Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

harvi
11. srp 2009

Můžu taky poprosit o radu? Byla jsem OSVČ v listopadu 2006 se mi narodila dcera a někdy v dubnu 2007 jsem pozastavila živnostenský list - musela bych platit zálohy, které byli vyšší než můj příjem z podnikání. Nyní jsem těhotná v říjnu čekáme druhý mimi a nevím jestli mám nárok na mateřskou. A jestli vůbec mateřskou na OSSZ vyřizovat. Do listopadu mám rodičák na 1.dceru, ale teďka netuším co a kde vyřídit a jestli vůbec něco dostanu. 😲 děkuju moc za radu

chocho
12. srp 2009

Ahojky, mam dotaz....vubec tomu nerozumim, proto prosim o nekoho trpeliveho, aby mi to vysvetlil polopaticky 🙂
Za 2 roky chci prvni dite. Ted jsem zamestnana jako ucitelka. Napadlo mne, ze bych si privydelala par korun rocne za doucovani. Budu si platit nemocenskou (treba i v te plne vysi). Az nastoupim na materskou z ceho budu dostavat tu sestimesicni davku? Ze zamestnani, ktere by bylo hlavni cinnosti nebo z osvc, kde bych pobirala tech 28 tisic. Nebo z obojiho a bude se to pocitat uplne jinak a pro mne urcite nepochopitelne.
Diky za odpoved

kristyna_01
16. srp 2009

Mrkněte na tyhle stránky, je to celkem přehledné
http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-d...

jajik25
17. srp 2009

Ahoj holky už jsem se jednou na to samé ptala ale pořád tomu nějak nerozumím.Momentálně pobírám rodičák na tři roky který mi končí příští rok v březnu.V listopadu čekáme narození druhého dítěte.Jsem zaměstnaná a na sociálce mi řekly že až od doktora dostanu papír na PPM tak ho mám odnést na sociálku.Může mi někdo vysvětlit proč když mám zaměstnavatele?A kolik vlastně budu brát když jsem u prvního dítěte pobírala necelých 15000 Kč?Může mi prosim vás někdo polopatě vysvětlit co,kde a jak mám žádat?Díky moc

ibisek
31. srp 2009

Ahoj můžu se ještě zeptat? Když bych v lednu zjistila, že jsem těhotná, tak už si ty zálohy na nemocenskou za rok 2009 nemohu zvýšit (doplatit) nebo to jde? Jde mi o to,že se koncem roku chceme začít snažit o mimčo, ale samozřejmě nikdo neví, jak rychle to půjde a když si nebudu jistá, tak nechci zbytečně platit vysokou nemocenskou. Není nějaký problém právě s tímto na konci roku? Nevím jestli bych třeba nebyla na rizikovém atd. Zatím si platím jen 200,- Je tam nějaký limit, do kdy třeba doplatit za ten a ten rok? Dá se to poslat třeba najednou? Já mám trvalý příkaz, takže každý měsíc odchází těch 200,- děkuji moc za radu.

vojtisek2007
1. zář 2009

ibisek - doplatit zálohy zpětně nelze vůbec - pouze si můžeš jeden měsíc zaplatit víc v řádném termínu místo té normální zálohy....a když se teprve koncem roku budete snažit o miminko, tak na mateřskou budeš nastupovat až za dalších 8měsíců nejdřív, takže zbytečně nemusíš zatím zálohy zvyšovat - zvýšila bych si tak na 500,-kč z toho už je i slušná nemocesnká kdyby náhodou bylo těhu rizikové a ty jsi si zálohu nestačila navýšit...ale až otěhotníš tak máš 7-8měsíců na to, aby sis doplatila na tu nejvyšší mateřskou...prostě až budeš těhotná tak budeš vědět, že třeba v listopadu budeš ocházet na mateřskou - takže si spočtáš aby jsi za 12měsíců co přecházejí listopadu měla celkem zaplaceno těch 12.100 na zálohách a pak dosáhneš na tu nejvyšší mateřskou - cca 26tisíc

