Mateřská při druhém dítěti. Jak to je?

slonik
29. pro 2007

chci se zeptat maminek, co čekají druhé mimčo, jak je to s mateřskou? Do kdy mám nárok na takovou mateřskou, jakou jsem brala při prvním těhu a od když se to mění (myslím na těch 7600 s tím, že mě berou na rodičák s variantou 4 roky). Díky za odpověď, hledám to tu už dva dny, ale našla jsem jen slovenské rady, které se, předpokládám, od českého systému trochu liší.

zdenkaj92
29. únor 2016

@blahova_andrea to že budu mít rizikové mi řekla sama doktorka.
No teď tedy nevím, jak to řešit. O oboje mám už zažádáno

evulina77
29. únor 2016

@zdenkaj92
Máš dvě varianty:
1) až otěhotníš (aspoň 3 měsíce před koncem rodičáku) si půjdeš zažádat o prodloužení rodičáku a to na jak dlouho si vypočítáš až do nástupu na mateřskou dovolenou (6 až 8 týdnů před porodem) a zároveň požádáš zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené. To asi budou na pracáku chtít nejdřív - pracák vyprácí rodičovský příspěvek. Zbývající nevyplacená částka se rozloží na tu dobu, co si to prodloužíš.
2) po dvou letech dítěte přijdeš aspoň na jeden den do práce a od druhého dne budeš mít neschopenku. Budeš muset dodržovat vycházky. A taky je potřeba nedostat hned výpověď...

blahova_andrea
29. únor 2016

@zdenkaj92 to je jedno, že už máš vyřízenou dvouletou variantu obojího. v práci máš nárok maximum na tři roky. nevím jestli jsi to řešila jen ústně nebo písemně, ale prostě požádej o prodloužení, do těch tří let musí vyhovět ze zákona. co se týká rp, tak tam si délku pobírání a výši příspěvku můžeš měnit každé tři měsíce, jak tě napadne. takže stačí jen dojít na úřad, vyplnit formulář a hotovo 😉

blahova_andrea
29. únor 2016

@zdenkaj92 zatím máš první miminko malinké, uvažuješ zbytečně moc dopředu. kdo ví co bude...pak to tu třeba znovu probereme až to bude fakt akutální 😉 ty změny totiž budeš řešit fakt nejdřív za rok. teď na to nemysli a užívej si mateřství! 🙂

zdenkaj92
29. únor 2016

@blahova_andrea

@evulina77
Holky, děkuji.. O prodloužení rodičovského příspěvku ani nechci přemýšlet, zvolila jsem kratší variantu hlavně kvůli penězům a s tím, že stejně plánujeme krátký rozrestup mezi dětmi.
V práci mám smlouvu na domu neurčitou, takže by mi výpověď dát neměli. (?)
Vycházky jsem měla celé těhotenství, dalo se to přežít, ovšem své negativa to má. ☹
No jak píšeš, uvidím, co vůbec bude. Ale šrotuje mi to v hlavě už teď. 😀

blahova_andrea
29. únor 2016

@zdenkaj92 já chápu, proč máš nejkratší rodičák, ale ono příroda to má občas naplánovanáno trošku jinak a člověk se musí přizpůsobit. třeba by nešlo o zásadní skoky v položkách, jen pár měsíců o něco méně, kdyby se to dobře zadařilo a rozpočítalo, ale to je fakt šíleně brzo řešit. když se chcete snažit za rok a než se to povede...to, že v práci smlouvu na dobu neurčitou bohužel vůbec není záruka toho, že se nikdy nebudou chtít zbavit. stále mají několik zákonných možností, jak to udělat. ony vycházky se přežít dají, ale pokud už máš starší dítko, někdo třeba i pejska nebo tak...no nic příjemného to fakt vše korigovat, já bych se jim raději vyhla 😅 nechtěla bych řešit, že venku je krásně, ale na písek s prckem nemůžu, protože nemám vycházky. a pak ejhle...vycházky už mám a ono se zatáhlo a prší 😅 např. 😉 fakt to teď z hlavy vypusť. pomalu si začni zjišťovat aktuální možnosti v době, kdy se o druhé začnete snažit (třeba to za ten rok zase nějak změní, třeba ne) a nějaká řešení vymýšlet je čas až ve chvíli, kdy skutečně otěhotníš

lenjii
29. únor 2016

NA tu výšku RP bacha,.. taky jsme nevyšili na max a najednou ejhle ... nešlo to otěhotnět hned... Byly dvě biochemická těhoteství a povedlo se po 3/4 roce, takže každého čtvrt roku jsme výši RP měnili. Nemůžete počítat s tím, že to vyjde hned. To je omyl...

blahova_andrea
29. únor 2016

@lenjii tak oni to mají na maximum od začátku, takže buď budou muset zavčas snižovat rp nebo tedy nastoupit do práce a hned na neschopenku a nebo být doma jen na rd už bez pobírání rp

lenjii
29. únor 2016

@blahova_andrea já vím, ja jsem to četla. 🙂

zdenkaj92
29. únor 2016

@lenjii No počítala jsem 1/2 roku na snažení, než skončí RD, pak jsem počítala s neschopenkou a nemocenskou... No uvidíme, jak to všechno bude 🙂