nebudeš na neschopence, nebudeš omezovaná vycházkama, nebude to vypadat divně a blbě u zaměstnavatele...jinak tedy neznám tvou diagnozu, ale ve spoustě případů není rozhodující, že první těhu jsi měla rizikové, druhé být vůbec nemusí 😉