eleela
1. zář 2009

ahoj holky,
snazim se to tu procist, ale je toho tu tolik a tyhle reci jsou pro me tak tezko stravitelne, ze se predem omlouvam, pokud uz tu takovy dotaz byl, ale mam pocit, ze se muj pripad precejen trochu lisi... vetsinou uz osvc jste, nebo jste osvc i zamestnane...
muj pripad je takovy, ze jsem na RD 2. rokem a mam jeste jeden rok. momentalne planujeme druhe ditko a ja bych si rada zabezpecila aspon nejakou materskou, s trochou vule treba i tu maximalni, to je jasne.
mam problem v tom, ze pracovni smlouvu z predchoziho zamestnani jsem mela na dobu urcitou a skoncila ke konci lonskeho roku, cili uredne (krom te RD) jsem od 1.1.2009 nezamestnana.
nabizi se tedy moznost, ze zalozim zivnostensky list, budu si platit nemocenskou a dostanu PPM. potud jeste chapu.
jak ale, kdyz se posuzuje 12 mesicu pred nastupem na PPM (pro upresneni, prvni syn se narodil v zari/07, cca do unora 08 mi dobihala materska, pak jsem jeste vybrala zbylou dovolenou a nastoupila RD az dosud) a platit nemocenskou musim 270 dni? je tedy krajni varianta, ze si staci platit 1004,- 2 mesice pred otehotnenim? ale co kdyz budu od 1.10. uz tehotna? muzu to udelat tak, ze si ted zalozim ZL, zaplatim si nekolikanasobek (minimalne tedy dvojnasobek) te castky 1004,- a budu ji platit mesicne az do nastupu PPM?
jak jsem pochopila, smeruji tento dotaz na vojtiska - strasne MOC predem dekuji za odpovedi.
pridam jeste par doplnkovych dotazu - jak velky mam problem, ze jsem jeste na socialce nenahlasila, ze uz nemam smlouvu s zadnym zamestnavatelem?
- kdyz jsem na RD, budu platit nemocenskou, ale nebudu na ten ZL nijak podnikat, musim to na financaku, zdravotce a socialce predem nejak prohlasit, abych nemusela platit jine zalohy, nebo to se proste ukaze az s danovym priznanim?
- nekde jsem slysela, ze v soucasnosti existuje neco jako minimalni dan, je to pravda? ze i kdyz nebudu ve skutecnosti podnikat, cili nebudu mit prijem, ze stejne musim neco platit?
Vim, ze je tech dotazu hodne, ale snad to pomuze i jinym. Jeste jednou vrele dekuju za odpoved.
E.

eleela
1. zář 2009

jeste precejen jeden mozna celkem dulezity dotaz...
kdyz se mi podari dosahnout na dostatecne vysokou PPM, mam pak narok na rychlou variantu RD, nebo na to OSVC proste narok nemaji?
dekuju, dekuju, dekuju 🙂
E.

paja83
7. zář 2009

Ahojky, mela bych jeden dotaz a byla bych moc rada, kdybste mi mohla nejak odpovedet. Pokud si platim dobrovolne nemocenskou a z nejakeho duvodu musela jit na rizikove, muzu si nadale tu nemocenskou platit, aby se mi to potom pocitalo z vyssi castky, tj. muzu si platit a i zaropoven cerpat nemocenskou, respektive materskou? Moc diky

gababa
7. zář 2009

eleela: ano, myslím, že máš nárok zvolit si variantu RD...

Já už tu někdy na začátku roku byla, abych zjistila jak to s mateřskou je a začala jsem si platit NP. Otěhotněla jsem dřív než jsme vůbec začali plánovat....Žiju si v pohodě s vědomím, že budu mít super mateřskou, tak bych se jen ráda ujistila prosím 🙂.

Platím NP od dubna 09. V únoru 2010 budu rodit. Počítala jsem snad dobře, že do nástupu na mateřskou do dohromady 270 dní dělá.
NP platím okolo 700 měsíčně. Měla bych mít mateřskou nad 20tis., že jo?
Nerada bych něco zanedbala, zapomněla a pak zjistila, že mateřskou vůbec nedostanu a prachy jsem vyhodila 😅 .

Děkuju moc G.

gababa
7. zář 2009

Jo a ještě prosím!!!!

Na MD musím pozastavit podnikání že ano? Nebo stačí napsat cosi, že vede živnost můj partner dočasně?

A znovu dělat na živnosťák mohu až po skončení MD, až na RD????
Někde jsem totiž četla, že při MD se přivydělávat nesmí!!!!!
Děkuju

mayla
8. zář 2009

Gadaba, ono je to třeba spočítat přesně všechny dny, k přesnému datumu porodu.
Jestli počítám dobře tak těhotenství trvá 280 dní. Takže by to to mělo vyjít, jestli jsem dobře počítala tak od dubna do prosince je to 275 dní. Počítej s tím že mateřská se počítá už 6 týdnů před porodem. Na mateřskou natupuješ 6 týdnu před porodem. Takže nevím jestli ti to vyjde.

Takže v této situaci je lepší si platit minimum 56 kč, a až pak budeš vědět přesně kdy na mateřskou půjdeš a jestli ti to vyjde, tak tam pošleš najednou tolik, aby ti to celkem za dobu posílání, udělalo 12 000 kč. Dosáhneš tak na maximum možné mateřské, přes 28 000 kč.

Kdyžtam mi napiš do IP, vysvětlím ti to.

eleela
9. zář 2009

muzu se vas nekoho zeptat, kdyz budu mit zivnostensky list a platit si nemocenskou, pokud nebudu podnikat, musim platit i jine zalohy? a co delat, pokud mi to ke dni nastupu na materskou neda 270 dni?
zatim nejsem OSVC, ale jelikoz jsem jinak nezamestnana, zvazuju, ze si ZL zalozim.
dekuju moc

vojtisek2007
9. zář 2009

eleela - když budeš mít ŽL musíš platit zálohy na zdravotní a sociální (důchodové a nemocenské), daň z příjmu se potom platí jednou za rok, tam zálohy nemusíš....a pokud ti do mateřský to nedá 270dnů tak na ni nebudeš mít nárok 😖

eleela
9. zář 2009

vojtise2007 - dekuju za odpoved.
dneska jsem to obihala, na socialce jeste nevim, tam se se mnou budou bavit az prinesu vypis z zivnostenskeho rejstriku a na zdravotni poj. mi rekli, ze prvni rok podnikani zalohy platit nemusim 🙂
muzu mit jeste dotaz, jak je to s nastupem na materskou pozdeji nez 6 tydnu pred porodem? nekde jsem tu neco na toto tema zahledla... je to tak, ze o to se mi zkrati materska po porodu? jako, ze pred porodem mam narok na 6-8 tydnu, cili po proodu jen 20-22? no asi bude lepsi to tehotneni o tu chvilku odlozit, kdyz uz jsme se do toho tak pustili, at to mam jisty 😎

eleela
9. zář 2009

Ještě jsem trošku zapátrala, a našla jsem tohle. Možná to tu někde někdo už dával, ale třebo se to hodí 😎
takže už mám asi všechny odpovědi, co jsem potřebovala 😉

http://www.icm.cz/kalendar-osvc-v-tehotenstvi-a...

nela2008
18. zář 2009

Ahojte, cetla jsem si diskuse a nektere veci jsou mi jasne, ale trosku mne matou pracovnici na CSSZ, kteri si nejsou vubec jisti. Prosim muzete mi poradit? Budu rada za kazdou radu i zkusenost.

Pres dva roky pracuji u jedne spolecnosti a od brezna 2009 jsem si obnovila zivnost - vedlejsi cinnost a zacala platit zalohy na nemocenske pojisteni. V ruzne vysi, ted tam mam zaplaceno celkem 9600 Kc. Termin porodu mam konec unora a chtela bych zacatkem listopadu odejit na neschopenku a nastup na materskou mi vychazi cca koncem prosince.

Nejdrive mi tvrdili, ze mi staci splnit 270 dni, tak ze se mi to zapocitava se zamestnani pro PPM a 180 dni jako OSVC pro nemocenskou. Nyni mi trvdi, ze jako OSVC vedlejsi cinnost musim splnit 270 dni (tak ze neberou ty dva roky predem jako zamestnanec), ale pouze ty dny od března 2009 a 180 dni pro narok na nemocenskou. Ja nastesti snad splnim obe dve podminky i kdyz si myslim, ze je to blbost.

Ale mam strach, ze kdyz nastoupim na neschopenku v listopadu, tak ze mi nezapocitaji tyto dny do tech 270 dni, to bych pak totiz tuto podminku nesplnila... oni trvdi, ze i dny v nemocen. se zapocitavaji, ze jsem stale ucasna pojisteni - jen si pak uz zalohy neplatim, ale ja si nejsem jista? Maji taky na vyplatu nemoc. a PPM vliv vyse prijmu z podnikani nebo jen koukaji na zalohy. Ze zamestani mam prijmy vysoke, ale z podnikani male? Predem velice dekuji a snad uz v tom budu mit jasno 🙂
PS: jinak mi bylo řečeno, že se základy pro výpočet PPM sčítají jak ze zaměstaní i jako OSVČ....tak že max. můžete pobírat těch 28 tis.🙂
PS: ale nemocenskou lze pobírat jak z titulu OSVČ tak jako zaměstnanec - tak že dvě🙂
Ale jak píšu nikdy nevím co je správně. Děkuji všem za jakoukoli odpověď.

eleela
23. zář 2009

ahoj holky,
taky se vam toci hlava z toho, co se chysta na rok 2010? Obcas si nekde neco prectu, ale nevim, jak moc je to jine pro OSVC. Zacla jsem si platit nemocenskou, cekame s otehotnenim tak, abych splnila podminku 270 dni, neb jinak jsem nezamestnana, momentalne na rodicovske s prvnim ditkem, tak bych na zadnou materskou nemela asi narok. Pochopil jste uz nekdo, jak to bude pristi rok, kdyz se materska bude vypocitavat stejne jako nemocenska?
Myslite, ze porad jeste pujde dosahnout na treba i maximalni davku?
Dekuju moc.

ibisek
5. říj 2009

tohle by váš mohlo zajímat
http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecn...

pokud otěhotníte a budete na rizikovém - budete mít neschopenku, tak se vám bude krátit mateřská 😒 já vím, že to určitě někdo ví, ale někdo třeba také ne a pokud jste na neschopence tak pokud jste byli nemocní ještě v posledních 12 měsících tak se to těmi dny taky krátí
a jinak pokud jste nemocní celý měsíc,tak se zálohy na soc a zdrav neplatí

ale jediné co jsem nezjistila, pokud by mě doktor poslal na rizikové, tak kdybych se s ním domluvila, že mi to napíše až další měsíc, tak jestli si můžu zaplatit třeba jednorázově vyšší zálohu aspoň na tu nemocenskou?

ibisek
5. říj 2009

můžu se ještě zeptat? pokud bych otěhotněla v listopadu 2009 a na mateřskou šla v červnu 2010, jak se to počítá?

červenec 09 - červen 10? ale tam bych si už nemohla za rok 2009 zvýšit zálohy? nebo by to šlo? a jak by mi to vyšlo? pokud bych si pak v roce 2010 platila těch 1004,- měsíčně nebo by šlo ještě více? ale to už by se mi stejně do toho roku 2009 nezapočítalo? že?

já to spočítala takto kdyby neměnili tabulku /6x 14286/ + /6x71429/ = 85716 + 428574 = 514290,-
514290 : 365 = 1409 a z toho 70 %

počítám správně? nebo kolik to vyjde? děkuji moc jsem nějaká natvrdlá 😕

paja83
5. říj 2009

Ahoj ženské, mám jeden dotaz a byla bych moc ráda, kdybste mi mohly odpovědět. Pokud si platím dobrovolně nemocenskou a z nějakého důvodu musela jít na rizikové, můžu si nadále tu nemocenskou platit, aby se mi to potom počitalo z vyšší částky, tj. můžu si platit a i záropoven čerpat nemocenskou? Moc diky za informaci.

ibisek
5. říj 2009

paja83 ne nejde to to už jsem taky zjišťovala ☹

helenky
7. říj 2009

ibisek: jednorázově můžeš poslat vyšší částku a ta ti samozřejmě ve finálním výpočtu pomůže..mjusí to být ale tak, že každý měsíc pošleš jen jednu částku..pošleš-li dvě, bude ti druhá vrácena jako přeplatek. tak to tu vysvětlovala dřívě Vojtíšek. V době čerpání nemocenské platit nemůžeš, ale tato doba se také bere jako vyloučená, tedy se tyto dny nezapočítávají při výpočtu denního základu (ale započítávají se ti do těch 270 resp 180 dní účasti na nemoc.poj)

pukanka
14. říj 2009

IBISEK: a jak se mi bude krátit mateřská?
Nevíte někdo, zda se vyplatí více ( u OSVČ) jít na nemocenskou nebo až na mateřskou?

helenky
15. říj 2009

pukanko, to záleží, kolik si jako OSVČ vyděláš a kolik si platíš nemocenské pojištění... když tedy opominu fakt, že asi nejdůležitější je, jesli můžeš pracovat. 🙂 Já třeba měla takové bolesti zad a pobřišku, že jsem nemohla sedět ... a tedy ani vykonávat činnost. Pokud tedy nemůžeš z důvodů "vedlejších efektů" těhotenství pracovat, pak je určitě lepší pobírat nemocenskou, než být bez výdělku.

pukanka
15. říj 2009

Helenky: měla jsem spíš na mysli, zda když půjdeš na nemocenskou nebudeš mít potom nižší mateřskou....jak se to ovlivňuje..........jinak já se cítím jeden den úžasně a druhej den mám pocit, že nevylezu z postele, jak se cítím unavená a bolí mě záda, na druhou stranu nemám náročnou práci a když pár dní nepracuji nebo jsem jen na telefonu, tak se nic neděje...takže vůbec nevim, hlavně k lékaři jdu až příští týden, tak uvidim, co mi řekne.....co jsem ale tak vypozorovala, tak v dnešní době tě nechají lékaři doma, víceméně, když si o to řekneš... 😒

helenky
15. říj 2009

pukanko, jak který doktor, vím i o holkách, které měly s neschopenkou problém, hodně také dávají omezené vycházky, což je dlouhodobě dost na palici...je dobré je dodržovat, rptože i na těhule chodí kontroly.
jinak se nemusíš bát, že by ti nemocenská snnižovala mateřskou ( o to se postará Janota 🙂) ), doba pobírání nemocenské se počítá jako doba vyloučená (pokud jsem informace dobře pochopila, počítá se ti to za posl. 12 měsíců před nástupem na mateřskou, případně od přihlášení se jako OSVČ, pokud jsi méně než rok, dny nemoci se odečítají z tohoto počtu dní a poté je vypočítán denní základ. Během pobírání nemocenské neplatíš nem.pojištění, proto pokud si chceš zvýšit celkovou částku (třeba tak, aby ti to průměrně hodilo 1000kč měsíčně), tak je dobré poslat jednorázově větší obnos před nástupem na nemocenskou. Ale pozor, každý měsíc můžeš poslat pouze jednu částku.

jajik25
15. říj 2009

Ahojky potřebuji radu.
1.10.09 jsem ukončila rodičák a ten samý den jsem odevzdala papíry do zaměstnání.Pár dní na to (5.-6.10.09)mi přišel dopis abych doložila datum a výši mateřské do osmi dnů.Mateřskou mi doktor napsal od 27.9.09.Při mé smůle se stalo že účetní špatně vyplnila papíry a ty teď stojí ve Strakonicíchna sociálce,kde mám zaměstnavatele.Odtud by je měly poslat do Prachatic,kde bydlím a kde mě vyplácejí.Tam mě vyplácení zastavily,tudíž tenhle měsíc nedostanu nic.Ve Strakonicích mi 13.10.09 řekly že ty papíry posílají ke mě domů a já je mám odnést do Prachatic na sociálku.Jen pro zajímavost,je 15.10.09 a zatím nic nepřišlo.
Neměly by je poslat rovnou na sociálku do Prachatic?A hrozí mi třeba nepřiznání mateřské ikdyž jsem,ne svou vinou,zmeškala danný termín doručení?Vyplatí mě zpětně a můžu pro to něco udělat?
Budu moc ráda když mi někdo odpoví.Za pár dní mám porodit a posledních půl roku jen vyřizuji úřady.Nemám na to už nervy.
Díky moc za odpověď

pukanka
15. říj 2009

Heli: děkuji za radu, nemocenské pojištění jsem začala platit až teď, abych vůbec nárok na nějakou mateřskou měla a je jasné, že budu muset zaplatit, co nejvíc, abych měla "slušnou" mateřskou, pokud jsem to dobře pochopila vypočítá se mi mateřská z průměru za posledních 12 měsíců a pro nejvyšší možnou mateřskou bych měla za těch 12 měsíců zaplatit 12048,- Kč....doufám, že jsem to pochopila správně....

ibisek
15. říj 2009

Aby jsi měla nárok na mateřskou musíš mít zaplaceno jako osvč 180 dní a v posledních dvou letech 270 dní na nemocenském. Pokud budeš pobírat nemocenskou, nemůžeš si pak během nemocenské zvýšit platby a tím pádedm pokud neplatíš nejvyšší zálohy nedostaneš nejvyšší mateřskou, ale nemocenská je nižší než mateřská